*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη  (Αναγνώστηκε 22230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 10:39:45 πμ »
          γλυκιά μου δεν θεωρώ οτι κάνεις κάτι λάθος, ίσα - ίσα το χειρίστηκες όσο πιο σωστά μπορούσες. Ωστόσο νομίζω οτι η Στεφανία είναι ουσιαστικά αυτη που νιώθει απ΄εξω, και όχι το άλλο αγοράκι, που δεν ασχολούνται μαζί του.
          Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι τη Στεφανία την ενοχλεί, το οτι είναι το μόνο κορίτσι στην τάξη και όταν είδε και εσένα να μπαίνεις στην παρεούλα σαν ιση προς ίσους το εξέλαβε λάθος.  Θεώρησε οτι "εγώ είμαι μόνη μου, όπως είναι και η δασκάλα μου, είμαι κορίτσι σαν την δασκάλα μου, άρα μπορώ να κάνω ότι κάνουν και οι δασκάλες". Νομίζω οτι άρχισε να θεωρεί οτι μπορεί να βάζει όρια στους άλλους και όχι στον εαυτό της. Δεν λέω οτι εσύ κάνεις αυτό - κάθε άλλο - απλά είσαι πολύ ισχυρό πρόσωπο στα μάτια των παιδιών. Αρχισε μάλλον να διεκδικεί τον Γιώργο και να τον θεωρεί κτήμα της, για να βγάζει επάνω του όλα αυτά που ενοχλούν την ίδια.
           Η αλήθεια είναι οτι ο Γιώργος και ο Ανδρέας πιέζονται με διαφορετικούς τρόπους το ίδιο απο την Στεφανία.
          Συμφωνώ απόλυτα με ότι σου έγραψαν τα κορίτσια και πιστεύω οτι υπάρχει πολύ υλικό που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις σχετικά στην τάξη. Θα ψάξω να βρώ οτι μπορώ και θα στο στείλω. Προς το παρόν θα ήταν καλό να ασχοληθείς με παιχνίδια κανόνων, ρόλων, κουκλοθέατρο όπως πολύ όμορφα σου παρουσίασαν τα κορίτσια προηγουμένως. Καλή δύναμη ;)

οτι βρώ θα στο στείλω :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:17 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 02:50:28 μμ »

 το οτι η Στεφανια ειναι το μονο κοριτσι της ταξης, πιστευω και γω οτι ειναι καθοριστικος παραγοντας για αυτην την συμπεριφορα της.

Σευχαριστω παρα πολυ για τη γνωμη σου.

Παντως οφειλω να πω οτι ειμαστε σε μια πολυ δυσκολη κατασταση, που με αχγωνει πολυ.... :( :(

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 04:57:11 μμ »
       να προτείνω κάτι;; Γιατί δεν γυρνάς λίγο τον χρόνο πίσω και να ενεργήσεις σαν να είναι οι πρώτες ημέρες στο σχολείο;;

όταν έρχονται τα παιδιά στο σχολείο σε μια τάξη με 20 παιδιά, αφού δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε όλοι σαν ομάδα, ξεκινάμε με ομάδες των 2 παιδιών. Ξέχασε το γεγονός οτι είσαστε μόνο 4, και ξεκινά έτσι.

     Αρχισε να δουλευεις ομαδικά - δυαδικά. Πρώτα η Στεφανία με εσένα, ο Γιώργος και ο Ανδρέας, και σιγά - σιγά με συνδυασμούς. Μάλιστα θα σου πρότεινα η κάθε ομάδα να ασχολείται με κάτι κοινό για τους 2 τους. Ετσι ουσιαστικά ολοι σας θα ανακαλύψετε πολλά διαφορετικά και ταυτόχρονα κοινά που έχετε μεταξύ σας.

    Μια καλή δραστηριότητα, θα ήταν να φτιάχνετε ανα ομάδα, έναν "θησαυρό", που η άλλη ομάδα θα πρέπει να τον ανακαλυψει και να τον κερδίσει. Μην σε τρομάζουν οι λέξεις. Δεν μιλάω για ανταγωνισμό, αναφέρομαι σε προσπάθεια κατανόησης του άλλου, Πχ επιλέγεις εσύ και η Στεφανία να φέρεται ένα αντικέιμενο που σας αρέσει πολύ απο το σπίτι σας. Δεν το λέτε στα αλλα παιδάκια - κάνετε κάποιες τροποποιήσεις σε αυτό (κάποια μικροκατασκευή ίσως) και μετά το κρύβετε σε κάποιο σημείο του σχολείου. ο Γιώργος και ο Ανδρέας πρέπει πρώτα να συνεργαστούν για να βρουν τον θησαυρό και μετά για να τον κερδίσουν - να τον αποκτήσουν, πρέπει να καταλάβουν γιατί διαλέξατε αυτόν τον θησαυρό και όχι κάποιον άλλον....
       θα μπορούσες να κάνεις πολλές τέτοιες δραστηριότητες στα πλάισια μιας θεματικής που θα ονομάζατε "εβδομάδα φιλίας"

παραδείγματα αναφέρω. Τις δραστηριότητες αυτές τις σκέφτηκα τώρα, οπότε σίγουρα θα επιδέχονται πολλές βελτιώσεις και εμπλουτισμό απο σένα και τα παιδιά.

       Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο....

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 05:56:58 μμ »
Μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα σου marianV. 

Δεν το σκεφτηκα ποτε να γυρισω το χρονο πισω  :-[  οπως λες σαν να ειναι οι πρωτες μερες.

"εδδομαδα φιλιας"!!!!! εισαι καταπληκτικη!!!!  θα προσπαθησω να δουλεψω με τον τροπο που λες. τωρα μου ρχονται και καποιες ιδεες (εμπνευση  ;D ;D ) θα το δουμε και θα σε ενημερωσω για τις εξελιξεις!

thanks again!!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:17 »

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:00:35 μμ »
       να προτείνω κάτι;; Γιατί δεν γυρνάς λίγο τον χρόνο πίσω και να ενεργήσεις σαν να είναι οι πρώτες ημέρες στο σχολείο;;

όταν έρχονται τα παιδιά στο σχολείο σε μια τάξη με 20 παιδιά, αφού δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε όλοι σαν ομάδα, ξεκινάμε με ομάδες των 2 παιδιών. Ξέχασε το γεγονός οτι είσαστε μόνο 4, και ξεκινά έτσι.

     Αρχισε να δουλευεις ομαδικά - δυαδικά. Πρώτα η Στεφανία με εσένα, ο Γιώργος και ο Ανδρέας, και σιγά - σιγά με συνδυασμούς. Μάλιστα θα σου πρότεινα η κάθε ομάδα να ασχολείται με κάτι κοινό για τους 2 τους. Ετσι ουσιαστικά ολοι σας θα ανακαλύψετε πολλά διαφορετικά και ταυτόχρονα κοινά που έχετε μεταξύ σας.

    Μια καλή δραστηριότητα, θα ήταν να φτιάχνετε ανα ομάδα, έναν "θησαυρό", που η άλλη ομάδα θα πρέπει να τον ανακαλυψει και να τον κερδίσει. Μην σε τρομάζουν οι λέξεις. Δεν μιλάω για ανταγωνισμό, αναφέρομαι σε προσπάθεια κατανόησης του άλλου, Πχ επιλέγεις εσύ και η Στεφανία να φέρεται ένα αντικέιμενο που σας αρέσει πολύ απο το σπίτι σας. Δεν το λέτε στα αλλα παιδάκια - κάνετε κάποιες τροποποιήσεις σε αυτό (κάποια μικροκατασκευή ίσως) και μετά το κρύβετε σε κάποιο σημείο του σχολείου. ο Γιώργος και ο Ανδρέας πρέπει πρώτα να συνεργαστούν για να βρουν τον θησαυρό και μετά για να τον κερδίσουν - να τον αποκτήσουν, πρέπει να καταλάβουν γιατί διαλέξατε αυτόν τον θησαυρό και όχι κάποιον άλλον....
       θα μπορούσες να κάνεις πολλές τέτοιες δραστηριότητες στα πλάισια μιας θεματικής που θα ονομάζατε "εβδομάδα φιλίας"

παραδείγματα αναφέρω. Τις δραστηριότητες αυτές τις σκέφτηκα τώρα, οπότε σίγουρα θα επιδέχονται πολλές βελτιώσεις και εμπλουτισμό απο σένα και τα παιδιά.

       Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο....



ΜΠΡΑΒΟ!! marianV !!!Πολυ ωραιες ιδεες :) :) :)
Ειδικα αυτη με το ''θησαυρο'' μου αρεσε πολυ ;) ;)
Καταπληκτικο!!

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 12:20:27 μμ »
        χαίρομαι πολύ που σας άρεσε η ιδέα μου :D

       κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει, θα ήταν να φέρετε (ή ακόμη καλύτερα να φτιάξετε κούκλες), όχι που να σας μοιάζουν, αλλα που νομίζετε οτι μοιάζουν στους άλλους. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να πχ να φέρει η Στεφανία 3 κούκλες, και να παίξει κουκλοθέατρο με τον "Γιώργο", τον "Ανδρεα", "Εσένα". Είναι ένας καλός τρόπος να δεις και πώς βλέπει το ένα παιδί το άλλο - όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Είναι σημαντικό νομίζω το κάθε παιδί  να φέρει κούκλες για τους άλλους και όχι για τον ευατό του, έτσι ώστε στο κουκλοθέατρο να παρουσίασει τις σχέσεις των άλλων μεταξύ τους και όχι σε σχέση με αυτό.

       κάτι σαν προβολικό τεστ δηλαδή. Πιστεύω οτι αν το επιλέξεις, θα σε δικαιώσει το αποτελεσμα.........

Καλη επιτύχία ο,τι και αν τελικά επιλέξεις ;)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 12:47:17 μμ »
maria v  υπεροχη η ''εβδομαδα φιλιας ''
πολυ μου αρεσε ;) ;)

Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος KATRIN1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 03:32:20 μμ »
που μπορω αν βρω προβολικα τεστ;

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 04:50:26 μμ »
που μπορω αν βρω προβολικα τεστ;


      αυτό το ψάχνω και εγώ, ωστόσο οι συνάδελφοι μας προτείνουν κάποια ωραία βιβλιογραφία στο αντίστοιχο θέμα του forum. Απο κει και πέρα, οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προβολικό τεστ, αρκεί να ξέρεις τι ψάχνεις και ποιο είναι το θέμα σου.

       Για να καταλάβεις τι εννοώ. Σαν προβολικό τέστ μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ζωγραφιά, ενά κουκλοθέατρο, ένα παιχνίδι μίμησης, οτιδήποτε γενικά θα σου "προβαλλει" αυτό που νιώθει ένα παιδί.... Μπορεί να μην είμαστε ψυχολόγοι, όμως αν παρατηρούμε τα παιδιά, σίγουρα θα μάθουμε πολλά για αυτά....... αλλα και για εμας............

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 05:20:41 μμ »
ένα πολύ καλο βιβλίο που έχει και εγχειρίδιο(είναι και για πιο μεγάλα παιδιά και ίσως να χρειαστεί να σχεδιασεις δικές σου δραστηριότητες) είναι το : Εγώ και Εσυ γινόμαστε Εμείς, απο τα Ελληνικά Γραμματα και ουσιαστικα είναι ένα προγραμμα ελέγχου των συγκρούσεων.Νομίζω πως είναι αρκετά καλό για όλες μας.
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 06:41:37 μμ »
+1000
Είναι τρομερό!! Μου το είε δώσει φωτοτυπιημένο η ψυχολόγος που είχαμε στον παιδικό που δούλευα πριν από μερικά εκατομμύρια χρόνια. Τώρα που έμαθα και τις εκδόσεις θα πάω να το πάρω στάνταρ!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:52:59 μμ »
       

   

       κάτι σαν προβολικό τεστ δηλαδή

μη μη κοροιδεψετε αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι το προβολικο τεστ. :-[ :-[ 
νομιζω οτι καπου καποτε το εχω ξανακουσει,αλλα ως εκει.

μπορει  καποια η καποιος να δωσει μια εξηγηση....... για να μπω στο θεμα?  :-[ :-[


Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 11:08:03 μμ »
ένα πολύ καλο βιβλίο που έχει και εγχειρίδιο(είναι και για πιο μεγάλα παιδιά και ίσως να χρειαστεί να σχεδιασεις δικές σου δραστηριότητες) είναι το : Εγώ και Εσυ γινόμαστε Εμείς, απο τα Ελληνικά Γραμματα και ουσιαστικα είναι ένα προγραμμα ελέγχου των συγκρούσεων.Νομίζω πως είναι αρκετά καλό για όλες μας.

++++++ Μας το είχαν δώσει στη σχολή και είναι όντως πάρα πολύ καλό. Όχι μόνο για την τάξη, μερικές συμβουλές του βοηθάνε πολύ και τις διαπροσωπικές σχέσεις γενικότερα  νομίζω
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 11:23:24 μμ »
Για εμενα απ'ολα τα ψυχοκοινωνικα προγραμματα θεωρω οτι αυτο της Χατζηχρηστου ειναι απο τα καλυτερα. Για ριξε μια ματια. Θα σε βοηθησει πολυ.
http://www.dardanosnet.gr/home/book-details.php?id=1541

Επίσης ενα καλο προβολικο τεστ ειναι το fairy tale test της Καρινας Κουλακογλου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.