*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158397 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #630 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:18:36 μμ »
ακόμη κι αν γράφαμε 100% σε όλα, αυτό δε μας καθιστά άξιους καθηγητές! είναι λάθος από την αρχή το πράγμα, εφόσον λίγοι πρέπει να μπουν, οι ερωτήσεις θα είναι κάπως. δεν είμαστε υπεράνθρωποι, άλλοι ανταποκρίνονται καλύτερα στις εξετάσεις κάποιοι άλλοι όχι, αυτό σημαίνει ότι οι πρώτοι είναι άξιοι για την εκπαίδευση, ενώ οι άλλοι όχι; σε καμμία περίπτωση! το να βάλεις στο κεφάλι σου χίλια δυο πράγματα, σε 7 μήνες, σε ένα χρόνο, σε δύο χρόνια δε σε κάνει έτοιμο να μπεις στην ελληνική τάξη, ούτε σε καμμία άλλη.
ρίξτε μια ματιά στα συστήματα των άλλων χωρών της ενωμένης Ευρώπης, της οποίας "μετα βαίων και κλάδων" ενταχθήκαμε, όχι για τους μαθητές, μα για τους μελλοντικούς καθηγητές, μην πάτε πολύ μακριά, μάθετε για το κυπριακό σύστημα...ουσιαστική εκπαίδευση των μελλοντικών δασκάλων των παιδιών τους...
 ας άλλαζε αυτή η τριτοκοσμική κατάσταση σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης κι ας έμενα εγώ στην απ' έξω μια για πάντα!
για όλα φταίει η ανευθυνότητά τους και η αδιαφορία τους, των πρώην των νυν και των αεί υπευθύνων!
το πιο φρικτό πράγμα είναι το " πώς να κρυφτείς απ' τα παιδιά". οι δάσκαλοι έρχονται σε αντιπαράθεση με τα παιδιά, αλλά βιώνουν την ίδια δραματική κατάσταση. ο κόσμος πάει μπροστά και τα σχολεία πίσω. ευτυχώς υπάρχουν πάντοτε οι φωτεινές εξαιρέσεις που κρατούν την ελπίδα ζωντανή...  :D :D :D
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:02 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:26:36 μμ »
πραγματικα αυτο που συνεβει με την ερωτηση 70 ειναι εξοργιστικο.... >:( >:( >:(

Ας μου θυμήσει λίγο κάποιος, η "'Εκθεση Plaza" (1965)  με τη προσφυγή Καραμανλή δεν σχετίζεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:53:17 μμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:21:10 πμ »
Εγώ δεν είπα ότι η συνθήκη του Βουκουρεστίου είναι η σωστή, αλλά είναι σωστή η συνθήκη των Σεβρών; Όχι, είναι η λιγότερο λάθος.

..........
Ας έχουμε υπόψη μας και τα εξής αποσπάσματα από τη διακοίνωση των Μ.Δυνάμεων , που τα είχα παραθέσει σε παλιότερη απάντησή μου στο ίδιο τόπικ. 
......................................
Κατά το άρθρο 5 της Λονδινείου Συνθήκης της 17/30 Μαΐου 1913 μεταξύ Τουρκίας και των συμμάχων Βαλκανικών Κρατών, ως και κατά το αρθρ. 15 της εν Αθήναις υπογραφείσης Συνθήκης της 1/14 Νοεμβρ. 1913 μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδος, η Ελλ. Κυβέρνησις ανέλαβε την υποχρέωσιν να επαφήση εις τας εξ Κυβερνήσεις την φροντίδα όπως αποφασίσωσι περί της τύχης των του Αιγαίου νήσων.
Συνεπώς , αι εξ Κυβερνήσεις απεφάσισαν να παραδώσωσι τη Ελλάδι πάσας τας νήσους του Αιγαίου τας υπ’ αυτής τανυν κατεχομένας, εξαιρέσει της Τενέδου, Ίμβρου και Καστελλορίζου, αίτινες οφείλουσι να επιστραφώσι τη Τουρκία.
..................................
Η οριστική τη Ελλάδι παραχώρησις των νήσων, ας αι εξ Δυνάμεις απεφάσισαν να επαφήσωσιν εις την κατοχή της, δεν θα καταστή πραγματική, ειμή όταν τα Ελληνικά στρατεύματα εκκενώσωσι τα τη Αλβανία παραχωρηθέντα εδάφη δυνάμει του της της Φλωρεντίας Πρωτοκόλλου της 17 Δβρίου 1913
....................................
....................................

Η ίδια η διακοίνωση έλεγε ότι η οριστική παραχώρηση θα είναι πραγματική μόνο αν εκκενωθούν τα εδάφη που είχαν παραχωρηθεί στην Αλβανία από τον ελληνικό στρατό. Και η μόνη συνθήκη που καθιστά πραγματική την παραχώρηση - καθώς δεν έχω υπόψη μου άλλη συνθήκη που να αναφέρεται στα νησιά πριν τη συνθήκη των Σεβρών - είναι η συνθήκη των Σεβρών.
Η ερωτηση ελεγε με ποια διεθνη συμφωνια παραχωρηθηκαν στην ελλαδα τα νησια του ανατολικου αιγαιου.  Γιατι να μη δεχτω ως σωστη την παρακατω αποψη απο την ιστορια του ελλ. εθνους? τομος ιε σελ.10, λεζαντα φωτογραφιας βενιζελου: ο ελ. βενιζελος ειχε τηρησει μετα την προσαρτηση των νεων χωρων το 1913 μετριοπαθη σταση στις διαφορες με τους γειτονες γιατι φοβοταν τουρκοβουλγαρικη συμπραξη με υποστηριξη μερικων απο τις μ. δυναμεις για αναθεωρηση του εδαφικου καθεστωτος της συνθηκης του βουκουρεστιου. Ετσι δεχτηκε τις προτασεις των μ.δυναμεων της 13 ης φεβρουαριου 1914, συμφωνα με τις οποιες τα νησια του αν. αιγαιου, εκτος απο την ιμβρο, τενεδο και καστελλοριζο, παραχωρουνταν στην ελλαδα με τον ορο να αποχωρησει ο ελληνικος στρατος απο τη β.ηπειρο. Αυτη δεν ειναι διεθνης συμφωνια ( η ερωτηση δεν ελεγε καν συνθηκη) με την οποια παραχωρηθηκαν, ασχετως αν επικυρωθηκαν, αν τα δεχτηκε η ελλαδα, αν τα δεχτηκε η τουρκια... ? εμεις μεχρι απριλιο, μαιο ειχαμε αποσυρει τα στρατευματα μας!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 01:04:19 πμ »
..................................................
Ετσι δεχτηκε τις προτασεις των μ.δυναμεων της 13 ης φεβρουαριου 1914, συμφωνα με τις οποιες τα νησια του αν. αιγαιου, εκτος απο την ιμβρο, τενεδο και καστελλοριζο, παραχωρουνταν στην ελλαδα με τον ορο να αποχωρησει ο ελληνικος στρατος απο τη β.ηπειρο. Αυτη δεν ειναι διεθνης συμφωνια ( η ερωτηση δεν ελεγε καν συνθηκη) με την οποια παραχωρηθηκαν, ασχετως αν επικυρωθηκαν, αν τα δεχτηκε η ελλαδα, αν τα δεχτηκε η τουρκια... ? εμεις μεχρι απριλιο, μαιο ειχαμε αποσυρει τα στρατευματα μας!
Με τη διακοίνωση  λοιπόν έχουμε παραχώρηση με όρο την εκκένωση από τον ελληνικό στρατό  εδαφών που παραχωρήθηκαν στην Αλβανία .
Με τη συνθήκη των Σεβρών έχουμε επικύρωση της παραχώρησης , εφόσον είχε ικανοποιηθεί ο όρος της εκκένωσης των εδαφών.
Η επικύρωση της υπό όρους παραχώρησης δεν την καθιστά πραγματική; Ή με άλλα λόγια, η επικύρωση της υπό όρους παραχώρησης δεν είναι κι αυτή παραχώρηση(και αυτή τη φορά χωρίς όρους); Χώρια που στις άλλες 3 συνθήκες δεν υπάρχει καμία αναφορά στα νησιά του Αιγαίου;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:02 »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 01:13:25 πμ »
..................................................
Ετσι δεχτηκε τις προτασεις των μ.δυναμεων της 13 ης φεβρουαριου 1914, συμφωνα με τις οποιες τα νησια του αν. αιγαιου, εκτος απο την ιμβρο, τενεδο και καστελλοριζο, παραχωρουνταν στην ελλαδα με τον ορο να αποχωρησει ο ελληνικος στρατος απο τη β.ηπειρο. Αυτη δεν ειναι διεθνης συμφωνια ( η ερωτηση δεν ελεγε καν συνθηκη) με την οποια παραχωρηθηκαν, ασχετως αν επικυρωθηκαν, αν τα δεχτηκε η ελλαδα, αν τα δεχτηκε η τουρκια... ? εμεις μεχρι απριλιο, μαιο ειχαμε αποσυρει τα στρατευματα μας!
Με τη διακοίνωση  λοιπόν έχουμε παραχώρηση με όρο την εκκένωση από τον ελληνικό στρατό  εδαφών που παραχωρήθηκαν στην Αλβανία .
Με τη συνθήκη των Σεβρών έχουμε επικύρωση της παραχώρησης , εφόσον είχε ικανοποιηθεί ο όρος της εκκένωσης των εδαφών.
Η επικύρωση της υπό όρους παραχώρησης δεν την καθιστά πραγματική; Ή με άλλα λόγια, η επικύρωση της υπό όρους παραχώρησης δεν είναι κι αυτή παραχώρηση(και αυτή τη φορά χωρίς όρους); Χώρια που στις άλλες 3 συνθήκες δεν υπάρχει καμία αναφορά στα νησιά του Αιγαίου;


Δε θα ηταν πιο λογικο τοτε να ζητειται η συνθηκη της Λοζανης που ισχυσε κιολας οποτε να ειναι και τελικη επικυρωση?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #635 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 01:20:33 πμ »
Πραγματικα δεν ξερω αν θα υπαρξει καποια αντιδραση απο τον ασεπ, και να δεχτω οτι σε αυτη την ερωτηση θα εχει μια βαση το οποιο σκεπτικο του με τη λογικη  οτι  ισως αντιλαμβανομαστε με διαφορετικο τροπο τα ιδια πραγματα. Στην ερωτηση με την προσφυγη στον ΟΗΕ οπου εχουν υπαρξει 3 αν δεν κανω λαθος προσφυγες απο την κυβερνηση Καραμανλη, με ποιο σκεπτικο θα αρνηθει να δωσει και αυτη την απαντηση ως σωστη?

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #636 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 08:45:41 πμ »
Ρε, παιδιά δεν καταλαβαίνω τί προσδοκάμε από μια τέτοια αντίδραση. Είναι δυνατόν να δεχτεί ο ΑΣΕΠ να αναθεωρήσει απαντήσεις σε γραπτά που ήδη έχουν διορθωθεί ; Γιατί είναι σίγουρο ότι έχουν αρχίσει να διορθώνονται. Νομίζω πως είναι εντελώς ενέφικτο. Αν είναι να προσπαθήσουμε ,για να ...προσπαθήσουμε ,καλώς ! Είναι όμως παράλογο να πιστεύουμε πραγματικά ότι κάτι θα αλλάξει. Δυστυχώς ο ΑΣΕΠ έδειξε ότι δεν μπορεί να οργανώσει άψογα ένα διαγωνισμό. Αλλά αυτό δεν αλλάζει τώρα. Επαναλαμβάνω ότι αν αναθεωρηθούν οι ερωτήσεις που συζητάμε ,η βαθμολογία μου βελτιώνεται αισθητά. Αλλά δεν μπορώ να τρέφω φρούδες ελπίδες.
Πάει τελείωσε. Ας το αποδεχτούμε . Όχι μοιρολατρικά. Με αγανάκτηση, με θυμό ,με οργή. Αλλά πάνω απ'όλα με αξιοπρέπεια.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #637 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:22:33 μμ »
Ούτε η δική μου αλλάζει δραματικά αλλά αν για μία ερώτηση ήσουν στο μεταίχμιο να πιάσεις ή όχι τη βάση η αντίδρασή σου και η δική μου βεβαια θ αήταν διαφορετική!!!!!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #638 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:00:29 πμ »
Ρε, παιδιά δεν καταλαβαίνω τί προσδοκάμε από μια τέτοια αντίδραση. Είναι δυνατόν να δεχτεί ο ΑΣΕΠ να αναθεωρήσει απαντήσεις σε γραπτά που ήδη έχουν διορθωθεί ; Γιατί είναι σίγουρο ότι έχουν αρχίσει να διορθώνονται. Νομίζω πως είναι εντελώς ενέφικτο. Αν είναι να προσπαθήσουμε ,για να ...προσπαθήσουμε ,καλώς ! Είναι όμως παράλογο να πιστεύουμε πραγματικά ότι κάτι θα αλλάξει. Δυστυχώς ο ΑΣΕΠ έδειξε ότι δεν μπορεί να οργανώσει άψογα ένα διαγωνισμό. Αλλά αυτό δεν αλλάζει τώρα. Επαναλαμβάνω ότι αν αναθεωρηθούν οι ερωτήσεις που συζητάμε ,η βαθμολογία μου βελτιώνεται αισθητά. Αλλά δεν μπορώ να τρέφω φρούδες ελπίδες.
Πάει τελείωσε. Ας το αποδεχτούμε . Όχι μοιρολατρικά. Με αγανάκτηση, με θυμό ,με οργή. Αλλά πάνω απ'όλα με αξιοπρέπεια.
Αυτο που λες ως αδυνατο εχει συμβει με τις πανελλαδικες οταν υπηρξε αντιδραση απο τους ιδιους τους διορθωτες στο μαθημα της εκθεσης για το αν εχουμε επικληση στη λογικη ή στο συναισθημα και αναγκαστηκε το υπουργειο να δεχτει ως σωστες και τις δυο απαντησεις και ενω ειχαν ηδη διορθωθει πολλα γραπτα - να υποθεσω επανεξεταστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #639 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:05:33 πμ »
Εχω αναφερθει ξανα στο θεμα του Λουκη Λαρα, αλλα δεν εχω επιμεινει γιατι δεν εχω ψαξει αναλυτικα το ζητημα. Παραθετω μια αποψη με την οποια συμφωνω:   Ως προς το ερώτημα 25 του διαγωνισμού των Φιλολόγων οι σωστές απαντήσεις είναι δύο :
Στο αφήγημα Λουκής Λάρας του Βικέλα ο αφηγητής είναι
α) και παντογνώστης και δ) και ομοδιηγητικός
Είναι ιδιάζουσα περίπτωση όπου η πρωτοπρόσωπη αφήγηση( ομοδιηγητικός ή αυτοδιηγητικός αφηγητής) συμπίπτει με τη μηδενική εστίαση (παντογνώστης αφηγητής)
Προφανώς οι εξεταστές του ΑΣΕΠ δεν ήταν σε άμεση επαφή με τη σχετική Βιβλιογραφία
"Η αφηγηματική προοπτική στα διηγήματα του Βιζυηνού" Μassimo Peri Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης σελ.7
(απλώς θεωρούσα ότι οι καθηγητές που βγάζουν τα θέματα έιναι περισσότερο ενημερωμένοι)
Αγγελιδακη Μαρία
( καθηγήτρια σε υποψήφιους του ΑΣΕΠ)

 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:42:43 πμ από zizoulis »

Αποσυνδεδεμένος elytis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #640 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:47:29 πμ »
Ασφαλώς και είναι παντογνώστης στα σημεία που ο αφηγητής εκφράζει κρίσεις, στοχασμούς, σχόλια ή απευθύνεται στον αναγνώστη. Οπότε έπρεπε να ληφθούν και εδώ δύο ως σωστές απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #641 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:53:19 πμ »
Ασφαλώς και είναι παντογνώστης στα σημεία που ο αφηγητής εκφράζει κρίσεις, στοχασμούς, σχόλια ή απευθύνεται στον αναγνώστη. Οπότε έπρεπε να ληφθούν και εδώ δύο ως σωστές απαντήσεις.
Ειλικρινα δεν ξερω τι εχει συμβει φετος, αλλα τα λαθη ή καλυτερα οι παραλειψεις ειναι παρα πολλες. Αναρωτιεμαι αν αυτο εχει συμβει και προηγουμενη φορα και δε δωσαμε σημασια ή αν φετος εχει γινει τρομερη προχειροδουλεια?

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #642 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:26:08 μμ »
εγω εχω απογοητευτει...ξεσκιζομαι για να περασω στο ασεπ να παρω μορια μπας και μου δωσουμε του χρονου 2 ωρες εστω πδσ και σημερα μου ρθε μια 23 χρονων με 10 ωρες και με ενα βιογραφικο κενο...γιατι παλευουμε ρε παιδια αραγε???? >:(γιατι αριστευουμε στο πανεπιστημιο,γιατι τρεχουμε σε σεμιναρια γιατι δινουμε ασεπ αφου και παλι θα προωθηθουν οι βισματωμενοι???αυτο πειτε μου συνεβει και σε σας γιατι υα πηρα σημερα... >:( >:(του χρονου θα τα κανω λιμπα στην ββαθμια μου... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #643 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 07:15:46 μμ »
εγω εχω απογοητευτει...ξεσκιζομαι για να περασω στο ασεπ να παρω μορια μπας και μου δωσουμε του χρονου 2 ωρες εστω πδσ και σημερα μου ρθε μια 23 χρονων με 10 ωρες και με ενα βιογραφικο κενο...γιατι παλευουμε ρε παιδια αραγε???? >:(γιατι αριστευουμε στο πανεπιστημιο,γιατι τρεχουμε σε σεμιναρια γιατι δινουμε ασεπ αφου και παλι θα προωθηθουν οι βισματωμενοι???αυτο πειτε μου συνεβει και σε σας γιατι υα πηρα σημερα... >:( >:(του χρονου θα τα κανω λιμπα στην ββαθμια μου... >:( >:(
να τους τα κάνεις! παντού συμβαίνει αυτό δυστυχώς...δε θα αναφέρω περιπτώσεις που γνωρίζω ή έχω βιώσει, όλοι μας γνωρίζουμε τέτοιες περιπτώσεις. ή αποκλειστικά από τους επιτυχόντες στην ΠΔΣ ή να μην λαμβάνονται υπόψη τα μόρια! κι όχι μόνο ΠΔΣ, σκεφτείτε σχολεία 2ης ευκαιρίας, σιβιτανίδειο κλπ. σε όλα αυτά με μέσον μπαίνουν ως επί το πλείστον!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160976
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.