*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 380568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #812 στις: Μάρτιος 02, 2012, 03:44:50 μμ »
Και πως θα αμοίβεται μετά η.. "ακαδημαϊκός" του ΕΑΠ, υφυπουργίνα μας; Δεν την σκέφτεστε καθόλου; Να μην φάει ψωμάκι κι αυτή; τσ τσ τσ...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:42 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #813 στις: Μάρτιος 02, 2012, 05:27:54 μμ »
Σε όλες τις χώρες πληρώνουν υπάρχουν κυρίως σε ιδιωτικά πανεπιστήμια από το προπτυχιακό. Πουθενά αλλού αυτό το χάλι το δικό μας. 

Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, θα τολμήσω να ρωτήσω: μήπως ξέρεις πόσο στοιχίζουν οι προπτυχιακές σπουδές στα δημόσια ιδρύματα του Ηνωμένου Βασιλείου; Της Αμερικής; Τα γερμανικά δημόσια πανεπιστήμια έχουν δίδακτρα; Και για να μην ψάχνεις, έχουν δίδακτρα και ενίοτε τσουχτερά. Ίσως κακώς - στο σημείο αυτό δε θέλω να διαφωνήσω μαζί σου - αν και υπάρχει και αντίλογος. Με προβληματίζει όμως πολύ η βεβαιότητα με την οποία αποφαίνεσαι για καταστάσεις που προφανέστατα δε γνωρίζεις.

Όσο για το "χάλι το δικό μας", αποτελούσε ανέκαθεν γνώμη μου πως στο όνειδος που λέγεται ΕΑΠ τα δίδακτρα είναι το μικρότερο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #814 στις: Μάρτιος 02, 2012, 06:39:44 μμ »
Αφού τα μείωσαν ρε τα δίδακτρα, από 850 τα πήγαν 800 την κάθε ενότητα ! Πέρα από την πλάκα ο καθένας κάνει μεταπτυχιακά, διδακτορικά κτλ για τους δικούς του λόγους και διαλέγει που και πως θα το κάνει πάλι με διάφορα δικά του κριτήρια. Στην Ελλάδα τα περισσότερα Π.Μ.Σ. έχουν τις πόρτες τους κλειστές και για να μπεις (ειδικά σε όσα ΔΕΝ έχουν δίδακτρα) πρέπει να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές. Αυτό είναι ένα καλό του ΕΑΠ, ότι μπαίνεις με κλήρωση χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις ούτε καν για συστατικές επιστολές που ζητούν όλα τα άλλα. Επίσης το άλλο καλό είναι ότι είναι εξ' αποστάσεως. Όλα τα άλλα εξ' αποστάσεως (στο εξωτερικό γιατί στην Ελλάδα είναι το μοναδικό) στοιχίζουν υπερδιπλάσια από αυτό φτάνοντας σε ορισμένες περιπτώσεις, π.χ. στην Αγγλία, τα 20.000 - 25.000 το έτος !

Συμπέρασμα, κανείς δεν είναι θύμα, ο καθένας ζυγίζει τι θέλει και επιλέγει αν θα παρακολουθήσει κάποιο Π.Μ.Σ. κανένας δεν τον αναγκάζει. Τώρα αν έρθει και καμιά πιο βαρβάτη μείωση στα δίδακτρα, ευπρόσδεκτη θα είναι, αν και προσωπικά δεν το πολυβλέπω ...

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #815 στις: Μάρτιος 02, 2012, 06:53:06 μμ »
Ας καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου ως "παιδι" του ΕΑΠ.Θα συμφωνησω πως ο καθενας  εχει το δικαιωμα της επιλογης και πως το ΕΑΠ ειναι μια δευτερη ευκαιρια κυριως για οσουν επιλεγουν προπτυχιακα προγραμματα.Απο την αλλη στο επιπεδο των μεταπτυχιακων προγραμματων του θα συμφωνησω επισης πως ειναι μια επιλογη απο τη στιγμη που δεν τιθεται το θεμα των συστατικων επιστολων οπως προαναφερθηκε.Το σιγουρο κατ εμε ειναι πως το ΕΑΠ οπως εξαλλου και ολα τα ελληνικα πανεπιστημια σιγουρα απεχουν αρκετα απο αντιστοιχα τμηματα πανεπιστημιων του εξωτερικου αλλα θα πω πως εχω πια καταληξει στο συμπερασμα πως ο,τι ειναι να μαθει κανεις το μαθαινει ανεξαρτητα απο τη"βαβυλωνια" που ενιοτε επικρατει σε καθε ελληνικο εκπαιδευτικο ιδρυμα.Το"μπαχαλο" αν θελετε δεν εμποδισε νομιζω καποιους αξιολογους να ξεχωρισουν ακομη και μεσα " στο μαυρο χαλι" του ΕΑΠ οπως προαναφερθηκε.Οσα για τα διδακτρα παλι απο την εμεπιρια μου σε δημοσιο ΑΕΙ θα πω πως μαλλον εχουμε ξεχασει τους πακους που πληρωναμε στο φωτοτυπειο της σχολης στα πλαισια μιας"δωρεαν" δημοσιας παιδειας.Στο εξωτερικο υπαρχουν βιβλιοθηκες ,εδω μπορει να υπαρχουν αλλα δεν ειναι επαρκως εξοπλισμενες ,αυτο ομως δεν εμποδιζει αυτον που θελει να βρει τη γνωση ακομη κι αν χρειαστει να κοπιασει περισσοτερο γι αυτη μεσα στα πλαισια των προχειρων συγγραμματων του ΕΑΠ...
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:42 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #816 στις: Μάρτιος 02, 2012, 07:38:02 μμ »
Συμφωνώ. Το μόνο που θα προσθέσω ειναι το εξης: Οταν εμεις κανουμε ιδιαιτερο σε μαθητη ζηταμε και θελουμε να πληρωθουμε την αξια της ποιοτητας υπηρεσιων μας, και συνηθως για μαθητη Λυκειου ειναι οχι κατω απο 15 ευρω την ωρα. Το οποιο, αν του κανουμε ενα δυωρο την εβδομαδα, πολυ απλα σημαινει 15Χ2 ωρες την εβδομαδα= 30,  30Χ 4 εβδομαδες= 120 ευρω ο μηνας , 120 ευρω  Χ 8 μηνες = 960 ευρω ο χρονος. Επομενως τα 800 ευρω η καθε θεματική γιατι μας φαινονται πολλά?
Αρχικα και γω πιστευα πως ειναι υπερβολικο το ποσό, αλλα οταν σκεφτηκα το τι ζηταω εγω απο τον μαθητη μου, ειπα ειναι μια τιμη "λογική"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #817 στις: Μάρτιος 02, 2012, 07:48:43 μμ »
και συνηθως για μαθητη Λυκειου ειναι οχι κατω απο 15 ευρω την ωρα.
Αυτη ειναι μια πολυ παλια τιμη.Πλεον στην Western Thessaloniki εχει παει στα 10 ευρω για να μη πω και το φρικιαστικο 8 απο τους εκπροσωπους των πολυπληθων ειδικοτητων.Δεν λεω ποιες ειναι αυτες μπας και στεναχωρησω τους ελαχιστους που θα αφησω απεξω. ;D
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #818 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:06:04 μμ »
Δεν ειναι παλια τιμή. Αρκει να διαβασουμε το σχετικο τοπικ στο εδω φορουμ "τιμες για ιδιαιτερα μαθήματα". Ανεφερα λοιπον μια μεση τιμη για μαθητη Γ Λυκειου (15 ευρω την ωρα).Εχουμε ακουσει για 8 ευρω οπως εχουμε ακουσει και για 18 και 25 ευρω την ωρα. Μιλαμε για υπηρεσιες και ποιοτητα ακομα και στο ιδιαιτερο, πόσο μαλλον για μεταπτυχιακό!

Ομως, ας πω ακομα και κατι αλλο: Αν εκανα μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο της Αθηνας, πιστευετε πως οσα θα εδινα για βενζινη στα πηγαινε ελα για τα μαθηματα, σε φωτοτυπειες, σε μετακινησεις μου σε βιβλιοθηκες κλπ κλπ λιγοτερα θα εδινα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #819 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:22:43 μμ »
Ομως, ας πω ακομα και κατι αλλο: Αν εκανα μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο της Αθηνας, πιστευετε πως οσα θα εδινα για βενζινη στα πηγαινε ελα για τα μαθηματα, σε φωτοτυπειες, σε μετακινησεις μου σε βιβλιοθηκες κλπ κλπ λιγοτερα θα εδινα?

Εγώ πάντως που έκανα μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο της Αθήνας πλήρωνα, αν θυμάμαι καλά, για δίδακτρα
150.000 δραχμές (δηλ. 440 ευρώ) το εξάμηνο. Και μιλάμε για μια δεκαετία πίσω.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2012, 08:30:35 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #820 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:36:39 μμ »
το ιδιο με τωρα ερχεται. Αν κάνεις τη θεματικη σου 1 χρονο αρα 800 ευρω.
apri  μου, αυτα ειναι τα διδακτρα. Τα εξοδα μετακινησης ή άλλα μικροέξοδα δεν τα συμπεριέλαβες.Ετσι δεν ειναι?
Οπως και να εχει, έχεις τη δυνατότητα να μελετάς σπιτι σου, τις ωρες που θελεις και μπορεις, χωρις μετακινησεις.
Ετσι πιστευω εγω. Ισως να πέφτω εξω...

Τωρα ομως, θεωρω πως η αφορμη για να συζηταμε τετοια θεματα ειναι επειδη ακριβως επεσαν οι μισθοι, εμειναν ανεργοι πολλοι και αυτα τα 800 ευρω ειναι προβλημα για πολλους πως να τα μαζέψουν....άλλο αυτο και άλλο να μιλαμε για δωρεαν μεταπτυχιακα.....Μακαρι, ποιος δεν το θελει,...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntiaET

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #821 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:41:51 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΣΑΚΤΕΟΥΣ ΣΤΟ ΜΕΤ.ΕΙΔ.ΚΑΘ. ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΤΗΣ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Κ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ Η ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ!! ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ Η "ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΛΙΑΟΤΕΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗΣ ΑΞΙΑΣ!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,ΛΟΙΠΟΝ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ-ΕΣ!!

Αποσυνδεδεμένος dina_pappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #822 στις: Μάρτιος 11, 2012, 04:43:29 μμ »
Καλησπέρα, έχω κληρωθεί για το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ εκπαίδευση ενηλίκων αλλά είμαι ακόμα στη φάση να καταθέσω τα χρήματα για να κατοχυρώσω τη θέση μου.

Ήθελα την γνώμη όσων έχουν παρακολουθήσει μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ. Έχω ένα παιδί ήδη και σκοπεύω να επεκτείνω την οικογένεια μου (θεού θέλοντος). Πιστεύετε ότι θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις μιας ΘΕ το χρόνο?(4 εργασίες και εξετάσεις?). Το καλό είναι ότι ως μητέρα θα μπορέσω να πάρω τις άδειες κυήσεως, λοχείας και ανατροφής και υπάρχει βοήθεια και από τον σύζυγό μου.

Σκέφτομαι ίσως να μην καταθέσω τα χρήματα και να ξανακάνω πάλι αίτηση για μεταπτυχιακό άλλη χρονια και άμα κληρωθώ!Είναι κρίμα και στις εποχές που ζούμε να πετάξω έτσι 800 ευρώ.
Καμία συμβουλή;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #823 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:29:11 μμ »
Καλησπέρα, έχω κληρωθεί για το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ εκπαίδευση ενηλίκων αλλά είμαι ακόμα στη φάση να καταθέσω τα χρήματα για να κατοχυρώσω τη θέση μου.

Ήθελα την γνώμη όσων έχουν παρακολουθήσει μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ. Έχω ένα παιδί ήδη και σκοπεύω να επεκτείνω την οικογένεια μου (θεού θέλοντος). Πιστεύετε ότι θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις μιας ΘΕ το χρόνο?(4 εργασίες και εξετάσεις?). Το καλό είναι ότι ως μητέρα θα μπορέσω να πάρω τις άδειες κυήσεως, λοχείας και ανατροφής και υπάρχει βοήθεια και από τον σύζυγό μου.

Σκέφτομαι ίσως να μην καταθέσω τα χρήματα και να ξανακάνω πάλι αίτηση για μεταπτυχιακό άλλη χρονια και άμα κληρωθώ!Είναι κρίμα και στις εποχές που ζούμε να πετάξω έτσι 800 ευρώ.
Καμία συμβουλή;
καλη συνεχεια..............προχωρα

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #824 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:43:08 μμ »
Με μία ενότητα το χρόνο βγαίνει σχετικά καλά - βέβαια θα έχει διάβασμα και προσωπική εργασία καθόλου ευκαταφρόνητη. Με δύο ενότητες  είναι πακέτο. Καλή αρχή! Προχώρα!  :)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #825 στις: Μάρτιος 11, 2012, 06:45:33 μμ »
Καταρχάς συγχαρητήρια! Το μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ δεν είναι τόσο πιεστικό στις παρακολουθήσεις. Γίνονται συναντήσεις 1 φορά το μήνα, εργασίες και εξετάσεις. Μπορείς με προγραμμματισμό, κατανόηση και βοήθεια από την οικογένεια σου να επιλέγεις και δύο θεματικές ενότητες (είναι όντως πακέτο οι 2 θεματικές αλλά για να τελειώσεις και κάποια στιγμή  ;)) Αν θεωρείς το μεταπτυχιακό αυτό ευκαιρία (που είναι...) προσπάθησε το...
Together we stand!!! Divided we fall...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 742
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.