*

Αποστολέας Θέμα: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?  (Αναγνώστηκε 31641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 06:36:51 μμ »
Καλά κοπελιές με κουφάνατε!!! Είναι αρκετά τα πραγματάκια... Και χρειάζεται αγώνας και υπομονή για να αλλάξουν. Και καταλαβαίνω γιατί πολλές από εσάς τις παλιές είστε ολίγον τι απελπισμένες..
Αλλά επειδή είμαι στο πολύ ξεκίνημά μου και είμαι και ενθουσιώδης, προτείνω όταν θα έρχεται η ώρα που θα απελπίζεστε και θα τραβάτε τα μαλλιά σας, να σκέφτεστε ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα.. Βλέπε τους άλλους εκπαιδευτικούς: οι δάσκαλοι παλεύουν με τα 7χρονα να τους μάθουν ορθογραφία και προπαίδεια, οι καθηγητές του λυκείου έχουν το άγχος των πανελληνίων κτλ. Για να μην ξεφύγω τελείως από τον εκπαιδευτικό κλάδο όπου οι άλλοι σήμερα είναι και αύριο δεν είναι στις δουλείες τους, και μάλιστα με άθλιους μισθούς και ωράρια. Γι'αυτό να χαίρεστε με αυτό που έχετε, χωρίς βέβαια να σταματήσετε να παλεύετε για το καλύτερο εννοείται. Είστε σε δουλειά που αγαπάτε και σας γεμίζει παρόλες τις δυσκολίες. Και στην τελική το επάγγελμα αυτό, αν και έχει μεγάλες ευθύνες, δεν ανήκει και στα βαρέα ανθυγειηνά.
Πάντως, kathyk σε ευχαριστώ πολύ που έκατσες και έγραψες όλο αυτό το κατεβατό και με ενημέρωσες.
kathyk και Ritalamp, να φανταστώ ότι για αυτά περί κατσαριδοκτόνου και ποντικοδιώχτη μιλάει η πείρα... :) :)

ΥΣ. Ελπίζω ότι και μετά από αρκετά χρόνια εργασίας θα συνεχίσω να έχω τις ίδιες αισιόδοξες απόψεις.. :P :P :P
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:43 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 06:47:05 μμ »

να σκέφτεστε ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα.. Βλέπε τους άλλους εκπαιδευτικούς: οι δάσκαλοι παλεύουν με τα 7χρονα να τους μάθουν ορθογραφία και προπαίδεια, οι καθηγητές του λυκείου έχουν το άγχος των πανελληνίων κτλ.

O καθε κλαδος εχει τις δυσκολιες του ομως εμεις θεωρω οτι εχουμε συγκεκριμενα και χρονια προβληματα τα οποια οι υπολοιποι κλαδοι ουτε καν τα φαντζονται ..Δεν νομιζω οτι τα προβληματα τους ειναι χειροτερα απο τα δικα μας(ωραρια-κτηριακα-βοηθ προσωπικο-κοινωνικο κυρος-επαγγελματικα δικαιωματα ). Ειναι απλα διαφορετικα και οχι τοσο τραγικα κατα την αποψη μου...
Οσο για το οτι θελει αγωνα (και οργανωση εκ μερους μας) συμφωνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 06:49:35 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 07:18:56 μμ »
Ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά ήταν καμιά σας στο νηπιαγωγών Θεσ/νίκης? Να με συμβουλεύσει για τα μαθήματα ή τους καθηγητές?
Σε ποια μαθήματα να δώσω μεγαλύτερη έμφαση? Πιστεύω ότι τώρα που τελειώσατε και περάσατε το μαρτύριο του ασεπ, αυτά θα είναι ξεκάθαρα για σας.
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:52:29 μμ »
HelenB μη μας παρηγορείς καλέ!  :P
Εδώ λέμε ότι γουστάρουμε κιόλας παρά τις δυσκολίες (και τα ζώα που προανέφερα  ;D ;D ;D). Όλα τα παραπάνω εγώ προσωπικά τα ανέφερα γιατι μια φιλόλογος που ψάχνει ένα τρόπο να μπει στο δημόσιο και δεν έχει κανένα διακαή πόθο για την προσχολική, γιατί να μη βρεθεί σε έναν τομέα που θα τις έρθουν λίγο πιο εύκολα τα πράγματα;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:43 »

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 06:13:33 μμ »
Whatever you say!
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 06:18:44 μμ »
 ??? ??? :-[ ??? ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 06:22:23 μμ »
 ;) ;)
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 06:30:17 μμ »
Α, εντάξει τότε.. ;D ;D (Νόμισα ότι παρεξηγήθηκες και δεν καταλάβαινα γιατί)
Όσο για το ερώτημά σου για τα μαθήματα, προσωπικά θα σου πρότεινα να δώσεις βάση στις διδακτικές, στην αναπτυξιακή ψυχολογία και στη διαπολιτισμική εκπαίδευση έτσι για αρχή.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:38:06 πμ »
Απλά δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που το βλέπει καθαρά ως ένα τρόπο να διοριστεί και προφανώς δεν είναι διατεθειμμένος να ανακαλύψει τις κρυφές του χάρες. Όχι ότι είναι κακό να θέλει κανείς να εξασφαλίσει το διορισμό.
δεν αναφερω πουθενα οτι ο λογος που δημιουργησα αυτο το θεμα ειναι οι λυσεις και οι προτασεις διεξοδων με σκοπο το διορισμο και μονο.φυσικα και θα ειμαι ειλικρινης.η αμεσοτερη απορροφηση των νηπιαγωγων και των δασκαλων στις μερες μας ειναι σιγουρα γεγονος σε συγκριση με εμας του φιλολογους και πραγματικα ειναι οντως ενα απο τα κινητρα μου, αλλα ....... φιλολογος ειμαι ρε παιδια οχι πολιτικος μηχανικος ή γεωπονος.και γω με παιδια εχω να κανω και μαλιστα με απαιτητικο γνωστικο αντικειμενο και αλλου ειδους προκλησεις οπως αυτη της αντιμετωπισης των συμπεριφοριστικων διαταραχων των εφηβων(χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να υποτιμησω το εργο του δασκαλου ή του νηπιαγωγου).Και για να επανελθω, το να επιδιωκεις να εμπλουτιζεις τις γνωσεις σου οσο μπορεις και για οσο διαστημα το αντεχεις δε το βρισκω ουτε κακο ουτε κατακριτεο,και αν αυτη η προσπαθεια εχει και μια προσδοκομενη αναγνωριση θα το χαρω ακομη περισσοτερο.το θεμα ομως ειναι οτι εγω τουλαχιστον δεν ανηκω στη κατηγορια των "ρηχων" εκπαιδευτικων που μονη τους εννοια ειναι μια θεση στο δημοσιο.για μενα η επιμορφωση δε σταματα εκει αλλα πολυ περισσοτερο ενισχυεται με εμπειρικα δεδομενα.ετσι μην αντιμετωπιζετε με πεζοτητα και κυνισμο τη θεληση και τη προσπαθεια καποιου για το κατι παραπανω. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2008, 02:41:51 πμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 03:14:21 μμ »
Α, εντάξει τότε.. ;D ;D (Νόμισα ότι παρεξηγήθηκες και δεν καταλάβαινα γιατί)
Όσο για το ερώτημά σου για τα μαθήματα, προσωπικά θα σου πρότεινα να δώσεις βάση στις διδακτικές, στην αναπτυξιακή ψυχολογία και στη διαπολιτισμική εκπαίδευση έτσι για αρχή.

Ritalamp ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου :D
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 04:30:37 μμ »
Επειδή παρέθεσες δικό μου ποστ, να σου πω μόνο ότι σε καμιά περίπτωση δεν αντιμετωπίζω με κυνισμό της σκέψη σου και τις βλέψεις σου. Ακριβώς επειδή κατανοώ τον κόπο σου μέχρι σήμερα για να τελειώσεις τη σχολή σου και για να βρεις δουλειά, γι' αυτό έγραψα ό,τι έγραψα, γιατί πραγματικά θεωρώ ότι οι αντικειμενικές συνθήκες (και όχι το αντικείμενο της διδασκαλίας που είναι εξίσου δύσκολο για όλες τις ηλικίες και τις βαθμίδες) είναι καλύτερες για τους δασκάλους, από ότι για τις νηπιαγωγούς.

Άλλωστε όταν επέλεξες να θέσεις το ερώτημα υποθέτω ότι ζητούσες πραγματικές απαντήσεις. Από την άλλη πραγματικά η επιμόρφωση είναι διαρκής διαδικασία και είσαι αξιοθαύμαστη που μπαίνεις στη διαδικασία να ψαχτείς και σε άλλα επίπεδα. Όπως και να χει καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις τελικά. :)

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος linaki7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γεια σε όλους..
ειμαι καινουργια στο forum σας,το οποίο βρήκα τυχαία.Εχω τελείωσει το οικονομικο του αριστοτελείου απο τον απριλιο. Η σχολη εξ αρχης δεν μου αρεσε, αλλα εκει ειχα περασει και ενω σκεφτομουν στα 2 πρωτα ετη να ξαναδωσω πανελληνιες, δεν ειχα το θάρρος η μαλλον το κουραγιο να ξαναπερασω ολη αυτη την διαδικασια του εξοντωτικου διαβασματος..
και τωρα σκεφτομαι να δωσω....κατακτηριες στο παιδαγωγικο αλεξανδρουπολης πιστευοντας οτι ετσι θα αποκατασταθώ επαγγελματικά και δεν θα βασανιζομαι ποτε θα βγει προκυρηξη, ποτε θα βγει διαγωνισμος. Ψαχνω αυτο το διαστημα των 5 μηνων (απο τοτε που τελειωσα )στον ιδιωτικο τομεα για δουλεια σχετικη με αυτο που τελειωσα και παντου μου ζητανε προυπηρεσια,την οποια δεν διαθέτω και πώς είναι δυνατον να την αποκτήσω απο την στιγμή που δεν μου δίνουν την δυνατότητα? Ετσι,πλέον κοιτώ για δουλεια γραμματεα και υπαλληλου γραφειου αλλα και εκει συναντω εμποδια οσον αφορα την προυπηρεσια..μεχρι και για πλασιε πηγα,με πηραν αλλα δεν το εχω και εφυγα στις 4 μερες,πιστεοντας οτι θα βρω κατι καλυτερο...
Σκεφτομαι απο το να καθομαι και να παιδευομαι οταν θα βρω δουλεια οπου θα μου δινουν το πολυ 700ε μηπως να σκεφτω την διεξοδο του δασκαλου.Αν και παλι μετα απο 4 χρονια που θα τελειωσω αν τα καταφερω στις κατακτηριες θα υπαρχουν θεσεις η θα εχω ακομα 1 πτυχιο και θα το κοιταω?δεν ξερω τι να κανω οι κατατακτηριες ειναι σε 2 μηνες,ειδα την υλη,θελει πολυ διαβασμα να το αποτολμησω η θα χασω το χρονο μου????????

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:03:27 πμ »
Σίγουρα αν δεν αρέσουν σε κάποιον επαγγέλματα με παιδιά καλό είναι να μην τα κάνει. Ότι ισχύει για τους νηπιαγωγούς ισχύει και για τους δασκάλους. Αν το θέμα είναι η επαγγελματική αποκατάσταση, στον κλάδο μας δεν υπάρχει ;D. 1:12 διορίζεται...για ποιά επαγγελματική αποκατάσταση μιλάμε; Και για τους δασκάλους δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα σε 4 χρόνια...εκεί αν κλείσουν οι θέσεις θα ανοίξουν μετά απο 30 χρόνια. Οπότε το μόνο κριτήριο είναι αν linaki7 πιστεύεις οτι θα σου πάνε τέτοιου είδους επαγγέλματα που δεν διαφέρουν σε πολλά μεταξύ τους...πιστεύω οτι αν μπορείς και θες να κάνεις το ένα μπορείς και το άλλο ;).
Σκέψουν οτι θα είσαι πόσες ώρες την μέρα με παιδιά και άλλες τόσες θα ετοιμάζεις πράγματα γι αυτά...Σίγουρα θα είχες εναν καλό και έναν κακό εκπαιδευτικό σαν μαθήτρια. Μπορείς να γίνεις όπως ο δάσκαλος που αγαπούσες ή θα γίνεις η κακιά κυρία που θα γυρνάει σπίτι της και θα θέλει να κλάψει γιατί τα παιδάκια την κοροϊδεύουνε..δεν είναι ζώα, όλα τα καταλαβαίνουν. Σε κανέναν δεν αξίζει να έχει ένα δάσκαλο που είναι εκεί για τα λεφτά, ούτε 900-1000 ευρώ δεν θα σε κάνουν ευτυχισμένη. Ενα μπορώ να σου πω, ή πολύ ευτυχισμένη θα σε κάνει το επάγγελμα ή πολύ δυστυχισμένη. Σκέψου το και ελπίζω να πάρεις την σωστή απόφαση, πάνω απ'όλα για σένα. Οι εκπαιδευτικοί δουλεύουμε λίγες ώρες γιατί είναι πιο "δύσκολες" απο οτι στα άλλα επαγγέλματα, άλλο να φτιάχνεις οικονομικά πλάνα ήσυχα στο γραφείο σου και άλλο να έχεις 20 παιδιά που ζητάνε κάτι απο σένα ταυτόχρονα πάνω απο το κεφάλι σου.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: κατατακτηριες στο νηπιαγωγων ή στο δημοτικης?
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:15:06 πμ »
Ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά ήταν καμιά σας στο νηπιαγωγών Θεσ/νίκης? Να με συμβουλεύσει για τα μαθήματα ή τους καθηγητές?
Σε ποια μαθήματα να δώσω μεγαλύτερη έμφαση? Πιστεύω ότι τώρα που τελειώσατε και περάσατε το μαρτύριο του ασεπ, αυτά θα είναι ξεκάθαρα για σας.

δώσε βάση σε οτιδήποτε γενικό παιδαγωγικό και πρακτικές (οποιος καθηγητής-τρια έχει το γραφείο του στον 6ο όροφο για να σε βοηθήσω), ψυχολογία και ειδική αγωγή ότι μάθεις καλό θα ναι. Δεν σου μιλάω μόνο για ασεπ, σου λέω τι θα σου φανεί χρήσιμο. Αν αντέχεις να πάρεις κατεύθυνση ειδικής αγωγής κάν'το, θα κερδίσεις πολλά χωρίς αμφιβολία. Θα έχεις και εξτρα πρακτικές που θα σε βοηθήσουν να χειριστείς ειδικές περιπτώσεις που σίγουρα κάποτε θα συναντήσεις. Το τμήμα είναι πάρα πολύ καλο και έχεις πολλούς πολύ καλούς καθηγητές, παντού υπάρχουν και οι ανάποδοι αλλά μην απογοητευτείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161771
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.