*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;  (Αναγνώστηκε 96018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:10:44 μμ »
Και γιατί για τους δασκάλους είναι θετικό στοιχείο το νεαρόν της ηλικίας, ενώ για τους καθηγητές Πληροφορικής όχι;;; Αναφέρομαι στην παράθεση του Δον Κιχώτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:38 »

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:12:37 μμ »
Εσύ σε ποια ειδικότητα ανήκεις ;;;
Είμαι δασκάκλα με πολλά χρόνια υπηρεσίας και εκτιμώ πολύ τους φιλολόγους
...

Απάντηση της πάπιας στην ίδια ερώτηση (τι ειδικότητα είναι)

Ειδικότητα  γονέα  που  ψάχνει  να  βρει  το  καλύτερο  για  το  παιδί  του. Πραγματικά  θα  ήθελα  να  μου  αποδείξει  κάποιος  ότι  αυτό  που  γίνεται  φέτος  είναι  και  το  σωστό. Εκτιμώ  τους  πληροφιρικούς  αλλά  θα  τους  ήθελα  σε  μεγαλύτερη  ηλικία  για  το  παιδί  μου. Παρακαλώ  να  μου  αλλάξει  κάποιος  γνώμη.

Γιατί ντρεπόσουν να το πεις; Αισθάνεσαι άσχημα που είσαι δασκάλα; (Η συγκεκριμένη ήταν και στην ενότητα των πληροφορικών και υποστήριζε τα γνωστά αιτήματα της ΔΟΕ. Επίσης μιλούσε εντελώς απαξιωτικά για συναδέλφους ξενόγλωσσους καθώς και για θεατρολόγους - εικαστικούς, λέγοντας ότι δεν την ενδιαφέρουν γιατί όταν τελειώσει το ΕΣΠΑ θα πάρουν δρόμο.)

Ειλικρινά δεν ξέρω πόσες φορές έχω χρησιμοποιήσει τη λέξη ντροπή όταν απευθύνομαι σε δασκάλους.

Αλλά δεν φταις εσύ πάπια. Φταίνε οι φιλόλογοι - μαθηματικοί - φυσικοί και όλοι οι κλάδοι που τα δέχονται όλα αυτά και δεν αντιδρούν... Και την "εκτίμηση" σου αλλού...
Αν ντρεπόμουν δε θα το έλεγα ότι είμαι δασκάλα.Είμαι και γονέας. Μεγάλη ανακάλυψη έκανες. Ολοι ξέρουν οτι το ΕΣΠΑ θα τελείωσει.Αυτό δε σημαίνει πως δε συμπαθώ τις ειδικότητες.Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι επιθετικός.Το μόνο που έκανα ήταν να λέω τη γνώμη μου. Αν δε σου αρέσει, δεν πειράζει.Καλή καρδιά. Θα εκτιμώ όποιους θέλω.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:19:57 μμ »
Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Και πολύ ήταν. Έτσι και αλλιώς γνωρίζω εκ του σύνεγγυς τον τρόπο σκέψης σας. Όπως σου είπα και παραπάνω, μπορείς να αναθέσεις σε δημοδιδάσκαλο ( που λέει και ο φίλτατος Ιωάννης ) και σε νηπιαγωγό να διδάξει αρχαία κατεύθυνσης στο παιδί σου. Έτσι κι αλλιώς όλα γίνονται στο Ελλαδιστάν της ημιμάθειας, ό,τι δηλώσεις είσαι. Έκανε ένα ορθογραφικό λάθος η κοπέλα στο φροντιστήριο ( αν είναι αλήθεια όλα αυτά ) και κάτι έγινε. Γύρευε πόσες ώρες θα έκανε μάθημα στο φροντιστήριο για ψίχουλα, μπορεί να ζαλίστηκε, να θόλωσε, να μπερδεύτηκε, σιγά τα ωά. Γιατί όταν εσείς οι δάσκαλοι πίνετε καφεδάκι παρέα με τους συνδικαλισταράδες σας και συζητάτε για το X-Factor και το Big Brother, εμείς, οι θεματοφύλακες των ανθρωπιστικών επιστημών, ''χτυπάμε'' 8ωρα αδιάλειπτης διδασκαλίας στα φροντιστήρια, για τον άρτον τον επιούσιον και υπό τη δαμόκλειο σπάθη του κάθε αφεντικού-φροντιστηριάρχη... :-X

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:24:49 μμ »
Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Και πολύ ήταν. Έτσι και αλλιώς γνωρίζω εκ του σύνεγγυς τον τρόπο σκέψης σας. Όπως σου είπα και παραπάνω, μπορείς να αναθέσεις σε δημοδιδάσκαλο ( που λέει και ο φίλτατος Ιωάννης ) και σε νηπιαγωγό να διδάξει αρχαία κατεύθυνσης στο παιδί σου. Έτσι κι αλλιώς όλα γίνονται στο Ελλαδιστάν της ημιμάθειας, ό,τι δηλώσεις είσαι. Έκανε ένα ορθογραφικό λάθος η κοπέλα στο φροντιστήριο ( αν είναι αλήθεια όλα αυτά ) και κάτι έγινε. Γύρευε πόσες ώρες θα έκανε μάθημα στο φροντιστήριο για ψίχουλα, μπορεί να ζαλίστηκε, να θόλωσε, να μπερδεύτηκε, σιγά τα ωά. Γιατί όταν εσείς οι δάσκαλοι πίνετε καφεδάκι παρέα με τους συνδικαλισταράδες σας και συζητάτε για το X-Factor και το Big Brother, εμείς, οι θεματοφύλακες των ανθρωπιστικών επιστημών, ''χτυπάμε'' 8ωρα αδιάλειπτης διδασκαλίας στα φροντιστήρια, για τον άρτον τον επιούσιον και υπό τη δαμόκλειο σπάθη του κάθε αφεντικού-φροντιστηριάρχη... :-X
να αγιασει το στομα σου συναδελφε!!!δεν ειμαστε ισα και ομοια με τους δασκαλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:07:38 »

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:25:20 μμ »
Τα έχω με τους κακούς δασκάλους και τους κακούς καθηγητές.
Δεν αμφισβητεί κανένας τη δυσκολία των καθηγητών να εισαχθούν στις σχολές τους. Οι συμμάθήτριές μου παιρνούσαν Νομική και δεν παιρνούσαν φιλολογία(τόσο δύσκολο ήταν).
Εγώ είχα καλούς καθηγητές (καλύτερους από τους δασκάλους μου)που μου μάθανε γράμματα.
Τα παιδιά μου είχαν καλούς φιλολόγους(όχι όλοι)
Και πολλά αλλα καλά έχω να πω.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πουλάτε την επιστήμη σας και ζητάτε θέση στο δημοτικό. Μείνετε στο χώρο σας.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ - ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:30:14 μμ »
Το ίδιο και εσείς !!! Μείνετε στον χώρο σας και σταματήστε να παριστάνετε τους πολυ-επιστήμονες και τους φωτεινούς παντογνώστες !!! Και διδάξτε και λίγη Ιστορία στα παιδιά, διαβάστε βιβλιογραφία, ψάξτε !!!  Η Ιστορία δεν είναι ανάγνωση-υπογράμμιση !! Φτάνει που στο γυμνάσιο και στο λύκειο το μάθημα έχει περάσει στα χέρια άλλων ειδικοτήτων και διδάσκεται με την προαναφερθείσα μέθοδο. Εσείς τουλάχιστον, οι ''πεφωτισμένοι δάσκαλοι'' , κάντε κάτι, όσο είναι καιρός !!!

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:30:48 μμ »
Τα έχω με τους κακούς δασκάλους και τους κακούς καθηγητές.
Δεν αμφισβητεί κανένας τη δυσκολία των καθηγητών να εισαχθούν στις σχολές τους. Οι συμμάθήτριές μου παιρνούσαν Νομική και δεν παιρνούσαν φιλολογία(τόσο δύσκολο ήταν).
Εγώ είχα καλούς καθηγητές (καλύτερους από τους δασκάλους μου)που μου μάθανε γράμματα.
Τα παιδιά μου είχαν καλούς φιλολόγους(όχι όλοι)
Και πολλά αλλα καλά έχω να πω.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πουλάτε την επιστήμη σας και ζητάτε θέση στο δημοτικό. Μείνετε στο χώρο σας.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ - ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ειμαστε πιο καταλληλοι απο σας να διδαξουμε οποιοδηποτε μαθημα αφορα τη γλωσσα.ειμαστε επιστημονες.δεν ειμαστε ημιμαθεις.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:32:12 μμ »
http://www.newsbomb.gr/politismos/story/h-iliada-me-prwtagwnistes-mathhtes-apo-to-charlem

και επειδή ξεφύγαμε λίγο δείτε τη συμβολή της Ιλιάδος σε άλλες κοινωνίες ,πώς να εξηγήσεις

σήμερα τον όρο αρετή σ΄ένα παιδί ή σ εναν έφηβο ,ενώ ζει σε μια κοινωνία διαφθοράς και απάτης ;Ωστόσο δεν πρέπει ν΄αφήσουμε την παράδοση μας

να μείνει στο σκοτάδι αλλά από μικρή ηλικία όπως πρώτοι ο Αριστοτέλης και ο Πλάτων θεώρησαν ,να μαθαίνουμε στα παιδιά μια λεξούλα και την έννοια

 της ίσως τότε οι ανθρωπιστικές σπουδές να είχαν άλλο νόημα και σημασία ....ίσως κάνω λάθος ίσως και όχι

παπια κανείς δεν πουλάει τπτ εκτός και αν είναι πουλημένος ,διψάμε να διδάξουμε και να εμπνεύσουμε ,εγώ τουλάχιστον που είμαι και σχετικα νέα ,όμως είναι ένα φαινόμενο που συναντάται κυρίως στα ιδιωτικά σχολεία αλλά και κει χρειάζεται μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά ,τώρα αν είμαστε πια τόσο μεγαλη απειλή τί να σου πω ...

ωστόσο δεν ανακάλεσες....


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:37:28 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #400 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:32:34 μμ »
παιρνουσαν????παιρνουσαν???και διδασκεις και σε σχολειο???ελεος..............

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #401 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:36:42 μμ »
Τα έχω με τους κακούς δασκάλους και τους κακούς καθηγητές.
Δεν αμφισβητεί κανένας τη δυσκολία των καθηγητών να εισαχθούν στις σχολές τους. Οι συμμάθήτριές μου παιρνούσαν Νομική και δεν παιρνούσαν φιλολογία(τόσο δύσκολο ήταν).
Εγώ είχα καλούς καθηγητές (καλύτερους από τους δασκάλους μου)που μου μάθανε γράμματα.
Τα παιδιά μου είχαν καλούς φιλολόγους(όχι όλοι)
Και πολλά αλλα καλά έχω να πω.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι πουλάτε την επιστήμη σας και ζητάτε θέση στο δημοτικό. Μείνετε στο χώρο σας.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ - ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ειμαστε πιο καταλληλοι απο σας να διδαξουμε οποιοδηποτε μαθημα αφορα τη γλωσσα.ειμαστε επιστημονες.δεν ειμαστε ημιμαθεις.
Οποιος δενείναι φιλόλογος ή φυσικός ή μαθηματικός είναι ημιμαθής; Η δική μας επιστήμη είναι η ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ. Αυτό σπουδάζουμε . ΟΧΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ, ΟΧΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #402 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:38:38 μμ »
μαθαινετε τον τροπο δεν εχει το τι!!!παρτε το χαμπαρι και μαθε να γραφεις σωστα το παιρνουσαν που ανεφερες παραπανω!!σε πληρωνει ο ελληνικος λαος να κανεις μαθημα και στα παιδια μας και λαθος θα τα μαθεις!!αντε γεια!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #403 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:39:39 μμ »
δηθεν επιστημονες!!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #404 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:40:57 μμ »
Καλά, ας είσαι ό,τι πολυ-επιστήμων θέλεις. Μάθε όμως στα παιδιά ότι άλλο παίρνω και άλλο περνώ. Ας κρατήσουμε τα στοιχειώδη ελληνικά, δεν χρειάζεται να γράφουμε greeklish, όπως συνηθίζουν αρκετοί νεαροί δημοδιδάσκαλοι. Και πάνω από όλα, μάθε τους Ιστορία !!!!

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια Ελληνικα στο Δημοτικο : Υπερ ή κατά ;
« Απάντηση #405 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:42:03 μμ »
παιρνουσαν????παιρνουσαν???και διδασκεις και σε σχολειο???ελεος..............
Ντροπή μου! παίρνω και περνώ - μάθημα α' δημοτικού. Δάσκαλε που δίδασκες!
Μη βαράτε βρε παιδιά ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!!! ΦΤΑΝΕΙ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 158
Σύνολο: 159

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.