*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1064 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:54:13 μμ »
δηλαδή η προυπηρεσία θα μετράει και στον πίνακα ασεπ(60%) αλλά και σε έναν ξεχωριστό για αυτούς που δεν τα καταφέρνουν στον ασεπ(40%). ε ποια η αλλαγή του συστήματος ? στην ουσία ο νέος που πετυχαίνει καλό βαθμό στον ασεπ δεν θα διορίζεται ενώ οι παλιοί θα το έχουν δίπορτο...
ε δεν αλλάζουμε τελικαα
καλά μας κάνουν και καλά να πάθουμε
Με απλά λόγια μιλάμε για ένα μικτό σύστημα διορισμών.Ασεπ 60% και από τους πίνακες 40%.Πάντα να έχει τη δυνατότητα κάποιος να διοριστεί μέσω Ασεπ,αλλά και αυτός που έχει προϋπηρεσία "να μην τη χάνει".

Με απλά λόγια μιλάτε για συνέχιση και στο μέλλον (αν περνούσε δηλαδή αυτή η πρόταση) της ακύρωσης στην πράξη του όποιου διαγωνισμού ΑΣΕΠ.
Προφανώς κάποιους θα βολεύει αυτό.. Αλλά λίγη τσίπα δεν βλάπτει. Αν θέλετε να υπάρχει λίγη αξιοπρέπεια στην πρότασή σας, τουλάχιστον αυτό με τη συνέχιση 60-40 θα έπρεπε να απαλειφθεί (αν και υπάρχουν και άλλα αρνητικά).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1065 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:54:26 μμ »
Ευχαριστώ τη dina 94 για την ονομαστική αναφορά στο πρόσωπό μου,σημαίνει ότι την ενδιαφέρει η γνώμη μου.
Το γεγονός ότι γράφτηκε μια επιστολή διαμαρτυρίας στο διαδίκτυο δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα υπάρξει ανταπόκριση, διότι ως γνωστόν στην Ελλάδα αυτήν την περίοδο ο κόσμος καίγεται και οι ομάδες- βαρκούλες αρμενίζουν.
Εν τούτοις,συνεχίζω να θεωρώ ότι λειτουργήσατε διασπαστικά και προωθήσατε ατομικά συμφέροντα εις βάρος μιας τεράστιας μερίδας των αναπληρωτών,όπως και έχω εξηγήσει με παραδείγματα,καίτοι τα επιχειρήματά μου ουδέποτε κανείς μου ανέτρεψε.
Κατανοώ βέβαια τη στάση σας,το τομαράκι σας θέλετε να σώσετε,όπως τόσοι και τόσοι καλοί συνάδελφοι στο παρελθόν.
Διά του παρόντος θα ήθελα να αναρωτηθώ αν υπάρχει ικανός αριθμός συμμετεχόντων στο φόρουμ που θα ήθελε να συμμετάσχει σε μια αντίστοιχη κίνηση,που θα τηρεί τα προσχήματα και θα αφορά πραγματικά τους περισσότερους δυνατόν ενδιαφερομένους,των οποίων η προϋπηρεσία δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης και των οποίων η προσπάθεια θα καταβαραθρωθεί σε ενδεχόμενη αξιοποίηση της επιστολής σας-λέμε τώρα-από το υπουργείο.
Αγαπητέ συνάδελφε εγώ στο παρελθόν,έχω συμφωνήσει με μερικές από τις προτάσεις σου.Μάλλον,οι συναδελφοι δεν σου απαντάνε,γιατί το ύφος των κειμένων σου πολλές φορές είναι ειρωνικό, απαξιωτικό και αδιάλλακτο.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1066 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:56:19 μμ »
 Με τον ίδιο τροπό θα μετρανε οι προϋπηρεσίες στους δυο πίνακες 60-40.( τμηματικά στο 60  χ 0,1 - 0.15... και  χ 1στο 40); τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά υπολογιστές ξένες γλώσσες θα μετράνε στο 40%;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1067 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:59:33 μμ »
 irenead   για πόσο θα εξακολουθεί να γίνεται αυτό το 60-40 χωρίς υποχρεωτική επιτυχία σε ΑΣΕΠ για όσους είμαστε στο 40;;;;;Αδικούνται όλοι οι νέοι συνάδελφοι και οι μη έχοντες μέσο.Δε σε κατηγορώ προσωπικά, καταλαβαίνω την προσπάθεια, διαφωνώ στη ρήτρα του ΑΣΕΠ. Πρέπει  να καταργηθούν απολύτως  όλοι οι πίνακες του ΟΑΕΔ, όσοι διορίστηκαν μέχρι πέρσι, να είναι οι τελευταίοι, κι οι υπόλοιποι να δώσουν ΑΣΕΠ.Και η πρόσληψη αναπληρωτών να γίνεται από τον ενιαίο, πράγμα που δεν εφαρμόστηκε φέτος για τα σχολεία του ΟΑΕΔ, έτσι δεν είναι;Και ανακύπτουν μετά ένα σωρό ζητήματα με υψηλές προϋπηρεσίες αναγνωρισμένες κλπ.Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πόση διάρκεια θα έχει η μεταβατική.Ανοίγουν οι πίνακες, πρακτικά και ουσιαστικά, σημαίνει ότι δεν υπάρχει μεταβατική.Αλλαγή του νόμου χρειάζεται με επιτυχία στον ΑΣΕΠ, και μόνο τότε έχει νόημα το 60-40....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1068 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:59:39 μμ »
δηλαδή η προυπηρεσία θα μετράει και στον πίνακα ασεπ(60%) αλλά και σε έναν ξεχωριστό για αυτούς που δεν τα καταφέρνουν στον ασεπ(40%). ε ποια η αλλαγή του συστήματος ? στην ουσία ο νέος που πετυχαίνει καλό βαθμό στον ασεπ δεν θα διορίζεται ενώ οι παλιοί θα το έχουν δίπορτο...
ε δεν αλλάζουμε τελικαα
καλά μας κάνουν και καλά να πάθουμε
Με απλά λόγια μιλάμε για ένα μικτό σύστημα διορισμών.Ασεπ 60% και από τους πίνακες 40%.Πάντα να έχει τη δυνατότητα κάποιος να διοριστεί μέσω Ασεπ,αλλά και αυτός που έχει προϋπηρεσία "να μην τη χάνει".

Με απλά λόγια μιλάτε για συνέχιση και στο μέλλον (αν περνούσε δηλαδή αυτή η πρόταση) της ακύρωσης στην πράξη του όποιου διαγωνισμού ΑΣΕΠ.
Προφανώς κάποιους θα βολεύει αυτό.. Αλλά λίγη τσίπα δεν βλάπτει. Αν θέλετε να υπάρχει λίγη αξιοπρέπεια στην πρότασή σας, τουλάχιστον αυτό με τη συνέχιση 60-40 θα έπρεπε να απαλειφθεί (αν και υπάρχουν και άλλα αρνητικά).
Συνάδελφε νομίζω ότι πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στις λέξεις που χρησιμοποιείς.Οι λέξεις τσίπα και αξιοπρέπεια σου επιστρέφονται.Δεν επιθυμώ καμία άλλη συζήτηση μαζί σου.Προσπάθησε να είσαι πιο ευγενικός.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1069 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:03:07 μμ »
Είναι πάντα η εύκολη λύση να πιανόμαστε από τις λέξεις και να μην απαντάμε στην ουσία.
Όμως, η ουσία του θέματος που έθεσα παραμένει, και μάλιστα αναπάντητη. Γιατί άραγε...  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1070 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:05:13 μμ »
irenead   για πόσο θα εξακολουθεί να γίνεται αυτό το 60-40 χωρίς υποχρεωτική επιτυχία σε ΑΣΕΠ για όσους είμαστε στο 40;;;;;Αδικούνται όλοι οι νέοι συνάδελφοι και οι μη έχοντες μέσο.Δε σε κατηγορώ προσωπικά, καταλαβαίνω την προσπάθεια, διαφωνώ στη ρήτρα του ΑΣΕΠ. Πρέπει  να καταργηθούν απολύτως  όλοι οι πίνακες του ΟΑΕΔ, όσοι διορίστηκαν μέχρι πέρσι, να είναι οι τελευταίοι, κι οι υπόλοιποι να δώσουν ΑΣΕΠ.Και η πρόσληψη αναπληρωτών να γίνεται από τον ενιαίο, πράγμα που δεν εφαρμόστηκε φέτος για τα σχολεία του ΟΑΕΔ, έτσι δεν είναι;Και ανακύπτουν μετά ένα σωρό ζητήματα με υψηλές προϋπηρεσίες αναγνωρισμένες κλπ.Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πόση διάρκεια θα έχει η μεταβατική.Ανοίγουν οι πίνακες, πρακτικά και ουσιαστικά, σημαίνει ότι δεν υπάρχει μεταβατική.Αλλαγή του νόμου χρειάζεται με επιτυχία στον ΑΣΕΠ, και μόνο τότε έχει νόημα το 60-40....
Αdigoni,γιατί αδικούνται οι νέοι συνάδελφοι?Αφού υπάρχει η δυνατότητα να διοριστουν είτε μέσω Ασεπ,είτε μεσω της προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1071 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:08:07 μμ »
Είναι πάντα η εύκολη λύση να πιανόμαστε από τις λέξεις και να μην απαντάμε στην ουσία.
Όμως, η ουσία του θέματος που έθεσα παραμένει, και μάλιστα αναπάντητη. Γιατί άραγε...  ::)
Η ουσία του θέματος είναι 60-40 χωρίς κανένα απολύτως παράθυρο.stop.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1072 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:12:17 μμ »
  Για το 60-40 θα πρέπει να προσαρμοστούν οι προϋπηρεσίες το προσόντα κτλ επομένως να αλλάξουν οι υπάρχοντες πίνακες.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1073 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:15:35 μμ »
Όσο μπαίνει κάποιος με μέσο στον ΟΑΕΔ και στις άλλες σχολές άλλων υπουργείων τόσο υπάρχουν παράθυρα και  αδικεί όλους τους υπόλοιπους.Να στο θέσω αλλιώς, αν και θεωρώ ότι είσαι πανέξυπνη και απλά η αντίρρησή μου είναι μη προσπελάσιμος σκόπελος πλέον.Είσαι 24 χρονών κι εγώ 32.Έχω δώσει σε 4 ΑΣΕΠ και πέτυχα και στους 4.Έχεις φίλο καθηγητή συνάδελφο στο γραφείο του Χρυσοχοΐδη αποσπασμένο.Με ένα τηλεφώνημα, σε βάζει σε σχολείο του ΟΑΕΔ στον Πειραιά.Σε τρία χρόνια διορίζεσαι(σύμφωνα με την άποψή σου δίκαια) λόγω του 40%, λόγω δηλαδή προϋπηρεσίας, χωρίς να δώσεις ΑΣΕΠ.Κι εγώ συνεχώς δίνω ΑΣΕΠ κι αν τύχει αποκτώ προϋπηρεσία ως αναπληρώτρια.Παντρεύεσαι στα 27, τρία παιδιά στα 36 σου.Εγώ βολοδέρνω ανα την Ελλάδα και ενισχύω την παραμεθόριο.Στα 45 μου με εξωσωματική κάνω ένα παιδί.

Σενάριο πολύ κοντά στην πραγματικότητα, όσο δε θα υπάρχει υποχρεωτική επιτυχία σε ΑΣΕΠ για το 40%.....Σταματώ εδώ, έχω διαφορετική οπτική γωνία προφανώς :)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1074 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:17:03 μμ »
Ευχαριστώ τη dina 94 για την ονομαστική αναφορά στο πρόσωπό μου,σημαίνει ότι την ενδιαφέρει η γνώμη μου.
Το γεγονός ότι γράφτηκε μια επιστολή διαμαρτυρίας στο διαδίκτυο δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα υπάρξει ανταπόκριση, διότι ως γνωστόν στην Ελλάδα αυτήν την περίοδο ο κόσμος καίγεται και οι ομάδες- βαρκούλες αρμενίζουν.
Εν τούτοις,συνεχίζω να θεωρώ ότι λειτουργήσατε διασπαστικά και προωθήσατε ατομικά συμφέροντα εις βάρος μιας τεράστιας μερίδας των αναπληρωτών,όπως και έχω εξηγήσει με παραδείγματα,καίτοι τα επιχειρήματά μου ουδέποτε κανείς μου ανέτρεψε.
Κατανοώ βέβαια τη στάση σας,το τομαράκι σας θέλετε να σώσετε,όπως τόσοι και τόσοι καλοί συνάδελφοι στο παρελθόν.
Διά του παρόντος θα ήθελα να αναρωτηθώ αν υπάρχει ικανός αριθμός συμμετεχόντων στο φόρουμ που θα ήθελε να συμμετάσχει σε μια αντίστοιχη κίνηση,που θα τηρεί τα προσχήματα και θα αφορά πραγματικά τους περισσότερους δυνατόν ενδιαφερομένους,των οποίων η προϋπηρεσία δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης και των οποίων η προσπάθεια θα καταβαραθρωθεί σε ενδεχόμενη αξιοποίηση της επιστολής σας-λέμε τώρα-από το υπουργείο.
Αγαπητέ συνάδελφε εγώ στο παρελθόν,έχω συμφωνήσει με μερικές από τις προτάσεις σου.Μάλλον,οι συναδελφοι δεν σου απαντάνε,γιατί το ύφος των κειμένων σου πολλές φορές είναι ειρωνικό, απαξιωτικό και αδιάλλακτο.
δε χρειαζόταν να απαντήσεις λοιπόν αντ’ αυτής αγαπητή.Το ύφος μου δεν είναι αδιάλλακτο,αν ήταν δε θα συμφωνούσες με μερικές από τις προτάσεις μου.Δεν είναι απαξιωτικό διότι σε κάθε μου παρέμβαση αναγνωρίζω το δύσκολο έργο όσων, αναξιοπαθούντες όντες, έχουν να αντιμετωπίσουν,εκτός από το ανάλγητο κράτος,και τους συναδέλφους τους.Ειρωνία, επίσης, δε χρησιμοποιώ παρά μόνο όταν η λογική δεν απαντάται αλλά αποσιωπάται,ως μη συμφέρουσα.Και δεν είναι πάντα ειρωνία,ενίοτε μπορεί να γίνει χλευασμός.
Όσο για το αν μου απαντούν κάποιοι,δόξα τω Θεώ,υπάρχουν τα πμ.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1075 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:26:19 μμ »
Μ΄αυτά κ μ΄αυτά φτάνω να πιστεύω ότι το σύστημα της ακατονόμαστης είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1076 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:42:11 μμ »
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα ,ΔΕΝ αναφερόμαστε στους ΟΑΕΔίτες και ΔΕΝ μας ενδιαφέρει η κατηγορία αυτή .Μιλάμε για όσους μέσα στην μεταβατική συμπληρώνουν μεγάλη ή μικρή προυπηρεσία και είναι ΑΔΙΚΟ να προσμετράται για ψίχουλα .Για παράδειγμα αν ένας φιλόλογος είχε 17 μήνες προυπηρεσία + ΑΣΕΠ το 2010 και δεν μπήκε φέτος στο 24μηνο εξαιτίας του νόμου ,γιατί να μην μπει στο μέλλον ;;Ελπίζω να έγινα κατανοητή .Και ναι μιλάμε με την αντιπολίτευση ,όχι μόνο με ένα μέρος .Θα κλείσουμε ραντεβού και με τον Κ.Τσίπρα και με το ΚΚΕ και με την Μπακογιάννη ακόμα και με το ΛΑΟΣ που ψήφισε μαζί με το ΠΑΣΟΚ τον νόμο .

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1077 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:47:34 μμ »
Αυτό που λες σωστό είναι...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.