*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 96075 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #322 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 07:09:29 μμ »
και να προσεχουμε πως μιλαμε για τους δασκάλους και τους νηπιαγωγους ! 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #323 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 07:09:37 μμ »
Δεν είναι αυτές οι ανάγκες του ανθρώπου.Εάν είχαμε σε ισορροπία αναπτύξει πνεύμα, σώμα και ψυχή δεν έχουμε ανάγκη τέτοια.Ξέρω και πετυχημένους με αυτοπραγμάτωση και μορφωμένους και με παιδεία.Ανθρώπους όμως με ισορροπία στα παραπάνω, δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #324 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 07:23:21 μμ »
δε πιστευω να εννοεις εμενα Tao of love ?   ;D ;D ;D

εγω εχω αναπτύξει σε ισορροπια το σωμα μου (γιατι παω σε γυμναστηριο σχεδον καθημερινα), τη ψυχη μου (γιαυτο ειμαι ευαισθητος και εχω σαν αρχη μου το "ουδεις εκων κακος" του Σωκρατη). Στο πνευμα λιγο υστερω και το παλευω οσο μπορω, αυτο το ρημαδι το "γνωθι σεαυτόν", γιαυτο και ειμαι οπαδος της "μέσης" οδου.Απόλυτος δεν υπηρξα ποτε.... ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #325 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 07:36:27 μμ »
Μια χαρά παιδί λοιπόν :)

Για να μην παρεξηγηθώ.Όλα τα παραπάνω όλοι τα γνωρίζουμε, τα έχουμε διδαχτεί και δεν τα βάζω ούτε με την αυτοπραγμάτωση, ούτε την παιδεία, ούτε τη μόρφωση.Εννοείται αυτό ;)Όμως, εάν όλα αυτά (που είναι σπουδαία) δεν "πατούν" σε άνθρωπο τι νόημα έχουν;Η μόνη αξία που τους δίνω είναι εάν τα δω σε άνθρωπο που έχει μια αρμονία κιόλας.Αν δε είναι βασικά αυτά να μάθει ένας άνθρωπος τότε τι είναι;Δηλαδή οι βασικές ανάγκες πρώτα και μετά όλα τα άλλα...
MARKOS ο Σωκράτης είναι από τους φιλοσόφους που δεν άφησε κανένα γραπτό κείμενο και ό,τι ξέρουμε είναι από τους μαθητές του, ε;Πόσο τον αγάπησαν!κ κυρίως ο Πλάτωνας που ήταν και ποιητής.Καθόλου τυχαία όλα αυτά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #326 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 07:52:42 μμ »
μα, δεν ειπα "εγραψε" ο Σωκρατης. ειπα οτι ανηκει στο Σωκρατη.
Αυτοι ηταν δασκαλοι,...σημερα αντε τρεχα να τους βρεις....μονο κλαψουρες ...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #327 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 08:00:06 μμ »
Ναι εντάξει.Γνωρίζω ότι το ξέρεις ;) Απλώς παρέθεσα μια αγαπημένη μου ιστορία από τις πολλές που ακόμα είναι ζωντανές, αν και πολλοί αποστειρωμένοι τα θέλουν νεκρά όλα αυτά.Άλλο θέμα το πώς διδάσκονται στα σχολεία.Όσοι έχουν ζωντανό το πνεύμα τους ξέρουν και να τα διδάξουν.
Τουλάχιστον κάποιοι τους αγαπάμε ακόμα.Το ξέρω στα σίγουρα, ακόμα και μαθητές.Και χαίρομαι από τη μια που δεν έγιναν "σύστημα" στις μέρες μας όπως τόσα και τόσα...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #328 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 08:17:40 μμ »
Αν τα χρόνια του Δημοτικού ήταν λιγότερα  τα αποτελέσματα στην PISA θα ήταν χειρότερα. Βομβαρδίζουμε τα παιδιά με γνώσεις και δεξιότητες παραβλέποντας τις   στάσεις. Είμαστε τόσο εγωιστές που δεν ακούμε το καμπανάκι της αποτυχίας μας (π.χ. το άρθρο της καθημερινής) και συνεχίζουμε τα ίδια λάθη.Κι όχι μόνο τα ίδια αλλά να τα χειροτερέψουμε (λιγότερο Δημοτικό). Όσοι είναι οι υπεύθυνοι και εργατικοί δάσκαλοι άλλοι τόσοι είναι και οι υπαίθυνοι και εργατικοί καθηγητές. Η διαφορά όμως είναι ότι εργατικοί δάσκαλοι ξέρουν τουλάχιστον τι πρέπει να κάνουν αν θέλουν να δουλέψουν, ενώ οι εργατικοί καθηγητές παλεύουν μόνοι τους  ψάχνοντας διδακτικές μεθόδους. Πόσο να αντέξουν οι άνθρωποι με δεδομένο της κακής αμοιβής τους; Η Ελλάδα δεν μπορεί να εκμεταλευτεί (εφόσον δεν τους προετοιμάζει ) τους καθηγητές που με το άριστο (οι πιο πολλοί )γνωστικό τους επίπεδο θέλουν να κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά μας. Κι αυτό που κάνουν είναι να τους βομβαρδίζουν με γνώσεις , γνώσείς, γνώσεις και στο τέλος τα παιδιά να μισούν το σχολείο. Διαβάστε το άρθρο της καθημερινής και αναζητήστε πληροφορίες για τον γραμματισμό μπας και διορθώσουμε κάτι στην Β'βάθμια και αφήστε το Δημοτικό. Συγγνώμη αν φαίνεται αυτό σαν διαταγή. Σίγουρα δεν είναι διαταγή (πώς θα είχα το δικαίωμα να διατάζω, δεν είμαι παντογνώστης, απλά αυτή είναι η γνώμη μου). Φιλικά!!!!

Ποιο άρθρο της Καθημερινής εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #329 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 08:43:49 μμ »
Αν τα χρόνια του Δημοτικού ήταν λιγότερα  τα αποτελέσματα στην PISA θα ήταν χειρότερα. Βομβαρδίζουμε τα παιδιά με γνώσεις και δεξιότητες παραβλέποντας τις   στάσεις. Είμαστε τόσο εγωιστές που δεν ακούμε το καμπανάκι της αποτυχίας μας (π.χ. το άρθρο της καθημερινής) και συνεχίζουμε τα ίδια λάθη.Κι όχι μόνο τα ίδια αλλά να τα χειροτερέψουμε (λιγότερο Δημοτικό). Όσοι είναι οι υπεύθυνοι και εργατικοί δάσκαλοι άλλοι τόσοι είναι και οι υπαίθυνοι και εργατικοί καθηγητές. Η διαφορά όμως είναι ότι εργατικοί δάσκαλοι ξέρουν τουλάχιστον τι πρέπει να κάνουν αν θέλουν να δουλέψουν, ενώ οι εργατικοί καθηγητές παλεύουν μόνοι τους  ψάχνοντας διδακτικές μεθόδους. Πόσο να αντέξουν οι άνθρωποι με δεδομένο της κακής αμοιβής τους; Η Ελλάδα δεν μπορεί να εκμεταλευτεί (εφόσον δεν τους προετοιμάζει ) τους καθηγητές που με το άριστο (οι πιο πολλοί )γνωστικό τους επίπεδο θέλουν να κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά μας. Κι αυτό που κάνουν είναι να τους βομβαρδίζουν με γνώσεις , γνώσείς, γνώσεις και στο τέλος τα παιδιά να μισούν το σχολείο. Διαβάστε το άρθρο της καθημερινής και αναζητήστε πληροφορίες για τον γραμματισμό μπας και διορθώσουμε κάτι στην Β'βάθμια και αφήστε το Δημοτικό. Συγγνώμη αν φαίνεται αυτό σαν διαταγή. Σίγουρα δεν είναι διαταγή (πώς θα είχα το δικαίωμα να διατάζω, δεν είμαι παντογνώστης, απλά αυτή είναι η γνώμη μου). Φιλικά!!!!

Ποιο άρθρο της Καθημερινής εννοεί
Χωρίς κριτική σκέψη οι Έλληνες μαθητές  του Απόστολου Λακασα 17/12/10

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #330 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 10:12:21 μμ »
καλά λοιπόν αφού έτσι το θελησες πάπια .....ας μην διορίζονταν άμεσα και θα βλέπαμε για την προθυμία των δασκάλων και για τη βάση  των σχόλων τους ,ας προσέχουμε τί λέμε και μην παίρνουμε σβάρνα ολόκληρο επιστημόνικο κλάδο για ένα υ στον Ευριπίδη

πάντα φιλικά....

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #331 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 01:57:42 πμ »
καλά λοιπόν αφού έτσι το θελησες πάπια .....ας μην διορίζονταν άμεσα και θα βλέπαμε για την προθυμία των δασκάλων και για τη βάση  των σχόλων τους ,ας προσέχουμε τί λέμε και μην παίρνουμε σβάρνα ολόκληρο επιστημόνικο κλάδο για ένα υ στον Ευριπίδη !!!

 'Oσο για την παιδαγωγική κατάρτιση και τα συναφή. απέχει πάρα πολύ η θεωρία από την πράξη ,άποψη  δική μου αλλά και φίλων δασκάλων ,που όταν έχουν τα παιδάκια της Α΄δημοτικού να τσιρίζουν και να θέλουν να πάνε τουαλέτα ,εκεί μόνο με φωνή και σφυρίχτρα επιβάλλονται ....

 Αλήθεια προς τί όλο αυτό το μένος και σε άλλα θέματα ειδικά για τους φιλολόγους;;;

πάντα φιλικά....

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2010, 02:01:16 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #332 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 02:27:32 πμ »
ΟΚ, πειστήκαμε, οι φιλόλογοι φταίνε για όλα,είναι άσχετοι, οι δάσκαλοι είναι τέλειοι, μορφωμένοι , καταρτισμένοι κ.λπ... Θου , Κύριε...Πού είσαι, συνάδελφε Ιωάννη;;;;   ;D ;D :-X ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #333 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 10:24:39 πμ »
προσωπικα, δεν βλεπω "μενος" κατα των φιλολογων ή οποιας αλλης ειδικοτητας, αλλα πιστευω πως υπαρχουν δασκαλοι, οπως και καθηγητες που κανουν "καλα" τη δουλεια τους γιατι αγαπουν αυτο που "επιτηδεύονται" και πως στην τελικη ΔΕΝ ειναι ζητημα μονο Σχολης.

semeli αλήθεια που ειναι ο Ιωαννης? (φιλοι ειμαστε, αλλα το τι εχω να ακουσω...!!) χαχαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #334 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 10:32:27 πμ »
γιατι να μη μπορεις? ...  ;D  συζητηση κανουμε.

ναι, συμφωνω desperino μου, με αυτο που λες και ΟΚ, εκει υπαρχει το...χρημα! Αλλα, δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε ενα μαθητη 10-12 χρονων αν το μαθημα της γλωσσας το εκανε ενας καθηγητης αντι για ενα δασκαλο. Ολοι μας περασαμε απο ενα τετοιο συστημα και δε νομιζω πως στα 11 μου χρόνια σκεπτομουν τη.... "συναιρεση"....(οχι και πως τωρα τη σκεπτομαι,...  ;)  λεμε...)

 ήταν προσωπική η ερώτηση προς εσένα,να μην πεταχτώ

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #335 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 10:38:24 πμ »
κανεις ομως δεν μπορει να αρνηθει τοι αλλη η ποιοτητα της εκπαιδευσης στη γλωσσα απο ενα φιλιλογο και αλλη απο εναν δασκαλο.... τους φιλολογους τους χρησιμοποιουν στα ιδιωτικα ως ειδικοτητα καθαρα γιατι υπαρχει η λογικη της εξειδικευμενης εκπαιδευσης κα της καλυτερης ,γιατι τα αποτελεσματα ειναι μετρησιμα .... απο τους γονεις για να τους προτιμουν . Πως γινεται με τα φροντιστηρια ενα πραγμα ...
εντυπωση θελει να κανει μονο το ιδιωτικο? εχεις δει ποτε διαγωνισματα δημοτικου σε ιδιωτικο...? τα 8 στα 10 γραπτα ειναι τελεια ..τυχαιο δεν νομιζωωωωω..
μακαρι να ισχυε αυτο στον δημοσιο τομεα... να μην υπηρχε η μονιμοτητα να δεις ποσο ανταγωνιστικα θα ηταν τα  δημοτικα..αλλα αυτη την κουβεντα καπου την εχουμε ξανακανει..


Ναι,αλλά έχεις δει να πηγαίνουν αλβανάκια,τσιγγανάκια και παιδιά που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα στα ιδιωτικά; Πώς να συγκρίνουμε το αποτέλεσμα,αφού δεν υπάρχουν ίδιοι όροι;
Είναι παιδιά διαλεγμένα όσα φοιτούν στα ιδιωτικά,όχι μαθησιακά,αλλά κοινωνικά.Αυτό σε συνδυασμό με το ότι –πράγματι- τους δίνουν καλές σημειώσεις,τους κάνουν παραπάνω ώρες,τους έχουν βιβλία των εκπαιδευτηρίων,στο σπίτι τα διαβάζουν και πολλά άλλα, φέρνει το αποτέλεσμα που λες, τα 8 στα 10 γραπτά τους να είναι καλά(ότι  έχουν καθηγητές  ειδικότητας και όχι δασκάλους δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο).
Το δημοτικό πρέπει να έχει τα βασικά μαθήματα στις μικρές τάξεις  και  καλά  βιβλία  και βέβαια όχι  αρχαία ελληνικά με τον όποιον τρόπο. Τα παιδιά πάσχουν στα βασικά .
Κι εγώ λατρεύω τα αρχαία ελληνικά και μου αρέσει να τα προσεγγίζω όχι σχολαστικιστικά  αλλά κριτικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.