*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384254 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #784 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 07:02:50 μμ »
πω πω !
θεωρω πως η επιλογη μου να κανω αιτηση δεν ειναι για να με κρεμασετε.
το προβλημα που εχω ειναι οτι ηδη εχω ολοκληρωσει ενα μεταπτυχιακο και ξεκινησα  διδακτορικο και για αυτο σκεφτομουν τι να κανω .
ειμαι ανθρωπος που βαριεμαι να καθομαι και για αυτο ειπα να το παρω χαλαρα και να κανω αιτηση και βλεπουμε.
 ομολογω ομως πως μαλλον θα δεχτω.

Και καλά θα κάνεις, στον βαθμό που θα σταματήσεις το διδακτορικό, γιατί και τα δύο μαζί δεν γίνονται.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:08 »

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #785 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:00:09 μμ »
πω πω !
θεωρω πως η επιλογη μου να κανω αιτηση δεν ειναι για να με κρεμασετε.
το προβλημα που εχω ειναι οτι ηδη εχω ολοκληρωσει ενα μεταπτυχιακο και ξεκινησα  διδακτορικο και για αυτο σκεφτομουν τι να κανω .
ειμαι ανθρωπος που βαριεμαι να καθομαι και για αυτο ειπα να το παρω χαλαρα και να κανω αιτηση και βλεπουμε.
 ομολογω ομως πως μαλλον θα δεχτω.

Και καλά θα κάνεις, στον βαθμό που θα σταματήσεις το διδακτορικό, γιατί και τα δύο μαζί δεν γίνονται.  ;)

Με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται!(εκτός απ'του σπανού τα γένια!!!!) ;) :D ;) ;)  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #786 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 11:54:49 μμ »
Ν Ε Ν Α επειδη και γω απο τη φυση μου ειμαι "πολυπραγμων" εχω να κανω μεταπτυχιακο, κατατακτηριες σε 2 σχολες, εργαζομαι και ζω και μονος και ομως ολα ειναι μια χαρα.....και σε σενα καλα θα πανε.....συμφωνω με Χαρά,....
μη σε παιρνει απο "κατω"....ψηλά το ηθικο!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2012, 11:57:51 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #787 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 12:00:11 πμ »
τελικά 1η θεματική θα πάρω την Εκπαιδευση "Ανηλίκων" ;). Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:25:08 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #788 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 02:19:10 πμ »
πω πω !
θεωρω πως η επιλογη μου να κανω αιτηση δεν ειναι για να με κρεμασετε.
το προβλημα που εχω ειναι οτι ηδη εχω ολοκληρωσει ενα μεταπτυχιακο και ξεκινησα  διδακτορικο και για αυτο σκεφτομουν τι να κανω .
ειμαι ανθρωπος που βαριεμαι να καθομαι και για αυτο ειπα να το παρω χαλαρα και να κανω αιτηση και βλεπουμε.
 ομολογω ομως πως μαλλον θα δεχτω.

Και καλά θα κάνεις, στον βαθμό που θα σταματήσεις το διδακτορικό, γιατί και τα δύο μαζί δεν γίνονται.  ;)

Ούτε εγώ θα μπορούσα να τα κάνω μαζί. Μπορεί η ΝΕΝΑ και ο MARKOS να πούν οτι π.χ. δεν έχω το μυαλό που έχουν αυτοί ή τις δυνατότητες που έχουν. Ίσως και να μην τα έχω. Αλλά ακόμα και το μυαλό τους να είχα δεν θα ήμουν πρώτα απ όλα ευχαριστημένη με αυτό που κάνω γιατί πιστεύω ότι πάντα το αποτέλεσμα κάθε εργασίας εξαρτάται απο τον χρόνο που διαθέτεις για αυτήν. Όσο περισσότερο την ψάχνεις τόσο καλύτερη γίνεται. Και μπορείς να ψαχτείς με μια εργασία σε τέτοιο βάθος που να μην έχεις καιρό για τίποτα άλλο (ούτε να κάτσεις ούτε αρκετό χρόνο να κοιμηθείς, πόσο μάλλον να βαρεθείς).  Ένα διδακτορικό ή ένα μεταπτυχιακό στο οποίο έχεις δωθεί ολοκληρωτικά είναι λογικό να είναι πολύ καλύτερο απο ένα διδακτορικό και ένα μεταπτυχιακό που έγιναν μαζί και 'έτρωγαν' χρόνο το ένα απο το άλλο. Μάλλον καταλήγουμε στο γιατί επιλέγει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Είναι για τα πτυχία (το χαρτί) και το βιογραφικό του; την γνώση; για να καταφέρει να φτάσει στο σημείο να έχει και αυτός κάτι να πει στους ερευνητές της επιστήμης του;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #789 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 09:27:40 πμ »
πω πω !
θεωρω πως η επιλογη μου να κανω αιτηση δεν ειναι για να με κρεμασετε.
το προβλημα που εχω ειναι οτι ηδη εχω ολοκληρωσει ενα μεταπτυχιακο και ξεκινησα  διδακτορικο και για αυτο σκεφτομουν τι να κανω .
ειμαι ανθρωπος που βαριεμαι να καθομαι και για αυτο ειπα να το παρω χαλαρα και να κανω αιτηση και βλεπουμε.
 ομολογω ομως πως μαλλον θα δεχτω.

Και καλά θα κάνεις, στον βαθμό που θα σταματήσεις το διδακτορικό, γιατί και τα δύο μαζί δεν γίνονται.  ;)

Ούτε εγώ θα μπορούσα να τα κάνω μαζί. Μπορεί η ΝΕΝΑ και ο MARKOS να πούν οτι π.χ. δεν έχω το μυαλό που έχουν αυτοί ή τις δυνατότητες που έχουν. Ίσως και να μην τα έχω. Αλλά ακόμα και το μυαλό τους να είχα δεν θα ήμουν πρώτα απ όλα ευχαριστημένη με αυτό που κάνω γιατί πιστεύω ότι πάντα το αποτέλεσμα κάθε εργασίας εξαρτάται απο τον χρόνο που διαθέτεις για αυτήν. Όσο περισσότερο την ψάχνεις τόσο καλύτερη γίνεται. Και μπορείς να ψαχτείς με μια εργασία σε τέτοιο βάθος που να μην έχεις καιρό για τίποτα άλλο (ούτε να κάτσεις ούτε αρκετό χρόνο να κοιμηθείς, πόσο μάλλον να βαρεθείς).  Ένα διδακτορικό ή ένα μεταπτυχιακό στο οποίο έχεις δωθεί ολοκληρωτικά είναι λογικό να είναι πολύ καλύτερο απο ένα διδακτορικό και ένα μεταπτυχιακό που έγιναν μαζί και 'έτρωγαν' χρόνο το ένα απο το άλλο. Μάλλον καταλήγουμε στο γιατί επιλέγει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Είναι για τα πτυχία (το χαρτί) και το βιογραφικό του; την γνώση; για να καταφέρει να φτάσει στο σημείο να έχει και αυτός κάτι να πει στους ερευνητές της επιστήμης του;

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι θέμα ικανοτήτων τόσο, όσο, κυρίως, θέμα χρόνου. Το διδακτορικό θέλει πολύ διάβασμα και έρευνα, εκτός και αν το έχει πάρει κάποιος στο χαλαρό και το τελειώσει σε 10-15 χρόνια (αν το τελειώσει). Η συγκέντρωση των δυνάμεων (φυσικών, πνευματικών και... οικονομικών) είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος. Το να τσιμπάω λίγο από δω και λίγο από κει δεν έχει αποδειχθεί καλή πρακτική (δύο καρπούζια δεν χωράνε κάτω από την ίδια μασχάλη). Άλλωστε, όπως έλεγε και το αρχαίο ρητό: "ουκ εν τω πολλώ τω ευ, αλλά εν τω ευ το πολύ".  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2012, 09:29:11 πμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #790 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 10:06:09 πμ »
τελικά 1η θεματική θα πάρω την Εκπαιδευση "Ανηλίκων" ;). Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Ναι Μάρκο,η εκπαίδευση ενηλίκων είναι βατή ενότητα.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #791 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 01:45:26 μμ »
Θέλω να ρωτήσω αν θα επιλέξετε μία ή δύο θεματικές ενότητες για το ΕΑΠ. Εγώ θα πάρω μία, τόσο λόγω κόστους (σε συνδυασμό με τους νέους μειωμένους μισθούς) όσο και για να δω τι χρόνος (και κόπος) χρειάζεται για να βγει μέσα στην χρονιά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #792 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 01:50:05 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονία σε όλους.Να σας κάνω μια ερώτηση? Το μεταπτυχιακό ''Μεταπτυχιακή Εξειδ. Καθ.Φυσικών Επιστημών'' δίνει παιδαγωγική επάρκεια και αποτελεί μεταπτυχιακό στην διδακτική.Έτσι δεν ειναι?Ευχαριστω πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #793 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 02:12:48 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονία σε όλους.Να σας κάνω μια ερώτηση? Το μεταπτυχιακό ''Μεταπτυχιακή Εξειδ. Καθ.Φυσικών Επιστημών'' δίνει παιδαγωγική επάρκεια και αποτελεί μεταπτυχιακό στην διδακτική.Έτσι δεν ειναι?Ευχαριστω πολύ!

Δεν νομίζω πως δίνει παιδαγωγική επάρκεια αλλά εξειδίκευση:

"Σκοπός του προγράμματος είναι η μεταπτυχιακή ειδίκευση εκπαιδευτικών της Β/βάθμιας Εκπαίδευσης στις βασικές επιστημονικές κατευθύνσεις των Φυσικών Επιστημών. Προσφέρονται οι απαραίτητες επιστημονικές γνώσεις, καθώς και τεχνολογικές και μεθοδολογικές δεξιότητες ώστε ο απόφοιτος του Π.Σ:
 
- να έχει σφαιρική αντίληψη των βασικών επιστημονικών θεωριών της Φυσικής, της Χημείας και της Βιολογίας,
- να αντιλαμβάνεται και να μπορεί να αναδείξει μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία, την επιστημονική ουσία των Κλασικών και Σύγχρονων θεωριών των Φυσικών Επιστημών, καθώς και το ρόλο τους στην ενοποιημένη επιστημονική αντίληψη για τον κόσμο μας,
- να έχει τις προαπαιτούμενες δεξιότητες και την επιστημονική επάρκεια να χρησιμοποιεί την πειραματική διαδικασία ως κριτής της επιστημονικής αλήθειας θεωριών και υποθέσεων,
- να έχει τη μεθοδολογική κατάρτιση, για να σχεδιάζει και εκτελεί εκπαιδευτικές ή / και εκλαϊκευτικές δράσεις στο περιβάλλον του Σχολείου της Β/θμιας Εκπαίδευσης, της ευρύτερης σχολικής κοινότητας καθώς και της τοπικής κοινωνίας και
- να έχει την απαραίτητη επάρκεια αναφορικά με τη χρήση υπολογιστικών τεχνικών και τεχνολογιών λογισμικού προκειμένου να σχεδιάζει και να κατασκευάζει ηλεκτρονικό εποπτικό υλικό."

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #794 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 02:20:41 μμ »
Η θεματική ενότητα "Διδακτική των Φυσικών Επιστημών" του Μεταπτυχιακού Προγράμματος "Σπουδές στην Εκπαίδευση" μπορεί να παρέχει παρόμοια επάρκεια, αλλά πρέπει να επικοινωνήσεις με την Γραμματεία του ΕΑΠ για περαιτέρω πληροφορίες.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2012, 02:23:32 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος vilma2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #795 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 03:51:31 μμ »
καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία ή πληροφορίες από το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ στην "Εκπαίδευση Ενηλίκων"(περιεχόμενο,απαιτήσεις,αναγνωρισμένη συνάφεια από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ή εν γένει αξιοποίηση στη δημόσια εκπαιδευση).ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #796 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 04:01:51 μμ »
Κυκλοφορει ενα περιοδικο της ΕΕΕΕ και λεγεται "Εκπαιδευση Ενηλίκων", μαλιστα νομιζω πως δ/ντης ειναι καποιος υπευθυνος για το θέμα αυτο στο ΕΑΠ.
Η συνδρομη ειναι 80 ευρω για τον 1ο χρονο και 50 για καθε επομενο έτος και παιρνεις 3 τευχη νομιζω το χρόνο.
Θελω να ρωτησω, το εχετε υποψη σας αυτο το περιοδικο? Αξίζει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #797 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 04:36:29 μμ »
@vilma2008 εγω το κάνω αυτο το μαστερ ο,τι θέλεις στειλε πμ
@ μαρκος δε χρειάζεται για την ενότητα! μόνο αν έχεις ακαδημαικές βλέψεις ή σου περισσεύουν τα χρήματα, αλλά έχει ενδιαφέρον :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.