*

Αποστολέας Θέμα: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 9059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« στις: Ιανουάριος 15, 2009, 10:18:24 πμ »
Γειά σας παιδιά!Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει,σχετικά με το τί πρέπει εμείς της αγγλικής να διαβάσουμε όσον αφορά την ειδική διδακτική..!Έχω μπερδευτεί και αγχωθεί γιατί δεν έχω βρεί κάποιο σχετικό βιβλίο.Μήπως έχετε κάποιο στο μυαλό σας? Κι αν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο απο πού μπορώ να ΄βρώ πληροφορίες για διδακτική?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:53 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 07:39:55 μμ »
Μιλαω απο προσωπικη πειρα, κ εχοντας σπουδασει αγγλια, οπου η ειδικη διδακτικη που καναμε ηταν αρκετα διαφορετικα δοσμενη απο οτι στο απθ (που γνωριζω). Διαβασα τα κορπους του απθ, οσα ειχαν να κανουν με σχεδιο μαθηματος κ με βοηθησε πολυ το φροντιστηριο. Αν κ αρχικα πηγα πολυ διστακτικα κ με πολλες αμφιβολιες για το ποσο θα πιασουν τοπο τα λεφτα μου (μονο ειδικη διδακτικη εκανα μαθημα) τελικα ηταν αυτο που εβαλε τις σκεψεις στο μυαλο μου σε μια σειρα κ με βοηθησε ιδιαιτερα στον τροπο διατυπωσης αυτων των σκεψεων. Το λεξιλογιο που θελουν να χρησιμοποιησουμε, το πως να δειξουμε μεσα στο σχεδιο μας (η στην προκειμενη στην αξιολογηση σχεδιου, στον προηγουμενο διαγωνισμο) κ το πως να αξιολογουμε καποιο σχεδιο μαθηματος. Ολα αυτα ηταν σε μορφη workshop, οπου διαμορφωναμε σχεδια μαθηματος για διαφορα prompts κ τα παρουσιαζαμε, ενω οι υπολοιποι μας αξιολογουσαν. Ειδα οτι με βοηθησε πολυ, τοσο τονωνοντας το αγχωμενο μου ηθικο οσο κ εμπρακτα. Απο εκει κ περα, δεν χρειαστηκε να κανω παραπερα διαβασμα. (σημ. ημουν στους 30 πρωτους στον προηγουμενο διαγωνισμο). Να ευχηθω καλη επιτυχια σε ολους που διαβαζετε, θα δω καποιους στις εξετασεις!

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 09:01:35 πμ »
Συγχαρήτηρια για την επιτυχία σου! Μπορείς να μας πεις σε ποιο φροντιστήριο πήγες;

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 12:45:07 μμ »
καθήστε λίγο ρε παιδιά...ήσουν στους 30 πρώτους και δεν διορίστηκες????να μην πάω να δώσω αν είναι τι το παιδεύω?? ???
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:53 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 12:57:53 μμ »
ε προφανώς κ πρέπει να έχει διοριστεί! δεν αναφέρει κάπου οτι είναι αδιόριστη...

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 04:59:28 μμ »
Ενοείται οτι διορίστηκε !

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 01:05:13 μμ »
εμενα θυμαμαι οτι με μπερδεψε λιγο το γεγονος οτι αναφεροταν σε project και οχι σε απλο lesson plan .Αποσο ξερω το project ειναι κατι μεγαλυτερο σε χρονικη διαρκεια απο ενα μαθημα οποτε πως μας εβαζαν να κρινουμε το πλανο.Ισως δε θυμαμαι και καλα αλλα δεν ηταν ενα μαθημα αυτο που αναφεροταν;Το πλανο για project εγω θα το περιμενα σε βαθος χρονου δηλαδη καποια μαθηματα μεχρι να ολοκληρωθει.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 03:19:02 μμ »
εμενα θυμαμαι οτι με μπερδεψε λιγο το γεγονος οτι αναφεροταν σε project και οχι σε απλο lesson plan .Αποσο ξερω το project ειναι κατι μεγαλυτερο σε χρονικη διαρκεια απο ενα μαθημα οποτε πως μας εβαζαν να κρινουμε το πλανο.Ισως δε θυμαμαι και καλα αλλα δεν ηταν ενα μαθημα αυτο που αναφεροταν;Το πλανο για project εγω θα το περιμενα σε βαθος χρονου δηλαδη καποια μαθηματα μεχρι να ολοκληρωθει.

το project θεωρειται (αν μπορουμε να το πουμε ετσι) ως sos θεμα. επρεπε να αναφερουμε το χρονικο διαστημα που θα το καναμε (πχ 1 τετραμηνο η δυο κλπ) κ να αναφερουμε τα σταδια του προτζεκτ (ειναι συγκεκριμενα) κ τι θα καναμε στο καθενα. επισης να φανει ο μαθητοκεντρικος-ομαδοσυγκεντρωτικος χαρακτηρας του. Τα ειχαμε κανει ολα αυτα στο φροντιστηριο, κ ειχαμε διαβασει κ αρκετα αρθρα πανω στην οργανωση προτζεκτ. Κ μαλιστα οταν ανελαβα φετος ενα προτζεκτ ακολουθησα ακριβως αυτο το χρονοδιαγραμμα κ μεχρι στιγμης ειναι πολυ επιτυχημενο. Μπορει να φαινεται οτι διαβαζουμε μονο θεωριες για το ασεπ αλλα (αν θελουμε, γιατι ολα βασιζονται στην καλη θεληση του καθηγητη κ στο μερακι του) μπορουν να εφαρμοστουν κ στο ιδιαιτερο, κ στο φροντιστηριο (εφοσον μας το επιτρεπει το "αφεντικο"!) κ φυσικα στη δημοσια εκπαιδευση. Κ ναι, εχω διοριστει στη δευτεροβαθμια με τους πρωτους διορισμους το σεπτεμβρη του 07 (το οτι πηγα στην 15η επιλογη μου μενει ασχολιαστο, αφου ως γνωστον οι ασεπιτες διαλεγουμε τελευταιοι κ κανουμε το γυρο των νησιων). Οταν ελεγα οτι μπορει να δω καποιους στις εξετασεις εννοουσα οτι θα επιτηρω στις εξετασεις στην περιοχη που βρισκομαι. Δυστυχως οπως ειδα δεν θα ειμαι σε αγγλικους, αλλα σε ασχετες ειδικοτητες γιατι στο σχολειο μου δινουν αλλες ειδικοτητες.
Οσον αφορα σε ποιο φροντιστηριο πηγα, δεν ξερω αν πρεπει να πω για λογους τυχον διαφημισης. Πιστευω οτι καθε φροντιστηριο τετοιου επιπεδου κατι θα εχει να προσφερει. Το μονο αρνητικο που εχω ακουσει ειναι για τον μπονια που τοτε ζητουσε απιστευτα λεφτα κ δεν εδινε σημειωσεις παρα παραπομπες σε τεραστιες βιβλιογραφιες, που ξερω οτι (λογο δουλειας κ γενικης βαρεμαρας να πνιγω στο διαβασμα) δεν θα μπορουσα να παρακολουθησω. ΕΤσι κ αλλιως το κονσεπτ του φροντιστηριου για το ασεπ εχει γινει πολυ σουπα, οποτε νομιζω οτι ολοι οι "οργανισμοι" οπως τους αρεσει να αυτοαποκαλουνται πρεπει να ειναι αρκετα ενημερωμενοι κ να κανουν καλη δουλεια. Παντως τρελο διαβασμα δεν χρειαζεται, προ παντων ηρεμια κ αυτοπεποιθηση.

Αποσυνδεδεμένος mg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 11:53:13 μμ »
Γειά σας παιδιά!Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει,σχετικά με το τί πρέπει εμείς της αγγλικής να διαβάσουμε όσον αφορά την ειδική διδακτική..!Έχω μπερδευτεί και αγχωθεί γιατί δεν έχω βρεί κάποιο σχετικό βιβλίο.Μήπως έχετε κάποιο στο μυαλό σας? Κι αν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο απο πού μπορώ να ΄βρώ πληροφορίες για διδακτική?

Xrysaki δεν ξέρω που τελείωσες και αν έχεις υλικό/βιβλιογραφία από τη σχολή σου. Εμένα με κάλυψαν (όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος) όσα είχα διαβάσει για τη σχολή -τελείωσα Αθήνα (αν και δεν το περίμενα γιατί δεν γνώριζα ποιό είναι το ζητούμενο στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, τελικά ήταν υπερ-αρκετά). Πέραν τούτου δεν είχα κάνει κάτι άλλο. Ούτε φροντιστήριο πήγα, ούτε κάποιο ειδικό βιβλίο διάβασα. Πάντως, αν κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις σχετικά θέματα στα οποία προτείνονται βιβλία Κάποια αναφέρονται στο http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3436.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2009, 12:00:59 πμ από mg »
8)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 02:20:36 μμ »
Γειά σας παιδιά!Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει,σχετικά με το τί πρέπει εμείς της αγγλικής να διαβάσουμε όσον αφορά την ειδική διδακτική..!Έχω μπερδευτεί και αγχωθεί γιατί δεν έχω βρεί κάποιο σχετικό βιβλίο.Μήπως έχετε κάποιο στο μυαλό σας? Κι αν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο απο πού μπορώ να ΄βρώ πληροφορίες για διδακτική?

Xrysaki δεν ξέρω που τελείωσες και αν έχεις υλικό/βιβλιογραφία από τη σχολή σου. Εμένα με κάλυψαν (όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος) όσα είχα διαβάσει για τη σχολή -τελείωσα Αθήνα (αν και δεν το περίμενα γιατί δεν γνώριζα ποιό είναι το ζητούμενο στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, τελικά ήταν υπερ-αρκετά). Πέραν τούτου δεν είχα κάνει κάτι άλλο. Ούτε φροντιστήριο πήγα, ούτε κάποιο ειδικό βιβλίο διάβασα. Πάντως, αν κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις σχετικά θέματα στα οποία προτείνονται βιβλία Κάποια αναφέρονται στο http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3436.0

επειδη κι εγω αθηνα τελειωσα, μπορεις να μου πεις αν γινεται, τι σε βοηθησε απο τη σχολη μας;; γιατι ουτε πλανο μαθηματος ειχαμε κανει ποτε ουτε κατι πρακτικο που να μας βοηθουσε... εμεις τουλαχιστον στα χρονια μου, δηλαδη 2004-2008. αυτα που κανω εγω στο φροντιστηριο τωρα δεν μου τα εμαθε κανεις ουτε μου τα ειπαν στη δουλεια μου. κι αναρωτιεμαι καμια φορα, πραγματα βασικα που πρεπει να ξερει ενας δασκαλος απο που θα τα μαθει;; πρεπει να κανουμε μαθημα ασεπ για να τα μαθουμε;;; σε τι σε βοηθησε η σχολη; αν εχεις χρονο, πες μου, γιατι διαβαζω οσο μπορω και δεν μπορω πολυ δυστυχως, αλλα εχω πολλα προβληματα και στα πολλαπλης επιλογης και στο πλανο μαθηματος... επισης παιδαγωγικα τι εκανες;; ειχες παει καλα στα παιδαγωγικα; τι διαβασες;;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος mg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 05:55:33 μμ »
Γεια σου planety! Τελείωσα το 2006, κατεύθυνση γλωσσολογίας και με μαθήματα επιλογής τα μαθήματα διδακτικής. 
Lesson plan κάναμε στην πρακτική του 8ου -μάλιστα ήταν και από τις βασικές εργασίες που έπρεπε να γράψουμε, project work είχαμε κάνει πάρα πολύ αναλυτικά ως workshop επιλογής στο 7ο, και γενικότερα για teaching & learning goals-objectives, για το CEF, για skills, για evaluation & assessment, για PPP, task-based, για διαθεματικότητα, για επιλογή και adaptation of course materials, για group work, για learner autonomy και use of authentic materials και για άλλα που ίσως δεν θυμάμαι τώρα κάναμε στα σχετικά μαθήματα από το 5ο εξάμηνο και μετά.
Έδωσα πρώτη φορά στον προηγούμενο, και γενική-ειδική είχα γράψει πάνω από 80. Καιρό ή/και πρόθεση για διάβασμα δεν είχα καθόλου, και γενικότερα ήμουν εντελώς εκτός κλίματος γιατί τότε ασχολούμουν με κάτι τελείως διαφορετικό. Οπότε ό,τι έγραψα και στη γενική και στην ειδική ήταν από αυτά που θυμόμουν από τη σχολή.   
Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν κάνατε τίποτα (μα τίποτα ???) σχετικό στη σχολή και μάλιστα κυρίως αφού τελείωσες μετά από εμάς. Μήπως ήσουν λογοτεχνικό; Μήπως δεν είχες επιλέξει μαθήματα διδακτικής; Παράξενο θα μου φαινόταν να έβγαλαν π.χ. το lesson plan από την πρακτική. Καλή επιτυχία.   
8)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:04:48 μμ »
Συγνώμη βρε παιδιά, γιατί θα σκάσω: τι εννοείς, mg, κατεύθυνση γλωσσολογίας και ρωτάς αν ήταν η planety λογοτεχνικό; Είχατε κατευθύνσεις;  ??? Εμείς (ΑΠΘ) κάναμε λίγο απ'όλα (Γλωσσολογία & Λογοτεχνία εννοώ) και από lesson plans, projects κλπ κλπ ... τίποτα!!! Απίστευτο μου φαίνεται! Άσε από μαθήματα επιλογής: Γεωγραφίες και Ψυχολογίες!!! :o :o :o Μη χειρότερα... Γι'αυτό όλ'αυτά που συνάντησα στους διαγωνισμούς (learner autonomy κλπ) μου φαίνονταν κινέζικα κι έγραφα ό.τι μου κατέβαινε... Άντε να δω τι καινούριο θα μάθω σ'αυτόν τον διαγωνισμό! >:(

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:51:30 μμ »
panickos τα  τελευταια χρονια κ στο απθ γίνονται και lesson plan, ppp-tbl (υπήρχε κ ειδικό μάθημα) κ για projects - διαθεματικότητα (μαθ. της ματθαιουδάκη με εργάσια πάνω στα project) κ language portfolio . πρακτική ως επιλογής, αλλά δυστυχώς ήταν πολύ κλειστό τμήμα δλδ. το πολύ 20 άτομα κ δεν το προλάβαινες.

δεν ξέρω πότε τελείωσες. γιατι όντως για αυτούς που τελείωσαν πριν το 2002 θέλει πολύ ψάξιμο για τις νέες κατευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διάβασμα για ειδική διδακτική ΠΕ06
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:53:32 μμ »
Άσε, 1999! Βράστα... Εγώ "μορφώνομαι" μέσα από τους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ! ;D :( >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162200
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.