*

Αποστολέας Θέμα: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?  (Αναγνώστηκε 31479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 07:31:24 μμ »
Τί είναι το ΑΠΘ;
Απιστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 07:32:08 μμ »
Ααααα όχι Αθήνα έδωσα

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 07:36:31 μμ »
το θεμα διαφερει απο σχολη  σε σχολη,απο ιδρυμα σε ιδρυμα γι'αυτο ρωταω..

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 08:08:30 μμ »
Έχουν πολύ λίγα υποχρεωτικά με απουσίες. Ανάλογα και τι μαθήματα επιλέγεις. Τα υποχρεωτικά είναι περίπου 5-6, νομίζω. Πάντως, με κατατακτήριες είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός. Π.χ. στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, στο Π.Τ.Δ.Ε. οι αιτήσεις είναι γύρω στις 300 και οι θέσεις θα είναι γύρω στις 15. Φαντάσου σε κάποιο πιο κεντρικό Α.Ε.Ι.  Και τα θέματα των εξετάσεων είναι πολύ δύσκολα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:28 »

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 11:08:58 μμ »
Πωπω ρε παιδιά! Είμαι 2ο έτος στο νηπιαγωγών Θεσ/νίκης. Στο μηχανογραφικό δεν δήλωσα καθόλου τις ακαδημίες στα νησιά γιατί δεν ήθελα το νησί. Και το ότι μπήκα στη διαδικασία να κάνω αυτήν την επιλογή΄(δασκάλων στο νησί ή νηπιαγωγών) μου έδειξε ότι αφού έχω αυτό το δίλημμα σημαίνει ότι δεν αγαπάω αρκετά τη δουλειά του δασκάλου. Ενώ αν έπρεπε να διαλέξω την αντίστροφη περίπτωση θα το έκανα. Τελικά όταν βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελληνίων είχα τη δυνατότητα να πάω και στο δασκάλων Ρόδου με το βαθμό που είχα. Αλλά προτίμησα να γίνω νηπιαγωγός. Και τώρα που είμαι στη σχολή, ξεκίνησα πρακτική και ήρθα λίγο σε επαφή με το νηπιαγωγείο δεν μετανιώνω που έκανα αυτήν την επιλογή. Τώρα ξέρω πώς αν γινόμουν δασκάλα θα το έκανα μόνο για τον εύκολο διορισμό. Όμως, διάβασα τα μηνύματά σας από εσάς τις παλιές και απογοητεύτικα λίγο.... Ήξερα ότι θα υπάρχουν δυσκολίες τόσο με την κούραση όσο και με τις υποδομές. Αλλά τόσο χάλια είναι???  :'(
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 11:45:19 μμ »
Έχουν πολύ λίγα υποχρεωτικά με απουσίες. Ανάλογα και τι μαθήματα επιλέγεις. Τα υποχρεωτικά είναι περίπου 5-6, νομίζω. Πάντως, με κατατακτήριες είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός. Π.χ. στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, στο Π.Τ.Δ.Ε. οι αιτήσεις είναι γύρω στις 300 και οι θέσεις θα είναι γύρω στις 15. Φαντάσου σε κάποιο πιο κεντρικό Α.Ε.Ι.  Και τα θέματα των εξετάσεων είναι πολύ δύσκολα.
εισαι σιγουρη?αν προκειται για 5-6 υποχρεωτικα τι βδομαδα δεν ειναι και τοσο λιγα....εγω ενδιαφερομαι για το παιδαγωγικο της φλωρινας.να δουμε.και εκει σιγουρα θα εχει καποιο ανταγωνισμο...οι θεσεισ απο οτι εχω μαθει ειναι πολυ λιγοτερες απο 15 παντως. :Dνα δουμε.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2008, 11:48:24 μμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 12:22:04 πμ »
HelenB, μια δοκιμή θα σε πείσει. όπως ανέφερα και προηγουμένως εμένα προσωπικά μου αρέσει, αλλά ταυτόχρονα ψάχνω και για δικλείδες ασφαλούς απομάκρυνσης ανά κάποια χρόνια. Απλά δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που το βλέπει καθαρά ως ένα τρόπο να διοριστεί και προφανώς δεν είναι διατεθειμμένος να ανακαλύψει τις κρυφές του χάρες. Όχι ότι είναι κακό να θέλει κανείς να εξασφαλίσει το διορισμό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:05:35 πμ »
Νομιζω πάντως, πως αν το ζητημα ειναι ο διορισμος, προσωπικα θα προτεινα σε καποιον να δωσει για  ΠΤΔΕ. Δυστυχως σε εμας τους νηπιαγωγους, δεν υπαρχει  τοσο μεγάλη απορροφηση, οσο στους δασκαλους. Οι 8.000 περιπου αδιοριστοι συναδελφοι, νομιζω οτι πειθουν. Απο εκει και περα, όλες οι βαθμιδες της εκπαιδευσης εχουν τις δυσκολιες τους, σε διαφορετικο επιπεδο η καθε μια.

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 12:30:58 μμ »
Πάντως πλέον το να μπω σε μια τάξη και να παλεύω να μάθω σε 20-30 πιτσιρίκια την ορθογραφία και την προπαίδεια μου φαίνεται τουλάχιστον αυτοκτονία.. Μου αρέσει να γίνω νηπιαγωγός και ας μου λενε κάποιοι: <<σιγά ρε τι σπουδάζεις? θα πας στο νηπιαγωγείο και θα παίζεις με τα παιδάκια. και η σχολή πανεύκολη είναι>>. Μου τι δίνει, αλλά άμα ο άλλος είναι άσχετος τι να κάνεις.
Με γνωστές μου που σπουδάζουν δασκάλες και μίλησα, μου είπαν ότι και σε αυτούς ακούγεται ότι σε 3-4 χρόνια θα αρχίζουν να λιγοστεύουν οι θέσεις και ότι θα αρχίσουν να ανοίγουν σε εμάς. Τι να πω..
Θέλω να ελπίζω ότι τα πράγματα θα καλυτερέψουν. Be positive! ;)
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 01:36:29 μμ »
HelenB τα πρωτα χρονια λογω ενθουσιασμου δεν θα καταλαβεις τοσο τις δυσκολιες.αυτα ερχονται μετα!οταν ειδικα βλεπουμε αλλες ειδικοτητες και αντιλαμβανομαστε οτι δεν εχουμε ισοτητα παρολο που ειμαστε ολοι εκπαιδευτικοι.βεβαια αυτα αν αγαπας τη δουλεια γιατι αν λες ελα μωρε παω και φευγω δεν θα σε νοιαζει και η προοδος στον κλαδο για να στενοχωριεσαι και τοσο.βλεπω οτι το αγαπας ομως,οποτε..σιδεροκεφαλη!

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:26:53 μμ »
Το σιδεροκέφαλη θα μου χρειαστεί όπως φαίνεται... Αλλά το ακούω πολύ αυτό περί ισότητας των νηπιαγωγών με τους άλλους εκπαιδευτικούς. Πού ακριβώς είναι αυτές οι διαφορές? Σόρι που ρωτάω πράγματα που σε κάποιους μπορεί να φαίνονται αυτονόητα, αλλά είμαι καινούργιο φρούτο στον κλαδο.. :-[
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:08:38 πμ »
Το σιδεροκέφαλη θα μου χρειαστεί όπως φαίνεται... Αλλά το ακούω πολύ αυτό περί ισότητας των νηπιαγωγών με τους άλλους εκπαιδευτικούς. Πού ακριβώς είναι αυτές οι διαφορές? Σόρι που ρωτάω πράγματα που σε κάποιους μπορεί να φαίνονται αυτονόητα, αλλά είμαι καινούργιο φρούτο στον κλαδο.. :-[

καταρχην δεν μειωνεται το ωραριο ποτε!(ισα ισα αυξανεται!).
1. ενας καθηγητης πχ φτανει να κανει μονο 12 η κ λιγοτερο ωρες την εβδομαδα λιγο πριν τη συνταξη και εμεις οπως οταν ξεκινησαμε. οι δασκαλοι εχουν κ αυτοι μειωση ,ισως λιγο λιγοτερη απο τους καθηγητες.

2. ολοι οι αλλοι εχουν το διαλειμμα δικο τους εκτος απο μια εφημερια,εμεις ειμαστε παντα και παντου με τα παιδια,μονιμη εφημερια δηλ.

3. εχουμε μονιμη αμεση επαφη με τους γονεις με αποτελεσμα ενα καλο και ενα κακο!απο τη μια γνωριζομαστε καλα και μιλαμε σε βαθος για τα παιδια τους απο την αλλη το πολυ..μαζι χαλαρωνει τα ορια και εχουν την δυνατοτητα οι γονεις να μπαινουν στην ταξη καθε-καθε μερα και να εχουν ευκολα αποψη.προσωπικα θεωρω αγχωτικη την ωρα προσελευσης,αν υπαρχουν ζωηρα παιδια.σκεψου οτι ταυτοχρονα υποδεχεσαι-απαντας σε γονεις-απασχολεις με κατι λιγο πολυ τα υπολοιπα-και ευχεσαι να μη χρειαστει να επεμβεις για κανενα ατυχημα μπροστα τους!

4.κανουμε μονες μας συνηθως τον τραπεζοκομο-στο δημοτικο το κανει ο δασκαλος του ολοημερου μονο-σε μας και η πρωινη και η απογευματινη,αφου μονιμως φροντιζεις κ επιβλεπεις

5.υπνος -χαλαρωση!μπορει να παει σουπερ μπορει και να τραβας τα μαλλια σου!

6. το κοινωνικο κομματι.."ελα μωρε!πας 4 θρες και διαβαζεις παραμυθακια!"

7.ψαξιμο της υλης καθαρα δικο μας. καλο γιατι ειμαστε παντα σε σκεψη και το θεωρω πλεονεκτημα σε σχεση με το τυφλοσουρτη του βιβλιου,αγχωτικο αν θες να εισαι παντα ενημερωμενη και μεσα στα πραγματα.

8. το διοικητικο κομματι που εχει η προισταμενη ειναι μαζι με το διδακτικο. ναι μεν εχει ενα μικρο επιδομα αλλα δεν μπορεις να βγεις απο την ταξη γαι να κανεις δουλεια γραφειου οπως ο διαυθυντης του δημοτικου,ο οποιος εχει περισσοτερη δουλεια αλλα εχει και μεγαλο επιδομα!

αυτα και..αλλα! και ασχετα με την εντυπωση που μπορει να εδωσα..την αγαπαω τη δουλεια μου!!! ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 10:12:31 πμ από kathyk »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:32:50 πμ »
Επίσης δεν έχουμε θεσμοθετημένο διδακτικό ωράριο, είμαστε εκτός από τραπεζοκόμοι και κοινωνικοί λειτουργοί, ψυχολόγοι, καθαρίστριες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, κατσαριδοκτόνα, ποντικοδιώχτες....
Όλα αυτά, όμως είναι απλά για να σου πουν ότι τα περιφεριακά της δουλειάς ορισμένες φορές είναι πραγματικά απαράδεκτα. Αυτά θα τα παλέψεις μαζί με τις συναδέλφους και κάποια στιγμή θα τα κατακτήσουμε.

Η δουλειά με τα παιδιά είναι ανεκτίμητη και πολλές είναι οι φορές που θα πεις χαλάλι. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:55:47 πμ »
, κατσαριδοκτόνα, ποντικοδιώχτες....



 ;D ;D ;D ετσι ακριβως!


Η δουλειά με τα παιδιά είναι ανεκτίμητη και πολλές είναι οι φορές που θα πεις χαλάλι. ;)

ναι..συμφωνω..και αλλες τοσες που θα πεις "τα νευρα μου τα χαπια μου"!!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.