*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 06:58:27 πμ »
Οι τιμές στην ελεύθερη αγορά είναι συνάρτηση του λόγου προσφοράς/ζήτησης. Όσο η ζήτηση πέφτει και η προσφορά ανεβαίνει η τιμή θα μειώνεται. Γιατί η αλήθεια είναι ότι είστε πολλοί οι δάσκαλοι των Αγγλικών και αυξάνεστε κάθε χρόνο ενώ οι γονείς που έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν για ιδιαίτερα όλο και μειώνονται.

Τώρα τι νόημα έχει να κάνετε σύγκριση με τις τιμές που χρεώνουν οι κομμώτριες, τα μέντιουμ και οι χαρτορίχτρες; Οι καιροί έχουν αλλάξει και θα αλλάξουν ακόμα περισσότερο και δυστυχώς για σας προς το χειρότερο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:39 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 08:24:45 πμ »
ekalaitz, μόνο που οι τιμές σε αυτές που αναφέρεις δεν έχουν αλλάξει και πολύ... ξαναείπα σε άλλο θέμα ότι η μαμά μου για να σηκώσει τα χαλιά πήρε γυναίκα που της ζητησε 7,5 ευρώ την ώρα.. και ο άλλος θέλει να κάνει στο παιδί του μάθημα με τα ίδια λεφτά και λιγότερα.. επίσης, μητέρα που μπορεί να παζαρεύει την τιμή, έχει το μαλλι κάθε φορά τσίτα από το φτιάξιμο, γιατί έρχεται κοπέλα κάθε δυο  μέρες στο σπίτι της... λες να της δίνει λιγότερα;

daffodils, για β.π και το επίπεδο αυτό, θα έλεγα 25 κι άμα εβλεπα ότι πολυζορίζονται, θα έπεφτα στα 20, δενμου αρέσουν τα μισά εμένα, 22 και 23, λες και ειμαι παγκάρι να δίνω ψιλά ρεστά.. ή μπορείς να πεις το δίωρο 45 ευρώ, αλλά πραγματικά κόπτονται για τα πέντε ευρώ;;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:01:50 πμ »
ekalaitz, μόνο που οι τιμές σε αυτές που αναφέρεις δεν έχουν αλλάξει και πολύ... ξαναείπα σε άλλο θέμα ότι η μαμά μου για να σηκώσει τα χαλιά πήρε γυναίκα που της ζητησε 7,5 ευρώ την ώρα.. και ο άλλος θέλει να κάνει στο παιδί του μάθημα με τα ίδια λεφτά και λιγότερα.. επίσης, μητέρα που μπορεί να παζαρεύει την τιμή, έχει το μαλλι κάθε φορά τσίτα από το φτιάξιμο, γιατί έρχεται κοπέλα κάθε δυο  μέρες στο σπίτι της... λες να της δίνει λιγότερα;

Το πιθανότερο είναι ότι της δίνει λιγότερα. Όσο για την κυρία με τα χαλιά ξέρει ότι δεν υπάρχουν πολλοί χαμάληδες στην αγορά για αυτό ζητάει 7.5 ευρώ την ώρα. Και στην τελική αυτό θα γίνε 1-2 φορές το χρόνο και όχι 2-3 φορές τη βδομάδα οπότε δεν έχει νόημα η σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:11:24 πμ »
ekalaitz, μόνο που οι τιμές σε αυτές που αναφέρεις δεν έχουν αλλάξει και πολύ... ξαναείπα σε άλλο θέμα ότι η μαμά μου για να σηκώσει τα χαλιά πήρε γυναίκα που της ζητησε 7,5 ευρώ την ώρα.. και ο άλλος θέλει να κάνει στο παιδί του μάθημα με τα ίδια λεφτά και λιγότερα.. επίσης, μητέρα που μπορεί να παζαρεύει την τιμή, έχει το μαλλι κάθε φορά τσίτα από το φτιάξιμο, γιατί έρχεται κοπέλα κάθε δυο  μέρες στο σπίτι της... λες να της δίνει λιγότερα;

Το πιθανότερο είναι ότι της δίνει λιγότερα. Όσο για την κυρία με τα χαλιά ξέρει ότι δεν υπάρχουν πολλοί χαμάληδες στην αγορά για αυτό ζητάει 7.5 ευρώ την ώρα. Και στην τελική αυτό θα γίνε 1-2 φορές το χρόνο και όχι 2-3 φορές τη βδομάδα οπότε δεν έχει νόημα η σύγκριση.

Φυσικά και έχει νόημα η σύγκριση, γιατί το παράδειγμά της με τα χαλιά δείχνει τι χρήματα ζητάνε οι καθαρίστριες ανά ώρα, είτε τις φωνάξεις για μία φορά το χρόνο, είτε για κάποιες ώρες τη βδομάδα. Δεν έχω δει οι καθαρίστριες να αλλάζουν το ποσό ανάλογα με το είδος εργασίας (είτε είναι χαλιά, είτε καθάρισμα σπιτιού, κ.ό.κ). Και επίσης, μέχρι στιγμής δεν έχω δει να παίρνουν κάτω από 7 ευρώ/ώρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:39 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 01:12:07 μμ »
ekalaitz, η γυναίκα που πήραμε αυτή τη δουλειά κάνει μόνιμα... σε άλλα σπίτια πηγαίνει με αυτή την τιμή κάθε βδομάδα! πού είναι που δεν υπάρχουν χαμάληδες; γεμάτος ο κόσμος είναι από αλλοδαπές που δουλεύουν σε σπίτια, μην τρελαθούμε τώρα.. στο μόνο που συμφωνώ ότι δεν είναι ίδια η σύγκριση είναι στην παροχή των υπηρεσιών. στην τελική, δεν είναι ίδιο πράγμα να σηκώνω τα χαλιά και να κάνω μάθημα στο παιδί σου.. δεν υποτιμώ φυσικά τη δουλειά την πρώτη, θα την κάνω και με πολλή άνεση, όταν δεν θα έχω δουλειά με τα αγγλικά, αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα.. το ένα απαιτεί και μόρφωση, το άλλο είναι χειρωνακτική εργασία..

αντιγόνη, όντως δεν έχω δει κι εγώ καμία να ζητάει κάτω από τόσα, και τα παίρνουν, που σημαίνει οτι οι γονείς τα δίνουν για τα χαλιά, αλλά τα τσιγκουνεύονται για τα παιδιά τους.. ελα Παναγία μου δηλαδή... ;D ;D
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:42:51 μμ »
Τι κανετε οταν σας πουν οι γονεις οτι δεν μπορουν ουτε 10 ευρω την ωρα να δωσουν για το μαθημα του παιδιου τους; Σκεφτεστε το ενδεχομενο να ''πεσετε''κατω απο τα 10 ευρω; Τους λετε δε μπορω και τελειωνει εκει η κουβεντα; Μιλαμε για αρχαριους που εχουν κανει 2-3 χρονια. Θα θελα να ακουσω τι σκεφτεστε.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:53:03 μμ »
Δεν μου έχει τύχει (ακόμα-μεγάλα λόγια δε λέω γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται) αλλά στην περίπτωση αυτή θα στάθμιζα παράγοντες.Θα δεχόμουνα αν είχα λίγα ιδιαίτερα, δεν χρειαζόμουνα αυτοκίνητο για να πάω στο σπίτι αυτό, και βασικότερο όλων, να μην γνωρίζει άλλους γονείς μαθητών μου, να μην είναι καν κοντά σε άλλα γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται...Σκέψου να παίρνεις από εκείνη 8 για να την εξυπηρετήσεις και να το μάθει πχ άλλος που του παίρνεις 12 ή 15.Επίσης, ίσως λάμβανα υπόψη μου αν το παιδί δεν με κουράζει πολύ.Σε κάθε άλλη περίπτωση θα έλεγα όχι. Δεν συμφέρει να πηγαίνεις με αυτοκίνητο για μάθημα των 8 ευρώ αν δίνεις 3 στο πήγαινε και άλλα 3 στο έλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:57:45 μμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:57:40 μμ »
Ετσι ελεγα και γω tinkerbel αλλα μου ετυχε. Εχει 2 παιδια η μαμα που δε θα κανουν ομως μαζι) και τα παιρνει απο το φροντιστηριο γιατι δε μπορει να πληρωνει τα 160 που της ζητησε το μηνα. Μενω επαρχια οποτε οι αποστασεις ειναι μικρες. Δεν ξερω τι να κανω.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:59:22 μμ »
Κράτησε το και εξήγησε της ότι το κάνεις μόνο για εκείνη και ότι θα έχεις πρόβλημα αν το μάθουν άλλοι, και θα πρέπει να της ανεβάσεις την τιμή.Δεν είναι καιρός να χάνεις μαθητές.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:02:28 μμ »
Καπως ετσι το σκεφτομουν και γω. Εχεις δικιο. Δεν ειναι να διωχνεις τετοιες μερες μαθητες. Ευχαριστω tinkerbel! :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:02:49 μμ »
Ετσι ελεγα και γω tinkerbel αλλα μου ετυχε. Εχει 2 παιδια η μαμα που δε θα κανουν ομως μαζι) και τα παιρνει απο το φροντιστηριο γιατι δε μπορει να πληρωνει τα 160 που της ζητησε το μηνα. Μενω επαρχια οποτε οι αποστασεις ειναι μικρες. Δεν ξερω τι να κανω.

Emma δεν ξέρω πόσο θα σου βγαίνει η ώρα κ για πόσες ώρες μιλάμε αλλά αν τα αναλάβεις βάλτα τουλάχιστον το ένα μετά το άλλο. Το αν σε συμφέρει το γνωρίζεις εσύ κ μόνο, οι ανάγκες σου και η διάθεσή σου το καθορίζει...

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:32:39 μμ »
160 της ζήτησε το φροντιστήριο συνολικά για τους 2 μαθητές?

Τα παίρνει από το φροντιστήριο διότι δεν μπορεί να πληρώσει τα 160 το μήνα και περιμένει να της βγει φθηνότερο στο ιδιαίτερο??

Ήμαρτον δηλαδή που καταντήσαμε?
Και θα πηγαίνεις και στο σπίτι τους.
Ούτε να ντυθεί το παιδί ούτε να ταλαιπωρείτε και θέλουν και πιο φθηνά να τους βγαίνει?

Άρχισαν να χάνουν τα λογικά τους μου φαίνεται.

Είπαμε αλλά όχι και έτσι.

Εγώ πάντως προσπαθώ πάντα οι τιμές μου να βγαίνουν στο περίπου με τα φροντιστήρια.Κάποιες φορές λιγάκι παραπάνω (πολύ λίγο όμως).
Μόνο στην περίπτωση που κάνουν 2-3 μαζί εκεί μπορεί να το έχω και πιο φθηνά.

Εξαρτάται και πόσα χρόνια το κάνω το παιδί και τι σχέσεις έχουμε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:37:46 μμ από justsomeone »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:35:34 μμ »
Ναι και τα παιρνει τα παιδια. Δε μπορει να τα δωσει μου ειπε. Θα παω να τη συναντησω αργοτερα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:39:30 μμ »
160 το μήνα δηλαδή αν πούμε 8 μήνες ή και 9 αν βάζουν το Σεπτέμβριο τότε 1280 - 1440 ευρώ.
Το μόνο που μπορείς να της πεις είναι πχ εγώ θα στα κάνω με 1000-1100 ευρώ. και υπολογίζεις μετά πόσες ώρες θα γίνουν και αναλόγως το βάζεις την ώρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.