*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 20, 2009, 07:12:09 μμ »
Μάλλον δεν έγινα κατανοητή... τον προβληματισμό μου εκφράζω... Επειδή ακριβώς και γω λαμβάνω πάντα όλες τις παραμέτρους υπόψη μου, προβληματίζομαι αν τελικά πρέπει μέσα από αυτό που ζητώ να φαίνεται ότι έτσι αξιολογώ και τον εαυτό μου ως επαγγελματία. Δεν έχεις, δηλαδή, σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί πιθανόν να σκεφτεί ένας γονιός ότι για να ζητάς λίγα (χρήση β' ενικού γενικά :) ) ίσως να σημαίνει ότι παρέχεις και λίγα; Πες το ανασφάλεια! Πες το προβληματισμό!

Αν πρόκειται για ανασφάλεια, είναι αδικαιολόγητη.
Αν δεν πατάς (χρήση β' ενικού γενικά  :) ) γερά στα πόδια σου, αυτό το "οσμίζονται" και οι υπόλοιποι...  ::)
Αν πρόκειται για προβληματισμό, είναι δικαιολογημένος.
Γιατί ο δάσκαλος δεν κοιμίζει ποτέ το πνεύμα του...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:46 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 20, 2009, 07:19:03 μμ »
Αν πρόκειται για ανασφάλεια, είναι αδικαιολόγητη.
Αν δεν πατάς (χρήση β' ενικού γενικά  :) ) γερά στα πόδια σου, αυτό το "οσμίζονται" και οι υπόλοιποι...  ::)
Αν πρόκειται για προβληματισμό, είναι δικαιολογημένος.
Γιατί ο δάσκαλος δεν κοιμίζει ποτέ το πνεύμα του...  ;)

Συμφωνώ!  ;D

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 20, 2009, 07:37:39 μμ »
Το θέμα δεν είναι να συμφωνήσουμε, αλλά να ανταλλάξουμε τις όποιες, ακόμη και αντίθετες, απόψεις μας...
(Επειδή εξέλαβα το μήνυμά σου ως ειρωνικό-σαρκαστικό (  ??? )...  ::) )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 20, 2009, 08:18:51 μμ »
Το θέμα δεν είναι να συμφωνήσουμε, αλλά να ανταλλάξουμε τις όποιες, ακόμη και αντίθετες, απόψεις μας...
(Επειδή εξέλαβα το μήνυμά σου ως ειρωνικό-σαρκαστικό (  ??? )...  ::) )

Το μήνυμά μου δεν ήταν ούτε ειρωνικό, ούτε σαρκαστικό! Απλά συμφωνώ στο σχόλιο που έκανες για τον προβληματισμό. Τα περί ανασφάλειας, έτσι και αλλιώς έχουν πάντα μία δόση έλλειψης αυτοπεποίθησης και σίγουρα κάποιοι από εμάς την έχουμε νιώσει, ιδιαίτερα δε στα πρώτα χρόνια της ενασχόλησής μας με τη διδασκαλία. Δεν είναι κάτι δηλαδή που δε συμβαίνει, αλλά όταν συμβαίνει, καλό είναι να το παλεύουμε.

Ωστόσο, το θέμα της "αυτο-αξιολόγησής" μας και το κατά πόσο φαίνεται (ή πρέπει να φαίνεται) ακόμα και μέσα από την τιμή είναι προς συζήτηση προς όλα τα μέλη... Εγώ απλά έθεσα εναν προβληματισμό. Τίποτα παραπάνω! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:46 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 21, 2009, 12:19:18 πμ »
Λοιπόν μόνο 2 μαθήματα κάναμε με τη μαθήτρια, σταματήσαμε για Πάσχα και ξεκινάμε πάλι Τετάρτη. έδειξε ενδιαφέρον, διάβασε ό,τι της έβαλα, έλυσε χωρίς να δυσανασχετήσει και επιλέον ασκήσεις πιο δύσκολες που κάναμε μαζί στο μάθημα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι, μη βαρεθεί αργότερα, και κυρίως να τα θυμάται και μετά, αυτό θα το δω την τετάρτη που θα έχει περάσει μια βδομάδα σχεδόν από το τελευταίο μάθημά μας.
Το καλό για μένα είναι πως μάλλον ευχαριστήθηκε και η ίδια η μαθήτρια, γιατί μου ζήτησε και η θεία της  να κάνω μάθημα και στο δικό της γιο! Πάνω μάλιστα που είχα απογοητευτεί ότι δε θα τα καταφέρω να βρω ιδιαίτερα αφότου μετακόμισα!

Nebula, σχετικά με το δικό σου προβληματισμό, να πω ότι όλα είναι σχετικά. Η τιμή παίζει ανάλογα με την περιοχή και τους ανθρώπους. Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί, δυστυχώς, που σε κατατάσσουν ανάλογα με τα χρήματα που παίρνεις. Είναι οι ίδιοι που δεν καταδέχονται να φορεσουν παπούτσι αν δεν κάνει τουλάχιστον 250 ευρώ το ζευγάρι!
Αλλά κάθε τόπος έχει και τις δικές του τιμές. Εγω που είχα μάθει στις τιμές της Αθήνας, έμεινα άφωνη όταν μου είπε κολλητή φίλη της μητέρας μου (ξέρω δηλ ότι μου λέει αλήθεια) ότι πληρωνε πέρυσι για το γιο της γ' λυκείου έκθεση σε καθηγητή που έχει τη φήμη ότι είναι κορυφή και καλά στην έκθεση μόνο 17 ευρώ!
Αν είναι δυνατόν! Σε κατεύθυνση μόνο 17 ευρώ! και μάλιστα από καθηγητή που θεωρείται πρώτο όνομα; Κι εγώ είχα σκοπό να ζητήσω αν μου ερχόταν κάποιος για κατεύθυνση 25 ευρώ! Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος φιλόλογος παίρνει τόσα γιατί είναι διορισμένος οπότε έχει να παίρνει απ' αλλού, αλλά συνήθως αυτοί είναι που ζητάνε περισσότερα. Τι να πω...
Θέλω να πω επίσης ότι συμφωνώ και με την bikini, κι εγώ έχω κάνει μάθημα σε παιδί από φτωχή οικογένεια δωρεάν και σε άλλες περιπτώσεις επαιρνα αρκετά λιγότερα χρήματα όταν είχα ένα παιδί πολλές ώρες τη βδομάδα και οι γονείς του ήξερα καλά πώς τα έφερναν δύσκολα βόλτα. Εϊμαστε και άνθρωποι πάνω απ' όλα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 22, 2009, 01:56:47 μμ »
Σχετικά με την κρίση, είχα δύο μαθήτριες που καναμε Ισπανικά κι ήθελαν να δώσουν το πρώτο πτυχίο το Μάιο. Πριν τις γιορτές μου είπαν αν γίνεται να μειωθεί η τιμή. Αν δεχόμουν, θα έπαιρνα 10 ευρώ την ώρα και από τις 2, δηλ. για την κάθε μια θα έβγαινε 5 ευρώ! Δε δέχτηκα, και μου ειπαν ότι για ένα μήνα θα διαβάζουν μόνες τους και θα πάνε να δώσουν. Δεν ξέρω αν φταίει η κρίση, ξέρω όμως ότι οι κοπέλες ειναι φοιτητριες που τρωνε από τα έτοιμα, και μάλιστα είχα ανακαλύψει ότι έλεγαν στους γονείς τους ότι παίρνω σχεδόν τα διπλάσια για να τους δίνουν περισσότερα! Φαντάζομαι ότι και τώρα δε θα είπαν ότι διέκοψαν τα μαθηματα για να συνεχίσουν να τα παίρνουν! Αυτή την απώλεια είχα εγώ φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 23, 2009, 02:24:36 πμ »
Συμφωνώ με αυτό που γράφτηκε περί του πόσο κοστολογούμε εμείς οι ίδιοι το μάθημά μας και τον κόπο μας.

Τα πολλά λεφτά δεν είναι κίνητρο για καλύτερη εργασία, αλλά τα λίγα λεφτά είναι αντικίνητρο.
Και 5000€ να πάρει ο ταμίας της Τράπεζας, στον ίδιο ρυθμό θα δουλεύει, αλλά άμα του δώσεις μισθό 400€, θα δεις ουρές όπως των διοδίων το Πάσχα.
Δηλαδή και 1000€/ώρα να σου δώσουν, το ίδιο μάθημα θα κάνεις, αλλά με λιγότερα από όσα (θεωρείς ότι) πρέπει, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 28, 2009, 01:26:06 μμ »
παιδια, μου ετυχε ιδιαιτερο στη Γλυφαδα γ'λυκειου θεωρητικης για προετοιμασια τωρα το καλοκαιρι και θα συνεχισει και το χειμωνα.το απογευμα θα μου πει τι ακριβως θελει,μαθηματα και ωρες.

ομως, δεν μπορω να το αναλαβω γιατι ειναι μακρια απο το σπιτι μου και δουλευω κιολας.

Αν καποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει με προσωπικο μηνυμα το τηλεφωνο του να τα πουμε το απογευμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος april77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:41:12 μμ »
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών, με σπουδές στο Indianapolis, Proficiency, σεμιναρια απο Ελληνοαμερικανικη Ενωση και πηρα και το TKT και παλι ιδιαιτερα απο τοτε που εχω ερθει Πειραια δεν εχω. Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω!!!Ιδιαιτερα εχω μονο οσα αποφασισει ο εργοδοτης μου να μου δωσει απο το φροντιστηριο που δουλευω. Δηλαδη 2 ή 1 το χρονο και ολα ειναι πολυ κακοι μαθητες. Τι να κανω???????

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 13, 2009, 03:10:54 μμ »
April η πιο συνηθισμένη λύση είναι η αγγελία, αλλά πραγματικά δε ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματική. Η αλήθεια είναι πως στις ξένες Φιλολογίες τα πράγματα είναι δυσκολότερα ως προς τα ιδιαίτερα. Μία φίλη μου που διδάσκει Αγγλικά δουλεύει πολύ καλά με πολύ μικρά παιδάκια, 4-8 ετών, που οι γονείς τους θέλεουν να εξοικειωθούν με τη γλώσσα πριν φτάσουν σε ηλικία για φροντιστήριο. Έχε το στο νου σου και αυτό αν θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 13, 2009, 04:04:23 μμ »
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών, με σπουδές στο Indianapolis, Proficiency, σεμιναρια απο Ελληνοαμερικανικη Ενωση και πηρα και το TKT και παλι ιδιαιτερα απο τοτε που εχω ερθει Πειραια δεν εχω. Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω!!!Ιδιαιτερα εχω μονο οσα αποφασισει ο εργοδοτης μου να μου δωσει απο το φροντιστηριο που δουλευω. Δηλαδη 2 ή 1 το χρονο και ολα ειναι πολυ κακοι μαθητες. Τι να κανω???????

Γεια σου Απριλ77. Σε ενδιαφέρει να εργαστείς στο εξωτερικό ως καθηγήτρια Αγγλικών; Αν ναι, έχω να σου δώσω ένα νούμερο τηλεφώνου από άτομο που θα ψάξει σε λίγο για καθηγήτρια Αγγλικών!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 11, 2009, 12:04:28 πμ »
Διάβαζα τα σχόλιά σας σχετικά με τη βοήθεια συγγενών και φίλων για ιδιαίτερα και φροντιστήρια...Παιδιά, μην στηρίζεστε. Έχω πολύ δυσάρεστη εμπειρία. Χρειάστηκε να μείνω για ένα-μικρό ευτυχώς-διάστημα σε μεγάλη σχετικά επαρχιακή πόλη, κοντά στην Αθήνα. Η πόλη αυτή αποτελεί τόπο καταγωγής του συζύγου μου. Φτάνοντας εκεί, ΟΛΟΣ ο κύκλος του συζύγου μου ( γονείς, συγγενείς, φίλοι, γνωστοί, συνάδελφοι...) γνώριζε ότι είμαι φιλόλογος και ότι ψάχνω δουλειά στον εν λόγω τόπο. Δεν με βοήθησε ΚΑΝΕΝΑΣ. Αντιθέτως, δεν με ήθελαν επειδή δεν κατάγομαι από εκεί !!! Κάποιοι από αυτούς είχαν και παιδιά ανάλογης ηλικίας που χρειάζονταν μαθήματα, κανείς δεν με προτίμησε. Και το καλύτερο: Στενός συγγενής του συζύγου μου διαθέτει φροντιστήριο στην συγκεκριμένη πόλη! Όχι μόνο δεν μου έδωσε 1-2 ωρίτσες για να κάνω και εγώ ένα μικρό ξεκίνημα, αλλά ούτε μπήκε στον κόπο να μιλήσει σε κανέναν άλλον φροντιστηριούχο της περιοχής (είχε διασυνδέσεις με πολλούς), μπας και χρειαζόταν κανείς άλλος φιλόλογο...Είχα βαρεθεί να στέλνω βιογραφικά εκείνη την περίοδο...Στα φροντιστήρια, στα λιγοστά ιδιωτικά σχολεία, πότε να στέλνω, πότε να πηγαίνω αυτοπροσώπως...Χαρτάκια, καρτούλες, αγγελίες, τίποτα...Και οι γνωστοί και συγγενείς, επίσης ΤΙΠΟΤΑ...Τελικά επειδή δεν είχα την πολυτέλεια να μην εργάζομαι, πηγαινοερχόμουν καθημερινά Αθήνα, όπου βρήκα και φροντιστήρια και ιδιαίτερα...Από αγγελίες, όχι από γνωστούς. Τώρα ευτυχώς έχω επιστρέψει στην πόλη μου, μετά από μία πολύ ζοφερή περίοδο στην άλλη πόλη, για πλείστους λόγους, όχι μόνο επαγγελματικούς... Πάντως είναι θέμα ανθρώπου, ποιος είναι ο γνωστός, ποιος είναι ο συγγενής...Δεν είναι όλοι ίδιοι και μακάρι η δυσάρεστη εμπειρία μου να είναι η εξαίρεση...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 11, 2009, 12:52:23 πμ »
Είναι αυτό που λένε οι απλοί, αγνοί άνθρωποι της υπαίθρου κι όποτε το ακούω μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Φαντάζομαι τι τράβηξες... Είμαι ομοιοπαθής....Καλά έκανες κι έφυγες
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 11, 2009, 01:33:48 πμ »
Olgalia, ευχαριστώ για την κατανόηση... Δεν φαντάζεσαι τι τράβηξα εκεί. Μακάρι να γύριζα τον χρόνο πίσω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 788
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.