*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934852 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3276 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:09:11 πμ »
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι χάνεται ο πλεονάζων χρόνος στο ΜΚ και όχι στον βαθμό. πχ βαθμός Ε από 3 εως 9 χρόνια. Αν κάποιος έχει 4 χρόνια προυπηρεσία τότε θέλει άλλα 5 χρόνια για να πάει στον Δ και όχι 6
Δηλαδή δεν αρχίζει να μετράει από τα 3 χρόνια αλλά συνεχίζει από τα 4. Υπάρχει όμως ελάχιστος χρόνος παραμονής σε κάθε βαθμό. Στον ΣΤ 2 χρόνια, στον Β 6 και σε όλους τους υπόλοιπους 4
Αυτό κατάλαβα εγώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:10 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3277 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:24:48 πμ »
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι χάνεται ο πλεονάζων χρόνος στο ΜΚ και όχι στον βαθμό. πχ βαθμός Ε από 3 εως 9 χρόνια. Αν κάποιος έχει 4 χρόνια προυπηρεσία τότε θέλει άλλα 5 χρόνια για να πάει στον Δ και όχι 6
Δηλαδή δεν αρχίζει να μετράει από τα 3 χρόνια αλλά συνεχίζει από τα 4. Υπάρχει όμως ελάχιστος χρόνος παραμονής σε κάθε βαθμό. Στον ΣΤ 2 χρόνια, στον Β 6 και σε όλους τους υπόλοιπους 4
Αυτό κατάλαβα εγώ
εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι χάνεται ο πλεωνάζων χρόνος στο βαθμό, αλλά όχι στο ΜΚ. Αν κάποιος στις 31-10-2011 έχει προϋπηρεσία 10 έτη, τότε βρίσκεται στο Δ Βαθμό. έχει πλεονάζουσα προϋπηρεσία 1 έτος στο βαθμό Δ. Αυτό σημαίνει ότι σε ένα χρόνο θα αλλάξει ΜΚ μέσα στο βαθμό Δ.
 όμως θα κριθεί για να αλλάξει Βαθμό σε 4 έτη. τότε όμως θα κριθεί ταυτόχρονα για αλλαγή βαθμού και με αυτόν που μπήκε στο βαθμό Δ με 14 χρόνια προϋπηρεσία, άρα πλεονάζοντα χρόνο 5 έτη; Δεν αδικείς τον παλιότερο; κάτι άλλο θα συμβαίνει! Δεν μπορεί!

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3278 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 07:43:29 πμ »
Ο,τι και να καταλάβετε, αν δε δείτε το φύλλο μισθοδοσίας με τις νέες αμοιβές όποτε αυτό έρθει οι υπόλοιπες συζητήσεις είναι άνευ ουσίας...

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3279 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 07:49:29 πμ »
Με λίγα λόγια, ο χρόνος προϋπηρεσίας (για βαθμολογική/μισθολογική εξέλιξη) μετά την κατάταξη σε βαθμό και ΜΚ παραγράφεται. Αν έχεις 12,5 χρόνια, πας βαθμό Ε (9ος εώς και 15ος ), ΜΚ1 (11ος και 12ος) και εκεί δεν θα κάτσεις 6 μήνες αλλά 2 χρόνια.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:10 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3280 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 11:09:58 πμ »
Στο site της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Ανατολικής Αττικής βγήκε αρχείο με την προτεινόμενη επανακατάταξη στο νέο βαθμολόγιο.  ;)
http://dide-anatol.att.sch.gr/tte/portal/

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3281 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:20:53 μμ »
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι χάνεται ο πλεονάζων χρόνος στο ΜΚ και όχι στον βαθμό. πχ βαθμός Ε από 3 εως 9 χρόνια. Αν κάποιος έχει 4 χρόνια προυπηρεσία τότε θέλει άλλα 5 χρόνια για να πάει στον Δ και όχι 6
Δηλαδή δεν αρχίζει να μετράει από τα 3 χρόνια αλλά συνεχίζει από τα 4. Υπάρχει όμως ελάχιστος χρόνος παραμονής σε κάθε βαθμό. Στον ΣΤ 2 χρόνια, στον Β 6 και σε όλους τους υπόλοιπους 4
Αυτό κατάλαβα εγώ
Κι εγώ αυτό θεωρώ ότι λέει η λογική,αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά μέχρι να εκδοθεί διευκρινιστική εγκύκλιος.Εύχομαι να είναι έτσι.
Ο,τι και να καταλάβετε, αν δε δείτε το φύλλο μισθοδοσίας με τις νέες αμοιβές όποτε αυτό έρθει οι υπόλοιπες συζητήσεις είναι άνευ ουσίας...
Νομίζω ότι ούτε τότε θα απαντηθεί με σιγουριά το συγκεκριμένο θέμα.Μάλλον τον Μάιο θα δοθούν διευκρινίσεις,όταν και θα αντιμετωπισθεί το πρόβλημα με τα συμβούλια και τις προαγωγές.Αυτό θεωρώ ότι λέει και η εγκύκλιος του υπουργείου διοικητικής μεταρρύθμισης:

 Προαγωγές υπαλλήλων μετά την κατάταξή τους στους νέους βαθμούς
Μέχρι τη θέση σε πλήρη εφαρμογή του προβλεπόμενου στο άρθρο 7
συστήματος αξιολόγησης και την αξιολόγηση των υπαλλήλων με βάση την
επίτευξη των στόχων που θα τους ανατεθούν, οι κρίσεις για προαγωγή των
υπαλλήλων που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του ν. 4024/2011 και έχουν τον
απαιτούμενο, βάσει της παρ. 7 του άρθρου 7, ελάχιστο χρόνο παραμονής στο
βαθμό κατάταξής τους προκειμένου να προαχθούν στον επόμενο αυτού βαθμό,

θα γίνουν από τα αρμόδια όργανα σύμφωνα με τη διαδικασία, τα κριτήρια και τις
προϋποθέσεις που προβλέπονται από τις οικείες κατά περίπτωση διατάξεις, που
ισχύουν κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εφαρμόζοντας και τις
προβλεπόμενες στην παράγραφο 6 του άρθρου 7 του παρόντος ποσοστώσεις.
Αναλυτικές οδηγίες για την προαγωγή των υπαλλήλων που υπάγονται στις
διατάξεις του Υπαλληλικού Κώδικα (ν.3528/2007), μετά την κατάταξή τους
στους νέους βαθμούς, θα δοθούν εγκαίρως με σχετική ερμηνευτική εγκύκλιο
της υπηρεσίας μας.


Υ.Γ.Από βιασύνη παρέθεσα το μήνυμα του μέλους debio,ενώ ήθελα να παραθέσω το μήνυμα του μέλους abla.Το διόρθωσα,αλλά ζητώ συγνώμη για το μπέρδεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 12:32:52 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3282 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 01:00:55 μμ »
rublev, αυτή η παράγραφος που παραθέτεις όμως λέει ότι μέχρι τις πρώτες προαγωγές οι κρίσεις για προαγωγές θα γίνουν με τις ισχύουσες κατά την δημοσίευση του νόμου διαδικασίες - αυτές που ίσχυαν με το παλιό μισθολόγιο δηλαδή.
Τι σημαίνει αυτό άραγε; Αυτόματη προαγωγή με το που συμπληρώνει κάποιος τον απαιτούμενο ελάχιστο χρόνο παραμονής στο βαθμό; Μα, υπάρχουν χιλιάδες τέτοια άτομα που ο πλεονάζων χρόνος στο βαθμό κατάταξης τους ξεπερνά τον ελάχιστο απαιτούμενο για προαγωγή...  :o
Ποιους αφορά αυτή η παράγραφος, αν όχι τους παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3283 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 01:25:37 μμ »
rublev, αυτή η παράγραφος που παραθέτεις όμως λέει ότι μέχρι τις πρώτες προαγωγές οι κρίσεις για προαγωγές θα γίνουν με τις ισχύουσες κατά την δημοσίευση του νόμου διαδικασίες - αυτές που ίσχυαν με το παλιό μισθολόγιο δηλαδή.
Τι σημαίνει αυτό άραγε; Αυτόματη προαγωγή με το που συμπληρώνει κάποιος τον απαιτούμενο ελάχιστο χρόνο παραμονής στο βαθμό; Μα, υπάρχουν χιλιάδες τέτοια άτομα που ο πλεονάζων χρόνος στο βαθμό κατάταξης τους ξεπερνά τον ελάχιστο απαιτούμενο για προαγωγή... :o
Ποιους αφορά αυτή η παράγραφος, αν όχι τους παραπάνω;
Συμφωνώ.Αλλωστε νομίζεις ότι ο συντάκτης είναι σίγουρος πως το κράτος θα είναι έτοιμο να εφαρμόσει το νέο σύστημα αξιολόγησης τον Μάιο;Γι΄αυτό ίσως προσθέτει τη φράση εφαρμόζοντας και τις
προβλεπόμενες στην παράγραφο 6 του άρθρου 7 του παρόντος ποσοστώσεις.


Υποθέσεις κάνουμε.Θα δούμε...Πάντως και με το αρμόδιο τμήμα της διεύθυνσής μου που μίλησα,και εκείνοι τις εγκυκλίους έχουν μπροστά τους και προσπαθούν να βγάλουν άκρη.Το υπουργείο μας τους έστειλε βλέπετε τις εγκυκλίους των άλλων υπουργείων και "καθάρισε"!Τους φάνηκε πάντως παράλογο να χάνεται η προυπηρεσία ως προς την προαγωγή σε βαθμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 01:34:14 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3284 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 03:48:15 μμ »
καλησπερα σε ολους

μου εστειλαν απο το σχολειο μου το site( athena.net.gr) για να μπω και να γραφτω οπου βλεπω τα περι μισθοδοσιας κλπ αλλα δε μπορω με τιποτα να κανω την εγγραφη. δε μου δεχεται το email μου . συνεβη σε κανεναν αλλον αυτο?

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3285 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 03:59:49 μμ »
Με λίγα λόγια, ο χρόνος προϋπηρεσίας (για βαθμολογική/μισθολογική εξέλιξη) μετά την κατάταξη σε βαθμό και ΜΚ παραγράφεται. Αν έχεις 12,5 χρόνια, πας βαθμό Ε (9ος εώς και 15ος ), ΜΚ1 (11ος και 12ος) και εκεί δεν θα κάτσεις 6 μήνες αλλά 2 χρόνια.

Mε 12,5 χρόνια δεν πας βαθμό Δ???

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3286 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 07:34:19 μμ »
καλησπερα σε ολους

μου εστειλαν απο το σχολειο μου το site( athena.net.gr) για να μπω και να γραφτω οπου βλεπω τα περι μισθοδοσιας κλπ αλλα δε μπορω με τιποτα να κανω την εγγραφη. δε μου δεχεται το email μου . συνεβη σε κανεναν αλλον αυτο?
Πρέπει για 1η φορά να μπεις από το σχολείο με ένα 8ψήφιο κωδικό που θα διαλέξεις εσύ, ώστε να σε πιστοποιήσει το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3287 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 08:13:12 μμ »
Με λίγα λόγια, ο χρόνος προϋπηρεσίας (για βαθμολογική/μισθολογική εξέλιξη) μετά την κατάταξη σε βαθμό και ΜΚ παραγράφεται. Αν έχεις 12,5 χρόνια, πας βαθμό Ε (9ος εώς και 15ος ), ΜΚ1 (11ος και 12ος) και εκεί δεν θα κάτσεις 6 μήνες αλλά 2 χρόνια.

Mε 12,5 χρόνια δεν πας βαθμό Δ???

Ναι Δ πας, έγραψα λάθος πριν.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3288 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 08:46:11 μμ »
καλησπερα σε ολους

μου εστειλαν απο το σχολειο μου το site( athena.net.gr) για να μπω και να γραφτω οπου βλεπω τα περι μισθοδοσιας κλπ αλλα δε μπορω με τιποτα να κανω την εγγραφη. δε μου δεχεται το email μου . συνεβη σε κανεναν αλλον αυτο?
Πρέπει για 1η φορά να μπεις από το σχολείο με ένα 8ψήφιο κωδικό που θα διαλέξεις εσύ, ώστε να σε πιστοποιήσει το σύστημα.

ειμαι σε αδεια ανατροφης πολυ πολυ μακρια απο το σχολειο μου. τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Αποσυνδεδεμένος sjn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3289 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 09:15:43 μμ »
Τελικά για τους κατόχους Διδακτορικού & Μεταπτυχιακού υπάρχει κάτι νεότερο? Στην διεύθυνσή μου ήταν κάθετοι ότι τα 6 χρόνια είναι το maximum και ότι αν έχεις και τους  δύο τίτλους δεν κερδίζεις τίποτε παραπάνω, όπως ίσχυε με το επίδομα στο παλιό μισθολόγιο. Εκεί όμως το ανέφερε ρητά ότι  αν έχεις και τους δύο τίτλους παίρνεις μόνο το επίδομα διδακτορικού ενώ στον νέο νόμο αναφέρει τα 6 χρόνια του Διδακτορικού και τα 2 του Μεταπτυχιακού σε παράθεση. Επίσης μου είπαν ότι το μισό του χρόνου που αναφέρεται στο άρθρο 6 παράγραφος 4 (για να γίνουν τα χρόνια 6+1=7) είναι μόνο για αναγνώριση προϋπηρεσίας και όχι για τους τίτλους σπουδών παρότι αναφέρονται και αυτοί στο ίδιο άρθρο. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διεύθυνση που να το χειρίζεται διαφορετικά?  Υπάρχει ελπίδα να κερδίσουμε κάτι με προσφυγή?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.