*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 96063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #364 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:11:39 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με apri. Ένα επιπλέον επιχείρημα ότι τα αρχαία δεν είναι προαπαιτούμενα για τη γνώση των νέων είναι ότι τα αρχαία δεν διδάσκονται σε όσους ξενόγλωσσους μαθαίνουν νέα ελληνικά.
Η αλήθεια είναι πως η άποψη αυτή, τα αρχαία δηλαδή ως προαπαιτούμενα των νέων, χρησιμοποιήθηκε αστόχαστα και χωρίς έρευνα για να περάσει η διδασκαλία των αρχαίων στο γυμνάσιο, αλλά από την αρχή κιόλας έχει δεχθεί κριτική από σοβαρούς πανεπιστημιακούς. Πόσω μάλλον τώρα που η διδασκαλία των αρχαίων στο γυμνάσιο έχει φέρει αποτελέσματα αντίθετα από τα αρχικώς αναμενόμενα.
Για όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία.
Δεν είπε κανείς πως είναι προαπαιτούμενο...αν ήταν έτσι θα το έβαζαν στην Α'δημοτικού πριν καν μάθουν τα παιδιά τους κανόνες της νεοελληνικής!
Διαβάστε καλά τι είπα εγώ και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι και απαντήστε αναλόγως!!
Απλά τα αρχαία βοηθάν στην σαφώς καλύτερη κατάκτηση της νεοελληνικής!

Αυτό έχουν αποφανθεί και πολλοί ερευνητές του θέματος που ασχολούνται με την διδακτική της γλώσσας μας!
Αλλά βοηθάν χωρίς να είναι προαπαιτούμενο...δεν είπε κανείς αυτό!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #365 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:15:55 μμ »
Επίσης ούτε λέω πως στο γυμνάσιο είναι αποτελεσματική η διδασκαλία των αρχαίων...ούτε εκεί τα παιδιά μπορούν να ανταπεξέλθουν εύκολα στα αρχαία,γιατί δεν έχουν κατακτήσει ακόμη όλες τις δομές της Νεοελληνικής γλώσσας!
Εγώ είπα αυτά που είπα άσχετα με το πότε είναι καλό να διδάσκονται τα αρχαία...όποτε και να διδάσκονται.βοηθάν στην καλύτερη και σε μεγαλύτερο βάθος κατάκτηση της γλώσσας μας...κάτι το οποίο δεν είναι περιττό όπως πολλοί νομίζουν!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #366 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:20:00 μμ »
τί ηθελα και το ανοιξα το θεμα (?)!!!!  

υ.γ. μετα τις γιορτες σας εχω ενα...."καλυτερο"...!!! :P
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #367 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:26:54 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι τα αρχαία αλλά η εμπάθεια των αδαών.Η επιλογή του θέματος μια χαρά είναι, αλλού είναι το πρόβλημα.Μην τα αντιστρέφουμε ;)Πράγμα τόσο συνηθισμένο πια που καταντά κουραστικό να το διαπιστώνεις καθημερινά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #368 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:36:18 μμ »
Λώρα, εννοείται -για εμένα τουλάχιστον- ότι η γνώση των αρχαίων ελληνικών βοηθάει στην καλύτερη γνώση των νέων ελληνικών, ειδικά από τη στιγμή που η γλώσσα αυτή έχει μια συνέχεια.

Από αυτήν την άποψη, δεν θεωρώ καθόλου περιττή τη διδασκαλία τους.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι διαχρονικά έχουμε μάθει να συμβιβαζόμαστε με μια πλημμελή, ανεπιτυχή, πρόχειρη ή ό,τι άλλο θες, διδασκαλία των νέων ελληνικών και μετά προσπαθούμε να καλύψουμε τα όποια κενά με τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών που αναγκαστικά είναι πιο συστηματική. Δεν είναι σοβαρή διδασκαλία της γλώσσας αυτή. Δεν μπορεί να μαθαίνεις πώς κλίνεται ένα ρήμα.... μέσω Λαμίας. Πώς να το κάνουμε;

Όσο για τη χρησιμότητα της διδασκαλίας της γλώσσας γενικά, εννοείται ότι σε βοηθά να είσαι πιο αποτελεσματικός στην επικοινωνία. Γι' αυτό και διαχρονικά υφίσταται ως ιδιαίτερο μάθημα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #369 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:47:22 μμ »
Ας δώσω τη λύση, για να κλείσουμε το θέμα για τις γιορτές (και επανέρχεται μετά ο Μάρκος με νέο.. όπως υποσχέθηκε δημόσια):
Τετρατάξια πρωτοβάθμια εκπαίδευση και στη συνέχεια ενιαία 7-8-τάξια δευτεροβάθμια εκπαίδευση με μαθήματα ανά ειδικότητες, όπου προφανώς θα διδάσκονται και τα αρχαία ελληνικά από την 1η τάξη της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.-
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #370 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 03:52:38 μμ »
apri...κι εγώ επισήμανα πως γίνεται πρόχειρα η διδασκαλία της νεοελληνικής,είτε από συντακτική είτε από γραμματική άποψη!
Δεν καλύπτονται αυτά τα κενά της νεοελληνικής με την διδασκαλία της αρχαίας...απλά ήθελα να επισημάνω πως  σαφώς βοηθάν τα αρχαία στην καλύτερη γνώση της νεοελληνικής!!
Και αυτό είναι κάτι που έχει υποτιμηθεί πολύ στις μέρες μας!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #371 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 04:19:29 μμ »
καλά κάνετε και τα επισημαίνετε αυτά.. και στα  συνηρημένα  υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #372 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 08:01:02 μμ »


..ήρθα πέρσι στην Κρήτη να μείνω και δεν δυσκολεύτηκα τόσο να μιλήσω και να συνεννοηθώ ακόμη και με ανθρώπους με βαριά προφορά...αντιθέτως μια κοπέλα που δεν έχει ιδέα από αρχαία δεν καταλαβαίνει γρι και μάλιστα πρέπει και να τους εξυπηρετεί εκεί που δουλεύει...


αυτή η κοπέλα είμαι εγώ ;D ;D ;D
μια χαρά τους εξυπηρετώ όμως..


γενικά συμφωνώ με ό,τι έγραψε η apri

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #373 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 12:21:03 πμ »
εγώ πάντως τους λέω ότι τα φωνήεντα χρειάζονται κουβερτούλες -τα πνεύματα - γιατί κρυώνουν , πως το Η και το Ω είναι

πολύ μεγάλα  φωνήεντα και αντέχουν την περισπωμένη ενώ το ε και ο σα μικρούλια δεν την αντέχουν και γιαυτό δεν τη βάζουμε ...μια

χαρά μαθαίνουν τα μικρούλια και τους μήνες γνωρίζουν στα αρχαία και τις ημέρες που είναι ίδιες με τα ιταλικά τύπου ΑΡΊΑ =MARTEDI ,μια χαρά

παιρνάμε και παίζουμε και όλοι ευχαριστημένοι είναι ,τώρα γιατί το έχετε κανει τόσο μεγάλο θέμα δεν το καταλαβαίνω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 12:22:59 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #374 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:09:12 μμ »
Καλησπέρα! Καλά Χριστούγεννα σε όλους... Για το θέμα τώρα:Μακάρι να έβαζαν αρχαία στο δημοτικό και να γίνονταν προσλήψεις φιλολόγων, αλλά επειδή πιστεύω ότι αυτό δε θα γίνονταν με σωστό τρόπο και παρατηρώντας ότι τα παιδιά έχουν πρόβλημα στην ανάγνωση, ορθογραφία, έκθεση, θα πρότεινα να δοθεί βάση εκεί ( μπορούν να γίνουν και προσλήψεις φιλολόγων στην τελευταία τάξη για τα παραπάνω) παρά να ξεκινήσουν συζητήσεις και διαμάχες επί του θέματος. Άρα είμαι κατά, αν ζούσαμε στη Σουήδία όπου η διδασκαλία θα γίνονταν με διαφορετικό τρόπο θα μπορούσαν να διδαχθούν και αστρονομία...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:11:52 μμ »
Ναι, στη Σουηδία και τη Φινλανδία διδάσκουν μέχρι και πυρηνική φυσική στο δημοτικό..
Ας σταματήσουμε να λαϊκίζουμε και να εκθειάζουμε αμφιλεγόμενα εκπαιδευτικά μοντέλα (σε πολλά καλύτερα από εδώ, σε άλλα μπορεί να είναι πολύ λάθος κι εκεί).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #376 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:26:21 μμ »
Καλησπέρα! Καλά Χριστούγεννα σε όλους... Για το θέμα τώρα:Μακάρι να έβαζαν αρχαία στο δημοτικό και να γίνονταν προσλήψεις φιλολόγων, αλλά επειδή πιστεύω ότι αυτό δε θα γίνονταν με σωστό τρόπο και παρατηρώντας ότι τα παιδιά έχουν πρόβλημα στην ανάγνωση, ορθογραφία, έκθεση, θα πρότεινα να δοθεί βάση εκεί ( μπορούν να γίνουν και προσλήψεις φιλολόγων στην τελευταία τάξη για τα παραπάνω) παρά να ξεκινήσουν συζητήσεις και διαμάχες επί του θέματος. Άρα είμαι κατά, αν ζούσαμε στη Σουήδία όπου η διδασκαλία θα γίνονταν με διαφορετικό τρόπο θα μπορούσαν να διδαχθούν και αστρονομία...
Εδώ το Υπυργείο θέλει να βγάλει τους γυμναστές που είναι τόσα χρόνια στα Δημοτικά και είναι απαραίτητοι (οι δάσκαλοι δεν μπορούν και δε θέλουν να κάνουν γυμναστική), θα διορίσουν φιλολόγους; Εδώ θα ανεβάσουν το υποχρεωτικό ωράριο των καθηγητών και θα κλείσουν Γυμνάσια για να μη διορίσουν φιλολόγους και συζητάτε να διοριστούν φιλόλογοι στα Δημοτικά;

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #377 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 09:36:47 μμ »
Έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τους φιλολόγους;;;  ??? ::) Όλα σου τα μηνύματα, στρέφονται εναντίον τους/μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.