*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή  (Αναγνώστηκε 41621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2007, 11:05:43 μμ »
Με αφορμή τον τίτλο «ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΕΙΤΑΙ» θέλω εδώ να καταθέσω κάποιες σκέψεις.

Είμαι εκπαιδευτικός στην β’βάθμια εκπαίδευση και κατάγομαι από οικογένεια με παράδοση στην εκπαίδευση (παππούς δάσκαλος, μητέρα καθηγήτρια, αδελφός καθηγητής, κάποιοι θείοι καθηγητές). Έτσι μπορώ να πω ότι έχω συζητήσει πολύ συχνά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Ο παραπάνω τίτλος λοιπόν, μπορεί να φαίνεται λίγο υπερβολικός σε κάποιους, όμως είναι; Νομίζω όχι. Η ιδιωτικοποίηση της παιδείας θα φτάσει και ως το νηπιαγωγείο. Το ζήτημα είναι να διερευνήσουμε αν θέλουμε ιδιωτικά νηπιαγωγεία ή όχι.

Λοιπόν, νομίζω ότι ειδικά σε αυτή την βαθμίδα, επιβάλλεται να υπάρχουν ιδιωτικά εκπαιδευτήρια. Γιατί να είναι υποχρεωμένος ο γονιός να στείλει το νήπιο στο κρατικό νηπιαγωγείο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στο κράτος να διαπλάσει το είδος του πολίτη που θέλει; Γιατί όπως δέχεται η ψυχολογία, ο χαρακτήρας διαμορφώνεται στα πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού. Μετά τα 6 χρόνια φίλοι μου είναι πολύ αργά. Πρέπει το νήπιο-πολίτης να μπορεί να επιλέξει πού θα αρχίσει τη μόρφωσή του και όχι υποχρεωτικά να εισπράττει ότι του σερβίρει το κράτος της Ν.Δ. ή του ΠΑΣΟΚ.

Όσο για τις επιστημόνισσες νηπιαγωγούς να μην ανησυχούν. Θα υπάρχουν περισσότερες θέσεις εργασίας και δεν θα περιμένουν το κράτος να τις διορίσει όποτε και εάν αυτό θέλει. Εξάλλου θα είναι καλύτερο κάποια να εργάζεται σε ένα ιδιωτικό νηπιαγωγείο με κύρος (κάτι σαν Harvard του νηπιαγωγείου) παρά σε ένα κρατικό της σειράς.

Και στο κάτω – κάτω ένα άλλο επιχείρημα είναι το γιατί να βγαίνει τόσο συνάλλαγμα από τη χώρα, όταν θα μπορούσε να μείνει εδώ.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:13 »

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2007, 07:01:52 πμ »
Άλλο η ελεύθερη επιλογή και άλλο η αναγκαστική επιλογή.
Ο τίτλος «ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΕΙΤΑΙ» αναφέρεται προφανώς στην αναγκαστική επιλογή.

Έχω πληροφορηθεί τι δουλειά γίνεται σε αρκετούς ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς (Ιδιωτικά Νηπιαγωγεία δεν υπήρχαν μέχρι τώρα, για 1)να μην ακολουθούν το Πρόγραμμα Σπουδών του Υπουργείου Παιδείας και να μην ελέγχονται από αυτό, 2)να μην πληρώνουν με τα ελάχιστα λεφτά του νεοδιόριστου το προσωπικού, αλλά με το βασικό, καθώς και 3)για να προσλαμβάνουν ανειδίκευτο προσωπικό!).

Τα ιδιωτικά λειτουργούν τα περισσότερα ως χώροι φύλαξης παιδιών.
Οι δραστηριότητες που κάνουν (π.χ. Κολυμβητήριο) λειτουργούν περισσότερο ως σημαντικό κομμάτι του μάρκετινγκ.
Έχω ακούσει σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς μέρος του προγράμματός τους να είναι η παρακολούθηση τηλεόρασης και βίντεο, δραστηριότητες που όλα τα παιδιά κάνουν και σπίτι. Θα έπρεπε άραγε να τις κάνουν και στο σχολείο;

Ένα παιδί που τελειώνει το νηπιαγωγείο σήμερα γνωρίζει να διαβάζει και να γράφει.
Όσα παιδιά δυσκολεύονται στην ανάγνωση και γραφή στην Α Δημοτικού, έχουν ΟΛΑ παρακολουθήσει ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς (οι πληροφορίες μου είναι από 8 Δημοτικά. Το δείγμα δεν είναι πολύ μεγάλο, αλλά προέρχεται και από Αθήνα και από Επαρχία και από την άλλη οι μαθητές της πρώτης Δημοτικού προέρχονται από πολλαπλάσιο αριθμό νηπιαγωγείων).

Να σας διηγηθώ ιστορίες όπως π.χ. φημισμένο ιδιωτικό σχολείο απέλυσε την καλύτερή του Νηπιαγωγό, επειδή απλά ζήτησε (με ήπιο και πολιτισμένο τρόπο) τις υπερωρίες της (και έτσι το σχολείο κέρδισε με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο το σταμάτημα διεκδίκησης υπερωριών από τους υπόλοιπους), θα ακουστεί γραφικό (Το όνομα του σχολείο είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου).

Αυτό που πραγματικά επιβάλλεται είναι το κράτος να δώσει την προσοχή που αρμόζει στο Νηπιαγωγείο (είναι κατά τη γνώμη μου το σημαντικότερο σχολείο) και να χτίσει καινούργιους χώρους και όχι να νοικιάζει αποθήκες για να στεγάζονται τα  τμήματα προσχολικής αγωγής.

Δυστυχώς ούτε το νήπιο-πολίτης μπορεί να επιλέξει που θα αρχίσει τη μόρφωσή του (!), αλλά κυρίως ούτε οι γονείς έχουν τη γνώση, που μπορεί να εντυπωσιάζονται από τους χώρους και το μάρκετιγκ του κάθε ιδιωτικού σχολείου αλλά στην πλειονότητα δεν μπορούν να κρίνουν!

Είναι πολύ πιθανόν 5 ιδιωτικά σχολεία στην Αθήνα να μπορούν να προσφέρουν καλή προσχολική εκπαίδευση, αλλά στα περισσότερα και κυρίως στην επαρχία υπάρχει ασυδοσία και χάος.   

Για να είμαι δίκαιος από τα ιδιωτικά προσχολικά εκπαιδευτήρια αυτά που έχω ακούσει σοβαρά να δουλεύουν είναι όσα ανήκουν σε Δήμους, μια και οι Δήμοι δεν τα βλέπουν σαν κερδοσκοπική επιχείρηση αλλά τα πριμοδοτούν για να προσφέρουν αγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2007, 07:05:16 πμ από mavoglou »
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2007, 10:08:15 πμ »
Γιατί να είναι υποχρεωμένος ο γονιός να στείλει το νήπιο στο κρατικό νηπιαγωγείο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στο κράτος να διαπλάσει το είδος του πολίτη που θέλει;

Γιατί πολύ απλά στα περισσότερα ιδιωτικά δεν διαπλάθεται κανενός είδους πολίτης...Τα παιδιά,πίστεψέ με,αφήνονται στην τύχη τους χωρίς κανένα προγραμματισμό.Δε μας αρέσει το αναλυτικό πρόγραμμα του κράτους γιατί διαπλάθει σκόπιμα ένα είδος πολίτη?Οk,ας δουλεύουμε στα ιδιωτικά με άλλα αναλυτικά προγράμματα...Εμ,έλα που η κάθε άσχετη μεγαλοκυρία που είχε τα φράγκα και αποφάσισε να ανοίξει μία επιχείρηση (και το σχολείο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι επιχείρηση),δεν έχει ιδέα τι σημαίνει αναλυτικό πρόγραμμα και δεν έχει ιδέα τι σημαίνει εκπαίδευση!!!

...παρά σε ένα κρατικό της σειράς.
Αυτή είναι η εντύπωση των περισσοτέρων γονιών.Γιατί ένα κρατικό σημαίνει ότι είναι "της σειράς"?Γιατί τέτοια απαξίωση?Έχεις την εντύπωση ότι όταν πληρώνεις λεφτά σου παρέχονται και καλύτερες υπηρεσίες?Αυτό είναι η μεγαλύτερη πλάνη!Σε γδύνουν κανονικά και δεν το παίρνεις χαμπάρι!Τουλάχιστον στο κρατικό υπάρχει ένα είδος ελέγχου.Αν το καλοριφέρ πχ δεν ανάβει μπορεί να διαμαρτυρηθεί η νηπιαγωγός ή οι γονείς,ενώ σε ένα ιδιωτικό που έχει για μόστρα πέντε χαλασμένα air-condition,που δεν ανάβουν ποτέ,που βλέπεις πεντάχρονα με μελανιασμένα χειλάκια και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα,που έρχεται ο γονιός και σε ρωτά αν συμβαίνει τίποτα(στηριζόμενος μόνο στη διαίσθησή του και όχι σε κάτι που μπορεί να αποδείξει) και πάλι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα,είναι καλύτερο??? ???
Είναι,νομίζεις,τυχαίο το γεγονός ότι κανένας παιδικός σταθμός δεν επιτρέπει εν ώρα λειτουργίας την είσοδο του γονιού στον κυρίως χώρο?
Εσύ δίνεις 350 ωραία ευρωπουλάκια (σε μία μέση περίπτωση) και το κυριλέ σχολείο του παιδιού σου δεν έχει ούτε καθαρίστρια!Την καθαριότητα θα την κάνει ή η μαγείρισσα (πράγμα που απαγορεύεται από το νόμο) ή οι νηπιαγωγοί...Λες ότι υπάρχει μόνο ένα σαπούνι για δέκα νιπτηράκια και σου λένε δεν θα το βγάλεις παρά μόνο αν έρθει κάποιος γονιός...
Ζητάς όλων των ειδών τις μπογιές για να κάνεις τη δουλειά σου (γιατί το παιδί σε αυτήν την ηλικία επιβάλλεται να γνωρίσει και να εξοικειωθεί με όλα τα υλικά) και ,καταπατώντας κάθε εκπαιδευτικό κανόνα,σου λένε μόνο ξυλομπογίες για να μην λερώνονται!!! :o
Έχεις την εντύπωση ότι το παιδί σου τρώει,γιατί π λ η ρ ώ ν ε ι ς και αγοράζεται ένα κιλό μοσχάρι για 40 παιδιά! :P κι εσύ πρέπει να τραβάς τις ίνες από το κρέας για να τις απλώσεις στο πιάτο γιατί τα παιδιά σου λένε "πού είναι το κρεατάκι κυρία?"
Σου γράφουν στο κυριλέ πρόγραμμα διατροφής "πρωινό:φρούτα εποχής & φυσικός χυμός" και το παιδί τρώει το 1/4 ενός μήλου και μισό ποτήρι συμπυκνωμένο "χυμό" πορτοκάλι (από αυτούς που διαλύονται με νερό) ή ένα δάχτυλο φυσικό χυμό και το υπόλοιπο ποτήρι νερό γιατί λέει η παιδιάτρος (το έχω ακούσει κι αυτό!) είπε ότι δεν κάνει καλό να είναι σκέτος χυμός,πρέπει να είναι νερωμένος!!! ::)(για να μην πω για συνάδελφο που δούλευε σε σχολείο που έδιναν για πρωινό ποπ-κορν από τα έτοιμα,στα σακουλάκια...)
Προσλαμβάνονται 20χρονοι απόφοιτοι ιδιωτικών ΙΕΚ και παρουσιάζονται στους γονείς ως απόφοιτοι πανεπιστημίου...
Λες ότι πλέον δεν χρησιμοποιούνται όλα αυτά τα βιβλιαράκια της σειράς με τα έτοιμα προσχέδια και τις ασκήσεις προγραφής που είναι γεμάτα λάθη,που κουράζουν,απογοητεύουν και πολλές φορές δημιουργούν αισθήματα μειονεξίας στο παιδί,προσπαθείς να πείσεις ότι η δουλειά δεν αποδεικνύεται ανάλογα με τον όγκο των φωτοτυπιών που θα πάει το παιδί στο σπίτι και σου λένε "εγώ θέλω να έχω βιβλία να παρουσιάσω,κι ας κάνουν και κακό"...
Θα μπορούσα να γράφω ώρες για το πόσο πιο "καλά" είναι τα ιδιωτικά σε σχέση με τα δημόσια.Όλα αυτά δεν είναι περιπτώσεις από ένα μόνο σχολείο,ΔΥΣΤΥΧΩΣ!Πιστεύω ότι τα μεγάλα εκπαιδευτήρια κάνουν δουλειά,αλλά αυτά έτσι κι αλλιώς υπάγονται στο ΥΠΕΠΘ,οπότε ισχύει το καθεστώς του δημοσίου.Εξαιρέσεις σίγουρα υπάρχουν,αλλά είναι μετρημένες στα δάχτυλα.Ίσως σε νηπιαγωγεία που ανοίχτηκαν από ανθρώπους που έχουν πραγματικά σχέση με την εκπαίδευση,που αγαπάνε πραγματικά τα παιδιά και που τα βλέπουν σαν παιδιά και όχι σαν ένα πάκο από ευρώ... :(

ΥΓ.Ενώ είχα τη δυνατότητα,το παιδί μου φέτος δεν το έστειλα σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο.Έκανα αίτηση στο δημόσιο,δεν υπήρχε θέση (προνήπιο),προτίμησα να το κρατήσω στο σπίτι.Ίσως και να είμαι λάθος που του στέρησα τόσο ανωτέρου επιπέδου εκπαίδευση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2007, 01:32:01 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2007, 01:46:52 μμ »

Να σας διηγηθώ ιστορίες όπως π.χ. φημισμένο ιδιωτικό σχολείο απέλυσε την καλύτερή του Νηπιαγωγό, επειδή απλά ζήτησε (με ήπιο και πολιτισμένο τρόπο) τις υπερωρίες της (και έτσι το σχολείο κέρδισε με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο το σταμάτημα διεκδίκησης υπερωριών από τους υπόλοιπους), θα ακουστεί γραφικό (Το όνομα του σχολείο είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου).


Το εργασιακό καθεστώς δε θα το θίξω γιατί μπορεί να κατηγορηθώ ότι ψάχνομαι να βολευτώ στο δημόσιο...

Αυτό που πραγματικά επιβάλλεται είναι το κράτος να δώσει την προσοχή που αρμόζει στο Νηπιαγωγείο (είναι κατά τη γνώμη μου το σημαντικότερο σχολείο)...

Είσαι από τους λίγους που το πιστεύουν αυτό...Να σου πω και την άλλη άποψη?Είναι η άποψη αυτών που δεν αναγνωρίζουν την Παιδαγωγική και την Ψυχολογία (την οποία σπουδάσαμε) ως επιστήμη.Θα κάνω λίγο το "δικηγόρο του διαβόλου" mavoglou και θα σου πω τι θα έλεγε κάποιος άλλος καθηγητής (δυστυχώς είναι πολλοί...)
Εγώ είχα την εντύπωση ότι το νηπιαγωγείο ήταν "πάρκινγκ" για παιδιά και οι "επιστημόνισσες" νηπιαγωγοί οι παρκαδόροι... ::)(αν θέλεις να "παίξεις" με τις λέξεις για να πεις την άποψή σου,συνάδελφε lio,κάνε το τουλάχιστον σωστά.Σαν επιστήμονας θα έπρεπε να ξέρεις ότι η λέξη είναι ο/η επιστήμων,οπότε το "επιστημόνισσα" δεν υφίσταται. ;))
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2007, 04:57:16 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:13 »

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2007, 06:06:50 μμ »
Σαν επιστήμονας θα έπρεπε να ξέρεις ότι η λέξη είναι ο/η επιστήμων,οπότε το "επιστημόνισσα" δεν υφίσταται. ;))

Γιατί όχι, συντρόφισσα; Μάλιστα, τώρα που το σκέφτομαι, πολύ θα το ήθελα να επανέλθει ο όρος. Να υποθέσω ότι η ευαισθησία σου δεν είναι και τόση, αφού άνετα ανέχεσαι τον ανορθόγραφο ή το greeklish, δεν συγχωρείς όμως ένα τόσο μικρό παράπτωμα όπως την κατάληξη σε –ισσα; Ας είναι.

Σε χαιρετώ με συναδελφικούς χαιρετισμούς.

Θα σε παρακαλούσα (να μην θεωρηθεί αυτό ως επίπληξη) να εφαρμόσεις τους στοιχειώδεις κανόνες της γραφής. Μετά το κόμμα ή την τελεία πατάμε space, ώστε να είναι το κείμενο αν μη τι άλλο ευανάγνωστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2007, 07:07:55 μμ από lio »
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2007, 06:55:03 μμ »
Γεια σας!
Μπορώ να παραθέσω κι εγώ την άποψή μου;;;
Λοιπόν, εγώ πάλι θεωρώ λίγο εως πολύ άτοπη την άποψη ότι στο δημόσιο νηπιαγωγείο το κράτος διαπλάθει το άτομο που θέλει.
Εντάξει...δε λέω, έχει μια λογική. Αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να το κάνει απόλυτα αυτό, γιατί θα πρέπει να έχει στρατεύσει και τους εκπαιδευτικούς με τον ανάλογο τρόπο.
Πράγμα το οποίο είναι λίγο άτοπο.Πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη.
Ο ίδιος ο εκπαιδευτικός καθορίζει το μάθημά του, είτε βρίσκεται στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα ακόμα καλύτερα όταν είναι στο δημόσιο.
Ο ίδιος ο εκπαιδευτικός βάζει την πινελιά του και μπορεί να φέρει το μάθημα στα μέτρα του και αυτό συμβαίνει κυρίως στο νηπιαγωγείο που δεν υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο/ύλη.
Αν ξέρετε για το παραπρόγραμμα, τότε σίγουρα θα γνωρίζετε ότι το κάθε μάθημα/δραστηριότητα εξαρτάται κάθε φορά από τον ίδιο τον εκπαιδευτικό, από τα παιδιά που έχει κάθε φορά και από τις συνθήκες που επικρατούν.
Δε πιστεύω ότι το κράτος έχει τη δυνατότητα να διαπλάσσει κανέναν.Τέλος πάντων!

Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει να κατηγορηθώ για το αν θέλω να βολευτώ στο δημόσιο.
Οπότε έχω πολλά να πω για τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία ή καλύτερα τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, γιατί κανένα πλέον δεν είναι νηπιαγωγείο!!!!!
Και σίγουρα αυτά που έχω να πω δεν είναι θετικά!!! >:(
Έχω εξοργιστεί με τα ιδιωτικά!
Γιατί να μιλήσω;;; Για τις προσβολές στους εργαζομένους από τους διευθυντές;;;
Για το ότι όλα ανεξαιρέτως τα νηπιαγωγεία είναι παιδικοί σταθμοί και ανήκουν στο Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας και όχι στο Παιδείας με αποτέλεσμα εμείς να πληρωνόμαστε λιγότερο και να μην αναγνωρίζεται από το Δημόσιο η εργασία μας;;;;
Για το ότι υπάρχει δυσκολία να βρεις δουλειά γιατί παίρνουν ως επί το πλείστον άτομα από ΙΕΚ ή ΤΕΙ ή άτομα χωρίς προϋπηρεσία;;;; (Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα άτομα που τελειώνουν ΙΕΚ ή ΤΕΙ. Απλά μιλάω για τη δυσκολία των ατόμων που προέρχονται από ΑΕΙ)
Για το ότι ακόμα και αν σε πάρουν, θα δουλεύεις για πολύ λίγες ώρες;;
Για το ότι δουλεύεις 6-8 ώρες και σε δηλώνουν για 4;;;;
Για το ότι είσαι υποχείριό τους και πρέπει να κάνεις ό,τι σου πουν είτε συμφωνείς είτε όχι, για να μη σε διώξουν;;;;
Θέλετε να προσθέσω κι άλλα;;;;;;

Ποιος είπε ότι η δουλειά στα ιδιωτικά είναι καλύτερη από ότι στα δημόσια;;;
Επειδή έτσι φαίνεται;;;; Εκεί ποντάρουν και οι διευθυντές-επιχειρηματίες!
Και η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη στα μεγάλα εκπαιδευτήρια!
Πατάνε επί πτωμάτων για να φανεί το σχολείο τους και συμπεριφέρονται άθλια στους εργαζομένους τους!
Χίλιες φορές το κρατικό κι ας είναι της σειράς παρά το ιδιωτικό με κύρος! Αν είναι έτσι το κύρος...ευχαριστώ πολύ δε θα πάρω.
Στο κάτω κάτω στο χέρι μου είναι το δημόσιο να το μετατρέψω εγώ σε Harvard και να αξίζει πραγματικά.
Ξέρω πολύ αξιόλογες νηπιαγωγούς που κάνουν υπέροχα πράγματα και είναι στο δημόσιο.
Αν έχεις καταλάβει τη σημαντικότητα του ρόλου σου και έχεις διάθεση για δουλειά τότε μπορείς να κάνεις θαύματα!

Συγνώμη αν μίλησα με λίγη ένταση. Δεν έχω τίποτα με κανέναν! Ειλικρινά!
Απλά έχω απελπιστεί λίγο με την κατάσταση στα ιδιωτικά και μου βγήκε...
Για να πούμε και του στραβού το δίκιο βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στα νηπιαγωγεία.
Και ένα καλό θα έλεγα του να υπάρχουν ιδιωτικά είναι ότι έχει τη δυνατότητα ο γονιός να διαλέξει το νηπιαγωγείο στο οποίο θα στείλει το παιδί του.
Αν και τι να διαλέξει...τέλος πάντων!

Να είστε καλά!
Και σας παρακαλώ ας μην υπάρχουν προσωπικές επιθέσεις...
Ας προσπαθεί ο καθένας να καταλάβει τον άλλο με καλή διάθεση.
Ούτως ή άλλως και το μέσο αυτό δεν είναι το κατάλληλο για να καταλάβεις το ύφος και τη διάθεση του άλλου, έτσι γίνονται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.
Ηρεμία και θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά.
Έχω τραβήξει πολλά τελευταία με παρεξηγήσεις ανούσιες...
Δεν αξίζει. Πιστέψτε με!
Μια συζήτηση κάνουμε άλλωστε. ;)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 07, 2007, 07:03:01 μμ »
Να υποθέσω ότι η ευαισθησία σου δεν είναι και τόση, αφού άνετα ανέχεσαι τον ανορθόγραφο ή το greeklish, δεν συγχωρείς όμως ένα τόσο μικρό παράπτωμα όπως την κατάληξη σε –ισσα; Ας είναι.

Φυσικά και θα το είχα "συγχωρήσει" αν δεν είχε χρησιμοποιηθεί ως πλεονασμός με εμφανή ειρωνική διάθεση. 8)
Όσο για την ευαισθησία μου...τα greeklish είναι θέμα του συντονιστή να τα διορθώσει (ή,αν θέλεις,να τα ανεχτεί ή όχι) και τους ανορθόγραφους,αν το πρόβλημά τους οφείλεται στην αμάθεια-αγραμματοσύνη,όχι δεν τους ανέχομαι.Και,καταλήγοντας,δε νομιζω ότι είσαι σε θέση να κρίνεις την ευαισθησία μου! :-\
Σ'ευχαριστώ για τους συναδελφικούς χαιρετισμούς,αν και δεν χρειαζόταν για δεύτερη φορά!Μου τους έχεις ξαναστείλει και σε πιο προσωπικό επίπεδο... ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 07, 2007, 07:08:54 μμ »
Σ'ευχαριστώ για τους συναδελφικούς χαιρετισμούς,αν και δεν χρειαζόταν για δεύτερη φορά!Μου τους έχεις ξαναστείλει και σε πιο προσωπικό επίπεδο... ;)

Θα σε παρακαλούσα (να μην θεωρηθεί αυτό ως επίπληξη) να εφαρμόσεις τους στοιχειώδεις κανόνες της γραφής. Μετά το κόμμα ή την τελεία πατάμε space, ώστε να είναι το κείμενο αν μη τι άλλο ευανάγνωστο.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 07, 2007, 07:27:37 μμ »
Ηρεμία και θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά.

Όντως ηρεμία και θετική σκέψη. Και ίσως και μερικές βαθιές αναπνοές.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 07, 2007, 08:39:22 μμ »
Θα σε παρακαλούσα (να μην θεωρηθεί αυτό ως επίπληξη) να εφαρμόσεις τους στοιχειώδεις κανόνες της γραφής. Μετά το κόμμα ή την τελεία πατάμε space, ώστε να είναι το κείμενο αν μη τι άλλο ευανάγνωστο.

 ;D ;D ;D ;D...Σ'ευχαριστώ για τη διόρθωση!
Θα εφαρμόσω τους στοιχειώδεις κανόνες γραφής αν μου υποσχεθείς ότι θα εφαρμόσεις κι εσύ τους στοιχειώδεις κανόνες καλής συμπεριφοράς που επιβάλλουν να μην κοροϊδεύουμε τους συνανθρώπους μας, πολύ περισσότερο όταν δεν τους γνωρίζουμε προσωπικά. Οπότε, αν δεν σου κάνει κόπο, διόρθωσε το "Ζήτω ο Λεοναρτο Ντα Βιτσι" που έχεις ως υπογραφή... ;)

ΥΓ. Καλά τα πήγα, έτσι? 8)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 07, 2007, 08:42:59 μμ »

Να είστε καλά!
Και σας παρακαλώ ας μην υπάρχουν προσωπικές επιθέσεις...
Ας προσπαθεί ο καθένας να καταλάβει τον άλλο με καλή διάθεση.
Ούτως ή άλλως και το μέσο αυτό δεν είναι το κατάλληλο για να καταλάβεις το ύφος και τη διάθεση του άλλου, έτσι γίνονται παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.
Ηρεμία και θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά.
Έχω τραβήξει πολλά τελευταία με παρεξηγήσεις ανούσιες...
Δεν αξίζει. Πιστέψτε με!
Μια συζήτηση κάνουμε άλλωστε. ;)


Έφη, με συγχωρείς για την παρεκτροπή. Υπόσχομαι πως ό,τι άλλο και να δουν τα ματάκια μου θα το αγνοήσω... ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 07, 2007, 08:57:20 μμ »
Ηρεμία και θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά.

Όντως ηρεμία και θετική σκέψη. Και ίσως και μερικές βαθιές αναπνοές. Ας βαδίσουμε αδελφωμένοι αυτές τις δύσκολες ώρες. Ας αλλάξουμε τον τίτλο του topic σε:

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ, ΌΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ.


«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 07, 2007, 09:20:28 μμ »
αν δεν σου κάνει κόπο, διόρθωσε το "Ζήτω ο Λεοναρτο Ντα Βιτσι" που έχεις ως υπογραφή... ;)

Θα σε παρακαλούσα να μην ξεφεύγεις από το θέμα με διάφορα δευτερεύοντα θέματα (όπως τη λέξη συναδέλφισσα, ή την υπογραφή μου) που είναι το εξής ένα:

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ, ΌΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτική προσχολική αγωγή
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 07, 2007, 10:19:37 μμ »
Θα σας παρακαλούσα πολύ να μην συνεχίσετε άλλο τις αντιπαραθέσεις!
Και εσύ sophie, αλλά και εσύ lio!
Αν έχετε να πείτε κάτι προσωπικό, υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159556
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.