*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 376854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 08:58:26 μμ »
Είναι 2 τόμοι, ο πρώτος είναι Μηχανική-Θερμοδυναμική μαζί και ο δεύτερος είναι Ηλεκτρομαγνητισμός. Τους αγόρασα από βιβλιοπωλείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:23 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 09:06:49 μμ »
Παιδια εγω δε βρισκω το χρονοδιαγραμμα μελετης... που ειναι??? ειμαι μεσα στο portal αλλα δε το βλεπω...

Κάνεις login , πας Χώροι Θεματικών Ενοτήτων, μετά ΚΦΕ51 ή ότι έχεις,Ακαδημαικό ημερολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 09:08:30 μμ »
Καλησπέρα και καλή αρχή σε όσους ξεκινούν την καινούργια χρονιά το μεταπτυχιακό τους.Θα ήθελα να ρωτήσω όσους εκπονούν ήδη μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ: Βγήκε το πρόγραμμα των συναντήσεων και για μένα η πρώτη είναι στις 30/10.Στη συνάντηση αυτή θα πάρουμε την πρώτη εργασία; Μέχρι τότε μπορούμε να ξεκινήσουμε διάβασμα γενικά κι αόριστα; Τι ακολουθούμε ακριβώς; Έίμαι στο μεταπτυχιακό ¨Μεταπτυχιακή εξειδίκευση καθηγητών στις φυσικές επιστήμες¨ Όποιος το έχει παρακολουθήσει ας με διαφωτισει παρακαλώ

Αν εισαι στη Θεσσαλονίκη και έχεις πάρει την ΚΦΕ51 θα είμαστε μαζί  :) Οσον αφορά το διάβασμα, έχει βγεί μέσα στο πορταλ, στην ενότητα, χρονοδιάγραμμα μελέτης , αν βέβαια έχεις πάρει το υλικό. Και να το έχεις πάρει βέβαια δεν ξέρω πόσο εύκολο θα σου είναι να διαβάζεις Φευνμαν στα αγγλικά, εγώ πάντως πήρα τη μετάφραση. Οσον αφορά τις εργασίες, πάλι μέσα στο πορταλ,στην ενότητα που έχεις θα βάλουν την πρώτη εργασία, συνήθως την βάζουν 2-3 βδομάδες πριν την συνάντηση, οπότε τη δουλεύεις όσο μπορείς μέχρι την ΟΣΣ και στη συνάντηση ρωτάς ότι απορίες έχεις.Μετά τη συνάντηση έχεις περίπου μια βδομάδα για να τη γράψεις.Αυτά και καλό κουράγιο!

Σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι στην Αθήνα οπότε δε θα είμαστε μαζί.Βρήκα το χρονοδιάγραμμα 'οπως μου είπες.Τη μετάφραση από που τη βρήκες;

Αλήθεια, από περιέργεια, ποιός είναι ο υπεύθυνος καθηγητής σας?

Συνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 09:33:12 μμ »
Τελείωσα  φέτος το μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση. Παρουσίασα τη διπλωματική μου την προηγούμενη βδομάδα. Όποιος θέλει κάποια πληροφορία ευχαρίστως να του τη δώσω.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:23 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 01:28:20 πμ »
Τελείωσα  φέτος το μεταπτυχιακό Σπουδές στην Εκπαίδευση. Παρουσίασα τη διπλωματική μου την προηγούμενη βδομάδα. Όποιος θέλει κάποια πληροφορία ευχαρίστως να του τη δώσω.

Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τη διάθεση προσφοράς βοήθειας .Οσοι παρακολουθούμε αυτό το μεταπτυχιακό "συναντιόμαστε" και εδώ:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21104.0
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:08:26 πμ »
Προς Kakar: Ο υπεύθυνος καθηγητής μας είναι ο Ευθύμιος Λιαροκάπης. Εσύ φαντάζομαι είσαι δεύτερη χρονιά.Πως σου φάνηκε γενικότερα; Είναι πολύ δύσκολα; Αφού θα αναλάβαμε την ίδια θεματική μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες αν κολήσουμε κάπου...

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:37:33 πμ »
Παιδια εγω δε βρισκω το χρονοδιαγραμμα μελετης... που ειναι??? ειμαι μεσα στο portal αλλα δε το βλεπω...

Το χρονοδιάγραμμα μελέτης βρίσκεται στο "ακαδημαϊκό ημερολόγιο" .Συνήθως είναι κάποιο αρχείο που τοποθετείται τελευταίο στη σελίδα αυτή.

Καλή δύναμη σε όλους ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:09:59 μμ »
Προς Kakar: Ο υπεύθυνος καθηγητής μας είναι ο Ευθύμιος Λιαροκάπης. Εσύ φαντάζομαι είσαι δεύτερη χρονιά.Πως σου φάνηκε γενικότερα; Είναι πολύ δύσκολα; Αφού θα αναλάβαμε την ίδια θεματική μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες αν κολήσουμε κάπου...

Εμένα η ΚΦΕ51 είναι τελευταία μου ενότητα και την παίρνω για δευτερη φορά φέτος. Δηλαδή την είχα πάρει πέρσι, έχω ξεμπερδέψει με τις εργασίες και έχω περάσει το κομμάτι Θερμοδυναμική-Κύματα μόνο. Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά είναι η μοναδική ενότητα που είναι σπασμένη στα 3 και δίνουμε 3 φορές εξετάσεις. Από το περσινό τμήμα μου δεν ξέρω κανέναν που να την πέρασε την ενότητα, έχουν περάσει 1 ή 2 υποενότητες οπότε την έχουν πάρει ξανά. Ούτε καν οι Φυσικοί..Το λέω αυτό  γιατί το μάθημα είναι πραγματικά σε μεταπτυχιακό επίπεδο, έχει πολλές απαιτήσεις και χρειάζεται να το κάτέχεις το προπτυχιακό κάτι που μας δυσκόλευε ιδιαίτερα τους μη φυσικούς. Γενικά καταλήξαμε ότι πρέπει να μάθουμε απέξω κι ανακατωτά τον Feynman. Καμμία άλλη ενότητα δεν είναι τόσο δύσκολη. Αν καταφέρεις και περάσεις την ΚΦΕ51, ουσιαστικά έχεις τελειώσει το μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:36:20 μμ »
Α! Μπορούμε δηλαδή να περάσουμε κάποιες ενότητες κι ;oxi όλο το μάθημα; Και φέτος ξαναπήρες την ενότητα,πληρώνοντας πάλι 850 ευρώ; Και θα συμμετέχεις μόνο στις εργασίες και στις εξετάσεις που αφορούν τις ενότητες που δεν έχεις περάσει; Ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:38:07 μμ από constans »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 01:02:50 μμ »
Α! Μπορούμε δηλαδή να περάσουμε κάποιες ενότητες κι ;oxi όλο το μάθημα; Και φέτος ξαναπήρες την ενότητα,πληρώνοντας πάλι 850 ευρώ; Και θα συμμετέχεις μόνο στις εργασίες και στις εξετάσεις που αφορούν τις ενότητες που δεν έχεις περάσει; Ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό!!

Αυτο γίνεται μόνο στην ΚΦΕ51. Ναι, μπορείς να περάσεις 1 ή 2 υποενότητες και να κρατηθεί ο βαθμός για την επόμενη χρονιά.Εργασίες όχι δεν ξανακάνεις, απλά πας και δίνεις ότι υποενότητα χρωστάς. Αυτό που ισχύει όμως γενικά είναι ότι αν δεν περάσεις μια ενότητα , την ξαναπαίρνεις την επόμενη χρονιά, πληρώνοντας το 1/3 των 850 ευρώ, δεν συμμετέχεις στις εργασίες δηλαδή οι βαθμοί των εργασιών σου είναι καταχωρημένοι και απλά πας στις εξετάσεις ή και στις ΟΣΣ αν θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2010, 01:10:04 μμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 12:49:53 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:17:24 μμ »
Καλησπερα,
Ισχυει οτι για τα μεταπτυχιακα του ΕΑΠ πρεπει να εχεις το πτυχιο σου 5 χρονια?
Αυτο ισχυει για ολα τα μεταπτυχιακα η μονο για το ''σπουδες στην εκπαιδευση"???
Εγω που ενδιαφερομαι για το "διοικηση μοναδων υγειας" και πηρα πτυχιο το 2008 θα αποκλειστω?
Ετσι εξηγηται τις 2 προηγουμενες χρονιες που βγηκα τελευταια των τελευταιων? :( :( :(
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:22:53 μμ »
Καλησπερα,
Ισχυει οτι για τα μεταπτυχιακα του ΕΑΠ πρεπει να εχεις το πτυχιο σου 5 χρονια?


Ναι. Αυτη ειναι η φιλοσοφία του Ανοικτού Πανεπιστημίου στην Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:59:58 μμ »
αληθεια?που το γραφει στην ιστοσελιδα κ δεν το εχω δει τοσο καιρο?
για προπτυχιακο υπαρχει κανενας περιορισμος?Ισχυει το ιδιο και για το ανοικτο της κυπρου?
ΠΕ 10

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.