*

Αποστολέας Θέμα: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης  (Αναγνώστηκε 118020 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 11:52:34 μμ »
Αν πεις ότι θες να αλλάξεις τμήμα, είναι σαν να παραδέχεσαι την ήττα σου.
Η κλήρωση είναι ένα ωραίο πρόσχημα για να μη φανεί ότι το τμήμα δεν το ήθελε κανεις. Αυτό όμως δεν αποδεικνύεται. Ενώ το «εγω δεν μπορώ να κάνω μάθημα», βγάζει μάτι. Και με τι μούτρα μετά απ αυτό θα μπει σε άλλο τμήμα; τα ίδια θα της κάνουν.

Φυσικά και αποδεικνύεται. Από τα πρακτικά του συλλόγου διδασκόντων.

Μπήκαν όλα τα τμήματα σε κλήρωση?  Αν όχι, και αν μόνο το συγκεκριμένο τμήμα μπήκε σε κλήρωση, τότε είναι προφανές ότι το συγκεκριμένο τμήμα δεν το ήθελε κανείς και άρα το τμήμα έχει πρόβλημα.

Ο σύλλογος γονέων να ζητήσει τα πρακτικά του συλλόγου διδασκόντων.

Και στην τελική, αν ένας σύλλογος διδασκόντων δίνει στην νεότερη άπειρη δασκάλα (με μισθό 750 ευρώ και ωράριο 24 ώρες) το χειρότερο τμήμα, ενώ οι παλαιότεροι έμπειροι δάσκαλοι (που έχουν σχεδόν διπλάσιο μισθό και ωράριο 20 ώρες) επιλέγουν τα ευκολότερα τμήματα, ένας τέτοιος σύλλογος διδασκόντων αξίζει να τιναχτεί στον αέρα από καταγγελίες γονέων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2022, 12:17:24 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 12:21:42 πμ »

.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:41:36 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 12:24:10 πμ »
Αντισυναδελφικός κι εσύ.

Συναδελφικός με τους συναδέλφους, και αντισυναδελφικός με τους αντισυναδέλφους.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 12:25:25 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:41:49 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:20 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 07:33:53 πμ »
@ppil μπορεί η δασκάλα να ζητήσει τη βοήθεια του συντονιστή χωρίς να θεωρηθεί ότι παρακάμπτει την ιεραρχία; προφανώς όχι. Θα δεχτεί συνέπειες μετά; Προφανώς ναι. Επομένως γιατί να το κάνει, αφού ο συντονιστής ούτως ή άλλως δεν μπορεί να βοηθήσει;

@lemonpies πώς θα τιναχτεί στον αέρα ένας σκ@τοσύλλογος, όταν υπάρχει το εύκολο θύμα;

Η στάση ενός εκπαιδευτικού πρέπει να είναι με τους αδύναμους. Μια νεοδιόριστη πο της φορτώνουν το χειρότερο τμήμα, είναι αδύναμη, αυτήν πρέπει να υπερασπιζόμαστε. Εμείς οι εκπαιδευτικοί τουλάχιστον. Γιατί από τους γονείς δεν περιμένουμε τετοια κατανόηση. Μην σιγοντάρετε λοιπόν λύσεις που στρέφονται εναντίον του κλάδου. Μια άδικη  επίθεση στον οποιονδήποτε από εμάς, ανοίγει το δρόμο εναντίον όλων. Κανεις δεν είναι στο απυρόβλητο. Τη μια θα είναι η άπειρη δασκάλα, την άλλη θα είναι μια τιμωρία, ένα δύσκολο τεστ, μια φωνή που βάλαμε…

Να ρωτήσω κάτι και τον γονέα. Στα μαθήματα που κάνουν οι άλλες ειδικότητες στην τάξη της κόρης σας, επικρατεί η ίδια  κατάσταση; Τα παιδιά που δημιουργούν θέμα, είναι έτσι και στα διαλείμματα; Αυτά είναι πληροφορίες που ίσως θα μπορούσαν να εκθέσουν τη διεύθυνση του σχολείου χωρίς να θιγεί άμεσα η δασκάλα, αν φυσικά σας ενδιαφέρει να την προστατεύσετε αφού σας έχει δείξει ότι είναι καλή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2022, 07:48:57 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 07:45:59 πμ »
Έσπερος, μπορεί, γιατί είναι παιδαγωγικό θέμα. Αλλά τελικά μπορεί να μην γίνει τίποτα και να γυρίσει μπούμεραγκ εναντίον της. Πιθανότατο, αν η διευθύντρια έχει άντρα στην πρωτοβάθμια. Εγώ όμως θα το έκανα.
Π.χ. εγώ έχω πρόβλημα με μητέρα που πέρυσι με τις ενέργειές της στράφηκε κατά των καθηγητών. Φέτος χτύπησε πάλι. Δεν θα ενεργήσω κι εγώ να ενημερώσω τους ανωτέρω; Θα το αφήσω έτσι;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 07:51:17 πμ »
Έσπερος, μπορεί, γιατί είναι παιδαγωγικό θέμα. Αλλά τελικά μπορεί να μην γίνει τίποτα και να γυρίσει μπούμεραγκ εναντίον της. Πιθανότατο, αν η διευθύντρια έχει άντρα στην πρωτοβάθμια. Εγώ όμως θα το έκανα.
Π.χ. εγώ έχω πρόβλημα με μητέρα που πέρυσι με τις ενέργειές της στράφηκε κατά των καθηγητών. Φέτος χτύπησε πάλι. Δεν θα ενεργήσω κι εγώ να ενημερώσω τους ανωτέρω; Θα το αφήσω έτσι;

Και τι θα κάνει ο σύμβουλος σε παιδαγωγικό θέμα; Αφού δεν μπορεί ο ίδιος να τιμωρήσει παιδιά. Να της δώσει θεωρητικές οδηγίες; Να της πει να κάνει συμβόλαιο τάξης; Να δώσει ρόλους στους ταραξίες και όλα τα άλλα σαχλά λενε σε τέτοιες περιπτώσεις; Γιατί να μπει κάποιος σε τετοια διαδικασια όταν ούτε βοήθεια θα πάρει ούτε θα του βγει σε καλό στο σχολείο του;


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 08:01:28 πμ »
Έχεις δίκιο, αλλά δεν έχει και πολλές επιλογές. Αν όμως είχε στείλει μήνυμα στη σύμβουλο πριν τους γονείς, θα ήταν καλυμμένη, γιατί οι γονείς θα επιβεβαίωναν όσα η ίδια θα είχε ήδη πει. Τώρα πρέπει να δώσει εξηγήσεις εκ των υστέρων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 08:09:08 πμ »
Έχεις δίκιο, αλλά δεν έχει και πολλές επιλογές. Αν όμως είχε στείλει μήνυμα στη σύμβουλο πριν τους γονείς, θα ήταν καλυμμένη, γιατί οι γονείς θα επιβεβαίωναν όσα η ίδια θα είχε ήδη πει. Τώρα πρέπει να δώσει εξηγήσεις εκ των υστέρων.

Άρα ουσιαστικά πάμε στο κλασικό «να φανεί ότι κάτι έκανα για να μην μου επιρρίψουν ευθύνες» που δυστυχώς διαπερνά όλη μας τη σκέψη. Να φανεί ότι κάναμε συνεδρίαση για το θέμα, να φανεί ότι δώσαμε μια τιμωρία για να μην πουν ότι δεν ενδιαφερθηκσμε κλπ. Γιστι στην ουσια, δεν θα αλλάξει κάτι.

Μου κάνει εντύπωση πάντως η συζήτηση γιατί τόσα χρόνια, δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί οι γονείς να βάλουν σε μπελάδες εκπαιδευτικό για τέτοιο πράγμα. Γιατί σκέφτομαι ότι οι γονείς που έχουν καλά παιδιά είναι λογικοί άνθρωποι και είναι με το μέρος των καθηγητών.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 08:25:49 πμ »
Δεν είναι το να φανεί ότι κάτι έκανα, εγώ προσωπικά αν ήταν φίλη μου θα τη συμβούλευα να ζητήσει παιδαγωγική καθοδήγηση, γιατί γι' αυτό δεν είναι ο σύμβουλος; Άλλο που εμείς τα έχουμε διαστρεβλώσει όλα και καλούμε τον σύμβουλο μόνο για κακό.
Πάντως και ο γονιός δεν στρέφεται κατά της δασκάλας, ουσιαστικά αναδεικνύει τα προβλήματα αυτού του σχολείου. Μακάρι να μην την πληρώσει η κοπέλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2022, 08:27:28 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 08:33:33 πμ »
Δεν είναι το να φανεί ότι κάτι έκανα, εγώ προσωπικά αν ήταν φίλη μου θα τη συμβούλευα να ζητήσει παιδαγωγική καθοδήγηση, γιατί γι' αυτό δεν είναι ο σύμβουλος; Άλλο που εμείς τα έχουμε διαστρεβλώσει όλα και καλούμε τον σύμβουλο μόνο για κακό.
Πάντως και ο γονιός δεν στρέφεται κατά της δασκάλας, ουσιαστικά αναδεικνύει τα προβλήματα αυτού του σχολείου. Μακάρι να μην την πληρώσει η κοπέλα.

Και τι θα πει ο σύμβουλος που δεν το ξέρει η κοπέλα; Αφού από τις περιγραφές φαίνεται ότι τα παιδιά αυτά είναι ανεξέλεγκτα και θέμα οικογένειας. Δεν είναι ότι είναι απλωσ άτακτα που πήραν τον αέρα μιας νεοδιοριστης. Αν κάνουν αισχρά υπονοούμενα, αν αντιμιλάνε στη διευθύντρια, έχουν ξεφύγει. Οι γονείς αν δεν θέλουν να το παίζουν τζάμπα μάγκες, γιατί δεν τα βάζουν με τους γονείς που είναι υπαίτιοι; Είναι εύκολος στόχος να τα βαζεις με το σχολείο, που στο κάτω κάτω είναι κι αυτό θύμα αυτών των μαθητών. Έλεος δηλαδή. Πας να κανεις τη δουλειά σου, έρχεται ο κάθε χουλιγκανος και σε ενοχλεί, σε προσβάλει και σε υποτιμά, και θα βρεις και τον μπελά σου.


Και κάτι τελευταίο για όσους φαντασιώνονται πραξικοπήματα και αποκαθηλώσεις διευθυντων.
Στο σχολείο μου κάποτε είχαμε διευθυντή έναν αλήτη. Δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω αλλιώς. Κάποια στιγμή είχαν μαζευτεί πολλά εναντίον του κ θεωρούσαμε ότι είχαμε αδιάσειστα στοιχεία για να ασχοληθούν οι από πάνω. Και τα καταθέσαμε, εκπαιδευτικοί μέσω συνδικαλιστών και γονείς μέσω δικηγόρων. Το αποτέλεσμα: εκείνος τεχνηέντως έπεισε άλλα μέλη του συλλόγου ότι για να δημιουργήσουμε πρόβλημα σε εκείνον, εμπλεξαμε κ αυτους. Ότι δλδ απορρίψαμε ευθύνη σε όσους ήταν παρόντες στα περιστατικά που καταγγέλθηκαν. Κι έτσι τους συσπείρωσε με το μέρος του, παρολο που οι δυο τουλάχιστον, δεν τον γούσταραν καθολου. Είναι πολύ εύκολο για όσους είναι επάνω, να μεταφέρουν τη ευθύνη κάπου αλλου, ειδικά αν το κάπου αλλού είναι εύκολος στόχος (μια νεοδιόριστη που δεν ξέρει να κουμαντάρει μια τάξη, είναι η εύκολη απάντηση).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2022, 08:42:34 πμ από Έσπερος »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 08:44:03 πμ »
Οποιαδήποτε ενέργεια (καταγγελία ή αναφορά) των γονέων στην ΠΔΕ ή στο υπουργείο θα 'χει ως μ ο ν α δ ι κ ή συνέπεια τη στοχοποίηση (απ' τους προϊσταμένους) της δασκάλας. Χωρίς, φυσικά, να λυθεί τ ί π ο τ α απ' το πρόβλημα. Απορώ πραγματικά πώς δεν τ' αντιλαμβάνουνται αυτό οι συνάδελφοι. Το "λες και ζούμε σ' άλλον πλανήτη" που 'γραψα αυτό το νόημα είχε.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 09:04:23 πμ »
leon, μια χαρά το καταλαβαίνουμε, αυτή ή έρμη τι να κάνει για να προφυλαχτεί, για πες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 23, 2022, 09:08:30 πμ »
Έσπερος, η σύμβουλος οφείλει να ξέρει, γιατί συνήθως έχει άγνοια. Αν είναι αυτή ή αυτός που νομίζω, δεν στρέφονται κατά των δασκάλων, αλλά προσπαθούν να βρουν ισορροπίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.