*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2828 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:40:33 μμ »
Συγνώμη συνάδελφοι εδώ ακούσαμε για δημοψήφισμα,ψήφο εμπιστοσύνης κ.λ.π.και μετράτε ακόμα χρήματα?Σίγουρα σε λίγο καιρό θα είναι λιγότερα και από αυτά που μετράτε...
ασε που μπορει να τα μετρατε σε λαθος νομισμα ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος kiovlad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2829 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:00:12 πμ »
Διαβάζοντας το άρθρο 28 παράγραφος 4 που ψηφίστηκε:
"4. Υπάλληλοι, οι οποίοι υπηρετούν σε κατηγορία ανώτερη των τυπικών προσόντων που κατέχουν, κατατάσσονται στους βαθμούς της κατηγορίας που ανήκουν, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου, με προσθήκη πλασματικού χρόνου για την τελική κατάταξή τους, τρία (3) έτη."

Δηλαδή αν κάποιος κατηγορίας ΤΕ υπηρετεί 6 χρόνια ως ΠΕ, θα γυρίσει στο ΤΕ με "9 χρόνια" και μισθό 925,04€ (ΤΕ βαθμός Δ ΜΚ0)
Ενώ κάποιος άλλος κατηγορίας ΠΕ πάλι με 6 χρόνια θα παίρνει μισθό 875,41€ (ΠΕ βαθμός Ε ΜΚ1)
Το κατάλαβα καλά?!?!?!  :o

Υ.Γ.Οι υπολογισμοί έγιναν σύμφωνα με ιστοσελίδα μου http://kiovlad.dyfio.com

Νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί βαθμολογικά (εννοώ στην κατάταξη) ΠΕ και ΤΕ είναι στο ίδιο επίπεδο.

Τελικά η προσθήκη πλασματικού χρόνου γίνεται στην κλίμακα κατάταξης της κατηγορίας και όχι στα έτη υπηρεσίας

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2830 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 02:28:58 μμ »
Mέχρι αύριο θα έχει λήξει το θέμα και θα πάμε σε πρόωρες εκλογές. Είτε αυτό το προκαλέσει η αντιπολίτευση είτε αριθμός βουλευτών του κυβερνώντος κόματος. Κανένα δημοψήφισμα δεν θα γίνει. Τουλάχιστον όπως το θέτει τώρα ο πρωθυπουργός.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα καθυστερήσει η εφαρμογή του νέου νόμου διότι κατά την γνώμη μου θα δοθεί χρόνος ώστε να πάμε ομαλά προς τις εκλογές και να εφαρμοστούν όσα έχουν συμφωνηθεί με την τρόικα για να πάρουμε την 6η δόση.

Εκτίμηση δική μου. Δεν είμαστε εκτός θέματος!

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2831 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:04:45 μμ »
Επιστρέψτε στο θέμα παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:14:09 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2832 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:06:11 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι κρατήσεις που ΔΕΝ γίνονται στους αναπληρωτές, ενώ γίνονται στους μονίμους;
Εννοείται με τα νέα δεδομένα...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2833 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:24:20 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι κρατήσεις που ΔΕΝ γίνονται στους αναπληρωτές, ενώ γίνονται στους μονίμους;
Εννοείται με τα νέα δεδομένα...
Καλησπέρα! Δε νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος,μιας και ούτε τι θα ισχύσει με εμάς ακριβώς δεν είναι γνωστό!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2834 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:43:24 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι κρατήσεις που ΔΕΝ γίνονται στους αναπληρωτές, ενώ γίνονται στους μονίμους;
Εννοείται με τα νέα δεδομένα...
Καλησπέρα! Δε νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος,μιας και ούτε τι θα ισχύσει με εμάς ακριβώς δεν είναι γνωστό!
Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση...  :)
Κατά δεύτερον, ξέρω ότι δεν γίνονται 2 από τις 3 κρατήσεις που γίνονται για τους μονίμους, αλλά δεν ξέρω ποιες ακριβώς... Πάντα ίσχυε αυτό και νομίζω ότι θα ισχύει και τώρα.
Είναι κάποιες κρατήσεις υπέρ ΤΕΑΔΥ (αν δεν κάνω λάθος) και δύο άλλες, αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποιες από αυτές δεν γίνονται στους αναπληρωτές.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2835 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:52:15 μμ »
Απ΄ότι βλέπω ούτε με τις διευκρινιστικές βγάζουμε άκρη...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2836 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:52:51 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι κρατήσεις που ΔΕΝ γίνονται στους αναπληρωτές, ενώ γίνονται στους μονίμους;
Εννοείται με τα νέα δεδομένα...
Καλησπέρα! Δε νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος,μιας και ούτε τι θα ισχύσει με εμάς ακριβώς δεν είναι γνωστό!
Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση...  :)
Κατά δεύτερον, ξέρω ότι δεν γίνονται 2 από τις 3 κρατήσεις που γίνονται για τους μονίμους, αλλά δεν ξέρω ποιες ακριβώς... Πάντα ίσχυε αυτό και νομίζω ότι θα ισχύει και τώρα.
Είναι κάποιες κρατήσεις υπέρ ΤΕΑΔΥ (αν δεν κάνω λάθος) και δύο άλλες, αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποιες από αυτές δεν γίνονται στους αναπληρωτές.
Aν ανατρέξεις κάποιες σελίδες πίσω,χθες, ένας συνάδελφος σε δική μου ερώτηση σχετικά με το τι θα ισχύσει με εμάς τους αναπληρωτές μου απάντησε για το είδος των κρατήσεων που δεν έχουμε -σε σχέση με κάποιον μόνιμο- κάνοντας και μία εκτίμηση του μισθού μας- με δεδομένο να μην αναγνωριστεί σε εμάς ούτε προυπηρεσία,ούτε μεταπτυχιακά κτλ-σύμφωνα με την οποία από 660 ευρώ ανέρχεται στα 780.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2837 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:02:22 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι!
Οι κρατήσεις στις οποίες αναφέρομαι, είναι οι εξής τρεις: υπέρ ΜΤΠΥ, ΤΕΑΔΥ και ΤΠΔΥ.
Ποιες 2 από αυτές τις 3 δεν γίνονται στους αναπληρωτές, αυτό θα ήθελα να μάθω...
Έψαχνα και τώρα, αλλά και άλλες φορές σε διάφορους τόπους, αλλά δεν έχω βρει απολύτως ξεκάθαρες απαντήσεις...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Tsouxtra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2838 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:06:24 μμ »
Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα απ' την αρχή, οποτε ίσως να κομίζω γλαύκας εις Αθήνας, αλλά μου εστειλαν αυτό το Link προς την ιστοσελίδα ενός συναδέλφου, όπου μπορεί κανείς να υπολογίσει με ακριβεια τον μισθό του. Απλό και αποτελεσματικό, μέχρι αποδείξεως του εναντίου βεβαια.

http://kiovlad.dyfio.com/
Stupidity Intolerant

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2839 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:14:04 μμ »
Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα απ' την αρχή, οποτε ίσως να κομίζω γλαύκας εις Αθήνας, αλλά μου εστειλαν αυτό το Link προς την ιστοσελίδα ενός συναδέλφου, όπου μπορεί κανείς να υπολογίσει με ακριβεια τον μισθό του. Απλό και αποτελεσματικό, μέχρι αποδείξεως του εναντίου βεβαια.

http://kiovlad.dyfio.com/
Το αρχείο είναι όντως πολυ αναλυτικό και δίνει τη δυνατότητα υπολογισμού μισθοδοσίας και για αναπληρωτές. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο θέμα. Δεν έχει διευκρινιστεί αν οι αναπληρωτές θα κατατάσσονται σε βαθμίδες αν δηλαδή θα γίνεται αναγνώριση προυπηρεσίας,μεταπτυχιακού κτλ και από ότι διαβάζω μάλλον δε θα μας αναγνωριστεί τίποτα-επαναλαμβάνω όμως κανείς δεν ξέρει ακόμη-. Με δεδομένο αυτό δεν ισχύει και ο υπολογισμός μιας και θα έχουμε τη μισθοδοσία ενός νεοδιοριζόμενου με άλλες ωστόσο κρατήσεις. Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με το τι θα γίνει με τους αναπληρωτές ας το καταθέσει.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2840 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:16:49 μμ »
Είναι κάπως πρώιμο να προσπαθείτε τώρα να υπολογίσετε τις κρατήσεις.
Πριν από λίγες μέρες, αρκετοί αναλυτές έλεγαν ότι, αν γίνει το "κούρεμα" που αποφασίστηκε στη Σύνοδο, θα επιβαρυνθούν πολύ τα ασφαλιστικά ταμεία και ότι είναι πολύ πιθανό να αυξηθούν οι εισφορές των εργαζομένων σ' αυτά.
Όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, το καθαρό ποσό που θα παίρνουμε στο χέρι μάλλον θα ποικίλλει από μήνα σε μήνα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #2841 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:22:24 μμ »
Ευχαριστώ, παιδιά, το είχα δει και τούτο το τελευταίο, αλλά λέει μόνο για το ΜΤΠΥ.
Αυτή η κράτηση γίνεται μόνο στους μονίμους, οπότε συν ...49 ευρώ για τους αναπληρωτές.
Και ακούγεται λογικό, γιατί ο μισθός που είναι της ... μόδας είναι το 830... (783+49=832)

Αυτό είναι μόνο; Γιατί και κάποιος αιρετός είπε για μισθό αναπληρωτή γύρω στα 923 ευρώ, οπότε ...συν άλλα 90 περίπου;!
Από πού όμως είναι αυτά, ιδού το ερώτημα...
Συνεχίζω το ψάξιμο εντωμεταξύ.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 775
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.