*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες  (Αναγνώστηκε 84539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

marigoula

  • Επισκέπτης
Απ: Απορίες
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:08:20 μμ »
ΔΕΝ υπάρχουν ωρομίσθιοι στον κλάδο μας. Μάλλον αναπληρωτές θα εννοεί για εμάς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:20:29 μμ »
Γενικά στον τύπο υπάρχουν πολλέ ανακρίβειες, γιατί δεν ξέρουν το ιδιαίτερο καθεστώς των νηπιαγωγείων. Ας ελπίσουμε ότι αυτό που διάβασες εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση, γιατί αν αρχίσουμε να έχουμε και ωρομίσθιες νηπιαγωγούς ζήτω που καήκαμε!!!  ::) ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kattha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #520 στις: Ιούνιος 14, 2018, 02:35:21 μμ »
καλησπέρα! θα ήθελα τη συμβουλή και τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι του κλάδου νηπιαγωγών. Μου ζητήθηκε από ένα ιδιωτικό νηπιαγωγείο να ετοιμάσω μια δραστηριότητα για προνήπια. Μου είπε να κάνω ό, τι θέμα θέλω και να προσεγγίζει όποια θεματική ενότητα επιθυμώ. Στο internet γνωρίζω ότι υπάρχουν άπειρες ιδέες αλλά θα ήθελα και τις δικές σας. Σίγουρα θέλω η δραστηριότητα να αφορά το καλοκαίρι λόγω εποχής. Έχετε να μου προτείνετε κάτι ιδιαίτερο; To μόνο θέμα είναι ότι δεν ρώτησα πόσο χρόνο θα έχω για την δραστηριότητα και πόσα παιδιά βρίσκονται στην τάξη(σημαντικές πληροφορίες) θα της τηλεφωνήσω αύριο ώστε να διαχειριστώ τον χρόνο μου. Ως πρώτη επαφή με τα παιδιά πρέπει να κάνω κάποιο παιχνίδι γνωριμίας;

Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #521 στις: Ιούλιος 12, 2018, 04:57:05 μμ »
Καλησπέρα.

Κοιτάζοντας τους πίνακες προσλήψεων της ειδικής αγωγής ( για τους νηπιαγωγούς), παρατήρησα ότι κάποια άτομα του κλάδου ΠΕ 60 ΕΑΕ βρίσκονται και στον πίνακα γενικής ΠΕ60 ενώ κάποια άλλα πάλι του κλάδου ΠΕ60 ΕΑΕ, όχι. Γνωρίζει κάποιος γιατί γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #522 στις: Αύγουστος 21, 2018, 02:07:56 μμ »
anjee αυτό συμβαίνει γιατί η προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή για τους πε60.50 , μετράει και στους πίνακες γενικής. Κάποιοι επιλέγουν συνειδητά την εργασία στην ειδική αγωγή, κάποιοι τη χρησιμοποιούν για να αναρριχηθούν στον πίνακα της γενικής.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος anna1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #523 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 08:55:19 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.  Πήρα μετάθεση πριν από δύο χρόνια περίπου. Δεν έχω υπηρετήσει όλη την οργανική μου γιατί παίρνω αποσπάσεις εντός. Μέχρι στιγμής έχω υπηρετήσει 6 μήνες και πάω για τον έβδομο. Βρήκα την εγκύκλιο που αναφέρει τμηματική υπηρέτηση οργανικής και ότι πρέπει να την υπηρετήσεις 1 έτος. Όταν λέει ένα ετος τι εννοεί; 12 μήνες; Γιατί το σχολικό έτος που υπηρετούμε είναι 10 μήνες. Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #524 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 03:46:28 μμ »
Το έτος αναφέρεται κανονικά σε 12 μήνες και περιλαμβάνει Ιούλιο και Αύγουστο. Με τμηματικές υπηρετήσεις δεν μπορείς να μετράς τα καλοκαιρινά δίμηνα για να θεωρηθεί ότι υπηρέτησες την οργανική. Δηλαδή αν υπηρετήσεις 10 μήνες, έστω και τμηματικά, στα διαστήματα Σεπτέμβριος-Ιούνιος, θα έχεις υπηρετήσει την οργανική σου!

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #525 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 09:01:46 πμ »
Πιο απλά: Με τον τρόπο που υπηρετείς δεν ξεχρεώνεις την οργανική σου ποτέ όσα χρόνια και να κάτσεις. Δε θεωρείται υπηρέτηση όταν είναι μόνο το διάστημα Ιουλίου-Αυγούστου. Απόφαση ΝΣΚ.

Αποσυνδεδεμένος anna1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #526 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 07:30:05 πμ »
Καλημέρα σας και καλό μήνα.Θα ήθελα σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Όταν κάποιος βρίσκεται σε αναρρωτική άδεια σχετικά μικρής διάρκειας και δεν πηγαίνει κάποιος άλλος στην θέση του έχει δικαίωμα αίτησης βελτίωσης με χαρτί από τον γιατρό του στο οποίο θα εξηγεί τους λόγους υγείας; Επίσης, θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε ξεκινάει η θητεία των αιρετών που εκλέχθηκαν 7/11;Γιατί στην σελίδα της ΔΟΕ είναι οι προηγούμενοι αιρετοί. Και πάλι  ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος anna1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #527 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 09:59:52 μμ »
Καλησπέρα σας.Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας. Υπάρχει περίπτωση αναπληρωτής που έχει προσληφθεί στον πίνακα γενικής να δουλέψει ως παράλληλη ενώ δν είναι γραμμένο το όνομα στις προσλήψεις παράλληλης ; Υπάρχει κάποιος νόμος;Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος anna1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #528 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 10:34:43 μμ »
  Επίσης αν κάποιος  υπηρετήσει τμηματικά δέκα μήνες έχει  δικαίωμα αίτησης μετάθεσης ή όχι; Αν κάποιος υπηρετήσει απο Σεπτέμβριο μέχρι Ιούνιο , δηλαδή 10μήνες  έχει  δικαίωμα αίτησης ενώ  τμηματικά πρέπει 12 μήνες να υπηρετήσει; Γιατί η εγκυκλιος μεταθεσεων λέει για 1 χρονο υπηρέτησης για δικαιωμα μεταθεσης. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #529 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 11:33:13 μμ »
  Επίσης αν κάποιος  υπηρετήσει τμηματικά δέκα μήνες έχει  δικαίωμα αίτησης μετάθεσης ή όχι; Αν κάποιος υπηρετήσει απο Σεπτέμβριο μέχρι Ιούνιο , δηλαδή 10μήνες  έχει  δικαίωμα αίτησης ενώ  τμηματικά πρέπει 12 μήνες να υπηρετήσει; Γιατί η εγκυκλιος μεταθεσεων λέει για 1 χρονο υπηρέτησης για δικαιωμα μεταθεσης. Ευχαριστώ
Όχι. Με περισσότερη λεπτομέρεια.
Όταν κάνεις αίτηση θεωρείται ότι ο χρόνος μετράει μέχρι τις 31 Αυγούστου του έτους. Επίσης υπάρχει στρογγυλοποίηση ανά 15 ημέρες, ώστε ο τελικός χρόνος υπηρεσίας να μετράει σε χρόνια και μήνες. Κάποιοι που παίρνουν απόσπαση σε σχολεία άλλης διεύθυνσης και υπηρετούν, από νομικής άποψης, σε σχολείο της οργανικής τους θέσης τα Καλοκαίρι δε έχουν δικαίωμα αίτησης. Κάποιος που διορίστηκε πχ το Νοέμβριο μέχρι τις 31 Αυγούστου δεν έχει συμπληρώσει το ένα έτος οπότε πάλι δεν έχει δικαίωμα αίτησης. Κάποιος που έχει διατεθεί στη γραφεία διεύθυνσης, χωρίς να το ζητήσει, έχει δικαίωμα εφόσον συμπληρωθούν. Έχω την απορία πώς είναι δυνατό κάποιος να μην υπηρετεί το Καλοκαίρι. Πέρασε από πειθαρχικό και βγήκε σε προσωρινή αργία;

Αποσυνδεδεμένος anna1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #530 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 05:25:00 πμ »
Καλημέρα.Επειδή εγω μπερδευτεί και αγχωθεί πάρα πολύ με το συγκεκριμένο ζήτημα θα ήθελα να ρωτήσω το εξης.Στην εγκυκλιο των μεταθεσεων γραφει οτι υπολογιζεται συσωρευτικά και η προυπηρεσια που εχει αποκτηθεί τμηματικά κατα την διαρκεια του σχολικού ετους.Εγω αυτο που ρωταω ειναι εστω οτι κάποιος υπηρετει τμηματικά και εχει υπηρετησει 8 μήνες σε ποσο διαστημα ξεχρεώνει την οργανική του;Γνωρίζω για τα καλοκαιρια οτι δεν υπολογίζονται

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #531 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 12:35:44 μμ »
Καλημέρα.Επειδή εγω μπερδευτεί και αγχωθεί πάρα πολύ με το συγκεκριμένο ζήτημα θα ήθελα να ρωτήσω το εξης.Στην εγκυκλιο των μεταθεσεων γραφει οτι υπολογιζεται συσωρευτικά και η προυπηρεσια που εχει αποκτηθεί τμηματικά κατα την διαρκεια του σχολικού ετους.Εγω αυτο που ρωταω ειναι εστω οτι κάποιος υπηρετει τμηματικά και εχει υπηρετησει 8 μήνες σε ποσο διαστημα ξεχρεώνει την οργανική του;Γνωρίζω για τα καλοκαιρια οτι δεν υπολογίζονται
Σου απάντησε ο Lasid παραπάνω: "Δηλαδή αν υπηρετήσεις 10 μήνες, έστω και τμηματικά, στα διαστήματα Σεπτέμβριος-Ιούνιος, θα έχεις υπηρετήσει την οργανική σου!"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.