*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934039 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3388 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 05:25:35 μμ »
Το πάρτυ συνεχίζεται  ;D:

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=52476

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:58 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3389 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 05:27:25 μμ »
Να στειλω τις θερμοτερες ευχες μου στην υπουργο μας Αννούλα! Ο καλος θεος να της δινει χρονια και φώτιση, υγεια, κουράγιο και δύναμη και πολλες πολλες επιτυχιες στο εργο της ! ;D



Από το σημερινό άρθρο του Στάθη στην Ελευθεροτυπία...φαντάζομαι με τις θερμότερες ευχές του επίσης. ;)
(http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=330770)


"Οταν ο Αλέξανδρος (ο προπροπροπάππος του κ. Γκρουέφσκυ) επέστρεφε απ' την εκστρατεία του στις Ινδίες με προορισμό τη Βαβυλώνα, έκανε το λάθος να περάσει το στράτευμά του μέσα από την έρημο της Γεδρωσίας. Ερημος από τις πιο άγριες η Γεδρωσία, και οι στρατιώτες, Μακεδόνες, νότιοι Ελληνες -τακτικοί και μισθοφόροι- Πέρσες, όλοι πέθαιναν σωρηδόν από τη δίψα. Κάποια στιγμή ένας στρατιώτης πλησιάζει τον κοντό Μακεδόνα γιο του Φίλιππου και του προσφέρει με το κράνος του νερό που είχε αντλήσει από μια λακκουβίτσα. «Δεν φθάνει για όλον τον στρατό» του είπε ο Αλέξανδρος κι έχυσε το νερό στο χώμα.

Το ίδιο ακριβώς κάνει και η κυρία Διαμαντοπούλου. Πηγαίνει κάθε μέρα στα σχολεία, όπου τουρτουρίζουν τα παιδάκια λόγω έλλειψης πετρελαίου θέρμανσης, και ξεπαγιάζει μαζί τους. Στη συνέχεια σπεύδει σε άλλα σχολεία, όπου δεν έχουν παραλάβει ακόμα σχολικά βιβλία και απαγγέλλει στους μικρούς μαθητές από στήθους Πίνδαρο, τον Παιάνα, τον Ακάθιστο Υμνο κι ό,τι άλλο τέλος πάντων μπορεί να εμψυχώσει τα βλαστάρια του έθνους για να αντέξουν τις διαδικασίες διαδοχής στο ΠΑΣΟΚ...

(Πάντως, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες της στήλης, η κυρία Αννα plus Διαμαντοπούλου βρίσκεται σε στενές επαφές με τον κ. Τσάκα, προκειμένου να εξασφαλισθεί πετρέλαιο Κατακώλου για όλα τα παιδάκια της επικράτειας)."




......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3390 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 05:51:48 μμ »
Το πάρτυ συνεχίζεται  ;D:

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=52476

Καταλαβαίνω τη χαρά σου. Μέρες που είναι άλλωστε ο καθένας έχει δικαίωμα σε αυτή.
Δεν σκέφτεσαι όμως ότι μπορεί - μετά την απογοήτευση που θα πάρει από το αποτέλεσμα της ένστασης - να στραφεί κατά των συναδέλφους σου που με διετή κύκλο σπουδών έχουν καταταγεί ως ΠΕ?
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3391 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 11:07:20 μμ »
Οι απόφοιτοι ΤΕΙ στην εκπαίδευση δεν είχαν απολύτως ΚΑΜΙΑ βαθμολογική ή μισθολογική διαφοροποίηση από τους απόφοιτους ΑΕΙ. Η μόνη εξαίρεση είναι ότι οι απόφοιτοι Πολυτεχνείων διορίζονταν σε μικρότερο ΜΚ, το οποίο έπαψε να ισχύει πλέον. Σε όλο το υπόλοιπο δημόσιο ίσχυε και εξακολουθεί να ισχύει διαφορετικό καθεστώς.

Όλα τα προβλήματα δημιουργήθηκαν από το "ενιαίο" μισθολόγιο. Δεν είναι λογικό ένας ΤΕ σε άλλο Υπουργείο να πληρώνεται λιγότερο από έναν ΤΕ -> ΠΕ στο Υπ. Παιδείας. Απλά μέχρι τώρα οι ΤΕ των άλλων Υπουργείων έπαιρναν πολύ μεγαλύτερα επιδόματα από τους ΠΕ του Παιδείας, οπότε δεν τους ένοιαζε ο τίτλος. Τώρα αυτό άλλαξε!

Προφανώς δεν επαρκούν οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο γνωστικό αντικείμενο και, απ' όσο γνωρίζω, η μεγάλη διαφορά άρχισε να φαίνεται στις ερευνητικές εργασίες. Απλώς το επίπεδο της εκπαίδευσης σε όλες τις βαθμίδες έχει πέσει, για να καλύπτονται οι ανεπαρκείς "βολεμένοι" και να ισχυρίζονται ότι δεν έχουν καμία διαφορά από αυτούς που ακολούθησαν εξαρχής δυσκολότερη πορεία.

αν και είμαι σίγουρη ότι δεν έπεισα και πολλούς και η κουβέντα θα συνεχίσει στο ίδιο ύφος.

Φυσικά και δεν έπεισες κανένα, γιατί την πραγματικότητα τη ζούμε καθημερινά.

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για ότι θα ακολουθήσει αλλά είμαι εξοργισμένος.
Απευθύνομαι στην daskala και ρωτώ;
Πως γνωρίζεις ότι ''Προφανώς δεν επαρκούν οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο γνωστικό αντικείμενο'';
Πως έβγαλες συμπέρασμα οτι ''η μεγάλη διαφορά άρχισε να φαίνεται στις ερευνητικές εργασίες'';
Μη μου πεις οτι έκανες ερευνητική εργασία στο δημοτικό και συνεργάστηκες με ΠΕ 17 και κατάλαβες το επίπεδο του στο γνωστικό του αντικείμενο;
Με ποιες γνώσεις διδάσκετε εσείς φυσική για παράδειγμα στο δημοτικό;
Η δασκάλα της κόρης μου πέρυσι δεν μπορούσε να απαντήσει σε απλές ερωτήσεις -απορίες των μαθητών της στα κεφάλαια της Ηλεκτρολογίας και της Θερμότητας.
Για παράδειγμα Φυσική Στ Δημοτικού σελ 49. Σύστημα ΚΘ, η ερώτηση ήταν για ποιο λόγο διαστέλλεται το νερό μέσα σε μια εγκατάσταση ΚΘ; Θέλεις την απάντηση της δασκάλας; Ανέθεσε στην κόρη μου(γνωρίζοντας την ειδικότητα μου) να κάνει μια εργασία - παρουσίαση, πέστο και ερευνητική εργασία για την λειτουργία μιας τέτοιας εγκατάστασης.
Σημ. την ερώτηση δεν την έκανε η κόρη μου.
Μήπως εγώ τώρα πρέπει να προτείνω για την αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης στο δημοτικό τα μαθήματα της Ε και ΣΤ τάξης να διδάσκονται από καθηγητές Δ/θμιας εκπαίδευσης (όχι από ΠΕ17 ή ΠΕ12) αλλά από φυσικούς,μαθηματικούς και φιλόλογους ως γνωρίζοντες καλύτερα τα γνωστικά αντικείμενα από τους δάσκαλους. Δεν νομίζω να γνωρίζει δάσκαλος καλύτερα τα μαθηματικά από έναν μαθηματικό ή να γνωρίζει καλύτερα ιστορία από έναν απόφοιτο του ιστορικού - αρχαιολογικού;
Όταν μιλάς για ανεπαρκείς βολεμένους πρέπει σίγουρα να εννοείς και συναδέλφους σου δασκάλους διετούς παιδαγωγικής ακαδημίας; Μήπως ο Δ/ντης σου είναι και αυτός ένας από αυτούς και πως θα σου φανεί τώρα που θα σε αξιολογήσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:20:58 »

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3392 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 12:46:40 πμ »
Όταν μιλάς για ανεπαρκείς βολεμένους πρέπει σίγουρα να εννοείς και συναδέλφους σου δασκάλους διετούς παιδαγωγικής ακαδημίας; Μήπως ο Δ/ντης σου είναι και αυτός ένας από αυτούς και πως θα σου φανεί τώρα που θα σε αξιολογήσει;

Έχω απαντήσει ήδη σε όλα σου τα ερωτήματα γράφοντας για υποβάθμιση του επιπέδου της εκπαίδευσης σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες  :-X Αυτό πρέπει να σταματήσει κάποτε, όσο κι αν δεν αρέσει στους περισσότερους. Η εποχή του βολέματος και των ημέτερων πέρασε ανεπιστρεπτί!

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3393 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 12:54:06 πμ »
Δεν σκέφτεσαι όμως ότι μπορεί - μετά την απογοήτευση που θα πάρει από το αποτέλεσμα της ένστασης - να στραφεί κατά των συναδέλφους σου που με διετή κύκλο σπουδών έχουν καταταγεί ως ΠΕ?

Θα αποφανθούν τα δικαστήρια, μιας και ο ν. 1566/1985 δεν είναι πλέον σε ισχύ ;)

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3394 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 01:18:55 πμ »
Όταν μιλάς για ανεπαρκείς βολεμένους πρέπει σίγουρα να εννοείς και συναδέλφους σου δασκάλους διετούς παιδαγωγικής ακαδημίας; Μήπως ο Δ/ντης σου είναι και αυτός ένας από αυτούς και πως θα σου φανεί τώρα που θα σε αξιολογήσει;

Έχω απαντήσει ήδη σε όλα σου τα ερωτήματα γράφοντας για υποβάθμιση του επιπέδου της εκπαίδευσης σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες  :-X Αυτό πρέπει να σταματήσει κάποτε, όσο κι αν δεν αρέσει στους περισσότερους. Η εποχή του βολέματος και των ημέτερων πέρασε ανεπιστρεπτί!
Συνεχίζεις να μην απαντάς στα πρώτα μου ερωτήματα!!
Πως γνωρίζεις για το επίπεδο γνώσεων των αποφοίτων ΤΕΙ;
Πως γνωρίζεις για τις ερευνητικές εργασίες;
Ποια η άποψη σου για τις γνώσεις των δασκάλων σε συγκεκριμένα μαθήματα του δημοτικού;
Μήπως πρέπει να τα διδάξουν άλλες ειδικότητες αφού οι απαιτήσεις των μαθημάτων σας καθιστούν ''ανεπαρκείς'' και ''βολεμένους'' ειδικά εσάς;
Μήπως είστε και εσείς ανεπαρκείς να τα διδάξετε;
Είδες τι ωραία που γενικεύω και σας βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3395 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 09:10:21 πμ »
Συναδελφοι θα ηθελα τα φωτα σας

Σημερα ηρθε η μισθοδοσια του Ιανουαριου Ειχε μια στηλη βασικου μισθου μια οικογενειακου επιδοματος μια επιδοματος θεσης και αλλες 2 οι οποιες δεν φαινοταν ολοκληρες αλλα μονο τα ΠΕΡΙ θε 75,43 Ευρω και Ερ ΕΙΣ 44,37 Ευρω οποτε οι ακαθαριστες αποδοχες  που ειναι βασικος 1409+οικογενειακο επιδομα 70+ τα 2 παραπανω ποσα φτανει τα 1598,8 Τα ακαθαριστα δε ειναι ο βασικος συν τα οποια επιδοματα; Αυτα τα δυο ποσα θα δινονται παντα στη μισθοδοσια μου Βεβαια κλεινοντας να πω πως καθαρα θα παρω 1006

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3396 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 01:34:16 μμ »
Είδες τι ωραία που γενικεύω και σας βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι! ;) ;)

Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια, δες τα προηγούμενα μηνύματά μου. Ίσως τότε μπορέσεις να καταλάβεις...

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3397 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 03:13:24 μμ »
Είδες τι ωραία που γενικεύω και σας βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι! ;) ;)

Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια, δες τα προηγούμενα μηνύματά μου. Ίσως τότε μπορέσεις να καταλάβεις...

Καλά, κατάλαβα ότι δεν έχεις απάντηση ή δεν μπορείς να απαντήσεις. Συνέχισε να αφορίζεις κλάδους εκπαιδευτικών για τους οποίους δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα. Φρόντισε όμως να καταρτιστείς και εσύ επιστημονικά και όχι μόνο παιδαγωγικά(αυτό το αναφέρεις εσύ σε προηγούμενο σου ποστ).
Όταν το καταφέρεις έλα στα Δ/θμια να μας μάθεις πως γίνονται οι ερευνητικές εργασίες για να μας ανεβάσεις το επίπεδο!! 8)
Άντε Γειαααα!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3398 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 03:15:17 μμ »
Ξεκατινιάζεστε σαν τις τελευταίες κυράτσες και μετά φταίει η υπουργέσα που τα χώνει στους εκπαιδευτικούς!

(καλά τα λέω Μάρκο;  :D)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3399 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 04:01:46 μμ »
@night
μην ασχολείσαι με flame bait, χάνεις το χρόνο σου...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3400 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 04:28:45 μμ »
soch και night, και εσεις ακομα να απαντησετε γιατι πρεπει ενας αποφοιτος ΤΕΙ (ΤΕ δηλαδη) που εργαζεται σε καποιο υπουργειο να θεωρειται βαθμολογικα και μισθολογικα υποδυεστερος απο εναν επισης αποφοιτο ΤΕΙ (αλλα ως δια μαγειας ΠΕ) που εργαζεται στο υπουργειο παιδειας  ??? ??? ??? ??? ???
τι ακρες εχετε πια μεσα στο υπουργειο παιδειας... ?
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3401 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 06:02:49 μμ »
Συνέχισε να αφορίζεις κλάδους εκπαιδευτικών για τους οποίους δεν γνωρίζεις απολύτως τίποτα.
Πίστεψέ με, ξέρω πράγματα που ούτε που τα φαντάζεσαι!

Φρόντισε όμως να καταρτιστείς και εσύ επιστημονικά και όχι μόνο παιδαγωγικά(αυτό το αναφέρεις εσύ σε προηγούμενο σου ποστ).
Ουδέν σχόλιο :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161904
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.