*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητής + δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 32421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 27, 2007, 06:22:58 μμ »
Μήπως μπορει καποιος να μου εξηγισει τι είναι αυτό με τον ορθογραφικο έλεγχο και τη <<προεπισκόπηση>> γιατί εχω πελαγόσει�Ειμαι πληροφορικαριος αλλα δε ξερω από αυτά,ειμαι τεχνικος εγω παιδια,καμια φιλόλογος;Μαγια νομίζω το αλλίμονο γράφεται αλλείμονο ή αλείμονο με ένα λ αλλά πάλι δεν ειμαι και σιγουρός.Συμφωνω σε όλα για το πορδοραφημενο κειμενο,εχεις απολύτο δικιο.Να σαι καλα σε ευχαριστω για την αναλσυση,ποσα μορει να μαθει κανεις σε αυτό το φόρουν, οι γνωσεις σας είναι πολύ ειδεικες,ετσι εξηγουντια και οι βαθμοι σας στον ΑΣΕΠ,μπραβο σας.Αυτό το φόρουν είναι περίπτωση όχι σα κατο άλλα που γίνεται chat :P

dino_ δεν είμαι φιλόλογος, ατυχία ε? πάντως έχεις δίκιο για το "αλλίμονο" που έγραψα, κατα το ορθόν λοιπόν "αλίμονο"... προσπάθησα απλά να σας βάλω λίγο στο κλιμα γιατί δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο να μιλάμε για ένα σύνδρομο που ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και εξετάζεται απο πολλούς επιστημονικούς τομείς. είναι δυσκολο ακόμα και για εμάς που το έχουμε σπουδάσει να έχουμε πλήρη εικονα. Μαλλον δεν κατάλαβες την πρόθεση μου, δεν είχα κανένα σκοπό ουτε να θίξω κανενα ουτε να μην δεχτώ αποψεις αντίθετες απο τις δικές μου, προτιμώ ωστόσο να αναφερω πράγματα τεκμηριωμένα.

>'Οσο για το chat, πιστεψε με, έχουν γραφτεί μια σειρά απο μελέτες που επιβεβαιώνουν πόσο αρνητικά μπορούν να επηρεασουν τον ορθογραφημένο λόγο και το λεξιλόγιο μας)

>δεν είμαι διορισμένη dino_ αλλά ούτε γνωρίζω πόσο έχω γράψει ακόμα στον ασεπ  καθώς δεν έχουν βγει ακόμη οι βαθμοί μας.

Μαγια βρηκα το αλλιμονο στο λεξικο που μου ειπε η mat αλλά το γράφει Αλλοίμονο,εχω μπερδευτει τελιως,μονο φιλόλογος μας σώζει :'(.Δε φανταζεσια ποσο πεδευτηκα.Αυτό για to chat και τον πορθογραφημενο λόγο δε το ηξερα.Σιγουρα ετσι που γραφεις και τοσα που ξερεις εχεις γραψει πολύ ψιλά στον ΑΣΕΠ.Καλό κουραγιο,τηχερα τα παιδια που θα σε εχουνε δασκαλα! :)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:14 »

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 27, 2007, 06:25:35 μμ »
Να λοιπόν που στο σχολείο της Ι am_outta_here έχουμε φιλόλογο με δυσλεξία. Ευχαριστούμε που μας έλυσες την αρχική απορία της θεματοθέτριας αν δηλαδή μπορεί να γίνει ένα δυσλεξικό άτομο φιλόλογος.

Ναι βρε έχουμε φιλόλογο με δυσλεξία. Και φυσικά ένα δυσλεξικό άτομο μπορεί να γίνει φιλόλογος! Ποιος είπε το αντίθετο; Εξάλλου υπάρχουν τόσοι τρόποι να το πετύχει κανείς. Από το λύκειο μέχρι το Πανεπιστήμιο οι αξιοκρατικότατες και δικαιότατες προφορικές εξετάσεις τους βγάζουν όχι απλά φιλολόγους αλλά αριχτούχους φιλολόγους! Μόνο που μετά στα απουσιολόγια γράφουν 'Δετφεαρ' αντί για 'Δευτέρα'.

Αφήνω λοιπόν και εγώ τους ειδικούς (if any) να αποταθούν.


Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 27, 2007, 06:31:26 μμ »
Να λοιπόν που στο σχολείο της Ι am_outta_here έχουμε φιλόλογο με δυσλεξία. Ευχαριστούμε που μας έλυσες την αρχική απορία της θεματοθέτριας αν δηλαδή μπορεί να γίνει ένα δυσλεξικό άτομο φιλόλογος.
Τώρα μένει να αποφανθούν οι ειδικοί για το αν "πρέπει" να τους επιτρέπουμε να γίνονται φιλόλογοι. Ως "άσχετη" θα υπακούσω, θα σωπάσω και θα ακούσω τους ειδικούς. Με μεγάλη προσοχή.
Oxi mat μη σωπασεις,εγω τη δικη σου γνωμη θελω να ακουσω και της μαγια.Καί μιά και δυό και τρις θα την βρουμε την ακρη.Καλη καρδια να υπάρχει και όλα τα αλλα βρήσκωνται…η προσοπικότητα μετραει 8)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 27, 2007, 06:36:16 μμ »
μάλλον I'm_outta_here δεν γνωρίζεις με ποια ιδιότητα ομιλώ. Οχι μονο λόγω σπουδών αλλά και λογω συνεργασιας με λογοθεραπευτρια που ασχολείται με το ζήτημα άμεσα και έχουμε δημοσιευσεις άρθρων σε περιοδικά του εξωτερικού (και τεστ το οποιο πρόκειται να σταθμιστεί). Αρα ακομα και αν η ίδια δεν θεωρώ οτι έχω απόλυτα σχ'εση με το αντικείμενο της συζήτησης το πιστεύουν άλλοι για εμένα...

όσο για το σύνδρομο aspeger, να αναφέρουμε οτι είναι απλά μια ελαφρά μορφή νοητικής υστέρησης οπότε δεν στεκόμαστε σε θέματα δυσλεξίας! όσον αφορά όμως αυτισμό και βαριάς μορφής νοητικής καθυστέρησης, μπορω να σε παραπέμψω σε επιστημονικά βιβλία που και εσύ θα έχεις που κάνουν λόγο για "υπεροχή" τρόπον τινα του αυτισμού έναντι της δυσλεξίας. Μιλάμε για βαριές περιπτώσεις! Ειναι σαν να λες "έχει παράλυση" για κάποιον που έχει και το ένα πόδι ακρωτηριασμένο! τι υπερέχει? το ακρωτηριασμένο πόδι ή η παράλυση στο άλλο?

μάλλον πάντως έκατσες στην περίπτωση αγαπητή μου! να έχετε φιλολογο με δυσλεξία??? παιδιά με βαρύ αυτισμο και νοητική και διορθώνουν τα γραπτά της? ποιοι γιατροί εχουν κάνει όλες αυτες τις διαγνωσεις? αχ αυτά τα κδαυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:14 »

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 27, 2007, 07:10:18 μμ »
Συγνωμη αλλα νομίζω ότι τα διεθην συνεδρια μετρανε παρα πολύ για την αποδιξη της ειδικοτητας της μαγια,παρολο που και πριν το πει(προφανως γιατι δεν αρεσει να επηδιχνιετε) εγω αλλα και ολο το φορουν καταλαβε αμεσως ποιος είναι ο ειδικος και ποιος ξερωλας.Μαγια δεν εισαι φιλολογος,τι εισαι κοινονιωλογος; :) Στο μηνημα σου απαντω ενα<<μακαρι να ημουνα και εγω τοσο μετριοφορνας 8),μερικες φορες αναρωτιεμε...>>
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 28, 2007, 05:01:50 μμ »


Ναι βρε έχουμε φιλόλογο με δυσλεξία. Και φυσικά ένα δυσλεξικό άτομο μπορεί να γίνει φιλόλογος! Ποιος είπε το αντίθετο; Εξάλλου υπάρχουν τόσοι τρόποι να το πετύχει κανείς. Από το λύκειο μέχρι το Πανεπιστήμιο οι αξιοκρατικότατες και δικαιότατες προφορικές εξετάσεις τους βγάζουν όχι απλά φιλολόγους αλλά αριχτούχους φιλολόγους! Μόνο που μετά στα απουσιολόγια γράφουν 'Δετφεαρ' αντί για 'Δευτέρα'.



Ένας δυσλεκτικός φιλόλογος θα μπορούσε άνετα να διδάξει Ιστορία.

... Το ζήτημα είναι κατά πόσο τα μυαλά μας είναι ανοιχτά, κατά πόσο σαν άτομα είμαστε ανεκτικοί, κατά πόσο στη ζωή μας μπορούμε να δώσουμε μια θέση για όλους. Όλα αυτά είναι απαραίτητα για να καταφέρουμε στην πράξη να δώσουμε ίσες ευκαιρίες σε όλους και όχι μόνο στα λόγια και στα χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος sorimavat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 28, 2007, 05:33:20 μμ »
Ρικα το ανοιχτο μυαλο εινε δυσεβρετο στισ μερεσ μασ, και ακομα λιγωτεροι εινε σε θεση να το εκτιμησουν... αν κοιταξεισ ομοσ το θεμα αυτο σαν ενα μινι-γαλοπ οι περισοτεροι συμφωνουν μαζι σου, οποτε ασ εστιασουμαι εκει και ασ ειμαστε αισιοδοξοι:-)

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 28, 2007, 05:45:40 μμ »


Ναι βρε έχουμε φιλόλογο με δυσλεξία. Και φυσικά ένα δυσλεξικό άτομο μπορεί να γίνει φιλόλογος! Ποιος είπε το αντίθετο; Εξάλλου υπάρχουν τόσοι τρόποι να το πετύχει κανείς. Από το λύκειο μέχρι το Πανεπιστήμιο οι αξιοκρατικότατες και δικαιότατες προφορικές εξετάσεις τους βγάζουν όχι απλά φιλολόγους αλλά αριχτούχους φιλολόγους! Μόνο που μετά στα απουσιολόγια γράφουν 'Δετφεαρ' αντί για 'Δευτέρα'.



Ένας δυσλεκτικός φιλόλογος θα μπορούσε άνετα να διδάξει Ιστορία.

... Το ζήτημα είναι κατά πόσο τα μυαλά μας είναι ανοιχτά, κατά πόσο σαν άτομα είμαστε ανεκτικοί, κατά πόσο στη ζωή μας μπορούμε να δώσουμε μια θέση για όλους. Όλα αυτά είναι απαραίτητα για να καταφέρουμε στην πράξη να δώσουμε ίσες ευκαιρίες σε όλους και όχι μόνο στα λόγια και στα χαρτιά.

Συμφωνώ, έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέτε... στη θεωρία και μόνο. Όταν ζήσετε το Δετφεαρ, τότε θα έχετε δικαίωμα να εισακουστεί  (να τη λέτε έχετε και τώρα-Βολταίρος κτλ) η άποψή σας. Γεμίσαμε κακόψυχους ψευτοδημοκράτες που στην καθημερινή ζωή τους δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως στις κοινωνικές ομάδες που έχουν ανάγκη.

Αν κόπτεστε για τα δικαιώματα των ατόμων με δυσλεξία, εγώ κόπτομαι για το δικαίωμα των παιδιών στη μάθηση της γλώσσας. Ας διδάσκουν ιστορία, ναι. Αλλά υπάρχει σύστημα που θα ρυθμίσει αυτό το ζήτημα; Στο κράτος ρίξτε 'αποδοκιμασία' ανίδεοι κομπλεξικοί που πέφτει στο ένα παράπτωμα μετά το άλλο.

Αλλά είπα..θα αφήσω τους ειδικούς να αποταθούν, μιας και εδώ και καιρό έχω ζητήσει τη διαγραφή μου από το φόρουμ. 

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 28, 2007, 07:53:17 μμ »
Γεμίσαμε κακόψυχους ψευτοδημοκράτες που στην καθημερινή ζωή τους δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως στις κοινωνικές ομάδες που έχουν ανάγκη.

Αν κόπτεστε για τα δικαιώματα των ατόμων με δυσλεξία, εγώ κόπτομαι για το δικαίωμα των παιδιών στη μάθηση της γλώσσας. Ας διδάσκουν ιστορία, ναι. Αλλά υπάρχει σύστημα που θα ρυθμίσει αυτό το ζήτημα; Στο κράτος ρίξτε 'αποδοκιμασία' ανίδεοι κομπλεξικοί που πέφτει στο ένα παράπτωμα μετά το άλλο.

Αλλά είπα..θα αφήσω τους ειδικούς να αποταθούν, μιας και εδώ και καιρό έχω ζητήσει τη διαγραφή μου από το φόρουμ. 
Μα γιατι το λες αυτό;όταν αφηνεις να γινει φιλολογος ο δσλεκτικος του δινεις αυτό που εχει αναγκη,την επιβεβεωση ότι είναι ισος,ότι μπορει,ότι αξιζει.Ανοιξε το μυαλο σου,σα τη ρικα,τη μαγια,τη ματ,τη sorimavat.Μην εισαι τοσο ακαπτη :o.Hello!
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 29, 2007, 01:47:41 πμ »
Συνάδελφε μαβογλου, καλύτερα να καταγραφεί η γνώμη σου παρά τα διφορούμενα προσωπάκια...

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 29, 2007, 05:52:13 πμ »
Απορω με σενα Dinos θεωρεις κοινωνικο ρατσισμο την ειδικη αντιμετωπιση αυτιστικων παιδιων και παιδιων με βαρια νοητικη καθυστερηση?Μπορεις να βαλεις στην ιδια ταξη παιδια αυτιστικα και δυσλεξικα?Μαλλον εσυ δεν ξερ3εις τι σου γινεται.Εγω δεν μιλησα για δυσλεξια ,μαθε να διαβαζεις και να καταλαβαινεις τι γραφουν οι αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητής + δυσλεξία
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 29, 2007, 01:22:15 μμ »
Και εγω ετσι νομιζω,τα ατομα αυτα πρεπει να βρισκονται σε ειδικα σχολεια και το καθε παιδι να αντιμετωπιζεται διαφορετικα.

Αυτά εγραψες  και σου απαντησα για κοινωικο ρατσισμο, τώρα αν μιλουσες για τον διαχωρισμο αυτιστικα και δυσλεξικα  και όχι για το διαχωρισμό δυσλεξηκά – κανονικά που κατάλαβα εγω, χιλια συγνωμη που δε μπορεσα να βρεθω μεσα στο μιαλουδάκι σου,περισοτερεο τυχερός ελπίζω ναμαι την άλλη φορα,θα προσπαθω να μαντεψω πριν απαντισω μη τυχών και με αποπάρεις εσυ.αμα αποπερνεις ετσι και τους μαθητες σου,θα σαι πολύ δημοφηλής.
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.16 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.