*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 209315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sina

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 09:42:51 πμ »
Εν τοιαύτη φοβάμαι μήπως μια ενδεχόμενη παραίτηση από το δημόσιο τώρα ανοίξει έναν ασκό του Αιόλου που...δεν πρόκειται να ξανακλείσει ποτέ...
τι εννοείς ακριβώς;

απ' τη μια, είναι κρίμα μετά από τοσο κόπο να παραιτείται κανείς. Τρία χρόνια είναι θα περάσουν και το υπόλοιπο θα αποζημιώσει τις στερήσεις αυτών των τριών χρόνων, πιστεύω...Απ' την άλλη, δεν πρέπει να το αφησουμε έτσι. Ακόμα και στα 2 χρόνια να μειωθεί, είναι αρκετά σημαντικό.
Επιτέλους όμως κάτι να γίνει. Όλο λέμε, λέμε, λέμε, και δεν κάνουμε τίποτα.
Θυμάμαι πριν χρόνια με τη μεγαλη απεργία των δασκάλων. Τότε γιατί έγινε ο κακός χαμός και τώρα δεν κουνιέται φύλλο;
Τότε θυμάμαι ότι διεκδικούσαν κάποια χρήματα παραπάνω...τώρα που έχουν πληγεί τόσα εργασιακά δικαιώματα, γιατί δεν γίνεται πάλι το ίδιο;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:36 »

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 11:18:32 πμ »
Παρακολουθώ με μεγάλη αγωνία την συζήτηση  που εγώ προκάλεσα,και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτε,καμιά κίνηση, καμιά οργάνωση,τίποτε συγκεκριμένο,μόνο αερολογίες,κανένα συμπέρασμα.Παιδιά η τριετία είναι μεγάλο πρόβλημα,πιστεύω να πήρατε μια γεύση,όσοι παρουσιαστήκατε,(Βέβαια δεν έχω τίποτε  με των τόπο που διορίστηκα, αξίζει μόνο να μιλήσω με τα καλύτερα λόγια για την Δ/Ε Έβρου πολύ καλοί άνθρωποι,ευγενικοί,πρόθυμοι να σε βοηθήσουν,το ίδιο και στην Ορεστιάδα πολύ καλό κλίμα στο 1. Γυμνάσιο )αλλά παιδιά  να φτάσω εκεί πάνω έφτυσα αίμα 2 ώρες καράβι και 10 ώρες οδήγηση .Δεν είναι αδικία η Κέρκυρα να έχει 12 κενά σε ΠΕ 03 , και η Κέρκυρα παραμεθόριο,είναι.Το σκέφτομαι σοβαρά να παραιτηθώ,αν κάτι δεν αλλάξει ,αλλά λίγο που ενδιαφέρει .Λοιπόν ας κάνουμε κάτι ?????                 
Πρότεινα να καταθέσει ο καθένας τις απόψεις του για το τι μπορούμε να κάνουμε αντιδρώντας σ΄αυτό το βάρβαρο μέτρο της τριετίας. Ήδη ο Velis θα συντάξει μια επιστολή διαμαρτυρίας που θα συνυπογράψουμε. Έχουμε στείλει mail όπου μπορέσαμε. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο kalista μπορείς να το κάνεις. 

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:23:22 μμ »
Μόλις εφυγαν το παιδί μου και ο αντρας μου απο το νησι.Καταλαβαινετε κατασταση.Δεκατριων ετων και την αφηνω μονη της να βγαλει τη χρονια μ'εναν μπαμπα που θα δουλευει μεχρι τις οκτω το βραδυ.Ολοι μου λενε να κανω υπομονη και οτι τα οφελη θα τα δω μετα τα τρια χρονια.Κι αυτα τα τρια ή τεσσερα χρονια απ'την καθημερινοτητα του παιδιου μου ποιος θα μου τα δωσει πισω;Η Διαμαντοπουλου;Μου λενε οτι θα'χω τα λεφτα να τη σπουδασω και να τη βοηθησω σε ο,τι θελει.Δε με πειθουν.Δε βλεπω και κανενα  ευτυχισμενο γυρω μου απ'οσους σπουδασαν ή επιασαν μια θεση στο δημοσιο.Και γιατι δηλαδη να σκεφτομαι μονο το αυριο;Το σημερα που περνα και το χανω χωρις να ζω οπως θελω που θα το ξαναβρω;Μαλλον ειστε πιο ψυχραιμοι απο εμενα.Εγω σχεδον πηρα την αποφαση.Αν μεινω αυτη την εβδομαδα ολοκληρη θα ειναι υπερβαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:36 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 12:52:58 μμ »
Eμεις των γαλλικων,τι να πουμε,που οταν θα επιστρεψουμε στην πολη μας θα δουμε τα παιδια μας παντρεμενα;Μη σας πω και με εγγονια.Αλλα και 3 χρονια στο ιδιο μερος;Το οποιο μπορει να ειναι οι Φουρνοι η τα Ψαρα,οπως φετος που ειχαμε εκει τοποθετησεις;Αυτο ειναι τιμωρια,να μην εχεις δυνατοτητα αποσπασης,να μην εχεις φραγκο να γυρισεις ενα Σαββατοκυριακο;ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ,ΣΤΟΥΣ ΙΣΟΒΙΤΕΣ δινουν πιο συχνα επισκεπτηριο,ΣΤΟΥΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 01:40:53 μμ »
Η τριετία είναι καταδικαστική για όλους τους νεοδιόριστους. Δυστυχώς μας συμπεριφέρονται όχι σαν να είμαστε άνθρωποι αλλά ζώα. Μας στερούν τους αγαπημένους μας ανθρώπους, τα παιδιά μας, τους/τις συζύγους μας για πολλά χρόνια, χωρίς καμία προοπτική.

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 03:53:53 μμ »
Γεια σας και από μένα. Μην παραιτηθεί κανείς. Γιατί να τους κάνουμε το χατήρι? Το θέμα είναι να οργανωθούμε ώστε να μην ισχύσει η τριετία.

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 10:15:14 μμ »
...

Θα είναι όμως λίγο δύσκολο να το στείλουμε σε όλα τα σχολεία όπου υπηρετούν νεοδιόριστοι (εκτός κι αν μοιραστούμε τις περιοχές και αναλάβουμε κάποια άτομα να στέλνουμε φαξ - εγώ συμμετέχω και σε αυτό).  
...

Μπορείς εύκολα να βρεις σχεδόν όλους τους νεοδιόριστους στα ΠΕΚ.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος ivou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 01:22:07 μμ »
επειδη ηδη εχει καταπατηθει η αξιοπρεπεια μας ας κανουμε κατι...ναι.
εγω ειμαι μεσα σε οτιδηποτε αποφασιστει για καταργηση της τριετιας ή εστω για τις αποσπασεις νεοδιοριστων.
Αν μπορω να κανω κατι ενημερωστε: 

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 01:59:15 μμ »
Ας στείλουμε ο καθένας προσωπικά (και αργότερα μαζικά) μια επιστολή και στην αναπληρώτρια υπουργό παιδείας: info@fofigennimata.gr

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:40:27 μμ »
Παιδιά σχεδόν έτοιμη η επιστολή. Αύριο το πρωί θα την ανεβάσω για σχόλια - παρατηρήσεις και συμμετοχές. Λίγο ακόμη υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:47:46 μμ »
Έχουν γίνει διάφορες προτάσεις. Καλό θα είναι να καταλήξουμε σε κάποιες και να αρχίσουμε ομαδικά πλέον να τις υλοποιούμε .

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:49:19 μμ »
Σ΄ευχαριστούμε  πολύ velis.

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 04:41:15 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.