*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:26:05 μμ »
Η έννοια συντήρηση κρίνεται, στην προκειμένη περίπτωση, εκ του αποτελέσματος. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλά δεδομένα για να μας πείσουν πως τα α.ε. έχουν συνδεθεί με συντηρητικές αντιλήψεις. Φυσικά και δεν πρέπει να απορρίψουμε τη διδασκαλία τους για τον παραπάνω λόγο. Όμως οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικοί και εν τέλει αρνητικοί σε προσπάθειες που προσπαθούν να περάσουν τα α.ε. στην εκπαίδευση με τρόπους που κάθε άλλο παρά μορφώνουν τους μαθητές. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:13 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:42:47 μμ »
Προσπάθησε να μην  ταυτίζεις συντηρητισμό κ Αρχαία Ελληνικά.Μόνο να κερδίσεις έχεις.Αυτά τα γράφω τελείως φιλικά.


υγ.Κάνω πολλά παιδιά κάθε μέρα να γελούν όταν τους λέω:<< Βρε ξέχασες τα μαραφέτια ,δες πάλι τους τύπους κ στόλισε τους..>>(εννοώ τους  τόνους,υπογεγραμμένες,πνεύματα).Μερικά πράγματα είναι τόσο απλά αλλά ο τρόπος που μας τα δείχνουν κ τα επιχειρήματα που προβάλλουν  για να μας πείσουν να τα κάνουμε έχουν επιβλητικό κ πιεστικό χαρακτήρα με αποτέλεσμα να τα αποστρεφόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:58:15 μμ »
Καταλαβαίνω απόλυτα την προσκόλληση με τα ''μαραφέτια'', όπως γράφεις, αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα μαραφέτια αυτά θα ήταν κατανοητά από τους ίδιους τους αρχαίους Έλληνες, τη γλώσσα των οποίων διδάσκουμε.

Ευχαριστώ για τη φιλική συμβουλή. Όμως φυσικά και δεν μπορώ να δεχτώ την άποψή σου. Ακόμη κι αν εγώ προσπαθήσω να μην ταυτίζω συντηρητισμό με α.ε., οι δύο έννοιες έχουν ταυτιστεί, όσο κι αν δυσκολεύεσαι να το δεχτείς. Σε παραπέμπω στην ιστορία του εκπαιδευτικού μας συστήματος και κυρίως στο γλωσσικό ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:08:07 μμ »
Εφόσον πιστεύεις ότι ακόμη υπάρχει γλωσσικό ζήτημα κ παίρνεις κ στρατόπεδο σαυτό, πάω πάσο.Εγώ απλά είπα ότι καλό είναι να αξιοποιούμε οτιδήποτε χρήσιμο υπάρχει ,να μην έχουμε κολλήματα κ  να χαιρόμαστε τον πλούτο της γλώσσας μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:25:13 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:16:35 μμ »
Προσπάθησε να μην  ταυτίζεις συντηρητισμό κ Αρχαία Ελληνικά.Μόνο να κερδίσεις έχεις.Αυτά τα γράφω τελείως φιλικά.

Το γεγονός ότι είναι λάθος αυτή η ταύτιση δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται. Δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε σαν να μην υπάρχει. Υπάρχει και είναι καθημερινότητα. Και δυστυχώς, υπάρχει και γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης σε πολιτικό επίπεδο. Φυσικά, κάποιοι μπορούν να συμφωνούν με αυτή την ταύτιση, προσωπικά εγώ όχι.

Εγώ απλά είπα ότι καλό είναι να αξιοποιούμε οτιδήποτε χρήσιμο υπάρχει ,να μην έχουμε κολλήματα κ  να χαιρόμαστε τον πλούτο της γλώσσας μας.
Ο πλούτος της γλώσσας μας δεν είναι η εμμονή στην αττική διάλεκτο, είναι; Διδάσκουμε μόνο τους "κλασικούς" και μετά άλμα στη νεοελληνική λογοτεχνία, η οποία διδάσκεται τσάτρα πάτρα. Ποιον πλούτο χαιρόμαστε όταν αφήνουμε απέξω τους ελληνιστικούς χρόνους, τους βυζαντικούς, ειδικά τη δημώδη λογοτεχνία, που εγώ τη λατρεύω, την κρητική αναγέννηση αλλά και τον ουμανισμό; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας μαθητής θα κάνει 4 ώρες όλες κι όλες Ερωτόκριτο στη ζωή του και μετα βίας 10 Σολωμό, ενώ θα κάνει ένα ολόκληρο τετράμηνο Θουκυδίδη.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:21:51 μμ »
Προσπάθησε να μην  ταυτίζεις συντηρητισμό κ Αρχαία Ελληνικά.Μόνο να κερδίσεις έχεις.Αυτά τα γράφω τελείως φιλικά.

Το γεγονός ότι είναι λάθος αυτή η ταύτιση δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται. Δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε σαν να μην υπάρχει. Υπάρχει και είναι καθημερινότητα. Και δυστυχώς, υπάρχει και γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης σε πολιτικό επίπεδο. Φυσικά, κάποιοι μπορούν να συμφωνούν με αυτή την ταύτιση, προσωπικά εγώ όχι.

Εγώ απλά είπα ότι καλό είναι να αξιοποιούμε οτιδήποτε χρήσιμο υπάρχει ,να μην έχουμε κολλήματα κ  να χαιρόμαστε τον πλούτο της γλώσσας μας.
Ο πλούτος της γλώσσας μας δεν είναι η εμμονή στην αττική διάλεκτο, είναι; Διδάσκουμε μόνο τους "κλασικούς" και μετά άλμα στη νεοελληνική λογοτεχνία, η οποία διδάσκεται τσάτρα πάτρα. Ποιον πλούτο χαιρόμαστε όταν αφήνουμε απέξω τους ελληνιστικούς χρόνους, τους βυζαντικούς, ειδικά τη δημώδη λογοτεχνία, που εγώ τη λατρεύω, την κρητική αναγέννηση αλλά και τον ουμανισμό; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας μαθητής θα κάνει 4 ώρες όλες κι όλες Ερωτόκριτο στη ζωή του και μετα βίας 10 Σολωμό, ενώ θα κάνει ένα ολόκληρο τετράμηνο Θουκυδίδη.

Θα μπούμε σε αντίλογο κ προσωπικά δεν το θέλω καθόλου.Απλά θα σου πω ότι κάπου έχεις λάθος ,δεν συμφωνώ μαζί σου ως προς τη διδακτέα ύλη.Μάλλον δεν έχεις διδάξει σε γυμνάσιο,αυτό φαίνεται από αυτά που γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:24:12 μμ »
Εφόσον πιστεύεις ότι ακόμη υπάρχει γλωσσικό ζήτημα κ παίρνεις κ στρατόπεδο σαυτό, πάω πάσο.
Δε νομίζω να είπα τίποτε από τα δύο.

Εγώ απλά είπα ότι καλό είναι να αξιοποιούμε οτιδήποτε χρήσιμο υπάρχει ,να μην έχουμε κολλήματα κ  να χαιρόμαστε τον πλούτο της γλώσσας μας.
Θα συμφωνήσω με αυτή την άποψη, αλλά δεν είπες μόνο αυτό. Ανέφερες επίσης ότι:
Ποιος τελικά ορίζει τι είναι συντηρητικό κ τι όχι?Επειδή κάποιοι  οπαδοί του συντηρητισμού κ γενικότερα ηθικολόγοι συνέδεσαν τα Αρχαία Ελληνικά με κάτι σεβαστό,κλασικό, με γενικόλογα επιχειρήματα για τη χρησιμότητα τους ,συντηρητικές ιδέες (βλέπε δικτάτορες,Χίτλερ κλπ)πρέπει να τα απορρίψουμε πλήρως?
Αυτό και μόνο, εκτός του ότι είναι ιστορικά ελλιπέστατο, διαγράφει τους γλωσσικούς αγώνες (και αγωνίες) δεκαετιών.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:28:06 μμ »
Όλη αυτή η γκρίνια και η "φαγωμάρα" μεταξύ μας, δεν θα υπήρχε, αν υπήρχαν περισσότεροι διορισμοί..Άν τα ποσοστά ήταν 1:1 όπως στους δασκάλους, τότε δεν θα απασχολούσε τους φιλολόγους να διορίζονται και στα δημοτικά..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:33:01 μμ »
Όλη αυτή η γκρίνια και η "φαγωμάρα" μεταξύ μας, δεν θα υπήρχε, αν υπήρχαν περισσότεροι διορισμοί..Άν τα ποσοστά ήταν 1:1 όπως στους δασκάλους, τότε δεν θα απασχολούσε τους φιλολόγους να διορίζονται και στα δημοτικά..
Εγώ δεν βλέπω "γκρίνια" και "φαγωμάρα", αλλά αντιπαράθεση απόψεων, το οποίο είναι πολύ θετικό.

Ποιον πλούτο χαιρόμαστε όταν αφήνουμε απέξω τους ελληνιστικούς χρόνους, τους βυζαντικούς, ειδικά τη δημώδη λογοτεχνία, που εγώ τη λατρεύω, την κρητική αναγέννηση αλλά και τον ουμανισμό; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας μαθητής θα κάνει 4 ώρες όλες κι όλες Ερωτόκριτο στη ζωή του και μετα βίας 10 Σολωμό, ενώ θα κάνει ένα ολόκληρο τετράμηνο Θουκυδίδη.
+1


Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:40:56 μμ »
Συγγνώμη αλλά εγώ δεν ήθελα επουδενί να αναφερθώ στο γλωσσικό ζήτημα το οποίο κατέχω  πλήρως (δεν κάνω επίδειξη γνώσεων γιαυτό κ  αναφέρθηκα ακροθιγώς σε κάτι που δεν αφορά το θέμα μας) )κ έχω διδαχτεί κ μελετήσει αναλυτικά.Που κολλάει το γλωσσικό μας ζήτημα με την διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών ι?Εκεί ήταν μια αναμέτρηση των δημοκρατικών ή προοδευτικών στοιχείων με τα συντηρητικά.Η αναμέτρηση της δημοτικής με την καθαρεύουσα.Σου είπε κανείς ότι στις μέρες μας τίθεται θέμα επίσημης γλώσσας?Αν τώρα επιμένεις να ταυτίζεις τα α.ε με τον συντηρητισμό κ όχι με την  πρόοδο είναι δική σου θέση κ ευτυχώς όχι όλης της κοινωνίας που έχει ανοιχτό μυαλό κ πιστεύει σε σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους.Ο κόσμος πάει μπροστά όχι πίσω.Τίποτα ωραίο δε γεννιέται με παρθενογέννεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 11:07:27 πμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:44:43 μμ »
@green ice, θεωρείς πραγματικά ότι είναι σωστή η εμμονή των αναλυτικών προγραμμάτων στην αττική διάλεκτο, ενώ ουσιαστικά παραλείπονται περίπου 2000 χρόνια εξέλιξης της ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας; Προσωπικά, θα προτιμούσα μια αλλαγή στην διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας, έτσι ώστε να μην χωρίζεται σε "αρχαία" και "νέα", αλλά να είναι ένα, ενιαίο μάθημα, στο οποίο να φαίνεται η εξέλιξη της γλώσσας στην ιστορικότητα της. Νομίζω ότι η διάκριση, έτσι όπως την έχουμε οι περισσότεροι στα κεφάλια μας, τονίζει περισσότερο τις ασυνέχειες ανάμεσα στα δύο γλωσσικά συστήματα παρά τις συνέχειες. Θα μπορούσε να ρωτήσει κανεις: Αφού είναι η ίδια γλώσσα, γιατί είναι δύο διαφορετικά μαθήματα;  :-\

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:55:15 μμ »
Που κολλάει το γλωσσικό μας ζήτημα με την διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών ι?
Είναι φυσικά άρρηκτα συνδεδεμένα.

Σου είπε κανείς ότι στις μέρες μας τίθεται θέμα επίσημης γλώσσας?
Όχι, αυτό δεν μου το είπε κανείς, ούτε το αναφέρω. Εσύ το έγραψες.
Ωστόσο, παραμένει ανοιχτό το θέμα της 'ελληνικότητας'.

Αν τώρα επιμένεις να ταυτίζεις τα α.ε με τον συντηρητισμό κ όχι με την  πρόοδο είναι δική σου θέση κ ευτυχώς όχι όλης της κοινωνίας που έχει ανοιχτό μυαλό κ πιστεύει σε σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους.
Δε νομίζω ότι μπορείς να μιλάς για όλη την κοινωνία. Χωρίς αποδείξεις τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:57:34 μμ »
Πάρτε στα χέρια σας κ ξεφυλλίστε λιγάκι τα νέα βιβλία  στα Αρχαία του Γυμνασίου κ αν βρείτε κείμενα μόνο σε αττικοιωνική ,ελάτε να ξαναμιλήσουμε.Σύντομα να πω ότι στα Νέα Ελληνικά τα παιδιά διδάσκονται όλες τις φάσεις της Νέας ελληνικής γραμματείας κ υπάρχουν αντιπροσωπευτικά δείγματα από όλες τις περιόδους.Φυσικά, κ δεν μπορούν διδαχτούν τα πάντα ούτε στα Αρχαία ούτε στα Νέα για λόγους οικονομίας χρόνου κ επιπλέον γιατί όλα τα κείμενα αρχαία ή νεώτερα δεν είναι τόσο σπουδαία όσο άλλα.Ένας Θουκυδίδης φυσικά αξίζει να διδαχτεί ολόκληρο τετράμηνο,υπήρξε κ θα είναι πάντα ο πρώτος ιστορικός επιστήμονας!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 09:19:33 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:03:12 μμ »
Δε θα συνεχίσω να κάνω διάλογο για την κόντρα κ την αντιπαράθεση ,γιατί είναι κάτι που απεχθάνομαι.Καλή συνέχεια κ καλό κουράγιο στο υπεύθυνο κ  συνάμα συναρπαστικό έργο της διδασκαλίας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159812
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.