*

Αποστολέας Θέμα: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 61936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 02:07:43 μμ »
φετος βγηκα πρωτη φορα ταμειο ανεργιας,απο τον ιουνιο μεχρι και τον σεμπτεμβρη.θα παρω δωρο και απο τον οαεδ?και αν ναι,ποσο?οταν εκανα διακοπη δεν μου ειπαν τιποτα.
και το αλλο που ακουγεται οτι θα μας κοψουν το ταμειο ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:38:00 πμ »
Φυσικά θα πάρεις δώρο και από τον ΟΑΕΔ. Το δώρο των Χριστουγέννων αντιστοιχεί σε ένα πλήρες μηνιάτικο για περίοδο από το Πάσχα μέχρι τα Χριστούγεννα (8μηνο). Επειδή εσύ ήσουν κάτω από 4 μήνες επιδοτούμενη θα πάρεις λίγο πιο κάτω από το μισό μηνιάτικο. Δηλαδή, αν έπαιρνες 454,25 € και είχες επιδοτηθεί για 4 μήνες θα έπαιρνες 227,13 €. Αν πάλι επιδοτήθηκες για 3 μήνες, το δώρο θα είναι 454,25 € x 3/8 = 170,34. Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι έτσι ήταν. Ελπίζω το πλήρες δώρο τώρα να μην το έχουν κατεβάσει στα 400 € (είτε έπαιρνες ταμείο ανεργίας 450 €, 500 €, είτε 550 €) όπως για όλους τους δημόσους υπαλλήλους.
Κάτι ακούστηκε ότι θα σταματήσει να παίρνει ο άνεργος χρήματα και θα τα δίνουν στους εργοδότες για να προσλαμβάνει άνεργους! Αν γίνει κι αυτό από την προσεχή Άνοιξη...σκούρα τα πράγματα το Καλοκαίρι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:40:37 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος luojo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 12:18:57 μμ »
Κατατίθεται αυτόματα ή πρέπει να παρουσιαστούμε στα γραφεία του ΟΑΕΔ?
Αν κατατίθεται αυτόματα ποια ημερομηνία είναι? 15 Δεκεμβρη?

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 12:52:48 μμ »
Φυσικά θα πάρεις δώρο και από τον ΟΑΕΔ. Το δώρο των Χριστουγέννων αντιστοιχεί σε ένα πλήρες μηνιάτικο για περίοδο από το Πάσχα μέχρι τα Χριστούγεννα (8μηνο). Επειδή εσύ ήσουν κάτω από 4 μήνες επιδοτούμενη θα πάρεις λίγο πιο κάτω από το μισό μηνιάτικο. Δηλαδή, αν έπαιρνες 454,25 € και είχες επιδοτηθεί για 4 μήνες θα έπαιρνες 227,13 €. Αν πάλι επιδοτήθηκες για 3 μήνες, το δώρο θα είναι 454,25 € x 3/8 = 170,34. Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι έτσι ήταν. Ελπίζω το πλήρες δώρο τώρα να μην το έχουν κατεβάσει στα 400 € (είτε έπαιρνες ταμείο ανεργίας 450 €, 500 €, είτε 550 €) όπως για όλους τους δημόσους υπαλλήλους.
Κάτι ακούστηκε ότι θα σταματήσει να παίρνει ο άνεργος χρήματα και θα τα δίνουν στους εργοδότες για να προσλαμβάνει άνεργους! Αν γίνει κι αυτό από την προσεχή Άνοιξη...σκούρα τα πράγματα το Καλοκαίρι!!!
γιατι να σταματησουμε να παιρνουμε τα χρηματα?αφου το καλοκαιρι κλεινουν τα φροντιστηρια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:30:19 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 08:27:37 μμ »
Σαν έτοιμος από καιρό, αποχαιρέτα το επίδομα ΟΑΕΔ που θα χάσεις
του Βασίλη Παπαδημητρίου



Είσαι αναπληρωτής και θεωρείς εαυτόν τυχερό που στην παράνοια των καιρών και στην ευμάρεια των δεικτών ανεργίας δουλεύεις. Φυσικά είναι ανήθικο και προσβλητικό να περιμένεις να πληρωθείς τα δεδουλευμένα 2 μηνών. Νοέμβρης είναι, έξω μυρίζει ακόμα καλοκαίρι. Οι υποχρεώσεις, τα έξοδα, τα νοίκια και η... Μιχαλού μπορούν να περιμένουν. Άμα είσαι και γκαντέμης και σε πήραν με το ΕΣΠΑ, worry and be unhappy! Χωρίς υσύμβαση και χωρίς μισθοδοσία, να κόψεις το λαιμό σου να βρεις να ζήσεις, όπου και αν σε παραπετάξαν. Μην ξεχνάς πως επιτελείς λειτούργημα, έστω και μη μόνιμο (μη ζητάς πολλά)
 
 Μετά από κάμποσους μήνες δρομολογείται και η μισθοδοσία και παίρνεις το αστρονομικό ποσό των 1100 ευρώ. Ωραία...εδέησαν οι άρχοντες και η Παναγιά, κάτι θα γίνει, θα πληρωθεί και η Μιχαλού.
 
Έρχεται, όμως, το Μνημόνιο και ο Προβόπουλος και σου λένε: τώρα που ήρθε η 1η Ιουλίου και θα κάνεις τα χαρτιά σου για τον ΟΑΕΔ, μη ματαιοπονείς. Επίδομα ανεργίας γιοκ.
 
Πληροφορίες έμπειρων συναδέλφων αναφέρουν πως μεθοδεύεται κόψιμο του επιδόματος. Πλέον θα επιδοτείται η εργασία με τα ιλιγγιώδη ποσά των 700 και 592 ευρώ σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, οπότε όσοι απολυθούμε δε θα δικαιούμαστε τα 454 ευρώ μέχρι να ξαναπροσληφθούμε, αν φυσικά ξαναπροσληφθούμε.

Μακάρι αυτοί οι φόβοι να μη βγουν αληθινοί.
 
Σήμερα ελπίζω να δόθηκε το πρώτο μήνυμα στις κυβερνώσες παρατάξεις της εκπαίδευσης.
Το δεύτερο και γερό χαστούκι να δοθεί την Κυριακή.
 
Το τρίτο και πιο επώδυνο να δοθεί στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητἠριο στις 16 Νοέμβρη με τη φυσική παρουσία ΟΛΩΝ
 
Βασίλης Παπαδημητρίου

alfavita


Διάβασε την παράθεση για να καταλάβεις τι μεθοδεύεται για το μέλλον του ταμείου ανεργίας και το δικό μας μέλλον το επόμενο καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 12:53:10 μμ »
Κατατίθεται αυτόματα ή πρέπει να παρουσιαστούμε στα γραφεία του ΟΑΕΔ?
Αν κατατίθεται αυτόματα ποια ημερομηνία είναι? 15 Δεκεμβρη?

Στην ανακοίνωση του ΟΑΕΔ ( γραφεία Θεσσαλονίκης) αναγράφεται ότι το δώρο Χριστουγέννων κατατίθεται (από 14/12) αυτόματα στο λογαριασμό μας.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 09, 2011, 09:25:44 μμ »
καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι.το καλοκαιρι πηρα ταμειο 4 μηνες και ολοκληρο δωρο χριστουγεννων.τωρα για το πασχα θα παρουμε τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 10, 2011, 12:39:44 πμ »
καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι.το καλοκαιρι πηρα ταμειο 4 μηνες και ολοκληρο δωρο χριστουγεννων.τωρα για το πασχα θα παρουμε τιποτα?
Δε νομίζω... Για να πάρεις δώρο Πάσχα λογικά θα έπρεπε να επιδοτείσαι με ταμείο ανεργίας κάποιους μήνες ανάμεσα στα Χριστούγεννα και στο Πάσχα. Εφόσον το φθινόπωρο προσλήφθηκες δε θα πληρωθείς τίποτα για πασχαλινό δώρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2011, 11:28:17 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:53:55 μμ »
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ

Αθήνα, 11-4-2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ) ανακοινώνει ότι από σήμερα:

1. Καταβάλλεται στους επιδοτούμενους ανέργους το δώρο Πάσχα 2011 και προπληρώνονται τα επιδόματα ανεργίας που καταβάλλονται κανονικά από 11-04-2011 μέχρι και 01-05-2011.
2. Προπληρώνονται τα επιδόματα που έχουν εγκριθεί για τους μακροχρόνια ανέργους, τα οποία θα καταβάλλονταν κανονικά μέχρι και 01-05-2011.
3. Καταβάλλεται το δώρο Πάσχα των δικαιούχων της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας.
Δεν απαιτείται η προσέλευση των δικαιούχων στις Υπηρεσίες του Οργανισμού για τις παροχές 1 και 3, καθόσον οι πιστώσεις θα γίνουν από τη Διοίκηση του Οργανισμού στους λογαριασμούς των δικαιούχων.
Ο έλεγχος της ταυτοπρόσωπης παρουσίας των ανέργων για την τακτική επιδότηση ανεργίας θα γίνει στην αμέσως επόμενη πληρωμή.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 11, 2011, 02:20:09 μμ »
Ακριβώς το ίδιο είχε γίνει και τα Χριστούγεννα. Είχε μπει αυτόματα νωρίτερα το μηνιαίο επίδομα μαζί με το δώρο.
Άρα δε χρειάζεται να πάει κάποιος και να περιμένει στην ουρά χάνοντας το χρόνο του. Απλά θα δει τα χρήματα κατατεθειμένα στο λογαριασμό του.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 12, 2011, 09:33:18 μμ »
καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι.το καλοκαιρι πηρα ταμειο 4 μηνες και ολοκληρο δωρο χριστουγεννων.τωρα για το πασχα θα παρουμε τιποτα?
Δε νομίζω... Για να πάρεις δώρο Πάσχα λογικά θα έπρεπε να επιδοτείσαι μεταμεο ανεργίας κάποιους μήνες ανάμεσα στα Χριστούγεννα και στο Πάσχα. Εφόσον το φθινόπωρο προσλήφθηκες δε θα πληρωθείς τίποτα για πασχαλινό δώρο.

εγω είμαι στο ταμείο απο 16/2 θα πάρω Πασχαλινό δωράκι? Αν ναι, ξέρεις περίπου € ?
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 12, 2011, 11:36:43 μμ »
καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι.το καλοκαιρι πηρα ταμειο 4 μηνες και ολοκληρο δωρο χριστουγεννων.τωρα για το πασχα θα παρουμε τιποτα?
Δε νομίζω... Για να πάρεις δώρο Πάσχα λογικά θα έπρεπε να επιδοτείσαι με ταμείο ανεργίας κάποιους μήνες ανάμεσα στα Χριστούγεννα και στο Πάσχα. Εφόσον το φθινόπωρο προσλήφθηκες δε θα πληρωθείς τίποτα για πασχαλινό δώρο.
εγω είμαι στο ταμείο απο 16/2 θα πάρω Πασχαλινό δωράκι? Αν ναι, ξέρεις περίπου € ?
Δεν μου έτυχε ποτέ να παίρνω ταμείο ανεργίας από αρχές του έτους ως το Πάσχα για να έχω σχετική εμπειρία.
Όμως το καλοκαίρι με επιδότηση τριών μηνών από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου, τα Χριστούγεννα παίρνω ως δώρο ένα ολόκληρο μηνιάτικο. Με το σκεπτικό ότι είσαι 2 μήνες στο ταμείο ανεργίας από το τετράμηνο που μεσολαβεί ανάμεσα σε Χριστούγεννα και Πάσχα, λογικά θα πάρεις ως δώρο μισό μηνιάτικο. Αν παίρνεις δηλαδή 454,25 € το δώρο Πάσχα θα είναι περίπου 227 €. Δεν είναι κι άσχημα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 13, 2011, 12:26:25 πμ »
Δεν μου έτυχε ποτέ να παίρνω ταμείο ανεργίας από αρχές του έτους ως το Πάσχα για να έχω σχετική εμπειρία.
Όμως το καλοκαίρι με επιδότηση τριών μηνών από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου, τα Χριστούγεννα παίρνω ως δώρο ένα ολόκληρο μηνιάτικο. Με το σκεπτικό ότι είσαι 2 μήνες στο ταμείο ανεργίας από το τετράμηνο που μεσολαβεί ανάμεσα σε Χριστούγεννα και Πάσχα, λογικά θα πάρεις ως δώρο μισό μηνιάτικο. Αν παίρνεις δηλαδή 454,25 € το δώρο Πάσχα θα είναι περίπου 227 €. Δεν είναι κι άσχημα!  ;)
Όχι βέβαια  ;) Σ ευχαριστώ πολύ!  :)

Τελικά ενώ πληρώνομαι κανονικά τη Παρασκευή μου έχουν βάλει απο τη Δευτέρα το μηνιάτικο όπως επίσης κ το δωρο Πάσχα. Το ποσο που μ αναλογεί είναι τελικά 109 €.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 03:59:07 μμ από Lasid »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δώρο Χριστουγέννων & Πάσχα από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 14, 2011, 01:16:43 πμ »
anneta φαίνεται ότι επειδή επιδοτήθηκες το μισό χρονικό διάστημα περίπου, σου έβαλαν πάνω κάτω τα μισά χρήματα από όσα υπολόγιζα. Δεν ξέρω τι γίνεται... Εγώ από τους 8 μήνες που συνυπολογίζουν για το δώρο των Χριστουγέννων είχα επιδοτηθεί μόνο τους τρεις και από τον ΟΑΕΔ μου κατέθεσαν ολόκληρο μηνιάτικο στο λογαριασμό μου για το δώρο Χριστουγέννων. Όπως και να έχει...καλοφάγωτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 04:00:14 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.