*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης  (Αναγνώστηκε 83125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 06:09:29 μμ »
Εννοείται ότι με αυτό που ανέφερα δεν είχα πρόθεση να αναιρέσω ό,τι είπε η gio66, απλά στους κύκλους των αναπληρωτών και των πρωτοβαθμιων επισης  είναι γνωστό έτσι, ως "βελτιωση θέσης". Ίσως γι αυτό να υπάρχει η όποια σύγχυση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 04:06:12 μμ »
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω το εξής....Αν κάνω βελτίωση θέσης και ικανοποιηθεί η αίτηση μου, μπορώ να πάρω απόσπαση ΠΡΙΝ υπηρετήσω στο σχολείο και να επιστρέψω οποιαδήποτε άλλη χρονιά ή είμαι υποχρεωμένη να υπηρετήσω κατευθείαν; Υποθέτω κιόλας πως αν δεν την έχω ξεχρεώσει δε δικαιούμαι και μετάθεση σωστά;

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 05:57:09 μμ »
Συναδελφοι αναπληρωτης που πασχει απο σκληρυνση κατα πλακας δικαιουται να μεταφερθει απο την α περιοχη στη γ λογω υγειας?Θεωρω πως εστω και ανθρωπινα μπορει, εστω να διαθετηθει για καποιες ωρες.Το προβλημα ειναι οτι μονιμοι   αντιδρουν γιατι θελουν εσωτερικη αποσπαση και οσο και αν προσπαθω να τους πεισω για το προβλημα του συναδελφου εκεινοι αδιαφορουν. 

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 04:03:15 μμ »
Απο τις πολυαριθμες απαντησεις σας φαινεται ποσο ανθρωποι ειμαστε εμεις οι εκπαιδευτικοι!Εξαλλου προβαλουμε  τα ιδανικα της ανθρωπιστικης παιδειας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 04:11:42 μμ »
Βέρα -αν και καταλαβαίνω την πικρία σου - μην είσαι άδικη με τους συναδέλφους σου. Αν το θέμα δε λάβει αμέσεως απάντηση δε φαίνεται στην αρχική σελίδα και περνάει έτσι τρόπον τινά στα αζήτητα.

Επί του θέματος τώρα - κατ' αρχήν να ρωτήσω κάτι βασικό : στη φάση που προσελήφθη α εκπ/κός αυτός πήραν άλλους στην περιοχή που αυτός επιθυμούσε; Αν ναι θα μπορούσε να γίνει αμοιβαία απόσπαση μεταξύ αναπληρωτών - αν και δεν προβλέπεται από το νόμο κάτι τέτοιο, ωστόσο μπορεί ο Δ/ντής εκπ/σης να επικαλεστεί κοινωνικούς λόγους και λόγους υγείας. . Απο την άλλη η σκλήρυνση κατά πλάκας είναι ειδική κατηγορία και μου κάνει εντύπωση που δεν προσελήφθη κατ' ευθείαν στην πρώτη του επιλογή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 06:37:36 μμ »
bitch το θεμα του εκπαιδευτικου αφορα την εκπαιδευτικη κοινοτητα του νομου.Προσληφθηκε στο νομο που δηλωσε αλλα σε αλλη περιοχη.Το ζητημα ειναι οτι οχι μονο δε βοηθηθηκε να μετακινηθει στην πρωτη επιλογη του αλλα καθε φορα να που επιχειρειται μερικη μετακινηση του να υπαρχουν πολλες αντιδρασεις.Ο δε προισταμενος κανει χατηρια μονο στους ημετερους.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 07:03:43 μμ »
η βούληση του Προίσταμένου ειναι βασικής σημασίας εν προκειμένω. Νομιμως πράττει γιατι απόσπαση σε άλλη περιοχή δεν προβλέπεται παρά από κάτι ασάφειες του 1566 ( για τους μόνιμους βασικά )

Ειναι λυπηρό να αντιδρούν έτσι οι μόνιμοι βέβαια .... δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που απλά δεν βλέπουν τους αναπληρωτές ως συναδέλφους - πολλώ δε μάλλον ως ανθρώπους!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 07:56:23 μμ »
Συμφωνω και επαυξανω.Εχω παθει και εγω απο τον εν λογω προισταμενο ως αναπληρωτρια και ως μονιμη.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 08:06:01 μμ »
εύχομαι τα καλύτερα πάντως για τον ανθρωπο - να βρεθεί τουλάχιστον κάποιος με κατανόηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 02, 2014, 12:49:37 πμ »
Συνάδελφοι, α. στην περίπτωση που κάνω αίτηση βελτίωσης και όταν βγουν τα κενά και δεν θα ήθελα να δηλώσω κάποιο, χάνω την οργανική μου ή παραμένω εκεί που ήμουν χωρίς να αλλάζει τίποτα;
β. Την σήμερον ημέρα κάνουμε αίτηση βελτίωσης ή είναι πολυτέλεια;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 02, 2014, 01:08:58 πμ »
α. Αν δεν συμπληρώσεις προτιμήσεις σχολείων, η αίτηση θεωρείται ως μη γενόμενη και παραμένεις στη θέση σου (κρατάς οργανική).
β. Αν είσαι παλαιός τοποθετηθείς στο σχολείο σου (και ως εκ τούτου δύσκολα θα βγεις υπεράριθμος), δεν είσαι πολύ μακριά από το σπίτι σου και στο σχολείο δεν αντιμετωπίζεις σοβαρά προβλήματα, δε βλέπω το λόγο να κάνεις αίτηση. Αν πάλι συντρέχουν λόγοι μετακίνησης ( κίνδυνος υπεραριθμίας, επιθυμητό ένα συγκεκριμένο σχολείο κλπ), θα έλεγα να εξετάσεις αν τα σχολεία που σκέφτεσαι να δηλώσεις μπορεί να συγχωνευθούν με κάποια άλλα ( συστεγαζόμενα ή πολύ μικρά σχολεία) ή αν έχουν λίγα παιδιά ανά τμήμα και κινδυνεύουν με συμπτύξεις.... Οι οργανικές χάνονται στο άψε σβήσε...... Γιατί μπορεί να είσαι π.χ αρχαιότερος σε υπηρεσία αλλά σε περίπτωση υπεραριθμίας ως τελευταίος τοποθετηθείς, εσύ θα φύγεις....
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 02, 2014, 09:04:59 πμ »

β. Αν είσαι παλαιός τοποθετηθείς στο σχολείο σου (και ως εκ τούτου δύσκολα θα βγεις υπεράριθμος), δεν είσαι πολύ μακριά από το σπίτι σου και στο σχολείο δεν αντιμετωπίζεις σοβαρά προβλήματα, δε βλέπω το λόγο να κάνεις αίτηση. Αν πάλι συντρέχουν λόγοι μετακίνησης ( κίνδυνος υπεραριθμίας, επιθυμητό ένα συγκεκριμένο σχολείο κλπ), θα έλεγα να εξετάσεις αν τα σχολεία που σκέφτεσαι να δηλώσεις μπορεί να συγχωνευθούν με κάποια άλλα ( συστεγαζόμενα ή πολύ μικρά σχολεία) ή αν έχουν λίγα παιδιά ανά τμήμα και κινδυνεύουν με συμπτύξεις.... Οι οργανικές χάνονται στο άψε σβήσε...... Γιατί μπορεί να είσαι π.χ αρχαιότερος σε υπηρεσία αλλά σε περίπτωση υπεραριθμίας ως τελευταίος τοποθετηθείς, εσύ θα φύγεις....

Καλημέρα!
πολύ μακριά.. δεν το λεω. Φυσικά ούτε και κοντά. 24 χιλ σύνολο.
Στο σχολείο που είμαι έχω μόνο εγώ οργανική.
Όμως, αν επιβληθεί 22 μαθητές στο εργαστήριο - και δεν σπάει τμήμα έστω στους 19 δεν θα δικαιολογεί πλέον οργανική.
Άρα θα την χάσω.

Και παρα πέρα!... σε άλλο σχολείο... μακάρι να ήξερα πως θα είναι....
Τώρα δηλώνω προτιμήσεις σχολείων? Χωρίς να έχουν βγει κενά?
Ανάκληση δεν γίνεται?
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Σήμερα που ξημέρωσε σκέφτομαι πως τελικά ίσως απλά ενημερωτικά να ρωτάω... να έχω μια σφαιρική άποψη. Είναι απόφαση σοβαρή και φοβάμαι τόσο πολύ.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 02, 2014, 10:27:45 πμ »
Αν δεν καταργηθεί το σχολείο ή οι αναθέσεις σου οργανική δεν χάνεις (ακόμα και τότε όμως νομίζω βγαίνεις για ένα ή περισσότερα χρόνια ως υπεράριθμος και προηγείσαι στις τοποθετήσεις.
Απλά είσαι υπεράριθμος.
Τώρα δηλώνεις πρόθεση
Μετά σε καλεί το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ είτε με την διαδικασία των υπεράριθμων είτε με την διαδικασία βελτιώσεων.

ΥΓ. Με λίγα λόγια μένεις στην οργανική σου αν δεν θες νέα όμως για να συμπληρώσεις ωράριο θα σε πάνε από Σεπτέμβρη και σε άλλο σχολείο/σχολεία εντός ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ξεκινώντας από τα κοντινότερα διαθέσιμα

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 02, 2014, 04:07:31 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.