*

Ψηφοφορία

ποιο συστημα διορισμων ειναι σωστο ?

το τωρινο οπως ειναι
110 (23.3%)
το τωρινο με προσαυξηση για ολες τις επιτυχιες
119 (25.2%)
σταδιακη αυξηση ποσοστου ΑΣΕΠ
38 (8.1%)
100% μεσω ΑΣΕΠ
150 (31.8%)
100% μεσω ΑΣΕΠ χωρις προσαυξησεις
55 (11.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 465

Αποστολέας Θέμα: τροπος διορισμων  (Αναγνώστηκε 167065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #322 στις: Ιούλιος 07, 2009, 03:33:13 μμ »
Σου είχα απαντήσει ξανά γι αυτό το θέμα και απλά κάνω copy paste.
Ο knkn πήγε κανονικότατα να υπηρετήσει στο δυσπρόσιτο σχολείο..
Αν κάποιοι παίρνουν αποσπάσεις και μένουν κενές θέσεις στα δυσπρόσιτα είναι άλλη πονεμένη ιστορία αδικίας ...
Μην μπλέκουμε τα παρακάτω δύο διαφορετικά θέματα...
http://www.meafora.gr/?p=193
http://www.meafora.gr/?p=722

Υ.Γ. είναι σαν να λες να μη διορθώσουμε ένα λάθος γιατί υπάρχει και ένα δεύτερο λάθος.
      και εγώ λέω να τα διορθώσουμε και τα δύο. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:24 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #323 στις: Ιούλιος 07, 2009, 03:36:28 μμ »
Σε εσένα απευθυνόμουν χρυσέ μου? ;)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 07, 2009, 03:43:07 μμ »
εγώ πάντως σε σένα απευθύνομαι ..  :)

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #325 στις: Ιούλιος 07, 2009, 04:49:58 μμ »
Me kalypses
Ας μετατρέψουμε το ερώτημά σου σε πολλαπλής επιλογής

Ο ποιητής νομίζω πως θέλει να πεί ότι
α) με τα όσα γράφεις δείχνεις ότι πιστεύεις πως ο ΑΣΕΠ είναι διαβλητός αλλά κάνεις λάθος  
β) έχεις απογοητευθεί από αποτυχίες στον ΑΣΕΠ και αυτό σε εμποδίζει να δείς την αλήθεια
γ) αγνοείς τις φανερές αδικίες και ψάχνεις άλλοθι στο ότι κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα τέλεια
δ) όλα τα παραπάνω δεν σου επιτρέπουν να έχεις καθαρό μυαλό για να δείς ποιό είναι το σωστό

Υ.Γ. ότι και αν θέλει να πει ο ποιητής νομίζω ότι έχει καλή πρόθεση..
       να σε ξεμπερδέψει νομίζω πως θέλει ...








Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τροπος διορισμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:24 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #326 στις: Ιούλιος 07, 2009, 05:47:44 μμ »
Η ψυχολογία έχασε 2 μεγάλους επιστήμονες.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #327 στις: Ιούλιος 07, 2009, 09:43:52 μμ »
Σε εσένα απευθυνόμουν χρυσέ μου? ;)

Γιατι εισαι παντα με την καλη κουβεντα στο στομα ?
Επειδη λοιπον απευθυνθηκες σε εμενα σου απαντω, οτι το θεμα μας ειναι τροποι διορισμου, τα νησια μας μπορει να τα προστατεψει η πολιτεια με αλλους τροπους.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #328 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:07:48 μμ »
Έτσι είμαι εγώ με τα φιλαράκια μου.
Μπορείς να μου πεις έναν τρόπο για να προστατέψει η πολιτεία τα νησιά από το να μείνουν χωρίς καθηγητές,εκτός από τα μόρια?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #329 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:45:14 μμ »
Δηλαδή αν οι διορισμοί γίνονταν μόνο μέσω ΑΣΕΠ και οι βυσματικές αποσπάσεις,μεταθέσεις,άδειες κτλ.είχαν περικοπεί,τότε τα νησιά θα έμεναν χωρίς καθηγητές;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #330 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:49:13 μμ »
Έτσι είμαι εγώ με τα φιλαράκια μου.
Μπορείς να μου πεις έναν τρόπο για να προστατέψει η πολιτεία τα νησιά από το να μείνουν χωρίς καθηγητές,εκτός από τα μόρια?
Αν και δεν έχει σχέση με το γενικότερο θέμα το ζήτημα που βάζεις Αγάπη, θα κάνω μια μικρή παρέμβαση. Αν θέλουν πολίτες και πολιτεία να μην μένουν χωρίς καθηγητές τα δυσπρόσιτα νησιά μπορούν να κάνουν πολλά και αν θέλεις το συζητάμε σε άλλο θέμα. Εδώ απλά σημειώνω ότι μπορούν πχ να μας νοικιάζουν σπίτια κι όχι "κοτέτσια" για 10 μήνες αλλά, για όλο τον χρόνο χωρίς να μας ζητούν να πληρώνουμε όλο το μισθό μας στο νοίκι, να μας δίνουν περισσότερα χρήματα από τα 50Ευρώ (κι αυτά μεικτά), να υπάρχει γιατρός/οι στο νησί και να μην "τρέμει" η ψυχή μας μη τυχόν αρρωστήσουμε και πρέπει να μας σώσει ο Κύριος ή να μας ευνοήσει ο Βοριάς κ.ά.

(Σημ. Διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ και υπηρετώ σε δυσπρόσιτο γιατί εγώ το δήλωσα και μόλις τελειώσει η υποχρέωση των δυο ετών είμαι σίγουρη πλέον ότι θα προσπαθήσω να φύγω με όποιο τρόπο μπορέσω......για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Όσο για τα μόρια τους τα χαρίζω καθώς μετά από 3, 4 χρόνια σε δυσπρόσιτο θα πρέπει να πληρώσει κανείς αρκετά σε ψυχολογους για την επανακοινωνικοποιήση του ή την αποτοξίνωση του από το αλκοόλ ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2009, 10:52:37 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #331 στις: Ιούλιος 07, 2009, 11:02:31 μμ »
 Oμως ετσι ειναι η Ελλαδα μας με τα πολλα νησακια.Υπαρχουν και νησακια με καθηγητες περισσοτερους απο τους μαθητες.Ωστοσο κρατιουνται τα σχολεια ανοιχτα.Αν τα εκλειναν τα σχολεια τοτε θα βγαιναν πολυ λιγοτερες οργανικες θεσεις και ισως να μη διοριζονταν μερικοι που τωρα γκρινιαζουν απο τη σιγουρια του μονιμα διορισμενου.Για τον mat μιλαω




Αυτο θα σημαινε οτι κοβονται οι αναπληρωτες;
Δηλαδή αν οι διορισμοί γίνονταν μόνο μέσω ΑΣΕΠ και οι βυσματικές αποσπάσεις,μεταθέσεις,άδειες κτλ.είχαν περικοπεί,τότε τα νησιά θα έμεναν χωρίς καθηγητές;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 07, 2009, 11:16:47 μμ »
Oμως ετσι ειναι η Ελλαδα μας με τα πολλα νησακια.Υπαρχουν και νησακια με καθηγητες περισσοτερους απο τους μαθητες.Ωστοσο κρατιουνται τα σχολεια ανοιχτα.Αν τα εκλειναν τα σχολεια τοτε θα βγαιναν πολυ λιγοτερες οργανικες θεσεις και ισως να μη διοριζονταν μερικοι που τωρα γκρινιαζουν απο τη σιγουρια του μονιμα διορισμενου.Για τον mat μιλαω

Καταρχήν είμαι η mat ;) Δεύτερον τα όσα έγραψα δεν ήταν η γκρίνια μου μέσα από τη σιγουριά του μόνιμου αλλά, η περιγραφή μιας πραγματικότητας που έζησα και ζω τόσο εγώ, όσο και οι συνάδελφοι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα.
Επειδή το θέμα δεν είναι τα δυσπροσιτα όπως επισημαίνει παραπάνω η Λούλου και σωστά λέει
.....τα νησια μας μπορει να τα προστατεψει η πολιτεια με αλλους τροπους.
βάζω τελεία στην παρέμβασή μου.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 08, 2009, 01:27:50 πμ »
Ψηφιζω 100% απο ασεπ ,διοτι ετσι δεν θα επαιρνε μονο 480 φιλολογους αλλα 2000 ,και πολλοι συναδελφοι θα ηταν τωρα διορισμενοι.
ο αριθμος διοριστεων ειναι αυτος που αποφασιζει η εκαστοτε κυβερνηση,με την οποια πρεπει να ασχοληθουμε.
θα ηταν περισσοτεροι οι απο τον ασεπ διοριστεοι,αν δεν επαιρνε αυτους με  προυπηρεσια...
ομως κ αυτοι καθηγητες ειναι,κ πολλοι εχουν παει στου διαολου τη μανα σαν ωρομισθιοι η αναπληρωτες κ αξιζουν νομιζω καποια μοριοδοτηση απο αυτα(εξαιρω την βυσματικη πδσ,πχ κατι 10ωρα στα χαρτια μονο)
τωρα αν θελουμε να παρει μονο απο ασεπ,γιατι ετσι μας συμεφερει εμας(επειδη ισως να διοριζομασταν ετσι) αυτο δεν σημαινει οτι ειναι το σωστο,αλλα το συμφερον....
δεν πρεπει να φταινε  στους επιτυχοντες ,αυτοι που εχουν προυπηρεσια,κ αντιστροφα για τους αλλους οι επιτυχοντες,μπλεκουμε κ τους οαεδιτες κ φαγωνομαστε μεταξυ μας κοιταζοντας να φαμε τον διπλανο μας,εχοντας παντα τη σημαια του δικαιου κ του αξιοκρατικου
ας ξεκαθαρισουμε μεσα μας ποιο ειναι το σωστο,ποιο μας βολευει,κ ας παλεψουμε για το σωστο
κ ουσιαστικα θα πρεπει να παλεψουμε για περισσοτερους διορισμους κ να μην παιρνει την θεση ενος μονιμου 3 ωρομισθιοι,επειδη κοστιζουν λιγοτερο.....


Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 08, 2009, 01:31:44 πμ »
Αυτο θα σημαινε οτι κοβονται οι αναπληρωτες;
Δηλαδή αν οι διορισμοί γίνονταν μόνο μέσω ΑΣΕΠ και οι βυσματικές αποσπάσεις,μεταθέσεις,άδειες κτλ.είχαν περικοπεί,τότε τα νησιά θα έμεναν χωρίς καθηγητές;
To  να μην υπάρχουν αναπληρωτές είναι ανέφικτο,γιατί πάντα θα προκύπτει μια έκτακτη ανάγκη.Όμως από το έκτακτο μέχρι τη σημερινή κατάσταση που η λέξη αναπληρωτής έχει χάσει την έννοιά της και φτάσαμε στο σημείο να διορίζονται απο τον πίνακα αναπληρωτών όσοι διορίζονται και από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ,νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Αν οι διορισμοί γίνονται μόνο μέσω ΑΣΕΠ θα υπάρξουν περισσότερες θέσεις μονίμων για τους υποψήφιους.Όμως οι πολιτικοί δεν το επιθυμούν αυτό για οικονομικούς λόγους,αλλά και για να έχουν τη δυνατότητα των παραθύρων παρουσιάζοντας ως ¨ξεκάρφωμα¨το θεσμό των αναπληρωτών.
Καταλαβαίνω ότι μέσω των αναπληρωτών και των ωρομισθίων μπορούμε και μαζεύουμε μόρια περισσότεροι,αλλά μάλλον μας χρυσώνουν το χάπι και μας πουλάνε όνειρα για μια καλύτερη ζωή,όσο αυτοί κάνουν ό,τι θέλουν.Πού είναι η φαγωμάρα;Στο να διεκδικείς πραγματικά καλύτερες συνθήκες εργασίας;¨Τη βρίσκει¨ κανείς με την καλοκαιρινή απόλυση;Ας μας το πει...
Επίσης,αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, δεν συμφωνώ με το να αποφεύγεις τα νησιά.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2009, 01:52:17 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: τροπος διορισμων
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 08, 2009, 08:17:54 πμ »

θα ηταν περισσοτεροι οι απο τον ασεπ διοριστεοι,αν δεν επαιρνε αυτους με  προυπηρεσια...
ομως κ αυτοι καθηγητες ειναι,κ πολλοι εχουν παει στου διαολου τη μανα σαν ωρομισθιοι η αναπληρωτες κ αξιζουν νομιζω καποια μοριοδοτηση απο αυτα(εξαιρω την βυσματικη πδσ,πχ κατι 10ωρα στα χαρτια μονο)


Συνάδελφε DOG, είμαι από εκείνους που θα διοριστούν με προϋπηρεσία + επιτυχία ΑΣΕΠ, τουτ'έστιν με το 24μηνο.
Δεν τό'θελα έτσι, θα προτιμούσα να διοριστώ το 2007 με τον ΑΣΕΠ, όταν στερήθηκα το διορισμό για 1 μονάδα (74.80 ο τελευταίος διοριστέος, 73.80 εγώ  :o ).

Όμως, αυτός ο ΑΣΕΠ του 2007 μου έδωσε πολλά μόρια και με έστειλε αναπληρώτρια πέρυσι και φέτος εκεί που είπες, στου διαόλου τη μάνα ή, αλλιώς, στην πινέζα του χάρτη... Παρόλ'αυτά, φέτος δεν επαναπαύτηκα, αλλά ξαναέδωσα ΑΣΕΠ, τον 3ο μου...
Συγχρόνως, συνάδελφός μου χωρίς να έχει δώσει ΑΣΕΠ ποτέ μάζευε προϋπηρεσία με ΠΔΣ, αυτά τα μόρια την έστειλαν αναπληρώτρια, αυτή η αναπλήρωση την διορίζει φέτος με το 40%...

Θέλεις να συγκρίνεις; Πιστεύω πως δεν χρειάζεται...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 671
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.