*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #434 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 08:14:56 μμ »
γεια σας φίλοι! περιμένοντας τις απαντήσεις... όσον αφορα τα νησιά.. Η σωστή απάντηση είναι ότι παραχωρήθηκαν με τη συνθήκη των Σεβρών. Το κοίταξα στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Στη συνθήκη του Βουκουρεστίου δεν αναφέρει τίποτα για τα νησια. Και είναι ό,τι πιο έγκυρο κυκλοφορεί. Για την ιστορία... εγω το απάντησα λάθος επηρεασμένη από το παλιό βιβλίο της ιστορίας της γενικής παιδείας που δίδασκα τόσα χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:31 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #435 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 08:25:54 μμ »
Πάντως απ' ότι θυμάμαι με μία μόνο απάντηση στην ιστορία δε συμφωνούσα, εκείνη με το δόγμα της ακεραιότητας. Κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι είχαν κάνει καμία κοτσάνα. Ας ελπίσω και φέτος ότι θα γίνει το ίδιο.

Στράτο, το δόγμα της ακεραιότητας της Οθωμανικής αυτοκρ. ξεκάθαρα διατυπώθηκε στη συνθήκη των Παρισίων με το τέλος του Κριμαϊκού. Το βρήκα σε κάτι φωτοτυπίες που μου έδωσαν, δεν ξέρω από που είναι, μάλλον από σχολικό βιβλίο ιστορίας των ΤΕΕ. Εκεί λέει ξεκάθαρα ότι διατυπώθηκε μετά από πίεση της Μ. Βρετανίας που φοβόταν την εξάπλωση της Ρωσίας.

Ναι αλλά στον προηγούμενο διαγωνισμό που είχα πάει με τα σχολικά, στο βιβλίο του κορμού της γ λυκείου και το 1839 γινόταν λόγος για το δόγμα της ακεραιότητας ότι υπήρχε.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #436 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 09:14:05 μμ »
Ρε παιδιά, τί την ψάχνουμε; Αφού ούτως ή άλλως ό,τι πει το ΑΣΕΠ είναι το σωστο. Ποιός μας ρωτάει εμάς τους κοινούς θνητούς;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #437 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 09:26:42 μμ »
Πάντως η μόνη από τις 4 συνθήκες στην οποία γίνεται αναφορά για παραχώρηση των νησιών του Α. Αιγαίου - έστω ως επικύρωση απόφασης προηγούμενων συνθηκών - είναι η συνθήκη των Σεβρών . Σε κανένα άρθρο ούτε της συνθήκης του Λονδίνου (σημειωτέον ότι η Ελλάδα τα κατέχει  μετά την απελευθέρωσή τους από τον ελληνικό στρατό , πριν από την υπογραφή της συνθήκης του Λονδίνου )  ούτε του Βουκουρεστίου ούτε του Νεϊγύ γίνεται λόγος για παραχώρησή τους στην Ελλάδα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:31 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #438 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 09:39:37 μμ »
Πάντως απ' ότι θυμάμαι με μία μόνο απάντηση στην ιστορία δε συμφωνούσα, εκείνη με το δόγμα της ακεραιότητας. Κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι είχαν κάνει καμία κοτσάνα. Ας ελπίσω και φέτος ότι θα γίνει το ίδιο.

Στράτο, το δόγμα της ακεραιότητας της Οθωμανικής αυτοκρ. ξεκάθαρα διατυπώθηκε στη συνθήκη των Παρισίων με το τέλος του Κριμαϊκού. Το βρήκα σε κάτι φωτοτυπίες που μου έδωσαν, δεν ξέρω από που είναι, μάλλον από σχολικό βιβλίο ιστορίας των ΤΕΕ. Εκεί λέει ξεκάθαρα ότι διατυπώθηκε μετά από πίεση της Μ. Βρετανίας που φοβόταν την εξάπλωση της Ρωσίας.

Τότε ν΄ανάψουν μια ωραία μεγάλη φωτιά έξω από το ΥΠ.Ε.Π.Θ. και να κάψουν όλα τα σχολικά βιβλία Ιστορίας, εφόσον τα γράφουν όλα λάθος και περιέχουν ανακρίβειες που οδηγούν τον αναγνώστη σε εσφαλμένα συμπεράσματα!!
 Εγώ δε διαφωνώ ότι μπορεί το δόγμα περι ακεραιότητας να υιοθετήθηκε μετά τον Κριμαϊκό - πού πιθανόν έτσι να έγινε. Όταν όμως  στο σχολικό βιβλίο γράφει ότι η συνθήκη των Παρισίων απλά επιβεβαίωνε το σχετικό δόγμα που είχε ήδη υιοθετηθεί προηγουμένως, εγώ τί λόγο έχω να το αμφισβητήσω;;;

Όπως και με τα νησιά του Αν. Αιγαίου: Αν δώσουν σωστή τη συνθήκη των Σεβρών θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσουν γιατί στο χάρτη του σχολικού βιβλίου που γράφει για όλες τη περιοχές το έτος προσάρτησης τους ( π.χ. Δωδεκάνησα - 1947, Θεσσαλία - 1881) για τα εν λόγω νησιά δίνει το 1913 ως έτος προσάρτησης  >:(

Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι μη δώσουν τελικά σωστή τη συνθήκη του Λονδίνου, γιατί ενώ ήταν η πρώτη που απέρριψα και έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι μ΄αυτή δε δόθηκαν εδάφη, με γνωστή μου διορισμένη φιλόλογο που το συζήτησα, η οποία διδάσκει τη συγκεκριμένη περίοδο στο Λύκειο, μου είπε ότι σχεδόν σίγουρα είναι του Λονδίνου  :-\

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #439 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:06:01 μμ »
Τα φροντιστήρια Καρφής έβγαλαν απαντήσεις στο γνωστικό εκτός ιστορίας. Τι λέτε για τις απαντήσεις?
πιο καλά μου φάνηκαν πάντως απο του Κολλιτζα..έτσι νομίζω..

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #440 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:12:35 μμ »
Γεια σας παιδιά μετά από πολύ καιρό και καλή επιτυχία σε όλους!Και γω το κοίταξα στην ΙΕΕ και λέει όντως ότι τα νησιά του Ανατ.Αιγαίου παραχωρήθηκαν με τη συνθήκη των Σεβρών.Κατά τα άλλα τι να πω...Δεν νομίζω ο ΑΣΕΠ να έδινε διαφορετική απάντηση από την ΙΕΕ.Καλησπέρα!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #441 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:40:59 μμ »
ωραία, τα λέει το φροντιστήριο Καρφή Και εγώ αν είχα μια εβδομάδα στη διάθεσή μου έτσι θα τα έγραφα. Δυστυχώς, είχα μόνο λίγες ώρες, χωρίς βιβλία και σημειώσεις μπροστά μου  :( Φοβάμαι, όμως ότι θα βαθμολογηθώ σαν να είχα μέρες μπροστά μου

Δε συμφωνώ στην απάντηση με τον Αρχίλοχο, γιατί το σχολικό είναι ξεκάθαρο, αλλιώς, όπως είπε και μια κόπέλα ας τα κάψουν τα βιβλία τους και ας μας πουν να διαβάσουμε το Λέσκυ ή την ιστορία του ελληνικού έθνους,

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #442 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:44:54 μμ »
To σχολικό λέει για έκλειψη ηλίου.Εισαγωγή Λυρικής ποίησης Β Λυκείου

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #443 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:47:31 μμ »
ωραία, τα λέει το φροντιστήριο Καρφή Και εγώ αν είχα μια εβδομάδα στη διάθεσή μου έτσι θα τα έγραφα. Δυστυχώς, είχα μόνο λίγες ώρες, χωρίς βιβλία και σημειώσεις μπροστά μου  :( Φοβάμαι, όμως ότι θα βαθμολογηθώ σαν να είχα μέρες μπροστά μου


κι ο ασεπ απ ό τι φαίνεται θέλει μέρες μπροστά του για να δει τι θα δώσει ως σωστό στις αμφιλεγόμενες.. απο τετάρτη- πέμπτη το πήγε παρασκευή, απο παρασκευή τρίτη ...
εμείς πρεπει πάντως να απαντάμε σε δευτερολεπτα!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #444 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:53:50 μμ »
To σχολικό λέει για έκλειψη ηλίου.Εισαγωγή Λυρικής ποίησης Β Λυκείου
εγώ διαβάζω τη σελίδα 35 του σχολικού που αναφέρεις και εκεί μιλάει για εσωτερικές πληροφορίες και άλλα δύο ιστορικά γεγονότα Πού γράφει αποκλειστικά την έκλειψη;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #445 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 11:00:24 μμ »


Παράθεση
Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι μη δώσουν τελικά σωστή τη συνθήκη του Λονδίνου, γιατί ενώ ήταν η πρώτη που απέρριψα και έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι μ΄αυτή δε δόθηκαν εδάφη, με γνωστή μου διορισμένη φιλόλογο που το συζήτησα, η οποία διδάσκει τη συγκεκριμένη περίοδο στο Λύκειο, μου είπε ότι σχεδόν σίγουρα είναι του Λονδίνου  :-\
[/quote]
Με τη Συνθήκη του Λονδίνου παραχωρείται από την Τουρκία στις Δυνάμεις το δικαίωμα να διαχειριστούν το ζήτημα των νησιών, δε δίνονται τα νησιά απευθείας στην Ελλάδα.
Ψάχνοντας στο νετ βρήκα αναφορά στο πρωτόκολλο της Φλωρεντίας του 1914 που ακολουθεί τη συνθήκη του Βουκουρεστίου και με το οποίο τα νησιά παραχωρούνται επίσημα σε μας.
Αν όμως κανείς κοιτάξει την τοπική ιστορία πχ Λήμνου, Λέσβου... θα δει ότι χρονολογούν την απελευθέρωσή τους στα 1912..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #446 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 11:05:28 μμ »
Εγώ στην ιστορία έχω στο μυαλό μου ότι τις έχω χάσει τις δύο αυτές με τον Κριμαικό και τα νησιά. Αυτήν όμως με τον Αρχίλοχο δεν το δέχομαι με τίποτα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #447 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 11:22:04 μμ »
δύο εννοούν με την ερώτηση αυτή. Προφανώς, ένα πρωτόκολλο λειτουργεί συμπληρωματικά προς μια συνθήκη και επομένως τον εν λόγω πρωτόκολλο αποτελεί συμπλήρωμα της συνθήκης του Βουκουρεστίου ή εννοούν την τελική επικύρωση της ενσωμάτωσης που είναι με τη συνθήκη των Σεβρών.


Αν εννοούν το πρώτο , τότε το εν λόγω πρωτόκολλο  είναι συμπλήρωμα της συνθήκης του Λονδίνου (17-30 Μαΐου 1913) και άλλων συνθηκών , όχι  όμως της συνθήκης του Βουκουρεστίου  .  Δείτε το άρθρο 84 της συνθήκης των Σεβρών στα αγγλικά:
http://www.hri.org/docs/sevres/part3.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 11:24:24 μμ από syrrahm »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.