*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 922093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1022 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:54:46 μμ »
Ούτως ή άλλως στους εκπαιδευτικούς εκεί που έφτασαν τις αποδοχές μας δε μένουν και πολλά περιθώρια να μας τις περικόψουν κι άλλο.

Λάζαρε, μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λες...  :)
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1023 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:55:38 μμ »

Να ρωτησω κατι αυτή η μειωση δεν αφορα τους 3 πρωτους μηνες οπου ειναι και τα αναδρομικα απο τον Ιανουαριο;



Τους 3 τελευταίους του 2011 αλλά... "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" . Θα δείξει πάντως ,μπορεί να μας την αφήσουν bonus και για το 2012.   
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1024 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:02:32 μμ »
Όταν λένε ότι θα έχουμε μείωση 3%, γιατί εγώ πρέπει να δεχτώ ότι θα έχουμε 20%. Υπαρχούν ρετιρέ στο δημόσιο για τα οποία προορίζονται τέτοιες μειώσεις... Αυτό το γνωρίζουμε όλοι. Δε στρουθοκαμηλίζω, μόνοι τους το ανακοίνωσαν το 3% για μας...ε δε θα τους πούμε να το κάνουν σε όλους 20%.
Φίλε Lasid. ακόμα και το 3% (που αποκλείεται να είναι τόσο) αν προστεθεί στο 35% περίπου μείωσης που ήδη έχει γίνει ή έχει ανακοινωθεί ότι θα γίνει (με τη μείωση του αφορολογήτου) δεν είναι λίγο.
Με τον καταιγισμό που έρχονται οι μειώσεις δε δικαιολογείται καμιά αισιοδοξία. Τώρα αν θα αισιοδοξούμε γιατί δεν θα υπαρχει τίποτα άλλο να μας πάρουν επειδή θα τα έχουν πάρει όλα, τότε πάω πάσο.
Φίλε jak_13 δεν αισιοδοξώ με την έννοια ότι δεν αντιλαμβάνομαι πώς είναι η οικονομική κατάσταση στη χώρα, αλλά και στον οικογενειακό προϋπολογισμό των περισσοτέρων οικογενειών. Απλά όταν ανακοινώνουν ότι πάνω στις προηγούμενες μειώσεις θα γίνει άλλη μια 3% στους εκπαιδευτικούς γιατί να δέχομαι ότι θα γίνει 20% που είναι η γενική μείωση ή ο μέσος όρος; Ούτως ή άλλως στους εκπαιδευτικούς εκεί που έφτασαν τις αποδοχές μας δε μένουν και πολλά περιθώρια να μας τις περικόψουν κι άλλο.

Συνήθως η λέξη "αισιοδοξία" είναι συνδεδεμένη με την προσμονή για κάτι καλύτερο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1025 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:10:24 μμ »
Πέρσυ, τέτοια εποχή το μηνιάτικό μου ήταν 1263 ευρω (μεταπτυχιακο, παραμεθόριος, 3 ετη προϋπηρεσία). Φέτος, εάν ήμουν τώρα σχολείο (λείπω με άδεια άνευ αποδοχών) θα έπαιρνα 890 περίπου απ'ότι έμαθα.Θα πει κάποιος, α προσωρινά είναι τόσα, λόγω έκτακτων εισφορών κλπ κλπ. Ναι αλλά μέχρι να τελειώσουν οι εισφορές θα έρθει το ενιαίο, σωστά? Προσώπική εκτίμηση (ας μην πεσουν καποιοι να με φάνε για την "απαισιοδοξία" μου) είναι πως ο μισθός δεν θα ανέβει ξανά. Θα μείνει εκεί μεταξύ 800-900 ευρώ (βασικά νομίζω πως αισιοδοξώ..). Επιπλέον, θα πρεπει να καταναλωνω και να παρουσιαζω αποδειξεις, διότι εάν δεν έχω λεφτά να ψωνίσω, απλά μετά θα μου τα παιρνει η εφορία. Επιπλέον, όλα ακριβαίνουν. Είμαι Σουηδία τωρα και ναι, πολλα προϊόντα είναι φθηνότερα από την Ελλάδα (αυγα, κρέας, εισαγόμενα φρούτα, ντόπια φρούτα -μηλα-αχλαδια-, και πολλά ακόμη). Αν είχα και παιδια (ειναι καταντια να λεω ευτυχως που δεν εχω...) αλίμονο σε αυτα και σε εμενα. Όλο αυτό που συμβαίνει είναι απλός και στιγνός ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ. ΔΕν κλέβω την εφορία, δεν έχω ακίνητο ούτε ημιυπαίθριο, δεν έχω ακριβό αυτοκίνητο, ζητάω αποδείξεις (ε και?), δεν κάνω ιδιαίτερα. Σπουδάζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Είμαι εδώ σε μία ξένη χώρα, δεν ξέρω καν την γλώσσα τους και όμως συναναστρέφομαι ευχάριστα με όλους τους τομείς, πανεπιστήμιο, εφορία, αγορά, κλπ. ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ. Δηλαδή εγώ θα πρέπει να γυρίσω του χρόνου στην Ελλάδα με 2 μεταπτυχιακά και να έχω κέφι να διδάξω τα παιδιά και να δώσω την ψυχή μου για ποιον? Για τις τράπεζες? Για τα trust? Για τον Κόκαλη? Για τον Λάτση? Και με εμένα τι θα γίνει? Εγώ δεν θα κανω παιδιά? Δεν θα επιμορφωθώ? Μόνο θα δουλεώ για άλλους, θα φροντίζω τους γονείς μου που δεν θα έχουν σύνταξη, θα δίνω ότι μου περισσεύει, εαν μου περισσευει, στην εφορία? Μάλιστα.
Θα μου πειτε γιατι δεν μενεις στη Σουηδία? Μα στην Ελλάδα θέλω να μεινω, δεν θέλω να εγκαταλείψω τις μυρωδιές, το κλίμα, τη φύση, της οικογένεια, τους φίλους, τους μαθητές μου. Έχω τόσα πολλά να χάσω...Αλλά δούλα τους δεν θα γίνω.
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Νομίζω εκφράζεις πολλούς συναδέλφους...ευτυχώς που υπάρχουν άτομα σαν και εσένα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1026 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:30:23 μμ »
Ούτως ή άλλως στους εκπαιδευτικούς εκεί που έφτασαν τις αποδοχές μας δε μένουν και πολλά περιθώρια να μας τις περικόψουν κι άλλο.
Λάζαρε, μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λες...  :)
Γιώργο, μην το γρουσουζεύεις... Μήπως στεναχωριέσαι επειδή εκεί που εργάζεσαι εσύ δεν ανακοινώθηκε μείωση μόνο 3% και φοβάσαι ότι μπορεί να φτάσετε το 20%; Άντε παραιτήσου να έρθεις στην εκπαίδευση! ;)

Παρεπιπτώντως πολύ δουλεύεις ρε συ...όποτε πίνουμε καφέ με τον Νίκο δεν μπορείς να έρθεις στην παρέα!
Μεγάλο πειραχτήρι και ο Νίκος φυσικά... Όλο ξεχνάει ότι δουλεύεις τα πρωινά, ακόμα και τα καλοκαίρια! ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1027 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:36:54 μμ »
Συνήθως η λέξη "αισιοδοξία" είναι συνδεδεμένη με την προσμονή για κάτι καλύτερο.
Ε...γιατί η μείωση 3% σε σχέση με την μείωση 20% δεν είναι κάτι καλύτερο με μεγάλη διαφορά μάλιστα;
Το 20% σημαίνει περίπου εφταπλάσια περικοπή σε σχέση με το 3%.

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1028 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:18:45 μμ »
Ούτως ή άλλως στους εκπαιδευτικούς εκεί που έφτασαν τις αποδοχές μας δε μένουν και πολλά περιθώρια να μας τις περικόψουν κι άλλο.

Λάζαρε, μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λες...  :)
Μη λες, μη λες ...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1029 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 07:26:32 μμ »
Πέρσυ, τέτοια εποχή το μηνιάτικό μου ήταν 1263 ευρω (μεταπτυχιακο, παραμεθόριος, 3 ετη προϋπηρεσία). Φέτος, εάν ήμουν τώρα σχολείο (λείπω με άδεια άνευ αποδοχών) θα έπαιρνα 890 περίπου απ'ότι έμαθα.Θα πει κάποιος, α προσωρινά είναι τόσα, λόγω έκτακτων εισφορών κλπ κλπ. Ναι αλλά μέχρι να τελειώσουν οι εισφορές θα έρθει το ενιαίο, σωστά? Προσώπική εκτίμηση (ας μην πεσουν καποιοι να με φάνε για την "απαισιοδοξία" μου) είναι πως ο μισθός δεν θα ανέβει ξανά. Θα μείνει εκεί μεταξύ 800-900 ευρώ (βασικά νομίζω πως αισιοδοξώ..). Επιπλέον, θα πρεπει να καταναλωνω και να παρουσιαζω αποδειξεις, διότι εάν δεν έχω λεφτά να ψωνίσω, απλά μετά θα μου τα παιρνει η εφορία. Επιπλέον, όλα ακριβαίνουν. Είμαι Σουηδία τωρα και ναι, πολλα προϊόντα είναι φθηνότερα από την Ελλάδα (αυγα, κρέας, εισαγόμενα φρούτα, ντόπια φρούτα -μηλα-αχλαδια-, και πολλά ακόμη). Αν είχα και παιδια (ειναι καταντια να λεω ευτυχως που δεν εχω...) αλίμονο σε αυτα και σε εμενα. Όλο αυτό που συμβαίνει είναι απλός και στιγνός ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ. ΔΕν κλέβω την εφορία, δεν έχω ακίνητο ούτε ημιυπαίθριο, δεν έχω ακριβό αυτοκίνητο, ζητάω αποδείξεις (ε και?), δεν κάνω ιδιαίτερα. Σπουδάζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Είμαι εδώ σε μία ξένη χώρα, δεν ξέρω καν την γλώσσα τους και όμως συναναστρέφομαι ευχάριστα με όλους τους τομείς, πανεπιστήμιο, εφορία, αγορά, κλπ. ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ. Δηλαδή εγώ θα πρέπει να γυρίσω του χρόνου στην Ελλάδα με 2 μεταπτυχιακά και να έχω κέφι να διδάξω τα παιδιά και να δώσω την ψυχή μου για ποιον? Για τις τράπεζες? Για τα trust? Για τον Κόκαλη? Για τον Λάτση? Και με εμένα τι θα γίνει? Εγώ δεν θα κανω παιδιά? Δεν θα επιμορφωθώ? Μόνο θα δουλεώ για άλλους, θα φροντίζω τους γονείς μου που δεν θα έχουν σύνταξη, θα δίνω ότι μου περισσεύει, εαν μου περισσευει, στην εφορία? Μάλιστα.
Θα μου πειτε γιατι δεν μενεις στη Σουηδία? Μα στην Ελλάδα θέλω να μεινω, δεν θέλω να εγκαταλείψω τις μυρωδιές, το κλίμα, τη φύση, της οικογένεια, τους φίλους, τους μαθητές μου. Έχω τόσα πολλά να χάσω...Αλλά δούλα τους δεν θα γίνω.
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Μα αυτός είναι ο στόχος τους να φύγει από τη χώρα το μορφωμένο δυναμικό, για να γίνει η Ελλάδα μια χώρα με φθηνα εργατικά χέρια που θα τη λυμαίνονται οι μεγαλοκαρχαρίες. Ασ μην υποκύψουμε....

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1030 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:06:50 μμ »
Πέρσυ, τέτοια εποχή το μηνιάτικό μου ήταν 1263 ευρω (μεταπτυχιακο, παραμεθόριος, 3 ετη προϋπηρεσία). Φέτος, εάν ήμουν τώρα σχολείο (λείπω με άδεια άνευ αποδοχών) θα έπαιρνα 890 περίπου απ'ότι έμαθα.Θα πει κάποιος, α προσωρινά είναι τόσα, λόγω έκτακτων εισφορών κλπ κλπ. Ναι αλλά μέχρι να τελειώσουν οι εισφορές θα έρθει το ενιαίο, σωστά? Προσώπική εκτίμηση (ας μην πεσουν καποιοι να με φάνε για την "απαισιοδοξία" μου) είναι πως ο μισθός δεν θα ανέβει ξανά. Θα μείνει εκεί μεταξύ 800-900 ευρώ (βασικά νομίζω πως αισιοδοξώ..). Επιπλέον, θα πρεπει να καταναλωνω και να παρουσιαζω αποδειξεις, διότι εάν δεν έχω λεφτά να ψωνίσω, απλά μετά θα μου τα παιρνει η εφορία. Επιπλέον, όλα ακριβαίνουν. Είμαι Σουηδία τωρα και ναι, πολλα προϊόντα είναι φθηνότερα από την Ελλάδα (αυγα, κρέας, εισαγόμενα φρούτα, ντόπια φρούτα -μηλα-αχλαδια-, και πολλά ακόμη). Αν είχα και παιδια (ειναι καταντια να λεω ευτυχως που δεν εχω...) αλίμονο σε αυτα και σε εμενα. Όλο αυτό που συμβαίνει είναι απλός και στιγνός ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ. ΔΕν κλέβω την εφορία, δεν έχω ακίνητο ούτε ημιυπαίθριο, δεν έχω ακριβό αυτοκίνητο, ζητάω αποδείξεις (ε και?), δεν κάνω ιδιαίτερα. Σπουδάζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Είμαι εδώ σε μία ξένη χώρα, δεν ξέρω καν την γλώσσα τους και όμως συναναστρέφομαι ευχάριστα με όλους τους τομείς, πανεπιστήμιο, εφορία, αγορά, κλπ. ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ. Δηλαδή εγώ θα πρέπει να γυρίσω του χρόνου στην Ελλάδα με 2 μεταπτυχιακά και να έχω κέφι να διδάξω τα παιδιά και να δώσω την ψυχή μου για ποιον? Για τις τράπεζες? Για τα trust? Για τον Κόκαλη? Για τον Λάτση? Και με εμένα τι θα γίνει? Εγώ δεν θα κανω παιδιά? Δεν θα επιμορφωθώ? Μόνο θα δουλεώ για άλλους, θα φροντίζω τους γονείς μου που δεν θα έχουν σύνταξη, θα δίνω ότι μου περισσεύει, εαν μου περισσευει, στην εφορία? Μάλιστα.
Θα μου πειτε γιατι δεν μενεις στη Σουηδία? Μα στην Ελλάδα θέλω να μεινω, δεν θέλω να εγκαταλείψω τις μυρωδιές, το κλίμα, τη φύση, της οικογένεια, τους φίλους, τους μαθητές μου. Έχω τόσα πολλά να χάσω...Αλλά δούλα τους δεν θα γίνω.
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Μα αυτός είναι ο στόχος τους να φύγει από τη χώρα το μορφωμένο δυναμικό, για να γίνει η Ελλάδα μια χώρα με φθηνα εργατικά χέρια που θα τη λυμαίνονται οι μεγαλοκαρχαρίες. Ασ μην υποκύψουμε....

Πειτε με αναποδη, πειτε με μυστηρια...........και εγω την ιδια γνωμη εχω.Ουε και αλιμονο αν ολοι μας συκωθουμε και φυγουμε απο την Ελλαδα επειδη ειναι δυσκολα τα πραγματα.Ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να κατσουμε και να το παλεψουμε και να μην τους κανουμε την χαρη να αφεισουμε την Ελλαδιτσα μαας σε αυτα τα λαμογια να την κατακερματισουν και να την πουλησουν για ενα κομματι ψωμι.Γιατι αυτο θελουν.Οχι λοιπον....δεν τους την αφηνω.....θα κατσω εδω και θα το παλεψω εστω με τα 800.....εγω θα επιβιωσω γιατι εμαθα και στα λιγα.Αυτοι θα εχουν το προβλημα αν βουλιαξει η Ελλαδα.Θελω να γινει κανα μεγαλο Μπαμ ...ετσι για να συνερθουν μερικοι και ας ξεκινησουμε απο την αεχη.Ισως ειναι καλυτερα ετσι..............αλλα αυτοι τουλαχιστον δεν θα ειναι στις θεσεις τους.Με το Μπαμ θα εχουν ξεκουμπιστει.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1031 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:55:22 μμ »
Συνήθως η λέξη "αισιοδοξία" είναι συνδεδεμένη με την προσμονή για κάτι καλύτερο.
Ε...γιατί η μείωση 3% σε σχέση με την μείωση 20% δεν είναι κάτι καλύτερο με μεγάλη διαφορά μάλιστα;
Το 20% σημαίνει περίπου εφταπλάσια περικοπή σε σχέση με το 3%.

Αυτά μας σερβίρουν με τα μέσα μαζικής προπαγάνδας και στο τέλος θα είμαστε ευχαριστημένοι ακόμα και με 19% μείωσης. Κι ας ακούμε κάθε μέρα νέα μέτρα. Η τακτική τους είναι γνωστή.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1032 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:15:06 μμ »
Συνήθως η λέξη "αισιοδοξία" είναι συνδεδεμένη με την προσμονή για κάτι καλύτερο.
Ε...γιατί η μείωση 3% σε σχέση με την μείωση 20% δεν είναι κάτι καλύτερο με μεγάλη διαφορά μάλιστα;
Το 20% σημαίνει περίπου εφταπλάσια περικοπή σε σχέση με το 3%.
Αυτά μας σερβίρουν με τα μέσα μαζικής προπαγάνδας και στο τέλος θα είμαστε ευχαριστημένοι ακόμα και με 19% μείωσης. Κι ας ακούμε κάθε μέρα νέα μέτρα. Η τακτική τους είναι γνωστή.
Εντάξει δεν έχω σκοπό να πάθω κατάθλιψη ακούγοντας κάθε μέρα νέα μέτρα, οπότε έχω επιλέξει να βλέπω τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Δεν είμαι ευχαριστημένος για τη μείωση 3%, αλλά δε θα δεχτώ αυτόματα και τη μείωση 20% που αποδέχτηκε εξ αρχής ο συνάδελφος το πρωί. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόσες ώρες...
και φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι οι εκπαιδευτικοί παραμυθιαζόμαστε από την προπαγάνδα των ΜΜΕ!  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1033 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:21:51 μμ »
Σήμερα πληρώθηκα με 450 ευρώ!Είμαι σε νησί,πληρώνω βαρβάτο ενοίκιο όπως όλοι εδώ,έχω μαζί μου ένα παιδί στα 14 που έχει κι εκείνο τα έξοδά του,ό,τι παίρνω το αφήνω και πάλι στο νησί και ξέρετε και τι αντιμετώπιση έχουμε;"αυτοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι,μην τους λυπάσαι!".Δεν ξέρω αν αξίζει πια μια τόσο μεγαλη θυσία,όπως το να αφήνεις το σπίτι σου στα 40,για κάτι τόσο λίγο έως μηδαμινό.
Οι εδώ εκπαιδευτικοί πάντως βάλαμε ένα όριο,ότι στα 800 ευρώ τα μαζεύουμε και φεύγουμε,αν βέβαια δεν έχουν κλείσει ήδη τα σχολεία.
Αυτή η κοροιδία αρχισε να παρατραβά.Τονα παίρνεις 500 και 700 ευρώ στο σπίτι σου είναι κάτι που και πάλι κέρδος το λες.Το να στα δίνει όμως για να συντηρήσεις ένα δεύτερο σπίτι ενώ ταυτόχρονα οι υποχρεώσεις του κανονικού σπιτιού τρέχουν,αυτό είναι "σου βαράω το ντέφι και θα χορεύεις θες δε θες".
Και μέσα σε όλα αυτά οι ντόπιοι συνάδελφοι μόλις ακούσουν για στάση εργασίας ή κινητοποιήσεις κάνουν πως δεν άκουσαν" γιατί έχουν πολλές υποχρεώσεις".
Κανένας δεν ξυπνά,κανένας δεν κινείται.Δεν ψήφισαν ούτε την 48ωρη για 4 και 5 του μήνα.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1034 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:26:24 μμ »
Τι εννοείς πληρώθηκες 450 ευρώ;;;;; Κάτι θα κατάλαβα λάθος μάλλον.......... :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1035 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:38:18 μμ »
καθόλου λάθος δεν κατάλαβες ... μισθολογικό κλιμάκιο 14, με 7 χρόνια προυπηρεσία πληρώθηκα 479. ευρώ για δεκαπενθήμερο. Τους επόμενους μήνες ακούω ότι θα είναι ακόμη λιγότερο επειδή θα γίνουν κι άλλες κρατήσεις που αφορούν τη μείωση του αφορολόγητου στα 5.000 ευρώ αναδρομικά...... και όλα αυτά χωρίς να ξέρουμε ποιός θα είναι ο μισθός με το νέο μισθολόγιο. κι αντι να τα κλείσουμε όλα καθόμαστε και συζητάμε ποιός θα αναλάβει το project και τί ώρες απαλλαγής θα έχει αν είναι συντονιστής ......είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158555
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.