*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 76880 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 06:00:56 μμ »
Θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν ήξεραν οι μαθητές, γιατί κάνουν κατάληψη. Πρόσφατα, έκαναν κατάληψη για την κατάργηση του άρθρου 16 και μας ρωτούσαν στο φροντιστήριο τι λέει το άρθρο 16, αφού είχαν κα΄νει την κατάληψη. Δυστυχώς, η γενιά των 600 ευρώ είστε εσείς και εγώ που θα πάμε να δώσουμε. Εγώ θα είμαι μαζί τους, αν μου πουν επιτέλους, γιατί διαμαρτύρονται. Ο μόνος λόγος που βλέπω είναι γιατί δεν τους δίνουμε σημασία ως γονείς εκπαιδευτικοί ως μεγάλοι γενικά. Ντόρο θέλουν να κάνουν τα καημένα τα παιδιά για να τους προσέξουμε. Αυτό είναι όλο. Μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Ένας έφηβος που οι γονείς, έχουν δεν έχουν, θα του πάρουν το επώνυμο ρούχο και το κινητό κτλ. δεν έχει νιώσει στο πετσί του την αναξιοκρατία, τους μισθούς της πείνας και όσα βιώνουμε εμείς. Μη μεταθέτουμε στα παιδά το δικό μας καημό. Λίγη σημασία θέλουν, αυτό είναι όλο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:22 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 06:04:38 μμ »
Εγώ το σταματάω και εδώ το θέμα, προτού ξεφύγουμε. Είχα πει ότι δε θα ξανασυμμετείχα σε συζήτηση, αλλά μπήκα στον πειρασμό. Καλή επιτυχία σε όλους σας και καλές γιορτές.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 06:08:22 μμ »
Aziuol kai Dora2008.. symfwnw apolyta! To diabasma pou exei kanei o kathenas den xanetai...to thewrw ithiki mas ypoxrewsi na symparastathoume stous mathites katalipsies, an kai den symfwnw me tin idea twn katalipsewn. Ta pragmata omws exoun ksefygei toso kai to kratos einai toso anarxo pou i katalipsi fantazei nomotypi.
Tha proteinw oxi apoxi. NA dwsoume to paron stis 20 kai 21 dekembri sta sxoleia-eksetastika kentra kai na ekmetalleutoume tin parousia kai twn kanaliwn gia na dilwsoume ti symparastasi mas.

Αποσυνδεδεμένος aziuol

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VENCEREMOS !!!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 06:12:05 μμ »
marooned, εννοείς προφανώς να πάμε και να στηρίξουμε τις καταλήψεις.Όχι να πάμε να γράψουμε. Σωστά; Το πράγμα όμως χρειάζεται συντονισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2008, 06:16:40 μμ από aziuol »
The revolution will not be televised, the revolution will be live...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:22 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 06:17:37 μμ »
Θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν ήξεραν οι μαθητές, γιατί κάνουν κατάληψη. Πρόσφατα, έκαναν κατάληψη για την κατάργηση του άρθρου 16 και μας ρωτούσαν στο φροντιστήριο τι λέει το άρθρο 16, αφού είχαν κα΄νει την κατάληψη. Δυστυχώς, η γενιά των 600 ευρώ είστε εσείς και εγώ που θα πάμε να δώσουμε. Εγώ θα είμαι μαζί τους, αν μου πουν επιτέλους, γιατί διαμαρτύρονται. Ο μόνος λόγος που βλέπω είναι γιατί δεν τους δίνουμε σημασία ως γονείς εκπαιδευτικοί ως μεγάλοι γενικά. Ντόρο θέλουν να κάνουν τα καημένα τα παιδιά για να τους προσέξουμε. Αυτό είναι όλο. Μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Ένας έφηβος που οι γονείς, έχουν δεν έχουν, θα του πάρουν το επώνυμο ρούχο και το κινητό κτλ. δεν έχει νιώσει στο πετσί του την αναξιοκρατία, τους μισθούς της πείνας και όσα βιώνουμε εμείς. Μη μεταθέτουμε στα παιδά το δικό μας καημό. Λίγη σημασία θέλουν, αυτό είναι όλο.
Και εμείς αυτό θέλουμε να μας δώσουν σημασία!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:33:14 πμ »
Είπα ότι θα σωπάσω, αλλά δεν μπορώ. Όσοι έχουμε μια ψυχραιμότερη φωνή δεν πρέπει να σιωπούμε τελικά, γιατί θα έχουμε φαινόμενα σαν αυτά που βιώσαμε. Πώς καταλαβαίνετε ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στα σχολεία, καίγοντας καρέκλες, σπάζοντας τζάμια και γράφοντας στους τοίχους. Μια χαρά πηγαίνουμε έτσι με το σύστημα, γιατί αυτό θέλει το σύστημα, αμόρφωτους πολίτες, όχλο, που θα τον χρησιμοποιεί κατά το δοκούν. Τα σχολεία της Γράβας θα κλείσουν, απαιτώντας μια καλύτερη παιδεία (λέμε τώρα!), αλλά το Αρσάκειο θα είναι ανοιχτό. Νομίζω ο Βίκτωρ Ουγκώ το είπε, πως αν δε θέλεις να κόψεις το κεφάλι του λαού, μόρφωσέ το.  ;). Ποια είναι η θέση των εκπαιδευτικών, να προτρέπουμε τους μαθητές να φέρονται βίαια; Πώς εννοείτε την αντίσταση εσείς; Ο αμόρφωτος όχλος στη Γαλλική Επανάσταση έδιωξε το βασιλιά και στη θέση του έφερε έναν πολύ χειρότερο, το Ναπολέοντα. Να διαμαρτυρηθούμε για την υποβάθμιση του δημόσιου σχολείου, υποβαθμίζοντάς το και άλλο. Ε, όχι, δε νομίζω. Καλή σας μέρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:45:45 πμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:51:00 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με LK και θα πώ απλά το εξής: Όσοι δεν θέλουν να δώσουν στο διαγωνισμό, μπορούν να μήν πάνε..και να μην σκαρφίζονται χίλιες δύο δικαιολογίες για να τον αποφύγουν..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:56:01 πμ »
Είπα ότι θα σωπάσω, αλλά δεν μπορώ. Όσοι έχουμε μια ψυχραιμότερη φωνή δεν πρέπει να σιωπούμε τελικά, γιατί θα έχουμε φαινόμενα σαν αυτά που βιώσαμε. Πώς καταλαβαίνεται ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στα σχολεία καίγοντας καρέκλες, σπάζοντας τζάμια και γράφοντας στους τοίχους. Μια χαρά πηγαίνουμε έτσι με το σύστημα, γιατί αυτό θέλει το σύστημα, αμόρφωτους πολίτες, όχλο, που θα τον χρησιμοποιεί κατά το δουκούν. Τα σχολεία της Γράβας θα κλείσουν, απαιτώντας μια καλύτερη παιδεία (λέμε τώρα!), αλλά το Αρσάκειο θα είναι ανοιχτό. Νομίζω ο Βίκτωρ Ουγκώ το είπε, πως αν δε θέλεις να κόψεις το κεφάλι του λαού, μόρφωσέ το.  ;). Ποια είναι η θέση των εκπαιδευτικών, να προτρέπουμε τους μαθητές να φέρονται βίαια; Πώς εννοείτε την αντίσταση εσείς; Ο αμόρφωτος όχλος στη Γαλλική Επανάσταση έδιωξε το βασιλιά και στη θέση του έφερε έναν πολύ χειρότερο, το Ναπολέοντα. Να διαμαρτυρηθούμε για την υποβάθμιση του δημόσιου σχολείου, υποβαθμίζοντάς το και άλλο. Ε όχι δε νομίζω. Καλή σας μέρα!

Και πως να διαμαρτυρηθούν αν όχι με αυτό τον τρόπο; Οι βανδαλισμοί είναι η σωστή επιλογή (ούτως ή άλλως δεν είναι οι 15χρονοι που τους κάνουν), αλλά οι καταλήψεις και οι πορείες είναι το μόνο μέσο που έχουν στα χέρια τους οι μαθητές. Και νομίζω ότι κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι η πλειοψηφία δεν ξέρει γιατί διαμαρτύρεται. Και πως θα αρχίσει η αλλαγή αν δεν υπάρξουν τέτοιου είδους κινητοποιήσεις; Η ευρωπαϊκή ιστορία έχει δείξει ότι μέσω τέτοιων αντιδράσεων ευαισθητοποιείται η κοινωνία. Εξάλλου είναι χαρακτηριστικό ότι οι δικοί μας πολιτικοί δείχνουν μια απίστευτη απάθεια και αδιαλλαξία στα προβλήματα που βασανίζουν τον πολίτη. Πως λοιπόν μπορεί να πετύχει κάποιος αυτό που θέλει, όταν απλά τα λόγια έχουν μηδενικό αποτέλεσμα;

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 09:57:54 πμ »
Είπα ότι θα σωπάσω, αλλά δεν μπορώ. Όσοι έχουμε μια ψυχραιμότερη φωνή δεν πρέπει να σιωπούμε τελικά, γιατί θα έχουμε φαινόμενα σαν αυτά που βιώσαμε. Πώς καταλαβαίνεται ότι θα αλλάξουν τα πράγματα στα σχολεία καίγοντας καρέκλες, σπάζοντας τζάμια και γράφοντας στους τοίχους. Μια χαρά πηγαίνουμε έτσι με το σύστημα, γιατί αυτό θέλει το σύστημα, αμόρφωτους πολίτες, όχλο, που θα τον χρησιμοποιεί κατά το δουκούν. Τα σχολεία της Γράβας θα κλείσουν, απαιτώντας μια καλύτερη παιδεία (λέμε τώρα!), αλλά το Αρσάκειο θα είναι ανοιχτό. Νομίζω ο Βίκτωρ Ουγκώ το είπε, πως αν δε θέλεις να κόψεις το κεφάλι του λαού, μόρφωσέ το.  ;). Ποια είναι η θέση των εκπαιδευτικών, να προτρέπουμε τους μαθητές να φέρονται βίαια; Πώς εννοείτε την αντίσταση εσείς; Ο αμόρφωτος όχλος στη Γαλλική Επανάσταση έδιωξε το βασιλιά και στη θέση του έφερε έναν πολύ χειρότερο, το Ναπολέοντα. Να διαμαρτυρηθούμε για την υποβάθμιση του δημόσιου σχολείου, υποβαθμίζοντάς το και άλλο. Ε όχι δε νομίζω. Καλή σας μέρα!

Και πως να διαμαρτυρηθούν αν όχι με αυτό τον τρόπο; Οι βανδαλισμοί είναι η σωστή επιλογή (ούτως ή άλλως δεν είναι οι 15χρονοι που τους κάνουν), αλλά οι καταλήψεις και οι πορείες είναι το μόνο μέσο που έχουν στα χέρια τους οι μαθητές. Και νομίζω ότι κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι η πλειοψηφία δεν ξέρει γιατί διαμαρτύρεται. Και πως θα αρχίσει η αλλαγή αν δεν υπάρξουν τέτοιου είδους κινητοποιήσεις; Η ευρωπαϊκή ιστορία έχει δείξει ότι μέσω τέτοιων αντιδράσεων ευαισθητοποιείται η κοινωνία. Εξάλλου είναι χαρακτηριστικό ότι οι δικοί μας πολιτικοί δείχνουν μια απίστευτη απάθεια και αδιαλλαξία στα προβλήματα που βασανίζουν τον πολίτη. Πως λοιπόν μπορεί να πετύχει κάποιος αυτό που θέλει, όταν απλά τα λόγια έχουν μηδενικό αποτέλεσμα;

Εννοούσα "Οι βανδαλισμοί δεν είναι η σωστή επιλογή". Μην παρεξηγηθούμε κι όλας!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:02:23 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με LK και θα πώ απλά το εξής: Όσοι δεν θέλουν να δώσουν στο διαγωνισμό, μπορούν να μήν πάνε..και να μην σκαρφίζονται χίλιες δύο δικαιολογίες για να τον αποφύγουν..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)

Δε νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα πια! Είμαστε ώριμοι άνθρωποι για να ψάχνουνε τέτοιου είδους δικαιολογίες. Δε νομίζεις όμως ότι κάποτε πρέπει να γίνει κάτι; Όλα αυτά που έχουν συμβεί έστω και μόνο όσον αφορά τις δικές μας εξετάσεις του ΑΣΕΠ δεν σε έχουν ταρακουνήσει;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:08:12 πμ »
Θα σου πω, αγαπητέ μου. Αν ήμουν μαθήτρια θα απαιτούσα να υπάρχουν ερωτηματολόγια, ανώνυμα, όπου θα διατύπωνα τις απόψεις μου για τους καθηγητές μου, για την κατάσταση του σχολείου κτλ. Θα απαιτούσαν να πηγαίνω περισσότερες εκπαιδευτικές εκδρομές, να πηγαίνω και εγώ σε εκθέσεις, όπως τα παιδιά του Αρσακείου, να είναι καλύτερα καταρτισμένοι οι δάσκαλοί μου, να έχω δέντρα στην αυλή μου. Θα πήγαινα πρώτα στο διευθυντή μου. Μετά θα πήγαινα μαζί με το διευθυντή μου στο υπουργείο και θα απαιτούσα. Θα έγραφα επιστολές ενδεχομένως. Σου είπα μερικές λύσεις. Μπορώ να σκεφτώ και άλλες τόσες. Η βία είναι η έσχατη μορφή αγώνα όταν οι άλλες έχουν αποτύχει. Δεν υποτιμώ καθόλου τους μαθητές, εμάς τους εκπαιδευτικούς υποτιμώ που δεν μπορούμε να δώσουμε κατεύθυνση στα παιδιά μας και δε τα μάθαμε να σέβονται τον εαυτό τους. Τα παιδιά διαχωρίζουν τα χαβαλέ από το σοβαρό. Εμείς, όπως είπα μεταθέτουμε το δικό μας καημό και την ηττοπάθειά μας στη νέα γενιά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:10:01 πμ »
Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει σε περίπτωση που το σχολείο που μας έχουν στείλει να δώσουμε κάνει κατάληψη? Π.χ. προσωπικά δίνω στη Νέα Σμύρνη, εκεί όπου λογικά θα γίνονται καταλήψεις. Τι θα γίνει λοιπόν?
υπαρχει σκεψη σε περιπτωση που γινονται καταληψεις και την αλλη εβδομαδα να κλεισουν τα σχολεια για τις γιορτες στις 19 κι οχι στις 23 οποτε το θεμα λυνεται.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:17:41 πμ »
Ο μόνος λόγος για τον οποιο μπήκα στον κόπο να γράψω, είναι επειδή ξέρω ότι διαβάζουν τις απόψεις μας και άλλοι άνθρωποι. Σε αυτή τη χώρα υπάρχει και μια μερίδα εκπαιδευτικών που σκέφτονται διαφορετικά και καλό είναι να έχουμε την τόλμη να το λέμε. Ποια άποψη είναι σωστή; Αυτό δεν το ξέρω. Ας κρίνει όποιος τα διαβάζει. Δεν ξέρω, αν είμαι μειοψηφία, αλλά δεν ντρέπομαι να πω την άποψή μου. Όπως είπε και ο Αριστοτέλης, η γενναιότητα βρίσκεται ανάμεσα στο θράσος και τη δειλία. Ας επιλέξουμε να είμαστε γενναίοι, αν και το μέσο ,επειδή είναι ένα σημείο είναι δύσκολο να το πετύχουμε και η αποτυχία είναι εύκολη, σύμφωνα με το μεγάλο φιλόσοφο. Σε αυτή τη χώρα εδώ και πολλά χρόνια, δυστυχώς, όχι μόνο έχουμε χάσει το μέσο, αλλά δε μας νοιάζει να το βρούμε κιόλας. Καλή επιτυχία σε όλους!


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις και Διαγωνισμός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 10:22:49 πμ »
Aziuol kai Dora2008.. symfwnw apolyta! To diabasma pou exei kanei o kathenas den xanetai...to thewrw ithiki mas ypoxrewsi na symparastathoume stous mathites katalipsies, an kai den symfwnw me tin idea twn katalipsewn. Ta pragmata omws exoun ksefygei toso kai to kratos einai toso anarxo pou i katalipsi fantazei nomotypi.
Tha proteinw oxi apoxi. NA dwsoume to paron stis 20 kai 21 dekembri sta sxoleia-eksetastika kentra kai na ekmetalleutoume tin parousia kai twn kanaliwn gia na dilwsoume ti symparastasi mas.

Ελάτε να διαμαρτυρηθείτε την ώρα που οι άλλοι συνάδελφοί σας, δηλαδή το 99,999% , θα μπαίνει να γράψει.Θα πέσει πολύ γέλιο ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.