*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 95983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #336 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 02:02:29 μμ »
προσωπικα, δεν βλεπω "μενος" κατα των φιλολογων ή οποιας αλλης ειδικοτητας, αλλα πιστευω πως υπαρχουν δασκαλοι, οπως και καθηγητες που κανουν "καλα" τη δουλεια τους γιατι αγαπουν αυτο που "επιτηδεύονται" και πως στην τελικη ΔΕΝ ειναι ζητημα μονο Σχολης.

semeli αλήθεια που ειναι ο Ιωαννης? (φιλοι ειμαστε, αλλα το τι εχω να ακουσω...!!) χαχαχα

εγώ πάλι μόνο μένος διαβλέπω από κάτι μανούλες που επιθυμούν μέχρι και στο γυμνάσιο να διδάσκουν δάσκαλοι γιατί τους έχουν εμπιστοσύνη και επειδή γνωρίζουν ορθογραφία ενώ η ίδια που τ αναφέρει αυτά γράφει το ειρωνεία με -ι- κράζοντας άλλον συνάδελφο για κάποιο ορθογραφικό

Το θέμα είναι η διδασκαλία ή όχι των αρχαίων και ευχαριστούμε το ΜΑΡΚΟ για την πρωτοβουλία του ,τώρα εάν ο καθείς θέλει να πει το κοντό του και το μακρύ του υπάρχουν στο φόρουμ ανάλογα θέματα τύπου δάσκαλοι εναντίον φιλολόγων ,φιλόλογοι εναντίον δασκάλων,φιλόλογοι εναντίον φιλολόγων,πληροφορικάριοι εναντίον δασκάλων και ούτω καθεξής!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:51 »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #337 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 02:28:18 μμ »
...Ωστόσο, μια συγκριτική μελέτη της ιστορικής εξέλιξης του προφορικού λόγου της ελληνικής γλώσσας και της εξέλιξης άλλων ινδοευρωπαϊκών γλωσσών δείχνει ότι η ελληνική γλώσσα,γενικά, έχει υποστεί σχετικά μικρές αλλαγές.Έτσι, παρά τις αλλαγές που έχουν επέλθει διαμέσου των αιώνων, υπάρχουν πολλά στοιχεία που έχουν παραμείνει ίδια από την αρχαία ελληνική, όπως η προφορά πολλών λέξεων, γραμματικοί τύποι,συνθετικά λέξεων και μεγάλος αριθμός μορφημάτων και συντακτικών στοιχείων(Τομπαϊδης).
Και ενώ συνέβαιναν τέτοιες μεταβολές στον προφορικό λόγο, ο γραπτός λόγος της ελληνικής γλώσσας δεν παρακολουθούσε αυτές τις μεταβολές και ουσιαστικά παρέμεινε ο ίδιος.Οι αλλαγές στη διάρκεια των αιώνων ήταν ελάχιστες κια χωρίς ουσιαστικές επιπτώσεις στην ορθογραφική δομή του.
Συνέπεια αυτής της διαφοράς στην εξέλιξη μεταξύ προφορικού και γραπτού λόγου(όπως εξάλλου συνέβη και σε άλλες γλώσσες)είναι ότι η νέα ελληνική γλώσσα γράφεται όχι όπως προφέρεται σήμερα αλλά όπως ίσως προφερόταν πριν από είκοσι πέντε αιώνες περίπου...

Παράθεση αποσπάσματος από το βιβλίο "Η Ανάγνωση" του Καθηγητή Ψυχολογίας Κωνσταντίνου Πόρποδα, Πανεπιστήμιο Πατρών,Παιδαγωγικό Τμήμα

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #338 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 03:00:24 μμ »
Στο ερώτημα που έκανα παραπάνω για τις ανάγκες ενός ανθρώπου, ήθελα να εντοπίσω εάν ένας γονιός ξέρει να διαχωρίζει τις ανάγκες από τα δικαιώματα του παιδιού του και κατ' επέκταση και του ίδιου του εαυτού του.Εάν δεν έχουν ικανοποιηθεί οι βασικές ανάγκες του ανθρώπου(ισορροπία μυαλού, σώματος, ψυχής)μην περιμένουμε ποτέ ότι θα κατακτηθούν και τα δικαιώματα: παιδαγωγικά,αυτοπραγμάτωση, μόρφωση, παιδεία, έννοιες επιστημονικές, το διακαίωμα να μαθαίνει σωστά τη μητρική του γλώσσα κ.α.Άλλο οι ανάγκες, άλλο τα δικαιώματα.Ουσιαστικά δεν υπάρχουν δικαιώματα, εάν δε μπορούμε να ικανοποιούμε τις ανάγκες μας.Το μεγάλο θέμα είναι γιατί συμβαίνει αυτό;Οι φιλόλογοι ξέρουμε γιατί στο επίκεντρο της σκέψης μας βρίσκεται πάντα ο άνθρωπος.Οι αρχαίοι μίλησαν γι'αυτά εξάλλου
Άραγε γιατί οι φιλόλογοι είναι εκτός σχολείων; μήπως για να μην ακούγονται τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη; :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2010, 03:09:47 μμ από Tao of love »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #339 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 03:02:42 μμ »
και να προσεχουμε πως μιλαμε για τους δασκάλους και τους νηπιαγωγους ! 


Τι θες τώρα κι εσύ.. φιλόλογε! :P

Επειδή πήρε το μάτι μου κάτι περί PISA.. ε μην δίνουμε σημασία σε πίζες κλπ.. είναι κάτι σαν τις αξιολογήσεις παν/μιων.. ο ορισμός της υποκειμενικότητας.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:51 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #340 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 03:04:19 μμ »
εγώ μιας και είναι μεσημέρι μιά PITSA θα την έτρωγα  ;D

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #341 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 03:12:39 μμ »
προσωπικα, δεν βλεπω "μενος" κατα των φιλολογων ή οποιας αλλης ειδικοτητας, αλλα πιστευω πως υπαρχουν δασκαλοι, οπως και καθηγητες που κανουν "καλα" τη δουλεια τους γιατι αγαπουν αυτο που "επιτηδεύονται" και πως στην τελικη ΔΕΝ ειναι ζητημα μονο Σχολης.

semeli αλήθεια που ειναι ο Ιωαννης? (φιλοι ειμαστε, αλλα το τι εχω να ακουσω...!!) χαχαχα

εγώ πάλι μόνο μένος διαβλέπω από κάτι μανούλες που επιθυμούν μέχρι και στο γυμνάσιο να διδάσκουν δάσκαλοι γιατί τους έχουν εμπιστοσύνη και επειδή γνωρίζουν ορθογραφία ενώ η ίδια που τ αναφέρει αυτά γράφει το ειρωνεία με -ι- κράζοντας άλλον συνάδελφο για κάποιο ορθογραφικό

Το θέμα είναι η διδασκαλία ή όχι των αρχαίων και ευχαριστούμε το ΜΑΡΚΟ για την πρωτοβουλία του ,τώρα εάν ο καθείς θέλει να πει το κοντό του και το μακρύ του υπάρχουν στο φόρουμ ανάλογα θέματα τύπου δάσκαλοι εναντίον φιλολόγων ,φιλόλογοι εναντίον δασκάλων,φιλόλογοι εναντίον φιλολόγων,πληροφορικάριοι εναντίον δασκάλων και ούτω καθεξής!!!
Εγώ δεν προσπαθώ να μπω στην εκπαίδευση γι' αυτό δικαιούμαι να κάνω ορθογραφικά λάθη.Αν ήμουν ορθογράφος δεν θα έπαιρνα δάσκαλο στο σπίτι για να μάθει το παιδί μου ορθογραφία.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #342 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 07:23:47 μμ »
Μπορείς να πάρεις δάσκαλο να του κάνει και αρχαία κατεύθυνσης...Γιατί όχι;;; Άλλωστε έχω δει και νηπιαγωγό να τα διδάσκει...Να κάνει ότι τα διδάσκει τέλος πάντων... Άλλωστε στην Ελλάδα, ως γνωστόν, είσαι ό,τι δηλώσεις. Και αυτοί οι άσχετοι, ελεεινοί, ανορθόγραφοι φιλόλογοι, φταίνε για όλα !!! Ορθώς είναι  αδιόριστοι...Ενώ οι δάσκαλοι, παιδιά-τζιμάνια !!! Φωτεινοί παντογνώστες !!! Θου, Κύριε...   Ιωάννη, πού χάθηκες;;;;;  ;D :o :-X :-\

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #343 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 01:40:56 μμ »
Στην  συζήτηση  αυτή  πρακολουθώ  μια  διαμάχη  ανάμεσα  σε  φιλολόγους  και  δασκάλους. Αν  η  διαμάχη  σχετίζεται  με  το  ποιος  θα διορίζεται, δεν  υπάρχει λόγος να  γίνεται, γιατί  έτσι  και  αλλιώς  κανένας  σε  λίγο δεν  θα  διορίζεται. Επίσης  στη  εποχή  της  δια  βίου  μάθησης  νομίζω  ότι μικρή  σημασία  έχει  αν θα  διδαχθούν  ή όχι  αρχαία  ελληνικά, καθώς  στόχος  δεν  είναι  η  απόκτηση  γνώσεων, αλλά  το να αποκτάς  πρόσβαση  στις  πηγές  της  γνώσης.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #344 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 03:16:33 μμ »
Στην  συζήτηση  αυτή  πρακολουθώ  μια  διαμάχη  ανάμεσα  σε  φιλολόγους  και  δασκάλους. Αν  η  διαμάχη  σχετίζεται  με  το  ποιος  θα διορίζεται, δεν  υπάρχει λόγος να  γίνεται, γιατί  έτσι  και  αλλιώς  κανένας  σε  λίγο δεν  θα  διορίζεται. Επίσης  στη  εποχή  της  δια  βίου  μάθησης  νομίζω  ότι μικρή  σημασία  έχει  αν θα  διδαχθούν  ή όχι  αρχαία  ελληνικά, καθώς  στόχος  δεν  είναι  η  απόκτηση  γνώσεων, αλλά  το να αποκτάς  πρόσβαση  στις  πηγές  της  γνώσης.
Και ακόμη περισσότερο η συζήτηση είναι εκτός τόπου και χρόνου μετά την πρόταση για μετατροπή του μαθήματος  της αρχαίας ελληνικής γλώσσας σε επιλεγόμενο για τη Β-Γ Λυκείου (ποιος ξέρει και πού αλλού). Βέβαια η συζήτηση έχει ενδιαφέρον για να δει κανείς τον τρόπο σκέψης μερικών εκπαιδευτικών που χαρακτηρίζεται από στενομυαλιά, συντηρητισμό/εθνικισμό, μιζέρια (βλ. η δική μου ειδικότητα είναι καλύτερη από τη δική σου) και άγνοια της πραγματικότητας και κυρίως των πραγματικών προβλημάτων της εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #345 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 04:46:43 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον/την ms και τον para5. Η "διαμάχη" αυτή είναι άνευ αντικειμένου. Μόνο κακό μπορί να προκαλέσει στον εκπαιδευτικό κλάδο, όπως και οι υπόλοιπες διαμάχες με πληροφορικούς, γυμναστές θεολόγους κλπ. Κάθε πολίτης που διαβάζει τα γραπτά αυτά μας σιχτιρίζει και ενισχύει την άποψή του πως είμαστε χαραμοφάηδες και παρτάκηδες. Μισθοί πείνας, διορισμοί τέλος, αναπληρώσεις με καθεστώς ομηρίας, Καλλικράτης στην παιδεία κι εδώ ασχολούμαστε περί όνου σκιάς.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #346 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 08:40:13 μμ »
Πάντως, η εμπάθεια με την οποία αντιμετωπίζουν κάποιοι τη διδασκαλία των αρχαίων και γενικά και πιο ειδικά, που σχετίζεται με το θέμα μας εδώ, είναι άξιο απορίας!Και φυσικά ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο της εμπάθειας για κάτι που δε γνωρίζουν σε βάθος...από δηλώσεις άλλο τίποτα.Ευτυχώς που δεν έχουν τέτοια εμπάθεια σε άλλες χώρες με πολιτισμό :)Δεν έχω συναντήσει κανέναν στο εξωτερικό να μιλά κατά των αρχαίων.Το αντίθετο μάλιστα :)Λέτε να είναι στενόμυαλοι;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #347 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:27:00 μμ »
TAO ο Para5 έχει δίκιο ,δυστυχώς η συζήτηση είναι άκυρη ...εδώ πάνε να τα κάνουνε επιλογής και εμείς συζητάμε για τα δημοτικά ...βλέπεις τ΄αγγλικά από τη β΄δημοτικού ειναι πιο χρήσιμα ...όσο για τα σχετικά περι εθνικισμού και μιζέριας θεωρώ οτι δε χρήζουν απαντήσεως,εδώ συζητήσαμε και αναπτύξαμε  απόψεις για τη διδασκαλία ή όχι των αρχαίων στο δημοτικό ,καλή κάρδια παίδες.....

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #348 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:49:16 μμ »
Χωρίς τα αρχαία δε μαθαίνονται τα νέα ελληνικά.Είτε το θέλουμε, είτε όχι.Καθόλου άκυρη δεν είναι, τα αποτελέσματα της pisa είναι ενδεικτικά....εάν είναι άκυρη γιατί το συζητούν;γιατί μπαίνουν στον κόπο;άρα, έπεται συνέχεια :)

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #349 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 09:55:23 μμ »
Χωρίς τα αρχαία δε μαθαίνονται τα νέα ελληνικά.Είτε το θέλουμε, είτε όχι.Καθόλου άκυρη δεν είναι, τα αποτελέσματα της pisa είναι ενδεικτικά....εάν είναι άκυρη γιατί το συζητούν;γιατί μπαίνουν στον κόπο;άρα, έπεται συνέχεια :)

Συμφωνώ, Ταο!  :)
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.