*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..  (Αναγνώστηκε 46950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 15, 2022, 10:00:05 πμ »
Το διόρθωσε πάνω στο γραπτό και στον άλλο καλό μαθητή της τάξης, δεν ήταν αβλεψία σε καμία περίπτωση. Επίσης δεν ήταν η μόνη ένδειξη πως κάτι δεν πάει καλά, την έχει και σε άλλα μαθήματα.

Είσαι σίγουρη ότι δεν έχουν παρερμηνεύσει τα παιδιά;

Πάντως αν πήγαιναν να ρωτήσουν και τα δυο παιδιά μαζί, θα ήταν καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 15, 2022, 10:16:41 πμ »
Προτιμώ να μάθει να μην ασχολείται με τέτοιες καταστάσεις. Η αλήθεια είναι πως ζορίστηκα λίγο επειδή θύμωσε χθες, σήμερα όμως έχει ξεπεραστεί...
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 05, 2024, 11:23:12 μμ »
Καλησπέρα. Μια καθηγήτρια, η οποία δέχτηκε πολλά παράπονα από τους μαθητές για τη βαθμολογία της, μοίρασε στους μαθητές να συμπληρώσουν ΕΠΩΝΥΜΑ ερωτηματολόγιο σχετικό με την τη συμπεριφορά της, τον τρόπο διδασκαλίας της και τέτοιες συναφείς ερωτήσεις. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται από τη νομοθεσία η επώνυμη απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτηματολόγια στη σχολική τάξη και μάλιστα από ανήλικους μαθητές;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2024, 01:30:42 πμ από loumbago »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 05:28:07 μμ »
Ουπς, δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο... Για ερωτηματολόγια που αποτελούν μέρος έρευνας θες άδεια από το υπουργείο. Τώρα αυτό πώς το σκέφτηκε να το κάνει; Με ενδιαφέρει να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος ioannasol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μόνιμη Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 06:10:35 μμ »
Ωραίο το θέμα αυτό! Στην Πρωτοβάθμια ούσα και βιώνω τα εξής. 2 νήπια με άρνηση, χτυπούν, ουρλιάζουν και φέρονται άθλια λόγω απουσίας της μαμάς..δίχως υπερβολή έχω φάει κλωτσιές και χτυπήματα και γω...υπερ-εγασία η μια μαμά εκπαιδευτικός σε άλλο αντικείμενο διορισμένη-θέματα υγείας με γονείς η άλλη_ και απουσία μηνών...και 2 με αυτισμό και 2 με ΔΕΠΥ και άλλο ένα δεν ξέρω και γω τι....και βγάλε την τάξη λένε φέτος. Τί να ρωτήσω, τί βοήθεια να ζητήσω? όταν οι ίδιοι οι γονείς θεωρούν ότι όλα οκ και εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Όσα και αν λέω...άχρηστα λόγια. Ναι... υπάρχει βελτίωση επειδή εγώ ξεσκίζομαι αλλά δεν επαρκεί...φαύλος κύκλος....
Η απαξίωσή μας ως εκπαιδευτικοί πέτυχε τελικά. Και πάντες...δημοσιογράφοι και πολιτικοί ας χαίρονται τα αποτελέσματα. Μέσα σε  αυτά τα πλαίσια δεν θα δεχτώ ποτέ αξιολόγηση και ποτέ τίποτα από το κράτος αυτό το ανάλγητο. Να με συνδράμει, να δεχτώ και αξιολόγηση και όλα. Αλλά και να θέσει ψυχολόγο σε κάθε δομή, να μας βοηθά και να βοηθά τους γονείς.ΕΛΕΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2024, 03:24:51 μμ από ioannasol »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 07:12:07 μμ »
Ουπς, δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο... Για ερωτηματολόγια που αποτελούν μέρος έρευνας θες άδεια από το υπουργείο. Τώρα αυτό πώς το σκέφτηκε να το κάνει; Με ενδιαφέρει να μάθω.

Εγω ανώνυμα δίνω ένα διαμορφωμένο που είχα δει σε ένα βιβλίο καθηγητη που κυρίως είναι αυτοαξιολόγηση των παιδιών με προτάσεις και για τη διδασκαλία. Επώνυμο δεν βρίσκω κατ αρχας το νόημα να το κανεις.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 07, 2024, 11:33:29 πμ »
Καλησπέρα. Μια καθηγήτρια, η οποία δέχτηκε πολλά παράπονα από τους μαθητές για τη βαθμολογία της, μοίρασε στους μαθητές να συμπληρώσουν ΕΠΩΝΥΜΑ ερωτηματολόγιο σχετικό με την τη συμπεριφορά της, τον τρόπο διδασκαλίας της και τέτοιες συναφείς ερωτήσεις. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται από τη νομοθεσία η επώνυμη απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτηματολόγια στη σχολική τάξη και μάλιστα από ανήλικους μαθητές;

Διάβασα το μήνυμα αυτό και ελπίζω να εννοείς πως σκέφτηκε να κάνει κάτι τέτοιο και όχι πως όντως το έκανε. Δεν θέλω να πιστέψω πως κάποιος με πτυχίο και μάλιστα παιδαγωγού θα έκανε τέτοια επιπολαιότητα και θα είχε τέτοια άγνοια. Ακόμη και αν έγραψε με σαφήνεια στο ερωτηματολόγιο πως δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωσή του, στο δικό μου σχολείο θα είχε τόσες αναφορές στη δευτεροβάθμια όσοι ήταν και οι μαθητές που το κράτησαν στα χέρια τους. Δικαίως φυσικά για μένα και δεν νομίζω πως θα γλίτωνε και την ΕΔΕ. Ακόμη και στα πανεπιστήμια που οι φοιτητές είναι ενήλικοι, τα ερωτηματολόγια για τους καθηγητές είναι ανώνυμα και προαιρετικά. Αν συνδυαστεί μάλιστα η κίνηση αυτή με τα παράπονα για την βαθμολογία της, το μείγμα είναι εκρηκτικό για το πώς θα το χειριστούν οι δικηγόροι που πιθανόν να εμπλακούν. Και όλα αυτά για το τίποτα. Αποκλείω να δώσει άδεια διευθυντής για κάτι τέτοιο, οπότε δεν θα πιστεύω να την στηρίξει κανείς. Στο Δημοτικό βάζουν καμιά φορά θέμα έκθεσης να γράψουν για την δασκάλα τους (η δασκάλα η ίδια) και αυτό ακόμη το θεωρώ μεγάλο φάουλ.
Τι να πω βέβαια, μπορεί εγώ να είμαι η παράξενη

Ουπς, δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο... Για ερωτηματολόγια που αποτελούν μέρος έρευνας θες άδεια από το υπουργείο. Τώρα αυτό πώς το σκέφτηκε να το κάνει; Με ενδιαφέρει να μάθω.
Πιθανολογώ με θυμό, αγανάκτηση ίσως, πιθανόν εκδικητικότητα, ναρκισσισμό και θέλοντας να αποδείξει πως είναι καλή στο μάθημά της. Όλα λάθος.

Εγω ανώνυμα δίνω ένα διαμορφωμένο που είχα δει σε ένα βιβλίο καθηγητη που κυρίως είναι αυτοαξιολόγηση των παιδιών με προτάσεις και για τη διδασκαλία. Επώνυμο δεν βρίσκω κατ αρχας το νόημα να το κανεις.
Κι εγώ δίνω, προαιρετικό και μόνο στην τελευταία τάξη. Τα μαζεύουν οι ίδιοι και μου τα δίνουν όλα μαζί . Σε ένα πεδίο που αν θέλουν μπορούν να σχολιάσουν, ζητώ να γράψουν κεφαλαία και με το αριστερό χέρι. Είναι εργαλείο για δική μας αξιολόγηση και έχω πάρει ενδιαφέροντα σχόλια, με κορυφαίο ένα πριν χρόνια: ΜΟΥ ΕΠΡΗΞΕΣ ΤΑ ΣΚΩΤΙΑ (κατά λέξη)
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 07, 2024, 02:20:53 μμ »
@ppil αρκετά εποικοδομητικό σχόλιο, όντως.
Το ερωτηματολόγιο που έχω βρει και διαμορφώσει είναι αυτοαξιολόγηση των παιδιών σε δικά τους ζητήματα και επιπλέον ρωτάει τι τους αρέσει- δεν αρέσει - θα ήθελαν να αλλάξει στο μαθημ, αρκετά ασαφές ώστε να εννοεί και το διδακτικό αντικείμενο και τον εκπαιδευτικό. Αφήνω να απαντήσουν όσες ερωτήσεις θέλουν και επώνυμα ή ανώνυμα. Όλοι επιλέγουν να βάλουν όνομα. Έχω και μια εκδοχή για β και γ τάξη που ρωτάει και τι βαθμό περιμένουν, που έχει πολύ ενδιαφέρον διότι το 95% περιμένει τον ίδιο ή χαμηλότερο. Αυτό επειδή το έχω βρει σε βιβλίο καθηγητη δεν το φοβάμαι και κυρίως διότι είναι για τα παιδιά. Αποκλειστικα για εμένα δεν θα έδινα επώνυμο και θα έπαιρνα μέτρα για να μην αποκαλυφθεί και ο γραφικός χαρακτήρας.
Τώρα αυτό που έκανε η συνάδελφος, το βρίσκω τελείως αψυχολόγητο. Μάλλον ένα από τα πολλά αψυχολόγητα που κάνουμε όταν είμαστε νέοι και βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 07, 2024, 08:36:17 μμ »
@Έσπερος
Εγώ χρησιμοποιώ ερωτηματολόγιο που προσάρμοσα η ίδια από μεταπτυχιακό στο οποίο αξιολογούσαμε τους καθηγητές πανεπιστημίου. Είναι βαθμολόγηση από τα παιδιά για μένα αποκλειστικά σε διάφορους τομείς (γνώσεις, μεταδοτικότητα, ενδιαφέρον για την παράδοση, ενδιαφέρον για τους μαθητές, συνέπεια, αξιοπιστία σε απαντήσεις ερωτήσεων, έλεγχο της τάξης). Έχει ερώτηση για το αν χρησιμοποιώ τα απαραίτητα εποπτικά μέσα, αν είμαι αυστηρή στους βαθμούς που έχω βάλει, αν θα με επέλεγαν να διδάξω τα ίδια μαθήματα οι ίδιοι αν μπορούσαν κλπ. Σε όλα αυτά δεν γράφουν κάτι αλλά επιλέγουν βαθμούς από το 1 ως το 5, με εξαίρεση κάποιες γραμμές στο τέλος που μπορούν να σχολιάσουν ό,τι θέλουν. Εκεί πίστευα πως θα έβριζαν και ήμουν επιφυλακτική, αλλά διαψεύστηκα. Δεν βάζουν το όνομά τους (επιμένω σε αυτό πολύ γιατί ακυρώνει την όλη διαδικασία). Το περιμένουν πώς και πώς πάντως, νιώθουν μια δικαίωση στην ιδέα πως θα μου βάλουν βαθμούς. Πρόσφατα έβαλα σε μαθητή μονόωρη και μου είπε: Θα τα πούμε μόλις βάλουμε κι εμείς βαθμούς κυρία.
Συνεχίζω να το χρησιμοποιώ γιατί απαντούν ειλικρινά σε όλα. Μετά τα διπλώνουν και τα μπερδεύουν σε κουτί και μου τα δίνουν. Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να έχω ξεχωριστό σε κάθε μάθημα, είναι για όσα διδάσκω γενικά. Για τους βαθμούς μιλάμε προφορικά για τι περιμένουν και όντως είναι οι καλύτεροι κριτές του εαυτού τους.

Στο θέμα παραπάνω, εγώ δεν το βρίσκω μια νεανική απερισκεψία, συγχωρέστε με να μην έχω σε καμία υπόληψη κάποιον που ζητά δήλωση φρονημάτων για να "αποδείξει" πως είναι καλός στη δουλειά του. Ερωτηματολόγιο με όνομα είναι ψυχολογικός εκβιασμός.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 07, 2024, 09:30:35 μμ »
Το δικό σου σαφώς δεν μπορεί να είναι επώνυμο. Το δικό μου είναι διαφορετικό γιατί ο σκοπός είναι η αυτοκριτική των
παιδιών, αλλά παρεμπιπτόντως μπορούν να γίνουν κάποια σχόλια και προς εμένα, αν θέλουν. Ένα ωραίο που κου είχε τύχει, είναι να γράφει ότι δεν μπορεί να παρακολουθήσει λόγω φασαρίας, ένας από τους πρωτοστάτες της φασαρίας.

Στα παιδιά αρέσει να τους δίνεις λόγο και να δείχνεις ότι είσαι έτοιμος και για αυτοκριτική, και φυσικά να μπορείς να δεχτείς τεκμηριωμένη κριτική. Καμία σχέση βέβαια με το ερωτηματολόγιο της συναδέλφου. Εγω θα ήμουν επιεικής αν είναι απειρη. Μπορεί η πρόθεση να είναι καλή, μπορεί και να μην είναι, δεν το γνωρίζουμε. Σίγουρα φαίνεται σπασμωδική κίνηση. Κι έτσι ερχόμαστε στο πιο βασικό. Αν εχεις θέμα και είσαι άπειρος, καλό είναι να ρωτάς πρώτα πριν ενεργήσεις. Οι νέοι πάνω στην απελπισία ενεργουν περίεργα, όλοι το έχουμε πάθει, γι αυτό πρέπει να κάνουμε μια παύση και να ρωτάμε.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 07, 2024, 10:54:14 μμ »
Όταν κανείς υπηρετήσει κάποια λίγα χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση μαθαίνει ν' αποφεύγει τις κακοτοπιές. Εγώ δεν έχω κάποια συμβουλή να δώσω στους νέους. Θα μάθουν απ' τα παθήματά τους μοιραία. Ή μάλλον έχω να δώσω μια συμβουλή. Νέοι συνάδελφοι κρατηθείτε μ α κ ρ υ ά από παλαίουρες που θα το παίξουν καλοθελητές συβουλατόροι. Θα σας πάρουν στο λαιμό τους. Είναι οι χειρότεροι δάσκαλοι. Ρωτήστε τους μαθητές και θα καταλάβετε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 08, 2024, 11:28:23 πμ »
Όταν κανείς υπηρετήσει κάποια λίγα χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση μαθαίνει ν' αποφεύγει τις κακοτοπιές. Εγώ δεν έχω κάποια συμβουλή να δώσω στους νέους. Θα μάθουν απ' τα παθήματά τους μοιραία. Ή μάλλον έχω να δώσω μια συμβουλή. Νέοι συνάδελφοι κρατηθείτε μ α κ ρ υ ά από παλαίουρες που θα το παίξουν καλοθελητές συβουλατόροι. Θα σας πάρουν στο λαιμό τους. Είναι οι χειρότεροι δάσκαλοι. Ρωτήστε τους μαθητές και θα καταλάβετε.

Αυτό είναι πολύ αφοριστικό. Ένας νέος αν κάνει γκάφες μπορεί να εκτεθεί πολύ άσχημα, να αντιμετωπίσει μεγάλες αντιδράσεις, να αναλωθεί πολύς χρόνος στην αποκατάσταση της φήμης του, και όλο αυτό να τραβήξει την προσοχή και από την ουσια της δουλειάς του που μπορεί να είναι εξαιρετική. Εξάλλου είναι παρα μα παρα πολύ αντισυναδελφικο να βλέπεις έναν νέο άνθρωπο να πελαγοδρομεί, και να μην θες να βοηθησεις.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 08, 2024, 02:25:39 μμ »
Νομίζω πως καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο leon. και δεν αναφέρεται σε τέτοια ευγενικά κίνητρα. Μιλάει, αν καταλαβαίνω σωστά,  για δεινόσαυρους μιας περιοχής που θέλουν να υποδείξουν συμπεριφορές στους νεότερους που θα διευκολύνουν την δική τους αναπηρία.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλήματα στις σχέσεις με τα παιδιά..
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 08, 2024, 02:32:00 μμ »
Νομίζω πως καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί ο leon. και δεν αναφέρεται σε τέτοια ευγενικά κίνητρα. Μιλάει, αν καταλαβαίνω σωστά,  για δεινόσαυρους μιας περιοχής που θέλουν να υποδείξουν συμπεριφορές στους νεότερους που θα διευκολύνουν την δική τους αναπηρία.

Υπάρχουν και τέτοιοι, αν και εγω δεν έχω συναντήσει. Το χειρότερο που έχω δει είναι να βλέπουν έναν άνθρωπο να πελαγοδρομεί και να γελάνε κουτσομπολεύοντας. Έχω δει ακόμα και να υποδαυλίζουν καταστάσεις, βλέποντας έναν νέο σε έξαλλη κατάσταση που σκέφτεται να κάνει κάτι ακραίο, αντί να του πει κάποιος να σταματήσει λίγο και να σκεφτεί ψύχραιμα για να μην φουντώσει εξίσου ακραίες μαθητικές αντιδράσεις, απο τις οποίες τελικά ο εκπαιδευτικός θα εκτεθεί.

Γενικα καλό είναι να έχουμε τη διάθεση να ζητάμε συμβουλές. Η διαχείριση των
παιδιών δεν έχει καμία σχέση με τη μόρφωση και τα προσόντα μας, και δεν είναι ωραίο ένας νέος να θεωρεί ότι τα ξέρει όλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.