*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 872387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #266 στις: Μάιος 21, 2011, 12:58:57 μμ »
Δεν εχει ανακοινωθει καμια ημερομηνια και γενικοτερα δεν υπαρχει καμια επισημη ανακοινωση γυρω απο το θεμα. Ωστοσο, απ'οσο γνωριζω, στο συστημα δεν εμφανιζονται καθολου Γραφεια Εκπ/σης ωστε να μπορουν να δηλωθουν για αποσπαση, ενω, αντιθετως, εμφανιζονται τα Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α. καθε Δ/νσης.

Επομένως η εγκύκλιος αποσπάσεων στηρίζεται σε ένα μελλοντικό νόμο που δεν έχει ακόμα ψηφιστεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:18 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #267 στις: Μάιος 21, 2011, 01:16:53 μμ »
Μήπως κάποιος που δουλεύει σε Γραφείο έχει πληροφόρηση για την τύχη τους του χρόνου; Υπάρχει περίπτωση να εξακολουθούν να λειτουργούν, χωρίς προϊστάμενο, υπαγόμενα στην Διεύθυνση;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #268 στις: Μάιος 21, 2011, 01:52:29 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να εξακολουθούν να λειτουργούν, χωρίς προϊστάμενο, υπαγόμενα στην Διεύθυνση;

Αυτή η φήμη πώς και από πού έχει προκύψει;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #269 στις: Μάιος 21, 2011, 03:53:29 μμ »
Chris με παρεξήγησες, δεν συνάγω κανένα απολύτως συμπέρασμα, απλά προβληματίζομαι και πραγματικά θέλω να μάθω πώς το βλέπουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι! Αλλά κυρίως αναφέρομαι σε όσους πραγματικά καίγονται να είναι σε κάποια συγκεκριμένη πόλη (όχι φυσικά μόνο λόγω οικογένειας, για οποιοδήποτε άλλο λόγο). Πχ εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια, εντάξει, ήθελα να είμαι Αθήνα, αλλά τελοσπάντων και να μην την έπαιρνα την απόσπαση κάτι θετικό πάλι θα έβλεπα στην νέα κατάσταση (άγνωστο, περιπέτεια, εκπλήξεις, όπως τη βρίσκει ο καθένας!). Τώρα όμως δεν έχω επιλογές. Και εύλογα αναρωτιέμαι εάν οι συνάδελφοι που βρίσκονται σε παρόμοια θέση με εμένα σκέφτονται να ρισκάρουν και να μην βάλουν φορέα... (και για την ιστορία, ούτε εγώ θέλω φορέα, ήμουν χρόνια σε τράπεζα, με καριέρα και μισθάρα, και τα παράτησα γιατί ήθελα να διδάσκω, αυτό μου αρέσει, οπότε όπως καταλαβαίνεις απεχθάνομαι οποιοδήποτε διοικητικό πόστο.... αλλά τι να κάνω....)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!Πολλές φορές οι λόγοι για να γυρίσεις κάπου δεν έχουν πάντα σχέση με οικογένειες, ασθένειες κλπ. Όταν το θέτεις στο επίπεδο "δεν έχω άλλη επιλογή" σου αρέσει δεν σου αρέσει κάτι το επιλέγεις.Βέβαια, το υπουργείο μας έχει... συνηθίσει Alice, την τελευταία διετία στη λογική "προηγούνται οι πάσης φύσεως αιτήσεις και έπονται οι νόμοι"!!!!. Οπότε η ανάγκη να επιστρέψεις κάπου, η ασάφεια  κλπ επιτείνουν το άγχος και την ανασφάλεια σε πολλούς εκπαιδευτικούς!Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να δούμε τη γνώμη των συναδέλφων στο θέμα που έθεσες.Πιστεύω όμως ότι λόγω των ανυπάρκτων φετινών μεταθέσεων, ο αριθμός αυτών που θα αιτηθούν απόσπαση είτε σε φορείς είτε σε σχολεία θα είναι μεγαλύτερο από άλλες χρονιές, πόσο μεγαλύτερος αυτό ακόμη  δεν το ξέρουμε!!Επίσης, δεν ξέρουμε και πόσοι πήραν είδηση αυτήν την εγκύκλιο κλπ!!!!

Εγώ πάντως ξέρω 2-3 άτομα (αυτό ποσοστιαία είναι πολύ, σε σχέση με τους εκπαιδευτικούς που γνωρίζω) που θα βάλουν μόνο σχολείο βεβαιότατοι ότι θα καταφέρουν να πάρουν την απόσπαση. Και φέτος, κατά τη γνώμη μου, είναι η χειρότερη χρονιά για να το κάνει κάποιος αυτό. Είναι που είναι λίγες οι θέσεις, υπάρχουν ένα σωρό άνθρωποι που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες και θα προηγηθούν, υπάρχουν άλλοι τόσοι (ίσως) που έχουν τα μεγάλα μέσα, υπάρχουν φαντάζομαι και κάποιοι που επικαλούνται ασθένειες που δεν υπάρχουν κλπ κλπ κλπ ε, πώς να το ρισκάρεις? Πάντως, εκπαιδευτικός που ήθελε πολύ μετάθεση, δεν την πήρε, και δεν έχει πάρει χαμπάρι την εγκύκλιο πρέπει να είναι πολύ στην κοσμάρα του...

Και για να θίξω κι ένα άλλο θέμα, στο ΙΕΚ που είμαι αποσπασμένη φέτος, τυχαίνει να δουλεύουν (ως εκπαιδευτές) και εκπαιδευτικοί οι οποίοι ΕΧΟΥΝ θέση σε σχολείο εκεί που θέλουν, αλλά επιλέγουν να είναι σε φορέα (συγκεκριμένα, στο Υπουργείο). Και δεν είναι λίγοι....... Αυτό πάλι εμένα προσωπικά με εξοργίζει... Έχω άδικο? Εάν ναι, θέλω μερικά επιχειρήματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:18 »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #270 στις: Μάιος 21, 2011, 07:07:43 μμ »
πάντως μια γνωστή μου που είναι φέτος σε γραφείο ενημερώθηκε από αιρετό του ΠΥΣΔΕ πως ο σκοπός είναι να υπάρξει πλήρης αποκέντρωση προς τα σχολεία και να αποσυμφορηθούν εντελώς τα γραφεία, οπότε να μην έχουν και λόγο ύπαρξης, π.χ. η αίτηση μετάθεσης να γίνεται στα σχολεία και όχι στα γραφεία πλέον.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος vaspap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • always look at the bright side of life...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #271 στις: Μάιος 23, 2011, 08:11:44 μμ »
καλησπέρα και απο μενα. Έχει κάποιος εικόνα πότε θα βγουν περιπού τα αποτελέσματα αποσπάσεων σε φορείς; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #272 στις: Μάιος 23, 2011, 11:15:24 μμ »
καλησπέρα και απο μενα. Έχει κάποιος εικόνα πότε θα βγουν περιπού τα αποτελέσματα αποσπάσεων σε φορείς; Ευχαριστώ

Ύστερα από το μαραθώνιο(6ωρο πλήρες με... εισήγηση Παπακωνσταντίνου επι 2ωρον!!!!!!!) υπουργικό συμβούλιο, στο οποίο αποφασίστηκαν ιδιωτικοποιήσεις σε ποσοστό 100% σε ταχ. ταμ., ολπ, ολθ, οτε(ό,τι απέμεινε!!)και ευδαθ και καταιγίδα άλλων μέτρων(πχ.αυξήσεις φπα,φόροι σε αναψυκτικά κλείσιμο νοσοκομείων , σχολείων και αει-τει, μείωση εισακτέων σε στρατιωτικές -αστυνομικές σχολές,αυξήσεις αντικειμενικών αξιών, θα μένεις Δραπετσώνα και θα την πληρώνεις για...... Εκάλη!!!!!) ενώ έπονται και άλλες σε ποσοστό και αυτές 100% αποκρατικοποιήσεις με απόλυτη παραχώρηση διαχείρισης(management) και κάθε είδους δικτύων(ξεχάστε τις αρλούμπες!!!!! της κυβέρνησης προ μηνών για... απλές μετοχοποιήσεις )με τις αποσπάσεις θα ασχοληθούν;;;!!!!!!!ΥΓ. Αν δεν υπάρξει αύριο συμφωνία των πολιτικών κομμάτων, πολύ πιθανόν να οδηγηθούμε σε εκλογές, αφού τέτοια.... μέτρα δεν περνάνε εύκολα χωρίς νωπή λαϊκή εντολή!!!!Οπότε ,όπως καταλαβαίνεις, όλα είναι, ακόμη και στο θέμα των αποσπάσεων εξαιρετικά ρευστά!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #273 στις: Μάιος 23, 2011, 11:29:28 μμ »
Δηλαδή ο Σαμαράς αύριο θα πει "εγώ δεν εγκρίνω τα μέτρα και πάμε για εκλογές;" Μια χαρά θα τα εγκρίνουν, στο όνομα της συναίνεσης. Εξάλλου η κυβέρνηση έχει πλειοψηφία. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ν.Δ. δεν είπε τίποτα για την αναγκαία πλειοψηφία των 180 βουλευτών περί του μνημονίου. Μόνο η λαϊκή αντίδραση μπορεί να ανατρέψει την υπάρχουσα απελπιστική κατάσταση. Οπότε οι αποσπάσεις γιατί να μην προχωρήσουν κανονικά και οι υποψήφιοι για απόσπαση γιατί να μην "γλύψουν" κανονικά; 

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #274 στις: Μάιος 24, 2011, 12:04:08 πμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την αίτηση απόσπασης προς φορείς
Ως προς το βιογραφικό που ζητείται: γράφω ένα τυπικό βιογραφικό σημείωμα όπου αναφέρω σπουδές, προϋπηρεσία, ξένες γλώσσες, κ.λπ. ή μόνο πρόσθετα προσόντα που διαθέτω; Και αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση και δεν διαθέτω πρόσθετα προσόντα δεν χρειάζεται το βιογραφικό;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #275 στις: Μάιος 24, 2011, 09:57:03 πμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την αίτηση απόσπασης προς φορείς
Ως προς το βιογραφικό που ζητείται: γράφω ένα τυπικό βιογραφικό σημείωμα όπου αναφέρω σπουδές, προϋπηρεσία, ξένες γλώσσες, κ.λπ. ή μόνο πρόσθετα προσόντα που διαθέτω; Και αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση και δεν διαθέτω πρόσθετα προσόντα δεν χρειάζεται το βιογραφικό;

Συνταξε ενα βιογραφικο κανονικο/τυπικο και γραψε ο,τι προσοντα / σπουδες / γλωσσες / επιμορφωσεις κτλ εχεις.

Ουτως ή αλλως, προκειται για τυπικη διαδικασια...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #276 στις: Μάιος 24, 2011, 09:59:04 πμ »
Δεν εχει ανακοινωθει καμια ημερομηνια και γενικοτερα δεν υπαρχει καμια επισημη ανακοινωση γυρω απο το θεμα. Ωστοσο, απ'οσο γνωριζω, στο συστημα δεν εμφανιζονται καθολου Γραφεια Εκπ/σης ωστε να μπορουν να δηλωθουν για αποσπαση, ενω, αντιθετως, εμφανιζονται τα Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α. καθε Δ/νσης.

Παντως, οι ενδιαφερομενοι μπορουν να υποβαλουν αιτηση αποσπασης σε  Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α..
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #277 στις: Μάιος 24, 2011, 01:56:27 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
μια ερώτηση για απόσπαση σε πανεπιστήμιο.
Που στέλνονται η αίτηση και τα δικαιολογητικά που καταθέτουμε στις διευθύνσεις?
Στο τμήμα του Πανεπιστημίου που ζητάει ο υποψήφιος την απόσπαση, για να καταθέσει αυτό με τη σειρά του πρόταση στο υπουργείο?
Η μήπως κάπου στην πρυτανεία?
Αν ξερει κάποιος κάτι ας απαντήσει

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #278 στις: Μάιος 24, 2011, 02:02:02 μμ »
Παντως, οι ενδιαφερομενοι μπορουν να υποβαλουν αιτηση αποσπασης σε  Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α..

Και οι ενδιαφερόμενοι για Γραφεία Εκπαίδευσης τι πρέπει να κάνουν άραγε;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #279 στις: Μάιος 24, 2011, 03:12:06 μμ »
Παντως, οι ενδιαφερομενοι μπορουν να υποβαλουν αιτηση αποσπασης σε  Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α..

Και οι ενδιαφερόμενοι για Γραφεία Εκπαίδευσης τι πρέπει να κάνουν άραγε;

Δεν μπορουν να υποβαλουν ηλεκτρονικη αιτηση αποσπασης στα Γραφεια Δ.Ε., διοτι δεν εμφανιζονται στο συστημα. Μονο στις Δ/νσεις (μεχρι δυο ανα Περιφερειακη Δ/νση) ή Γραφεια Ε.Ε. και Φ.Α. (μονον ενα Γραφειο). 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.