*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 117754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:57:06 μμ »
Επίσης τώρα που έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα παραθέτω τι πήρα από επιδόματα με συμπληρωμένα τα 200 ένσημα:
επιδότηση κυοφορίας από ΙΚΑ (υπολογίζει το μισό ημερομίσθιο επί τις 56 ημέρες κυοφορίας)
1/2 μισθό από διεύθυνση
αυτά πριν τον τοκετό... και μετά:
900ευρώ επίδομα τοκετού από ΙΚΑ (ενδέχεται να αλλάξει προς τα κάτω αμεσότατα)
επιδότηση λοχείας από ΙΚΑ (υπολογίζει το μισό ημερομίσθιο επί τις 63 ημέρες λοχείας)
και ένα ποσό από ΟΑΕΔ, επίδομα μητρότητας λέγεται, που δεν ξέρω πώς ακριβώς βγαίνει πάντως ήταν γύρω στα 1500.
Αυτά... επίσης όσες γεννήσουν με καισαρική σε ιδιωτικό δικαιούνται ένα επίδομα 300ευρώ που προς το παρόν εκκρεμεί.
Με το καλό τα μωρά σας και σε καλή μεριά τα βοηθήματα (σπιτονοικοκύρης, γιατρός, μαία, πάνες, τα γνωστά) :)

το επίδομα τοκετού δεν το παίρνουμε όσες γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο!
μόνο αν γεννήσεις σε ιδιωτικό!
όσο για το επίδομα καισαρικής δε ξέρω!
τα υπόλοιπα όντως έτσι έιναι!
αν και για το συμπληρωματικό βοήθημα οαεδ νομίζω είναι λιγότερα!
θα δούμε!
ακόμη σε κύηση είμαι!!!χιχι!!

και επιστρέφω στη δουλειά σε περίοδο εξετάσεων;;
τι μειωμένο να ζητήσεις εκεί;;
τι διευκόλυνση μπορεί να υπάρξει;
λιγότερες επιτηρήσεις;;;;
το θέμα είναι ο θηλασμός!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:38 »

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 03:24:27 μμ »
και επιστρέφω στη δουλειά σε περίοδο εξετάσεων;;
τι μειωμένο να ζητήσεις εκεί;;
τι διευκόλυνση μπορεί να υπάρξει;
λιγότερες επιτηρήσεις;;;;
το θέμα είναι ο θηλασμός!!!!!
χμμμμ, όχι και άσχημα.
Αμα ζητήσεις ένα καλό ωράριο στις επιτηρήσεις μου φαίνεται ότι μπορεί κ να μην το χρειαστείς.
Αν δεν κάνω λάθος δεν εξαντλείς το διδακτικό σου ωράριο κατ' ανάγκη στις εξετάσεις ε;
Αν τα βρεις σκούρα όμως ζήτα το... και απαλλαγή από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα που η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξεκαθαρίσει εντελώς από τι ακριβώς σε απαλλάσει, ειδικά σε περίοδο εξετάσεων, αλλά σε κάθε περίπτωση έχε το νου σου κ για του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 03:34:40 μμ »
αν δουλεύουμε του χρόνου!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Natasa D

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 04, 2012, 09:44:59 μμ »
Ειμαι αναπληρωτρια ΑΚΩ  σε νησι και πριν λιγες μερες ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος.  :D. Εφυγα φυσικα αμεσως για να κανω τις απαραιτητες εξετασεις . Ο διευθυντης μου λεει οτι χρειαζομαι χαρτι απο γιατρο για να τις περασει ως αναρρωτικη. Φτανει το χαρτι απο την γυναικολογο μου ( ελειπα πεμπτη, παρασκευη και δευτερα, τριτη ) ????

Επισης: μπορω να επικαλεστω επαπειλουμενη η οτιδηποτε αλλο για να σταματησω; Δεν θελω να ρισκαρω τη εγκυμοσυνη μου με τα καραβια και τα δρομολογια.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:38 »

Αποσυνδεδεμένος marilou99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 19, 2012, 09:47:09 πμ »
Καλημέρα και από μένα! (νατάσα η γυναίκα μου για τους ίδιους λόγους με σένα ζήτησε άδεια επαπειλούμενης κύησης, μόνο που αυτή ήταν σε ορεινό χωριό. Φαντάζομαι ότι και εσύ αν τη ζητήσεις από το γιατρό του ικα δεν θα σου την αρνηθεί)
Μια άλλη ερώτηση, για όποιον ξέρει ή του έχει τύχει τίποτα ανάλογο: όπως ήδη είπα η γυναίκα μου είναι σε άδεια έδω και 2 μήνες. Τον επόμενο μήνα που έχει μέσα τις διακοπές του πάσχα τί γίνεται? Αν πάρουμε και τον επόμενο μήνα άδεια, για τις 15 μέρες του πάσχα δεν πληρώνεται τίποτα από το σχολείο? Με τα ένσημα αυτών των ημερών τί γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 09, 2012, 02:57:47 μμ »
Ισχύει το πρώτο.Δηλ. πληρώνει το σχολείο τις 15 ημέρες από τις 56 μόνο εαν δεν την έχεις πάρει την αναρρωτική.Εξάλλου για τις 56 ημέρες θα πάρεις το επίδομα κυοφορείας από το ΙΚΑ

ωραία,ευχαριστώ πολύ!
οπότε το ίδιο πράγμα
και καλύτερα που πάρθηκαν τα χρήματα για αναρρωτική! ;)
καλημέρα!!
Δηλαδή αν έχουμε πάρει τις 15 ημέρες αναρρωτική, χάνουμε κάτι σε χρήματα ή απλά πληρώνει το ΙΚΑ όλο το επίδομα κυοφορίας χωρίς να καταβάλει κάτι ο εργοδότης; Ή ισχύει το ότι αν δεν έχουμε πάρει αναρρωτική, παίρνουμε κανονικά όλο το επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ συν μισό ακόμη μισθό από την υπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 09, 2012, 08:20:10 μμ »
Καλησπερα κοριτσια!Θέλω τα φωτα σας.Γεννησα περιπου 1 μηνα πιο μπροστα απο την ΠΗΤ και ζητησα τωρα αδεια λοχειας.Η απορία μου ειναι η εξής: στην αδεια λοχειας συνολο 63 ημερες να υπολογίσω και τις ημερες του Πάσχα? Κ επίσης αφου τελειώσει η αδεια λοχειας ζητάω το υπόλοιπο κύησης που ειναι 28 ημερες απο την αδεια κύησης?

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 09, 2012, 08:45:29 μμ »
Καλησπερα κοριτσια!Θέλω τα φωτα σας.Γεννησα περιπου 1 μηνα πιο μπροστα απο την ΠΗΤ και ζητησα τωρα αδεια λοχειας.Η απορία μου ειναι η εξής: στην αδεια λοχειας συνολο 63 ημερες να υπολογίσω και τις ημερες του Πάσχα? Κ επίσης αφου τελειώσει η αδεια λοχειας ζητάω το υπόλοιπο κύησης που ειναι 28 ημερες απο την αδεια κύησης?

Να σου ζήσει το μωρό σου!

Ναι στην άδεια λοχείας υπολογίζεις και τις μέρες του Πάσχα. Αφού γέννησες πιο μπροστά αυτομάτως η άδεια τοκετού που "έχασες" προστίθεται στην άδεια λοχείας και έτσι θα μπορέσεις να κάτσεις περισσότερο με το μωρό σου.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος s@@r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:47:37 πμ »
"Επίσης τώρα που έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα παραθέτω τι πήρα από επιδόματα με συμπληρωμένα τα 200 ένσημα:
επιδότηση κυοφορίας από ΙΚΑ (υπολογίζει το μισό ημερομίσθιο επί τις 56 ημέρες κυοφορίας)
1/2 μισθό από διεύθυνση
αυτά πριν τον τοκετό... και μετά:
900ευρώ επίδομα τοκετού από ΙΚΑ (ενδέχεται να αλλάξει προς τα κάτω αμεσότατα)
επιδότηση λοχείας από ΙΚΑ (υπολογίζει το μισό ημερομίσθιο επί τις 63 ημέρες λοχείας)
και ένα ποσό από ΟΑΕΔ, επίδομα μητρότητας λέγεται, που δεν ξέρω πώς ακριβώς βγαίνει πάντως ήταν γύρω στα 1500.
Αυτά... επίσης όσες γεννήσουν με καισαρική σε ιδιωτικό δικαιούνται ένα επίδομα 300ευρώ που προς το παρόν εκκρεμεί.
Με το καλό τα μωρά σας και σε καλή μεριά τα βοηθήματα (σπιτονοικοκύρης, γιατρός, μαία, πάνες, τα γνωστά) :)
"



Γεια σας,
Ειμαι κ εγω εγκυος (στις τελευταιες μερες!!) και με εχουν βοηθησει παρα πολυ όλα αυτα που έχετε γραψει όλοι σας.Θα ήθελα να ρωτησω για να πάρω την επιδότηση κυοφορίας θα πρέπει να έχω γεννήσει??? Αργήσανε πάρα πολύ να μου δώσουν το χαρτι απο τη δευτεροβαθμια , το πηρα πριν λίγες  μέρες ενώ έχω βγει σε άδεια απο 3 περίπου Φλεβαρη και πήγα να το καταθέσω στο ικα και μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με το καλό τα μωράκια σας!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 10, 2012, 10:56:24 πμ »
Ισχύει το πρώτο.Δηλ. πληρώνει το σχολείο τις 15 ημέρες από τις 56 μόνο εαν δεν την έχεις πάρει την αναρρωτική.Εξάλλου για τις 56 ημέρες θα πάρεις το επίδομα κυοφορείας από το ΙΚΑ

ωραία,ευχαριστώ πολύ!
οπότε το ίδιο πράγμα
και καλύτερα που πάρθηκαν τα χρήματα για αναρρωτική! ;)
καλημέρα!!
Δηλαδή αν έχουμε πάρει τις 15 ημέρες αναρρωτική, χάνουμε κάτι σε χρήματα ή απλά πληρώνει το ΙΚΑ όλο το επίδομα κυοφορίας χωρίς να καταβάλει κάτι ο εργοδότης; Ή ισχύει το ότι αν δεν έχουμε πάρει αναρρωτική, παίρνουμε κανονικά όλο το επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ συν μισό ακόμη μισθό από την υπηρεσία;
Να σας ζήσουν τα μωράκια και με το καλό να γεννήσετε οι έγκυες! Κάποιος που να μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά στο ερώτημά μου;

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 10, 2012, 12:46:25 μμ »
Καλημέρα διαβασα όσα γράφετε και με εχουν βοηθήσει αρκετά. Να ρωτήσω κι εγω τωρα. Είμαι εγκυος, στις 22 Μάρτη νοσηλευτηκα 3 βραδιές γιατί η εγκυμοσύνη δεν εξελίσσεται καλά. Μου δωσαν και 15 μέρες αναρρωτική από την έξοδο μου από το νοσοσκομείο. Δηλ η αναρρωτική μου έληξε την κυριακή των Βαιων. Πέρασα από επιτροπή του Ικα δε συνάντησα κανένα πρβλ.Εννοείται ότι όλο αυτό το διαστημα ήμουν και είμαι σπίτι σε ακινησία αλλά δεν ξερω για πόσο ακόμα, οι διακοπές του Πάσχα με βόλεψαν. Με πηραν τηλ από δδε και με ρωτησαν αν εχω σκοπό να γυρίσω ξανά και ότι αν δεν ξαναπάω μου κόβουν τη μισθοδοσία. Αλλά δεν ξέρω πότε  μπορω να γυρίσω. Για να πάρω εκ νεου άδεια υποθέτω ότι τη γράφεο ο γιατρός μου & περνάω πάλι επιτροπή απλά τωρα απόσα γραψατε με πληρωνει μόνο το ικα; Αυτό πρέπει να γίνει πότε; Αφού η άδειά μου έχει ήδη λήξει στις διακοπές. Γνωστη μου την υποχρέωσαν να πάρει αναρρωτική και στις διακοπές με το σκεπτικό ότι δεν μπορεί στις γιορτές να θεραπευεσαι. Δηλ τελειώνοντας οι διακοπές αν χρειαστω ακομα μια εβδομάδα ακινησία πραγμα που βλέπω πολυ πιθανό μιας και τότε κλεινω τον 3ο μήνα και μετα μπορω  να ξαναπάω σχολείο τι γινεται με τη μισθοδοσία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:10:04 μμ »
@ s@@r: για να πάρεις τα χρήματα από την επιδότηση κυοφορίας δε χρειάζεται να έχεις γεννήσει
@ MissPE06: σε περίπτωση που δεν έχεις πάρει αναρρωτική παίρνεις τα χρήματα της επιδότησης κυοφορίας από το ΙΚΑ συν μισό μηνιάτικο από τα σχολεία

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:29:21 μμ »
Καλησπερα κοριτσια!Θέλω τα φωτα σας.Γεννησα περιπου 1 μηνα πιο μπροστα απο την ΠΗΤ και ζητησα τωρα αδεια λοχειας.Η απορία μου ειναι η εξής: στην αδεια λοχειας συνολο 63 ημερες να υπολογίσω και τις ημερες του Πάσχα? Κ επίσης αφου τελειώσει η αδεια λοχειας ζητάω το υπόλοιπο κύησης που ειναι 28 ημερες απο την αδεια κύησης?

Να σου ζήσει το μωρό σου!

Ναι στην άδεια λοχείας υπολογίζεις και τις μέρες του Πάσχα. Αφού γέννησες πιο μπροστά αυτομάτως η άδεια τοκετού που "έχασες" προστίθεται στην άδεια λοχείας και έτσι θα μπορέσεις να κάτσεις περισσότερο με το μωρό σου.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!



Να΄σαι καλα!ετσι ειναι τελικα οπως τα λες.με πηραν σημερα απο πρωτοβαθμια και μου ειπαν το ιδιο!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:41:35 μμ »
@ s@@r: για να πάρεις τα χρήματα από την επιδότηση κυοφορίας δε χρειάζεται να έχεις γεννήσει
@ MissPE06: σε περίπτωση που δεν έχεις πάρει αναρρωτική παίρνεις τα χρήματα της επιδότησης κυοφορίας από το ΙΚΑ συν μισό μηνιάτικο από τα σχολεία

Άρα παίρνεις κάτι παραπάνω αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει την αναρρωτική. Ευχαριστώ για την απάντηση, Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα να χουμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 260

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.