*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 11:47:19 μμ »
συμφωνω με την kellykou

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:03 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:33:04 πμ »
Ο τρόπος εισαγωγής δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ.
Εξάλλου υπάρχουν και Αγγλικά πανεπιστήμια που δέχονται κάθε καρυδιάς καρύδι, όπως π.χ. το Cardiff στο Management (το 1998 τουλάχιστον).

Το ενοχλητικό είναι ότι κάποιοι (μεταξύ αυτών και πολλοί ή όλοι οι φοιτητές του ΕΑΠ) αποκτούν μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους με ελάχιστη προσπάθεια.
Σε οποιοδήποτε σοβαρό πανεπιστήμιο, για να πάρεις το μεταπτυχιακό πρέπει να ρίξεις ΠΟΛΥ ιδρώτα, συνεχόμενα και κάθε μέρα για 12 μήνες.
Στο δικό μου μεταπτυχιακό είχαμε 6 Έλληνες, εκ των οποίων οι 2 κοπήκανε και τα ΔΙΔΑΚΤΡΑ μόνο ήταν 10000 λίρες (περίπου 15000 ευρώ).
Ένας μάλιστα είχε υποχρεωθεί να κάνει πρώτα ένα άλλο μεταπτυχιακό για να τον δεχθούν στο πρόγραμμα.

Όσο για τα σοβαρά διδακτορικά, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εργάζεσαι παράλληλα (γιαυτό στους περισσότερους χορηγείται υποτροφία).
Αν τα ΜΙΣΑ από τα διδακτορικά που χορηγούνται απαντούσαν σε θέματα με σύγχρονο επιστημονικό ενδιαφέρον, τότε θα υπήρχε μετρό στον Άρη και χάπι για τον καρκίνο.

Αντ'αυτού, κάποιοι ασχολούνται με "Τα χρώματα που χρησιμοποιούσαν την (τάδε) περίοδο στην (τάδε) τέχνη οι Αρχαίοι Έλληνες", όπου με τη λέξη ΕΡΕΥΝΑ, εννοούμε το ίντερνετ και τη βιβλιοθήκη.
Και φυσικά, αυτός ο τίτλος θα εξισωθεί με την ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ π.χ. ενός νέου συστήματος κρυπτογράφησης, από την εργασία ενός άλλου φοιτητή...



Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 12:36:21 πμ »
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, γιατί πολλά λέγονται και μάλιστα από ανθρώπους που έχουν κάνει "ντε και καλά" μεταπτυχιακά.
Η γνώση αγαπητοί μου είναι γνώση, όπου και αν παρέχεται είτε σε κλασικό πανεπιστήμιο , είτε σε ΕΑΠ , είτε σε νυχτερινό σχολείο, είτε από ανθρώπους που διαβάζουν μόνοι τους.
Μη ξεφτιλίζετε τη γνώση, αλλά ξέχασα , είστε νεοέλληνες....
Τώρα αν εσείς θέλετε να δείξετε ένα status και ένα image, κρίμα στις περγαμηνές σας.
Τι να πούμε και μεις οι μοναχικοί ερευνητές που δεν υπαγόμαστε σε κανένα τέτοιο πρόγραμμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2007, 12:42:23 πμ από amdakos »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:06:18 πμ »
Συνάδελφε (;) xaan δεν γνωρίζω τίποτα για τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ- όπως δε γνωρίζεις και συ άλλωστε, η διαφορά μας είναι ότι εσύ έχεις άποψη!!! Άποψη που την στηρίζεις στο γεγονός ότι για την εισαγωγή στο ΕΑΠ διενεργείται κλήρωση. Δεν είδα όμως να απαντάς στα ερωτήματα που σου θέτω. Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

Εξήγησα ότι έχω άποψη για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ. Και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο τα μεταπτυχιακά να λειτουργούν διαφορετικά. Εξήγησα ότι έχω ήδη ένα πτυχίο. Είδα ότι μιλάς με σεβασμό για το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ναι, φίλε μου, από κει πήρα το πρώτο μου πτυχίο, από το Μαθηματικό Αθηνών συγκεκριμένα. Με το Μαθηματικό Αθηνών συγκρίνω τη σχολή που βγάζω τώρα. Και την βρίσκω εξίσου δύσκολη. Δε χαρίζεται τίποτα στο ΕΑΠ. Αν όμως έτσι νομίζεις, δοκίμασέ το. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές εκεί (πάνω από το 60% όσων εισάγονται εγκαταλείπουν χωρίς να τελειώσουν), η εμπειρία όμως θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη.

Όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, προτιμώ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που οι ενδιαφερόμενοι επιλέγονται με κλήρωση, και όσοι έχουν τα κότσια το τελειώνουν, παρά ένα μεταπτυχιακό που θα το τελειώσουν έτσι κι αλλιώς όλοι, είτε μπήκαν με εξετάσεις, είτε μπήκαν με τις άλλες διαδικασίες που δυστυχώς όλοι ξέρουμε.

Τέλος, για να μη το κουράζουμε, το ΕΑΠ αποτελεί τομή στην Ελληνική Εκπαίδευση, όχι τόσο γιατί  η εκπαίδευση που προσφέρει είναι εξ αποστάσεως, όσο γιατί
1) δεν "παίζουν" φοιτητικές παρατάξεις και αλισβερίσι φοιτητών-καθηγητών (όλοι καταλαβαίνουμε...)
2) οι καθηγητές του προσλαμβάνονται με συμβάσεις (όχι μόνιμοι), βάσει βιογραφικών/προσόντων κλπ (οικογενειοκρατία δεν υπάρχει)
3) οι καθηγητές του αξιολογούνται συνεχώς και η δουλειά τους ελέγχεται
4) τα θέματα των εξετάσεων δεν τα βάζει ο καθηγητής που διδάσκει το μάθημα, (ο καθηγητής τα πρωτοβλέπει ταυτόχρονα με τους φοιτητές του)  αλλά ο συντονιστής της ενότητας
5) τα γραπτά των φοιτητών διορθώνονται παρουσία όλων των καθηγητών οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα
6) υπάρχει ουσιαστική "επαφή" του καθηγητή με τους φοιτητές του (στο Καποδιστριακό οι φοιτητές ήμασταν ανώνυμοι, εδώ μας ξέρουν με τα μικρά μας ονόματα)
7) το "ένα και μοναδικό σύγγραμμα" αποτελεί ανέκδοτο

Όλα αυτά είναι που κάνουν τους καρεκλοκένταυρους των συμβατικών Πανεπιστημίων να μη βλέπουν το ΕΑΠ με καλό μάτι και να προσπαθούν να το διαβάλλουν. Χαλάει τη "σούπα" βλέπετε... Δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί σε κάποια χρόνια που θα έχει εδραιωθεί στη συνείδηση όλων-μέχρι τότε πάντως, στην προσπάθειά του να μην ακουστεί από πουθενά τα παραμικρό, θα συνεχίσει να βγάζει το λάδι όσων σπουδάζουν σ' αυτό και να δίνει τίτλους σπουδών που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση από κανέναν (σκεπτόμενο άνθρωπο)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:03 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:12:37 πμ »
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, γιατί πολλά λέγονται και μάλιστα από ανθρώπους που έχουν κάνει "ντε και καλά" μεταπτυχιακά.
Η γνώση αγαπητοί μου είναι γνώση, όπου και αν παρέχεται είτε σε κλασικό πανεπιστήμιο , είτε σε ΕΑΠ , είτε σε νυχτερινό σχολείο, είτε από ανθρώπους που διαβάζουν μόνοι τους.
Μη ξεφτιλίζετε τη γνώση, αλλά ξέχασα , είστε νεοέλληνες....
Τώρα αν εσείς θέλετε να δείξετε ένα status και ένα image, κρίμα στις περγαμηνές σας.
Τι να πούμε και μεις οι μοναχικοί ερευνητές που δεν υπαγόμαστε σε κανένα τέτοιο πρόγραμμα.


Αγαπητε συναδελφε σε καμια περιπτωση η γνωση δεν απαξιωνεται με οποιοδηποτε μεσο και αν αποκταται και δε νομιζω οτι κανεις μας το αμφισβητει αυτο.
Καθε ανθρωπος που επιθυμει να βελτιωνεται και να εξελισσεται μπορει να το πετυχει με πολλους τροπους και πολυ προσωπικο αγωνα.
Ποιος αμφισβητησε τη γνωση αυτη καθ'αυτη ως αγαθο και τον αγωνα των ανθρωπων που αγωνιζονται για να πετυχουν την προοδο τους? (προσωπικη, επιστημονικη, επαγγελματικη κ.λ.π.)

Το "εσεις" αναφερεται καπου συγκεκριμενα ή γενικα σε ολους? ???

Καλε μου συναδελφε στην ουσια ολοι οι ερευνητες μοναχικοι ειναι . Ειτε εισαι σε καποιο θεσμοθετημενο ιδρυμα ειτε ερευνας ατομικα ειναι το ιδιο γιατι ο αγωνας για την αποκτηση της γνωσης ειναι προσωπικος αγωνας αναζητησης και εσωτερικης αναγκης.
Μηπως οι αποψεις σου ειναι λιγο γενικες και αφοριστικες? Δηλαδη εχουν μιλησει 6-7 ατομα και ολοι μιλησαμε κατα της γνωσης και της ανθρωπινης αυτοβελτιωσης? Νομιζω οτι δεν πρεπει να βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα γιατι κανεις δεν μιλησε για απαξιωση των ατομων που προσπαθουν να βελτιωσουν το επιπεδο των σπουδων τους οπως επισης και να καλλιεργησουν τις οποιες πνευματικες τους ικανοτητες και γενικοτερα την προσωπικοτητα τους.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:20:55 πμ »
Άσχετο:
το  ;) στο προηγούμενο post μπήκε κατά λάθος. Ερωτηματικό μέσα σε παρενθέσεις προσπάθησα να βάλω και βγήκε αυτό. Το διευκρινίζω προς αποφυγήν παρεξηγήσεων
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 01:45:30 πμ »
Συνάδελφε (;) xaan δεν γνωρίζω τίποτα για τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ- όπως δε γνωρίζεις και συ άλλωστε, η διαφορά μας είναι ότι εσύ έχεις άποψη!!! Άποψη που την στηρίζεις στο γεγονός ότι για την εισαγωγή στο ΕΑΠ διενεργείται κλήρωση. Δεν είδα όμως να απαντάς στα ερωτήματα που σου θέτω. Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

Εξήγησα ότι έχω άποψη για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ. Και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο τα μεταπτυχιακά να λειτουργούν διαφορετικά. Εξήγησα ότι έχω ήδη ένα πτυχίο. Είδα ότι μιλάς με σεβασμό για το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ναι, φίλε μου, από κει πήρα το πρώτο μου πτυχίο, από το Μαθηματικό Αθηνών συγκεκριμένα. Με το Μαθηματικό Αθηνών συγκρίνω τη σχολή που βγάζω τώρα. Και την βρίσκω εξίσου δύσκολη. Δε χαρίζεται τίποτα στο ΕΑΠ. Αν όμως έτσι νομίζεις, δοκίμασέ το. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές εκεί (πάνω από το 60% όσων εισάγονται εγκαταλείπουν χωρίς να τελειώσουν), η εμπειρία όμως θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη.

Όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, προτιμώ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που οι ενδιαφερόμενοι επιλέγονται με κλήρωση, και όσοι έχουν τα κότσια το τελειώνουν, παρά ένα μεταπτυχιακό που θα το τελειώσουν έτσι κι αλλιώς όλοι, είτε μπήκαν με εξετάσεις, είτε μπήκαν με τις άλλες διαδικασίες που δυστυχώς όλοι ξέρουμε.

Τέλος, για να μη το κουράζουμε, το ΕΑΠ αποτελεί τομή στην Ελληνική Εκπαίδευση, όχι τόσο γιατί  η εκπαίδευση που προσφέρει είναι εξ αποστάσεως, όσο γιατί
1) δεν "παίζουν" φοιτητικές παρατάξεις και αλισβερίσι φοιτητών-καθηγητών (όλοι καταλαβαίνουμε...)
2) οι καθηγητές του προσλαμβάνονται με συμβάσεις (όχι μόνιμοι), βάσει βιογραφικών/προσόντων κλπ (οικογενειοκρατία δεν υπάρχει)
3) οι καθηγητές του αξιολογούνται συνεχώς και η δουλειά τους ελέγχεται
4) τα θέματα των εξετάσεων δεν τα βάζει ο καθηγητής που διδάσκει το μάθημα, (ο καθηγητής τα πρωτοβλέπει ταυτόχρονα με τους φοιτητές του)  αλλά ο συντονιστής της ενότητας
5) τα γραπτά των φοιτητών διορθώνονται παρουσία όλων των καθηγητών οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα
6) υπάρχει ουσιαστική "επαφή" του καθηγητή με τους φοιτητές του (στο Καποδιστριακό οι φοιτητές ήμασταν ανώνυμοι, εδώ μας ξέρουν με τα μικρά μας ονόματα)
7) το "ένα και μοναδικό σύγγραμμα" αποτελεί ανέκδοτο

Όλα αυτά είναι που κάνουν τους καρεκλοκένταυρους των συμβατικών Πανεπιστημίων να μη βλέπουν το ΕΑΠ με καλό μάτι και να προσπαθούν να το διαβάλλουν. Χαλάει τη "σούπα" βλέπετε... Δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί σε κάποια χρόνια που θα έχει εδραιωθεί στη συνείδηση όλων-μέχρι τότε πάντως, στην προσπάθειά του να μην ακουστεί από πουθενά τα παραμικρό, θα συνεχίσει να βγάζει το λάδι όσων σπουδάζουν σ' αυτό και να δίνει τίτλους σπουδών που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση από κανέναν (σκεπτόμενο άνθρωπο)

Θεωρητικά το μοντέλο του ΕΑΠ είναι καλό.Αυτό που κάνει το ΕΑΠ "δύσκολο" είναι τα χάλια βιβλία του (σημειώσεις δεν παίζουν από παρακολούθηση) και η απειρία των καθηγητών του οι οποίοι βαθμολογούν παράλογα αυστηρά λόγω μάλλον πολιτικής του ΕΑΠ.

Όλα αυτά τα λεφτά που δίνει κάποιος που πάνε? 850 euro στοιχίζει μία ενότητα στο μεταπτυχιακό.Αυτά που πάνε?
1) Στα 3 βιβλία που σου δίνουν
2) Στις 5 συναντήσεις που έχεις με τον καθηγητή τον χρόνο από 4 ώρες.
3) Στην διόρθωση των 5 εργασιών σου
4) Στην διόρθωση του γραπτού σου


Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 02:57:15 πμ »
Έχω να σου απαντήσω γιατί είναι με κλήρωση. Γιατί στο ΕΑΠ κοστίζει το μεταπτυχιακό περίπου 1000-1200 ευρώ τον χρόνο ενώ πχ της ΑΣΠΑΙΤΕ κοστίζει 7,500ευρώ. Αυτό το σκέφτηκα αφ' εαυτού μου νομίζω δηλαδή ότι για αυτό τον λόγο έχουνε την κλήρωση. Επίσης αν θυμάμαι καλά μπορείς να κάνεις και on line παρακολούθηση των μαθημάτων για να μην είσαι υποχρεωμένος να πας Αθήνα και αυτό είναι καλό. Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να μπορούσα και εγώ να κάνω ένα μεταπτυχιακό και έχει πάντα στην ειδικότητά μου το ΕΑΠ.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 03:15:21 πμ »
Έχω να σου απαντήσω γιατί είναι με κλήρωση. Γιατί στο ΕΑΠ κοστίζει το μεταπτυχιακό περίπου 1000-1200 ευρώ τον χρόνο ενώ πχ της ΑΣΠΑΙΤΕ κοστίζει 7,500ευρώ. Αυτό το σκέφτηκα αφ' εαυτού μου νομίζω δηλαδή ότι για αυτό τον λόγο έχουνε την κλήρωση. Επίσης αν θυμάμαι καλά μπορείς να κάνεις και on line παρακολούθηση των μαθημάτων για να μην είσαι υποχρεωμένος να πας Αθήνα και αυτό είναι καλό. Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να μπορούσα και εγώ να κάνω ένα μεταπτυχιακό και έχει πάντα στην ειδικότητά μου το ΕΑΠ.

1700 κοστίζει για δύο ενότητες και είναι συνολικά τρία χρόνια μαζί με διπλωματική.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 09:49:56 πμ »
καλημερα
μια ερωτηση θα ηθελα να κανω και οποιος ξερει ας απαντησει
στο ΕΑΠ προγραμματα μεταπτυχιακων δεχονται ΜΟΝΟ πτυχιουχους ΑΕΙ????
νομιζω οτι σε κανενα τμημα δεν αναφερουν στις πρπουποθεσεις εισαγωγης πτυχια ΤΕΙ κανω λαθος???

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 10:19:42 πμ »
Συνάδελφε (;) xaan δεν γνωρίζω τίποτα για τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ- όπως δε γνωρίζεις και συ άλλωστε, η διαφορά μας είναι ότι εσύ έχεις άποψη!!! Άποψη που την στηρίζεις στο γεγονός ότι για την εισαγωγή στο ΕΑΠ διενεργείται κλήρωση. Δεν είδα όμως να απαντάς στα ερωτήματα που σου θέτω. Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

Εξήγησα ότι έχω άποψη για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ. Και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο τα μεταπτυχιακά να λειτουργούν διαφορετικά. Εξήγησα ότι έχω ήδη ένα πτυχίο. Είδα ότι μιλάς με σεβασμό για το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ναι, φίλε μου, από κει πήρα το πρώτο μου πτυχίο, από το Μαθηματικό Αθηνών συγκεκριμένα. Με το Μαθηματικό Αθηνών συγκρίνω τη σχολή που βγάζω τώρα. Και την βρίσκω εξίσου δύσκολη. Δε χαρίζεται τίποτα στο ΕΑΠ. Αν όμως έτσι νομίζεις, δοκίμασέ το. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές εκεί (πάνω από το 60% όσων εισάγονται εγκαταλείπουν χωρίς να τελειώσουν), η εμπειρία όμως θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη.

Όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, προτιμώ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που οι ενδιαφερόμενοι επιλέγονται με κλήρωση, και όσοι έχουν τα κότσια το τελειώνουν, παρά ένα μεταπτυχιακό που θα το τελειώσουν έτσι κι αλλιώς όλοι, είτε μπήκαν με εξετάσεις, είτε μπήκαν με τις άλλες διαδικασίες που δυστυχώς όλοι ξέρουμε.

Τέλος, για να μη το κουράζουμε, το ΕΑΠ αποτελεί τομή στην Ελληνική Εκπαίδευση, όχι τόσο γιατί  η εκπαίδευση που προσφέρει είναι εξ αποστάσεως, όσο γιατί
1) δεν "παίζουν" φοιτητικές παρατάξεις και αλισβερίσι φοιτητών-καθηγητών (όλοι καταλαβαίνουμε...)
2) οι καθηγητές του προσλαμβάνονται με συμβάσεις (όχι μόνιμοι), βάσει βιογραφικών/προσόντων κλπ (οικογενειοκρατία δεν υπάρχει)
3) οι καθηγητές του αξιολογούνται συνεχώς και η δουλειά τους ελέγχεται
4) τα θέματα των εξετάσεων δεν τα βάζει ο καθηγητής που διδάσκει το μάθημα, (ο καθηγητής τα πρωτοβλέπει ταυτόχρονα με τους φοιτητές του)  αλλά ο συντονιστής της ενότητας
5) τα γραπτά των φοιτητών διορθώνονται παρουσία όλων των καθηγητών οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα
6) υπάρχει ουσιαστική "επαφή" του καθηγητή με τους φοιτητές του (στο Καποδιστριακό οι φοιτητές ήμασταν ανώνυμοι, εδώ μας ξέρουν με τα μικρά μας ονόματα)
7) το "ένα και μοναδικό σύγγραμμα" αποτελεί ανέκδοτο

Όλα αυτά είναι που κάνουν τους καρεκλοκένταυρους των συμβατικών Πανεπιστημίων να μη βλέπουν το ΕΑΠ με καλό μάτι και να προσπαθούν να το διαβάλλουν. Χαλάει τη "σούπα" βλέπετε... Δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί σε κάποια χρόνια που θα έχει εδραιωθεί στη συνείδηση όλων-μέχρι τότε πάντως, στην προσπάθειά του να μην ακουστεί από πουθενά τα παραμικρό, θα συνεχίσει να βγάζει το λάδι όσων σπουδάζουν σ' αυτό και να δίνει τίτλους σπουδών που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση από κανέναν (σκεπτόμενο άνθρωπο)

Θεωρητικά το μοντέλο του ΕΑΠ είναι καλό.Αυτό που κάνει το ΕΑΠ "δύσκολο" είναι τα χάλια βιβλία του (σημειώσεις δεν παίζουν από παρακολούθηση) και η απειρία των καθηγητών του οι οποίοι βαθμολογούν παράλογα αυστηρά λόγω μάλλον πολιτικής του ΕΑΠ.

Όλα αυτά τα λεφτά που δίνει κάποιος που πάνε? 850 euro στοιχίζει μία ενότητα στο μεταπτυχιακό.Αυτά που πάνε?
1) Στα 3 βιβλία που σου δίνουν
2) Στις 5 συναντήσεις που έχεις με τον καθηγητή τον χρόνο από 4 ώρες.
3) Στην διόρθωση των 5 εργασιών σου
4) Στην διόρθωση του γραπτού σου




Θεωρητικά το μοντέλο του ΕΑΠ παραπέμπει - μέσω της δια κληρωτίδος διαδικασία -  στη ΜΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, νοοτροπία που στο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας γίνεται θεσμός....

Χωρίς αξιολόγηση είσοδος στο ΕΑΠ, χωρίς αξιολόγηση είσοδος στην εκπαίδευση ("16μηνίτες", "30μηνίτες", διορισμοί μη εκπαιδευτικών πολυτέκνων επαγγελματιών  (λογιστών, δικηγόρων, εργολάβων, ιχθυοκαλλιεργητών, πλοιάρχων...) ως ...εκπαιδευτικών (!!!), διορισμοί χωρίς παιδαγωγικό (!!!) - και πάει λέγοντας...

Το ερώτημα αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι είναι πλέον πόσο πιο κάτω θα πάμε απ' τον πάτο...

ΥΓ: Εννοείται ότι με τις τοποθετήσεις μου ΔΕΝ στρέφομαι εναντίον των συναδέλφων που παρακολουθούν το ΕΑΠ. Αντιθέτως σέβομαι τις  υπερασπιστικές απόψεις τους για το ΕΑΠ, αλλά απλώς δεν συμφωνώ (όπως κι' αυτοί - δικαιωματικά - δεν συμφωνούν μαζί μου). Αυτό που με ενοχλεί είναι ο θεσμός, τον οποίο θεωρώ άδικο καθώς θέτει σε ισομοιρία και ισοτιμία διαφορετικά πράγματα (εξομοίωση μεταπτυχιακών διπλωμάτων ΑΕΙ, με τους τίτλους του "ΕΑΠ"), αδικώντας καταφανώς εκείνους που προσπάθησαν, μόχθησαν περισσότερο.


Αποσυνδεδεμένος popolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 11:53:44 πμ »
Συνάδελφοι πιστεύω πως δεν θα έπρεπε άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν ιδία γνώση επί του θέματος να κάνουν κρίση με αυτόν τον τρόπο. Απ' ότι καταλαβαίνω το θέμα της αξιολόγησης κατά την εισαγωγή θεωρείται ποιο σημαντικό από ότι η αξιολόγηση κατά τη διάρκεια των σπουδών και μέχρι το πέρας αυτών. Γιατί όμως? Μάλλον σημαντικότερο είναι να αξιολογείται σοβαρά κάποιος κατά τη διάρκεια της φοίτησης και αποφοίτησής του. Κάτι που συμβαίνει στο ΕΑΠ και στα προπτυχιακά και στα μεταπτυχιακά. Γι' αυτό άλλωστε το "ξεσκαρτάρισμα" γίνεται κατά τη διάρκεια των σπουδών και όπως στατιστικά προκύπτει περισσότεροι από το 35% των εισαχθέντων (με κλήρωση) τα παρατάει λόγω υψηλού φόρτου το πρώτο διάστημα, ενώ επίσης ένα μεγάλο ποσοστό από αυτούς που συνεχίζουν δυσκολεύεται να φτάσει μέχρι το τέλος. Αυτοί που ήδη φοιτούν ή έχουν φοιτήσει το ξέρουν πολλοί καλά. Άλλωστε αυτό φαίνεται καθαρά στον αριθμό των αποφοίτων του κάθε χρόνο σε σχέση με τους εισαχθέντες κάθε χρόνο.
Να κάνουμε την ίδια σύγκριση με πανεπιστήμια του εξωτερικού? Πόσοι φοιτητές σπουδάζουν στο εξωτερικό (προπτυχιακό) γιατί δεν κατάφεραν να μπουν με τη διαδικασία των εξετάσεων σε ελληνικό ΑΕΙ? Αυτοί ερχόμενοι στην Ελλάδα δεν έχουν ισότιμα πτυχία με τους υπόλοιπους? Φυσικά και έχουν. Γι' αυτούς δεν παίζει ρόλο η αξιολόγηση κατά την εισαγωγή? Επίσης, πόσοι αναγκάζονται να κάνουν ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (συνήθως ετήσιας διάρκειας και όχι διετούς ή τριετούς όπως συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα είτε σε συμβατικό ΑΕΙ ή στο ΕΑΠ), γιατί κατά την αξιολόγηση δεν είχαν εκείνο το "έρισμα" ώστε να καταφέρουν να εισαχθούν και "εξαναγκάστηκαν" ουσιαστικά να φύγουν έξω.

Και εν πάσει περιπτώσει, είτε πρόκειται για προπτυχιακό είτε για μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο ΕΑΠ, θέλει πολύ δουλειά και κότσια για να το βγάλεις σε όλη τη διάρκεια των σπουδών, λόγω της αυστηρότητας στην αξιολόγηση, χωρίς εξαιρέσεις και χάρες από κανέναν για κανέναν.

Επίσης αναφέρθηκε πως:
"Θεωρητικά το μοντέλο του ΕΑΠ παραπέμπει - μέσω της δια κληρωτίδος διαδικασία -  στη ΜΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ, νοοτροπία που στο εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας γίνεται θεσμός....

Χωρίς αξιολόγηση είσοδος στο ΕΑΠ, χωρίς αξιολόγηση είσοδος στην εκπαίδευση ("16μηνίτες", "30μηνίτες", διορισμοί μη εκπαιδευτικών πολυτέκνων επαγγελματιών  (λογιστών, δικηγόρων, εργολάβων, ιχθυοκαλλιεργητών, πλοιάρχων...) ως ...εκπαιδευτικών (!!!), διορισμοί χωρίς παιδαγωγικό (!!!) - και πάει λέγοντας...
"

Γιατί όμως θίγεται κάτι τέτοιο? Τί σημαίνει διορισμοί στην εκπαίδευση χωρίς παιδαγωγικό τίτλο? Ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως πριν από 30 και πλέον χρόνια όταν οι σχολές στα ΑΕΙ ήταν λιγοστές όλες θεωρούνταν καθηγητικές, άρα χωρίς την ανάγκη extra παιδαγωγικού πτυχίου. Με την είσοδο στην εκπαιδευτική διαδικασία και άλλων προγραμμάτων σπουδών που στην πορεία και κατ' ανάγκη οδηγούσαν τους αποφοίτους τους και στην εκπαίδευση, δεν έγινε κάποια αξιολόγηση μέχρι τώρα των προγραμμάτων σπουδών τους (κυρίως για πολιτικούς λόγους), άσχετα αν πολλές από αυτές τις "νέες" σχολές εισήγαγαν παιδαγωγικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών τους εφάμιλο με των λεγόμενων καθηγητικών σχολών. Έτσι φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι λέμε μην εξετάζοντας όλες τις παραμέτρους.

Όσο για την έκφραση:
"Αυτό που με ενοχλεί είναι ο θεσμός, τον οποίο θεωρώ άδικο καθώς θέτει σε ισομοιρία και ισοτιμία διαφορετικά πράγματα (εξομοίωση μεταπτυχιακών διπλωμάτων ΑΕΙ, με τους τίτλους του "ΕΑΠ"), αδικώντας καταφανώς εκείνους που προσπάθησαν, μόχθησαν περισσότερο."

..νομίζω πως μάλλον αδικεί τους αποφοίτους του ΕΑΠ. Μπορείτε να ρωτήσετε οποιονδήποτε που φοίτησε στο ΕΑΠ και έχει γνώση της φοίτησης και σε συμβατικό ΑΕΙ, αν προσπάθησε ή μόχθησε λιγότερο στο ΕΑΠ. Φυσικά τα παραπάνω μπορούν να τα επιβεβαιώσουν όχι μόνο φοιτούντες στο ΕΑΠ, αλλά και διδάσκοντες σε αυτό, εκ των οποίων ένα μεγάλο μέρος είναι παράλληλα ΔΕΠ σε συμβατικό ΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 04:04:45 μμ »
καλημερα
μια ερωτηση θα ηθελα να κανω και οποιος ξερει ας απαντησει
στο ΕΑΠ προγραμματα μεταπτυχιακων δεχονται ΜΟΝΟ πτυχιουχους ΑΕΙ????
νομιζω οτι σε κανενα τμημα δεν αναφερουν στις πρπουποθεσεις εισαγωγης πτυχια ΤΕΙ κανω λαθος???


Όχι παίρνουν και από ΤΕΙ. Φέτος που το έψαξα για την δική μου ειδικότητα τουλάχιστον (ΣΔΟ) είχε 3-4.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 04:06:05 μμ »
1700 κοστίζει για δύο ενότητες και είναι συνολικά τρία χρόνια μαζί με διπλωματική.
Παράθεση


Φέτος που τα κύταξα ήταν οι τιμές: 200 ευρώ με εγγραφ, 200 ευρώ για κάθε μάθημα (συνολικά είναι 4 μαθήματα αλλά μπορείς να πάρεις και 2) και τα υπόλοιπα είναι σε συγγράματα κλπ. Φτάνει τόσο το ποσόν τελικά; Βέβαια αν το συγκρύνουμε με τα 7,500 της ΑΣΠΑΙΤΕ πχ είναι καλά.

Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162225
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.