*

Αποστολέας Θέμα: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?  (Αναγνώστηκε 31475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« στις: Νοέμβριος 01, 2008, 02:19:59 μμ »
παιδια καλησπερα!πριν λιγες αποφασισα τελικα οτι θελω να δωσω κατακτηριες στο παιδαγωγικο της φλωρινας που ειναι με εξετασεις.απλα θελω τις γνωμες για το αν ειναι καλυτερο να δωσω για το νηπιαγωγων ή για το δημοτικης εκπαιδευσης.μενω θεσσαλονικη και η φλωρινα ειναι κανα 3ωρο.θα μπορω να πηγαινοερχομαι σε περιπτωση υποχρεωτικων μαθηματων αλλα οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο.ποιο ομως απο τα 2 εχει τα λιγοτερα υποχρεωτικα?ή μηπως καποιο απο αυτα ενδεχεται να μην εχει και καθολου?και κατι ακομη:γνωριζεται περιπου ποσα ατομα παιρνουν με κατατακτηριες?γιατι δε λεει πουθενα για ποσες θεσεις προκειται.στο περιπου κατι?με ενδιαφερουν πολυ οι γνωμες σας......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2008, 02:35:52 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 06:06:20 μμ »
Στη Φλώρινα το τμήμα νηπιαγωγών είναι αρκετά δύσκολο (σε σχέση με της Θεσσαλονίκης), έχει από ότι γνωρίζω αρκετά υποχρεωτικά μαθήματα. Μπορείς ωστόσο να επικοινωνήσεις με τις γραμματείες και των δυο τμημάτων και να μάθεις. Εγώ την άλλη εβδομάδα θα πάω στη Φλώρινα, αν μάθω κάτι θα σου γράψω.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 08:17:14 μμ »
οι θέσεις πρέπει να είναι 3-5 για άτομα από ΑΕΙ και ως 5-8 για άτομα από ΤΕΙ. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 08:52:33 μμ »
Αν ενδιαφερεσαι για την επαγγελματικη σου αποκατασταση διαλεξε ενα τμημα δασκαλων..
Εμενα προσωπικα τα τμηματα των νηπιαγωγων μου αρεσαν ανεκαθεν περισσοτερο και δεν το μετανιωσα που εγινα νηπιαγωγος. Εχει πολυ ενδιαφερον σαν αντικειμενο, και πολυ χωρο για ερευνα αν σκεφτεις ποσο πισω ειμαστε σε σχεση με τον υπολοιπο δυτικο κοσμο! Εχει περισσοτερα μαθηματα ψυχολογιας σε σχεση με των δασκαλων ενω των δασκαλων εχει περισσοτερες διδακτικες πχ διδακτικη ιστοριας και γεωγραφιας
Και τα δυο τμηματα εχουν των ιδιο αριθμο υποχρεωτικων μαθηματων αλλα ισως καποια τμηματα νηπιαγωγων να εχουν περισσοτερες πρακτικες.
Οτι και να διαλεξεις καλη επιτυχια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2008, 09:22:11 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:44 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 09:09:06 μμ »
Να μη γίνεις νηπιαγωγός. Γιατί θέλει να το αγαπάς πολύ για να αντέξεις μέσα σε τόση οχλαγωγία, τόση ευθύνη, τόσο λίγη υποστήριξη και αναγνώριση και τόσο λίγα προνόμια (διάλειμμα, άδειες, υποχρεωτικό ωράριο) και από τα γραφόμενά σου ο σκοπός σου είναι ο διορισμός.

Θεμιτό, κατανοητό και αξιοζήλευτο το ότι είσαι διατεθειμμένη να ξαναπεράσεις ολόκληρη τη διαδικασία του Πανεπιστημίου για να εξασφαλίσεις το διορισμό, όμως μην επιλέξεις κάτι που θέλει τόση προσωπική δέσμευση και επένδυση. :-\
Αυτή βεβαίως είναι απλά η γνώμη μου και εννοείται ότι εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις ότι σου ταιριάζει.  ;)
Καλή επιτυχία. :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2008, 09:13:29 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 09:20:12 μμ »
Να μη γίνεις νηπιαγωγός. Γιατί θέλει να το αγαπάς πολύ για να αντέξεις μέσα σε τόση οχλαγωγία, τόση ευθύνη, τόσο λίγη υποστήριξη και αναγνώριση και τόσο λίγα προνόμια (διάλειμμα, άδειες, υποχρεωτικό ωράριο) και από τα γραφόμενά σου ο σκοπός σου είναι ο διορισμός.

Θεμιτό, κατανοητό και αξιοζήλευτο το ότι είσαι διατεθειμμένη να ξαναπεράσεις ολόκληρη τη διαδικασία του Πανεπιστημίου για να εξασφαλίσεις το διορισμό, όμως μην επιλέξεις κάτι που θέλει τόση προσωπική δέσμευση και επένδυση. :-\
Αυτή βεβαίως είναι απλά η γνώμη μου και εννοείται ότι εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις ότι σου ταιριάζει.  ;)
Καλή επιτυχία. :) :) :)
+φωνω!!!!!! Ετσι ειναι ακριβως.
(Βεβαια δεν ξερω για σενα αλλα εγω παρολες τις δυσκολιες χαιρομαι που ειμαι νηπιαγωγος ;))

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 09:26:29 μμ »
Εννοείται κι εγώ τρελλλλλαίνομαι. Ακόμη και τώρα που είμαι εκτός τάξης βλέπω φωτογραφίες ή αντικείμενα και τα μεταφράζω κατευθείαν σε υλικό για την τάξη. Αν όμως εγώ που το γουστάρω αυτό, γυρνάω στο σπίτι και δε θέλω να μιλήσω σε άνθρωπο για κανένα δίωρο μέχρι να συνέλθω από το στρες της ευθύνης και τις πρακτικές δυσκολίες, φαντάζομαι τι θα πάθει οποιοσδήποτε δεν το χει μεράκι, αλλά κάνει μια επιλογή ως ενήλικας για να κάνει τη ζωή του καλύτερη.
Είπαμε η προσχολική είναι και θέλει κόλλημα!!!!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 09:36:57 μμ »
Eμενα προσωπικα 2 πραγματα μου αρεσουν: Η ευελιξια του να εφαρμοσω το προγραμμα μου προσαρμοσμενο στα ενδιαφεροντα των παιδιων (και να μην τα πρηζω οπως στις αλλες ταξεις) και η ηλικια 5-6 οχι μικροτερα :-\ ειναι σφουγγαρια!!!!!!
Εγω κοιταζω φωτογραφιες απο το νηπιαγωγειο...πολυ μου λειπουν τα παιδια :'(
Ελπιζω να διοριστω και να ασχοληθω με το νηπιαγωγειο. Οχι παιδικο και οχι δημοτικο...ΑΧ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2008, 09:38:59 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 10:02:52 μμ »
Εμένα μ' αρέσουν και τα μικρότερα... :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 10:27:40 μμ »
Να μη γίνεις νηπιαγωγός. Γιατί θέλει να το αγαπάς πολύ για να αντέξεις μέσα σε τόση οχλαγωγία, τόση ευθύνη, τόσο λίγη υποστήριξη και αναγνώριση και τόσο λίγα προνόμια (διάλειμμα, άδειες, υποχρεωτικό ωράριο) και από τα γραφόμενά σου ο σκοπός σου είναι ο διορισμός.

Θεμιτό, κατανοητό και αξιοζήλευτο το ότι είσαι διατεθειμμένη να ξαναπεράσεις ολόκληρη τη διαδικασία του Πανεπιστημίου για να εξασφαλίσεις το διορισμό, όμως μην επιλέξεις κάτι που θέλει τόση προσωπική δέσμευση και επένδυση. :-\
Αυτή βεβαίως είναι απλά η γνώμη μου και εννοείται ότι εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις ότι σου ταιριάζει.  ;)
Καλή επιτυχία. :) :) :)


συμφωνω..κ εγω κ πολλες συναδελφισσες..και τι κριμα να το αγαπαμε τοσο και τωρα που εχουμε ψηθει κ στρωσει στη δουλεια να βλεπουμε τοσα μειονεκτηματα..αν το ηξερα θα γινομουν δασκαλα.οχι τιποτε αλλο αλλα αυτο το μικρο κενο αναμεσα στα μαθηματα για να προλαβαινει να πεσει η πιεση κ η μειωση ωραριου με τα χρονια..ποσο το ζηλευω!σιγουρα αισθανομαι πιο δημιουργικη εδω απο το να εχω το βιβλιο που με δεσμευει και να μην δουλευει το μυαλο μου αλλα και το να πρεπει καθε μερα να βρισκεις κατι ενδιαφερον για τα παιδια δεν ειναι και ευκολο!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 04:44:15 μμ »
Δασκάλα δε θα γινόμουν με τίποτα. Ως νηπιαγωγός θα το θεωρούσα καλή πρόκληση να διδάξω παιδιά δημοτικού, με τον τρόπο του νηπιαγωγείου, αλλά όχι δασκάλα δε θα ήθελα να είμαι. Μεγάλοι σύλλογοι, το κυνήγι της ύλης, μπλιαχ!
Απλά πραγματικά πιστεύω ότι το να είσαι νηπιαγωγός είναι και λίγο βίτσιο αν δεν σου αρέσει καλύτερα να μην το επιλέξεις ειδικά σε μια ηλικία που έχεις επίγνωση του τι σου αρέσει και πώς μπορείς να δουλέψεις πιο καλά. Άλλο να είσαι 18 και όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 09:43:31 πμ »
Αν ενδιαφερεσαι για την επαγγελματικη σου αποκατασταση διαλεξε ενα τμημα δασκαλων..
Εμενα προσωπικα τα τμηματα των νηπιαγωγων μου αρεσαν ανεκαθεν περισσοτερο και δεν το μετανιωσα που εγινα νηπιαγωγος. Οτι και να διαλεξεις καλη επιτυχια!

+++++++ :) (και στατιστικά να το δεις,στην επόμενη διετία διορίζονται 2120 δάσκαλοι από τον ΑΣΕΠ, αλλά μόνο 600 νηπιαγωγοί....)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:52:28 πμ »
Να μη γίνεις νηπιαγωγός. Γιατί θέλει να το αγαπάς πολύ για να αντέξεις μέσα σε τόση οχλαγωγία, τόση ευθύνη, τόσο λίγη υποστήριξη και αναγνώριση και τόσο λίγα προνόμια (διάλειμμα, άδειες, υποχρεωτικό ωράριο) και από τα γραφόμενά σου ο σκοπός σου είναι ο διορισμός.

Θεμιτό, κατανοητό και αξιοζήλευτο το ότι είσαι διατεθειμμένη να ξαναπεράσεις ολόκληρη τη διαδικασία του Πανεπιστημίου για να εξασφαλίσεις το διορισμό, όμως μην επιλέξεις κάτι που θέλει τόση προσωπική δέσμευση και επένδυση. :-\
Αυτή βεβαίως είναι απλά η γνώμη μου και εννοείται ότι εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις ότι σου ταιριάζει.  ;)
Καλή επιτυχία. :) :) :)
Συμφωνω!!!  :)
Το επαγγελμα μας ειναι καταπληκτικο...αλλα πρεπει να το αγαπας παρα πολυ για να αντεξεις να το κανεις τοσα πολλα χρονια. Πρεπει να ειναι και το χομπυ σου ταυτοχρονα!!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 01:54:20 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα κορίτσια!!! Και είναι από τα λίγα επαγγέλματα που αν δεν το αγαπάς πραγματικά γίνεσαι επικίνδυνη! :D
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.