*

Αποστολέας Θέμα: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!  (Αναγνώστηκε 20988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΕΛΟΣ Β.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 29, 2009, 01:06:40 πμ »
Θὰ προτιμήσω τὴν ἄποψι τῆς Jella, ἡ ὁποία πολὺ εὐστόχως περικλείει ὅλη τὴν οὐσία τοῦ θέματος σὲ μιὰ μόνο σειρά:
«ας προσπαθήσουμε ένα από τα λιγοστά πράγματα που μας έχουν απομείνει να το κρατήσουμε όμορφο και άθικτο.»
Εὖγε Jella, ὁ Θεὸς νὰ σ' ἔχη καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:12 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 29, 2009, 09:16:52 πμ »
συμφωνω σε πολλα απο αυτα που παραθετει η/ο apri, αλλα να με συγχωρησετε εγω ειμαι υπερ του πολυτονικου. και απο αισθητικη αποψη (μου φαινονται γυμνες οι λεξεις). ειναι σαν να ζηταμε απο τους κινεζους,ιαπωνες να αλλαξουν τη σχηματικη παρασταση των λεξεων με αλφαβητικη και επιπλεον να μη θεωρουμε τα παιδια ανικανα να μαθουν το πολυτονικο γιατι ετσι τα υποτιμαμε.
ευχαριστω,

μιλαμε για σεβασμο στη παραδοση σαν κατι το ιερο και οταν μιλαμε για πολυτονικο-μονοτονικο παει αυτη η καημενη περιπατο. παντως το περιοδικο ΝΕΜΕΣΙΣ της κας Κανελλη γραφεται σε πολυτονικο και πολυ με ευχαριστει να το διαβαζω και ας εχουμε 2009
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2009, 09:25:25 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 29, 2009, 12:06:20 μμ »
Αγαπητέ Μάρκο, όπως καλά υποψιάστηκα, ανήκεις στην πρώτη κατηγορία ομιλητών που ανέφερα, δηλαδή σ' αυτούς που αγαπούν τη γλώσσα και λόγω συνήθειας αρνούνται να δεχτούν κάποια αλλαγή. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ πολλές φορές, αν και συμφωνώ  θεωρητικά με κάποια αλλαγή, δυσκολεύομαι να την υιοθετήσω λόγω συνήθειας. Άλλο αυτό όμως και άλλο να μιλάμε για λάθος σύστημα τονισμού, περί μειωμένης αντίληψης κλπ. Άλλο να επιλέγεις να γράφεις όπως θέλεις και άλλο να υποστηρίζεις ότι είναι και το σωστό.

Τώρα όσον αφορά το παράδειγμα με τους Κινέζους, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εμείς εδώ δεν μιλάμε για αλλαγή αλφαβήτου. Ούτε εγώ θα έβρισκα λόγο να αλλάξουμε αλφάβητο και να υιοθετήσουμε π.χ το λατινικό. Δεν το βρίσκω καν λειτουργικό. Άσε που το υπάρχον δεν δημιουργεί και κανένα πρόβλημα. Δεν μπορούμε όμως να αντιμετωπίζουμε και τα πάντα στη γλώσσα ως ιερά και όσια, γιατί πολύ απλά δεν είναι. Ούτε έχει κάποια λογική να σεβόμαστε τυφλά την παράδοση. Προσωπικά σέβομαι ό,τι έχει αποδειχθεί λειτουργικό, θετικό κλπ. Διαφορετικά, αν το πάρουμε έτσι, θα μπορούσε κάποιος να προτείνει να σεβαστούμε την παράδοση του ατονικού συστήματος που ίσχυε επί αιώνες πριν την αλεξανδρινή εποχή, πράγμα με το οποίο διαφωνώ.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 29, 2009, 12:10:02 μμ »
Και μια και μιλάμε για τη γλώσσα...

Το εφημεριδάκι του Γυμνασίου της Γλαύκης Ξάνθης πήρε έπαινο στον διαγωνισμό μαθητικών εντύπων των «ΝΕΩΝ» που γίνεται για 16η χρονιά. Μπορεί να μην ακούγεται σαν κάτι σημαντικό, αλλά αν σκεφτείτε ότι τα παιδιά αυτά είναι πολύγλωσσα και τα ελληνικά δεν είναι μητρική τους γλώσσα, ακούγεται πολύ πιο αξιόλογο. Η Γλαύκη είναι χωριό Πομάκων κοντά στην Ξάνθη, αν και δεν της φαίνεται κρίνοντας από το αρχαιοπρεπές όνομά της. Το όνομά της πάντως δεν είναι η ψυχή της, αφού τα παιδιά του σχολείου συνεχίζουν να μαθαίνουν την πομάκικη γλώσσα στα σπίτια τους.

Στο σχολείο αρχίζουν ελληνικά και μαθαίνουν επίσης τούρκικα για να διαβάζουν το Κοράνι, όπως είναι η συμφωνία για τους μουσουλμάνους της Θράκης, τούρκικα Κορανίου δηλαδή. Δεν μένουν όμως στις τρεις γλώσσες, αφού ακολουθούν το πρόγραμμα των ελληνικών σχολείων, οπότε αρχίζουν αγγλικά στην Τετάρτη Δημοτικού και τη δεύτερη ξένη γλώσσα στην Πρώτη Γυμνασίου, όπως όλα τα Ελληνόπουλα, γαλλικά ή γερμανικά. Και φυσικά διδάσκονται αρχαία ελληνικά στο Γυμνάσιο, δεν θα μπορούσε να παραλειφθεί γι΄ αυτά η βουτιά στο παρελθόν της γλώσσας που υποτίθεται ότι θα σου μάθει το παρόν της σαν άσκηση αναπνοής. Ίσως να είναι διεθνώς μοναδικό δείγμα πολύγλωσσης διδασκαλίας. Ύστερα από όλα αυτά το να μπορούν τα παιδιά του Γυμνασίου να γράφουν «Μαθητικές Σκέψεις, επειδή το σχολείο είναι ορεινό και απομακρυσμένο από την πόλη, χωρίς τις δυνατότητες και τις ευκαιρίες που δίνει στους μαθητές», είναι μεγάλη νίκη. Μπορεί να είναι η στιγμή που η αναγκαστική γλώσσα, τα ελληνικά, γίνονται όργανο έκφρασης και σκέψης αληθινό, και η χαρά της κατάκτησης κάνει να ξεχνιούνται οι δυσκολίες.

Μπορεί να έφτασε επιτέλους στα Πομακοχώρια η γενιά που δεν παθαίνει σύγχυση από τις πολλές γλώσσες, αλλά μπορεί να διατυπώνει σκέψεις...

ΠΗΓΗ: http://www.alfavita.gr/typos/t29_4_9_825.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:27:12 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 29, 2009, 12:33:29 μμ »
Παρήγορο ότι διδάσκονται Ελληνικά, γιατί τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι Πομάκοι διδάσκονται θέλοντας και μη  τουρκικά. Συνήθως δεν διδάσκονται τα πομάκικα που είναι η μητρική τους ή τα ελληνικά που είναι η επίσημη γλώσσα του κράτους.
Η καταγωγή των Πομάκων καλύπτεται από ένα μυστήριο, γιατί μιλάνε τα πομάκικα (δηλαδή ένα βουλγαρικό ιδίωμα), είναι μουσουλμάνοι (όπως οι γείτονες Τούρκοι), αλλά κατοικούν σε ελληνικό έδαφος και έχουν συνήθειες ελληνικές. Κάποιοι πιστεύουν ότι πρόκειται για ελληνικούς πληθυσμούς που το Μεσαίωνα κατακτήθηκαν από τους Βούλγαρους και αργότερα επί Τουρκοκρατίας εξισλαμίστηκαν. Κύριος οίδε... Γενικά, αποτελούν μήλον της έριδος τριών λαών. Οι ίδιοι πάντως, απ' ό,τι ξέρω, δηλώνουν Πομάκοι και σίγουρα όχι Τούρκοι παρά τις επίμονες προσπάθειες των γειτόνων να τους προσεταιριστούν.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 29, 2009, 01:05:52 μμ »
Αγαπητέ Μάρκο, όπως καλά υποψιάστηκα, ανήκεις στην πρώτη κατηγορία ομιλητών που ανέφερα, δηλαδή σ' αυτούς που αγαπούν τη γλώσσα και λόγω συνήθειας αρνούνται να δεχτούν κάποια αλλαγή. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ πολλές φορές, αν και συμφωνώ  θεωρητικά με κάποια αλλαγή, δυσκολεύομαι να την υιοθετήσω λόγω συνήθειας. Άλλο αυτό όμως και άλλο να μιλάμε για λάθος σύστημα τονισμού, περί μειωμένης αντίληψης κλπ. Άλλο να επιλέγεις να γράφεις όπως θέλεις και άλλο να υποστηρίζεις ότι είναι και το σωστό.

Τώρα όσον αφορά το παράδειγμα με τους Κινέζους, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εμείς εδώ δεν μιλάμε για αλλαγή αλφαβήτου. Ούτε εγώ θα έβρισκα λόγο να αλλάξουμε αλφάβητο

Καλη μου apri, απο που το υποψιαστηκες οτι ανηκω στη 1η κατηγορια? (αστειευομαι...) δεν εχει σημασια.
επειτα,δε μιλησα για μειωμενη αντιληψη των παιδιων-ισα ισα το αντιθετο- αν και το καταλαβες αυτο απλα το ανεφερες, και επιπλεον, αν επιλεγει καποιος να γραφει στο/με πολυτονικο αυτο αυτοματα σημαινει οτι ειναι επιλογη κατοπιν σκεψεως αρα το θεωρει ως πιο σωστο.
συμφωνω μαζι σου οτι δεν υπαρχει σωστο και μη σωστο. η γλωσσα ως ζωντανος οργανισμος αλλαζει και ειναι φυσικο.
ποια τα επιχειρηματα των μονοτονικων;
γιατι οτι χανεται η προσωδια κλπ δεν το δεχομαι. θεωρω οτι και τα πνευματα ειναι προσωδια (πχ. στην αγγλικη η ηλεξη ΗELLAS)

Tο παραδειγμα με τους κινεζους ηταν επιτηδες ακραιο.θελω να πω οτι αυτοι δεν βρικαν λογους αραγε για να αλλαξουν ή να βελτιωσουν αν θελεις τη γραφη τους;

τελος παρατηρω οτι σημερα γενικα η γλωσσα υποφερει παρα ποτε αλλοτε και ας ηλπιζαν οι θιασωτες του μονοτονικου (το 1976 μιλουσαν) οτι θα θεραπευε τα οποια προβληματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 29, 2009, 02:09:19 μμ »
Αγαπητέ Μάρκο, όπως καλά υποψιάστηκα, ανήκεις στην πρώτη κατηγορία ομιλητών που ανέφερα, δηλαδή σ' αυτούς που αγαπούν τη γλώσσα και λόγω συνήθειας αρνούνται να δεχτούν κάποια αλλαγή. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ πολλές φορές, αν και συμφωνώ  θεωρητικά με κάποια αλλαγή, δυσκολεύομαι να την υιοθετήσω λόγω συνήθειας. Άλλο αυτό όμως και άλλο να μιλάμε για λάθος σύστημα τονισμού, περί μειωμένης αντίληψης κλπ. Άλλο να επιλέγεις να γράφεις όπως θέλεις και άλλο να υποστηρίζεις ότι είναι και το σωστό.

Τώρα όσον αφορά το παράδειγμα με τους Κινέζους, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εμείς εδώ δεν μιλάμε για αλλαγή αλφαβήτου. Ούτε εγώ θα έβρισκα λόγο να αλλάξουμε αλφάβητο



Καλη μου apri, απο που το υποψιαστηκες οτι ανηκω στη 1η κατηγορια? (αστειευομαι...) δεν εχει σημασια.
επειτα,δε μιλησα για μειωμενη αντιληψη των παιδιων-ισα ισα το αντιθετο- αν και το καταλαβες αυτο απλα το ανεφερες, και επιπλεον, αν επιλεγει καποιος να γραφει στο/με πολυτονικο αυτο αυτοματα σημαινει οτι ειναι επιλογη κατοπιν σκεψεως αρα το θεωρει ως πιο σωστο.
συμφωνω μαζι σου οτι δεν υπαρχει σωστο και μη σωστο. η γλωσσα ως ζωντανος οργανισμος αλλαζει και ειναι φυσικο.
ποια τα επιχειρηματα των μονοτονικων;
γιατι οτι χανεται η προσωδια κλπ δεν το δεχομαι. θεωρω οτι και τα πνευματα ειναι προσωδια (πχ. στην αγγλικη η ηλεξη ΗELLAS)

Tο παραδειγμα με τους κινεζους ηταν επιτηδες ακραιο.θελω να πω οτι αυτοι δεν βρικαν λογους αραγε για να αλλαξουν ή να βελτιωσουν αν θελεις τη γραφη τους;

τελος παρατηρω οτι σημερα γενικα η γλωσσα υποφερει παρα ποτε αλλοτε και ας ηλπιζαν οι θιασωτες του μονοτονικου (το 1976 μιλουσαν) οτι θα θεραπευε τα οποια προβληματα.

Κατ' αρχάς, όλα όσα ανέφερα (π.χ περί μειωμένης αντιλήψεως κλπ), δεν αφορούσαν εσένα. Ήταν διάφορα επιχειρήματα που καταγράφτηκαν εδώ από υπερασπιστές του πολυτονικού.

Η επιλογή του πολυτονικού είπα ότι είναι δικαίωμα του καθενός. Μπορεί να το θεωρεί πιο σωστό, μπορεί να το επιλέγει από συνήθεια.

Τα σχετικά με τους Κινέζους δεν μπορώ να τα σχολιάσω, γιατί δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στα κινέζικα και την ιστορία τους. Ούτως ή άλλως πάντως, διαφωνώ με την αλλαγή αλφαβήτου, εφόσον αυτό καλύπτει τις ανάγκες μιας γλώσσας. Η τροποποίηση του αλφαβήτου δεν είναι κάτι το τρομερό πάντως. Όπως ξέρεις, και στο απώτερο παρελθόν υπήρξαν αλλαγές στο ελληνικό αλφάβητο, με κορυφαία στιγμή τη μεταρρύθμιση του άρχοντα Ευκλείδη το 403 π.Χ που εισήγαγε στοιχεία από το αλφάβητο της Μιλήτου (τότε λ.χ μπαίνει το ω για να δηλώσει το μακρό ο, το η για να δηλώσει το μακρό ε κλπ). Δεν θυμάμαι να υπήρξε συζήτηση τότε περί περιφρόνησης της παράδοσης κλπ.

Σήμερα δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πέραν της συμπτώσεως των πολλών ι, ε και ο. Δεν θα πρότεινα όμως κάποια αλλαγή, γιατί ενδέχεται να προκληθούν αρκετά πρακτικά προβλήματα.

Τώρα τα σχετικά με την προσωδία. Η προσωδία, δηλαδή η εναλλαγή μακρών και βραχειών συλλαβών, άρχισε να χάνεται στην Αλεξανδρινή Εποχή και χάθηκε ολότελα το Μεσαίωνα. Αυτή η εναλλαγή δημιουργούσε την αίσθηση τραγουδιστής προφοράς, εξ ου και ο όρος προσωδία. Τα πνεύματα δεν έχουν καμία δουλειά μ' αυτά. Η δασεία προφορά προέκυψε ύστερα από την εξασθένωση συνηθέστερα του σ που υπήρχε μπροστά από πολλές λέξεις (βλ. Σελλάς---Ελλάς). Χάθηκε όμως αρκετά πρώιμα.

Το Hellas που αναφέρεις είναι ο τρόπος που κατέγραψαν στη γλώσσα τους οι Ρωμαίοι την Ελλάδα, όταν άκουγαν ακόμα το δασύ ήχο μπροστά από το ε. Ήδη όμως οι Ρωμαίοι την εποχή του Κικέρωνα είχαν πάψει να προφέρουν αυτό το Η. Αν εξαιρέσεις τους Γερμανούς και αναγκαστικά τους Άγγλους (καθώς τα αγγλικά βασίζονται κατά κύριο λόγο στο ιδίωμα των γερμανικών φύλων που κατέκτησαν το νησί), που γράφουν και διαβάζουν αυτό το Η, οι Γάλλοι το γράφουν αλλά δεν το προφέρουν (αν και έχουν μια μικρή διαφοροποίηση στην προφορά των λέξεων ανάλογα αν η λέξη που ξεκινά με H είναι λατινικής ή γερμανικής προέλευσης) και οι Ιταλοί ούτε το γράφουν ούτε το προφέρουν, όπως και εμείς ούτε γράφουμε ούτε προφέρουμε τη δασεία.

Παρεμπιπτόντως, ένα επιχείρημα που ακούω συχνά υπέρ του πολυτονικού είναι ακριβώς ότι έτσι γνωρίζουμε ποιες λέξεις δασύνονται και ποιες όχι. Και φυσικά, αυτό το λένε έχοντας στο νου τις δασύνσεις κατά τη σύνθεση (π.χ  πενθήμερος, καθ' ολοκληρία κλπ). Δηλαδή, δεν μας πειράζει που δεν λέμε τη δασεία στην αρχή των λέξεων. Μας πειράζει μόνο το τι γίνεται στο εσωτερικό της λέξης, όπου ειρήσθω εν παρόδω, τα παλιά δασέα (θ, φ, χ) προφέρονται πλέον ως τριβόμενα. Να υποθέσω ότι ο τύπος "πενταήμερη", που αγνοεί επιδεικτικά και τη δάσυνση και τη χασμωδία, πρέπει να σοκάρει... Και όμως έχει περάσει στο λόγο και ενδεχομένως στο μέλλον να προκύψουν και άλλες τέτοιες λέξεις. Ξέρω ότι σε πολλούς μπορεί να ακούγεται αδιανόητο (η συνήθεια είναι πολύ ισχυρή) , αλλά πολλές φορές οι εξελίξεις μας ξεπερνούν. Και αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό ή κακό, δεν είναι απαραίτητα δείγμα προόδου ή οπισθοδρόμησης. Είναι απλά φυσικό.




« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2009, 02:12:59 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 29, 2009, 02:31:31 μμ »
apri μου, εισαι αναλυτικοτατη και σεβομαι απολυτα τις αποψεις σου.
 απλως εκει που θελω να καταληξω ειναι το εξης: το μονοτονικο τι αλλαγη εφερε; σε τι βελτιωσε,αν βελτιωσε, τη γλωσσικη παιδεια των ελληνων;  αυτο πρεπει να δουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 29, 2009, 02:52:00 μμ »
Η επιβολή του μονοτονικού αποσκοπούσε στο να αποδοθεί  ο σημερινός τονισμός της νέας ελληνικής. Δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρούνται οι μαθητές από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού μαθαίνοντας κανόνες τονισμού που αφορούσαν παλαιότερη μορφή της γλώσσας. Με την ίδια λογική επιβλήθηκε και η δημοτική έναντι της καθαρεύουσας.

Η παιδεία που λαμβάνουν τα παιδιά σαφώς και δεν είναι καλύτερη από τότε, αλλά γι' αυτό φταίνε πολλά άλλα πράγματα. Αν έφταιγε το μονοτονικό, θα ήταν όλα αστέρια σε όλα τα μαθήματα και μπουμπούνες στη γλώσσα. Το πρόβλημα όμως είναι δυστυχώς ευρύτερο...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 29, 2009, 04:05:26 μμ »
Η επιβολή του μονοτονικού αποσκοπούσε στο να αποδοθεί  ο σημερινός τονισμός της νέας ελληνικής.

τι θελεις να πεις  με αυτο; δεν καταλαβαινω  (σορυ)

Δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρούνται οι μαθητές από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού μαθαίνοντας κανόνες τονισμού που αφορούσαν παλαιότερη μορφή της γλώσσας.


καλα, δεν ειναι και ΤΟ δυσκολο. εγω πως τα εμαθα; (που δεν ειμαι και το πρωτο μυαλο!) αλλα ΟΚ.συμφωνω

Με την ίδια λογική επιβλήθηκε και η δημοτική έναντι της καθαρεύουσας.


δεν ειναι ακριβως η ιδια....., θεωρω (και ισως ειμαι λαθος) οτι επιβληθηκε επειδη ηταν η ομιλουμενη και η κατανοητη ενω οι τονοι και τα πνευματα δεν δυσκολευουν στη κατανοηση.

πολυ μου αρεσει να συζηταω μαζι σου, εχεις φοβερο και ενδιαφεροντα αντιλογο!!!
εγω ακολουθω οπως βλεπεις τη σωκρατικη μεθοδο.....(ειμαι και λιγο "γκαου")-καποιος απο το φορουμ μου ειχε πει οτι 1.εγω μονο της ομορφες μαθητριες καταλαβαινω και να λυνω και να δενω μηχανη επισης.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος makar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 29, 2009, 04:12:38 μμ »
ποια τα επιχειρηματα των μονοτονικων;
γιατι οτι χανεται η προσωδια κλπ δεν το δεχομαι. θεωρω οτι και τα πνευματα ειναι προσωδια (πχ. στην αγγλικη η ηλεξη ΗELLAS)

Σύμφωνα με το λεξικό του Ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, προσωδία είναι "η διάκριση των συλλαβών (και των φωνηέντων) σε μακρόχρονες και σε βραχύχρονες". Αυτή η διάκριση δεν υπάρχει στη Νέα Ελληνική.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 29, 2009, 04:17:00 μμ »
makar,  ρωτησα τι ωθησε αυτους που τοτε επεβαλαν το μονοτονικο να το καθιερωσουν, δηλ.τι πιστευαν οτι πετυχαινουν ετσι (γιατι βεβαια εξαιτιας της προσωδιας δεν νομιζω)

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 29, 2009, 04:42:21 μμ »

Για όσους αναρωτιούνται πώς φτάσαμε στο μονοτονικό κ για ποιους λόγους καθιερώθηκε.
Του Διονύση Πολυχρονόπουλου - Αναδημοσίευση από την Καθημερινή
dipoly@kathimerini.gr
 
Η τελευταία επίσημη αλλαγή στην ελληνική γλώσσα πραγματοποιήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1981, όταν καθιερώθηκε το μονοτονικό σύστημα στα σχολεία με την ταυτόχρονη κατάργηση του πολυτονικού. Κατά τη διάρκεια της τελευταίας δεκαετίας η ελληνική γλώσσα υπόκειται σε νέα μετάλλαξη, έστω και ανεπίσημα. Η ελληνική γλώσσα ρέπει προς ένα κράμα ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων και αγγλικών λέξεων, όπως καταδεικνύει η ευρεία χρήση των greeklish στο Διαδίκτυο.
Με αφορμή τη συμπλήρωση 25 ετών από την καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος στα σχολεία, το κathimerini.gr συζήτησε με έναν από τους άριστους γνώστες της ελληνικής γλώσσας, τον καθηγητή Σαράντο Καργάκο. Τα σημαντικότερα σημεία της συνέντευξη παραθέτονται παρακάτω.

Πώς φτάσαμε στο μονοτονικό σύστημαΑπό την προπολεμική περίοδο άρχισε η συζήτηση για την κατάργηση του πολυτονικού συστήματος. Κατά τη διάρκεια της κατοχής, το 1943, ο καθηγητής Ιωάννης Κακριδής έθεσε το θέμα. Μετά τη μεταπολίτευση το θέμα έλαβε μεγαλύτερη διάσταση. Το 1976, οι μεταρρυθμίσεις του τότε Υπουργού Παιδείας Γεωργίου Ράλλη της κυβέρνησης του Κωνσταντίνου Καραμανλή αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος. Στις αρχές του 1981, η Βουλή υιοθέτησε την πρόταση μιας ομάδας περίπου 30 βουλευτών για την κατάργηση του πολυτονικού συστήματος.Τα επιχειρήματα που προτάθηκαν για την καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος είναι τα εξής:
Οι αρχαίοι δεν είχαν τόνους και πνεύματα
Η εξασφάλιση χρόνου ώστε να επιδοθούν τα παιδιά σε σπουδαιότερες και επωφελέστερες μαθήσεις

Επιπτώσεις από την καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος
Η καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος ξέκοψε σε σημαντικό βαθμό τους μαθητές από τα αρχαία κείμενα που αποτελούν το πιο σημαντικό κεφάλαιο της πνευματικής κληρονομιάς. Επιπλέον, οι μαθητές αποκόπηκαν από νεότερα κεφάλαια, όπως είναι ο Παπαδιαμάντης. Η απόδοση των κειμένων αυτών στο μονοτονικό παράγει εκτρώματα των πρωτοτύπων.
Η καθιέρωση του μονοτονικού μείωσε σημαντικά τον προβληματισμό στη μαθησιακή διαδικασία. Το πολυτονικό σύστημα ωθούσε τους μαθητές στον προβληματισμό για την επιλογή του σωστού τόνου κατά τη γραφή των λέξεων. Έτσι, ο τρόπος σκέψης των μαθητών είχε τη δυνατότητα να καλλιεργηθεί ενδελεχέστερα, γεγονός που συνέτεινε στην περαιτέρω ανάπτυξη του στοχασμού τους ως επιστήμονες, ή σε άλλους τομείς της κοινωνίας.

Ο ρόλος των τόνων και πνευμάτων
Οι τόνοι και τα πνεύματα έχουν διττό ρόλο στη γλώσσα: Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα σήματα του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας στην οδήγηση. Η έλλειψη τους έχει οδηγήσει στο μινιμαλιστικό χαρακτήρα της ομιλίας και της εκφοράς της γλώσσας.
Οι τόνοι και τα πνεύματα για τη γλώσσα είναι ότι τα κοσμήματα για την όμορφη γυναίκα. Η απλουστευμένη μορφή του μονοτονικού συστήματος έχει μειώσει σημαντικά τη γοητεία της γραπτής ελληνικής γλώσσας.
«Το φιλί είναι μια περισπωμένη στο ρήμα αγαπώ»
Στη σημερινή εποχή - 25 χρόνια μετά την καθιέρωση του μονοτονικού - αρκετοί εκδοτικοί οίκοι (όπως Gutenberg, Καστανιώτης, Κάκτος) εκδίδουν αρκετά βιβλία στο πολυτονικό.

Μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας
Οι μελλοντικές μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας θα έχουν ως κύριο στόχο την απλούστευσή της σε συνάρτηση με τον έντονο ιμπεριαλισμό της αγγλικής γλώσσας και την ευρύτερη χρήση των τεχνολογικών επιτευγμάτων:
Η καθιέρωση ατονικού συστήματος, κατά το οποίο δε θα χρησιμοποιείται ούτε ο ένας τόνος του μονοτονικού
Η καθιέρωση φωνητικού αλφαβήτου κατά το οποίο οι διάφορες γραπτές μορφές θα συγχωνευτούν σε μία. Συγκεκριμένα θα καθιερωθεί μόνον το «ε» αντί των «ε» και «αι», μόνον το «ι» αντί των «ι», «η», «υ», «ει» και «οι» και μόνον το «ο» αντί των «ο» και «ω».
Το κράμα ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων και αγγλικών λέξεων, γεγονός που ήδη έχουμε αρχίσει να το ζούμε και ειδικότερα αυτοί που ασχολούνται με το διαδίκτυο. Για παράδειγμα τα greeklish - υβριδική γλώσσα του διαδικτύου - κατά την οποία γράφουμε πληκτρολογώντας ελληνικές λέξεις με λατινικούς χαρακτήρες. Επιπλέον, σε κείμενα σε αρκετά περιοδικά παρατηρείται ότι σε μια πρόταση συνυπάρχουν ελληνικές και αγγλικές λέξεις. Έτσι, η ανάγνωση μετατρέπεται σε αποκρυπτογράφηση.

Οφέλη και επιπτώσεις από τις απλουστεύσεις - μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας
Το όφελος από τις μεταλλάξεις της ελληνικής γλώσσας είναι ότι μπορούμε να συνεννοούμαστε πιο εύκολα στις συναλλαγές με τους ξένους, όπως στην περίπτωση των τουριστικών επιχειρήσεων. Από την άλλη πλευρά, με τις ραγδαίες απλουστεύσεις που υφίσταται η ελληνική γλώσσα χάνουμε την επαφή με τον πνευματικό πλούτο που συνδέεται με τις προηγούμενες μορφές της ελληνικής γλώσσας.

Κατανόηση πολιτικών ομιλιών
Οι σημερινοί νέοι δυσκολεύονται πολύ να καταλάβουν τις ομιλίες του Ελευθερίου Βενιζέλου, ενώ επίσης δυσκολεύονται αρκετά με τις ομιλίες του Γεωργίου Παπανδρέου και του Κωνσταντίνου Καραμανλή κατά τη διάρκεια των πρώτων μεταπολιτευτικών ετών. Με το ραγδαίο ρυθμό των απλουστεύσεων που τείνουν να υιοθετηθούν, είτε επίσημα είτε ανεπίσημα, καθίσταται πολύ πιθανό να γίνονται δύσκολα κατανοητές οι ομιλίες του σημερινού πρωθυπουργού στους νέους των επόμενων 10-20 ετών.

Τεχνολογία και γλώσσα
Είναι απολύτως φυσιολογικό να εισβάλλουν στην ελληνική γλώσσα ξένες λέξεις λόγω των τεχνολογικών επιτευγμάτων. Ταυτόχρονα είναι θετικό να εμπλουτίζεται η ελληνική γλώσσα με αυτές, όπως έχει γίνε στις περιπτώσεις του ασύρματου τηλεγράφου, του τηλεφώνου, του διαδικτύου κ.α. Όμως, η είσοδος τέτοιων λέξεων με τη σταδιακή καταστροφή της ελληνικής γλώσσας είναι πολύ ανησυχητικό φαινόμενο. Υπεύθυνοι για τη διαφύλαξη της ελληνικής γλώσσας είναι αποκλειστικά οι Έλληνες και δεν πρέπει να επιρρίπτεται ο λίθος του αναθέματος στους ξένους.

Ενδιαφέρον των ξένων για την ελληνική γλώσσα
Το ενδιαφέρον των ξένων για την ελληνική γλώσσα είναι σχετικά μεγάλο από χώρες όπως οι Κίνα, Ιαπωνία και Ινδία, καθώς και από τους επιστήμονες που ασχολούνται με τον προχωρημένο προγραμματισμό των ηλεκτρονικών υπολογιστών, διότι η αρχαία ελληνική γλώσσα θεωρείται η πιο πλήρης. Όμως, κανένας σοβαρός ξένος δε θα ενδιαφερθεί να μάθει μια ελληνική γλώσσα που θα έχει μετατραπεί σε πνευματικό υποπροϊόν.

Πηγή:Kathimerini.gr
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 29, 2009, 05:50:45 μμ »
Με αφορμή τη συμπλήρωση 25 ετών από την καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος στα σχολεία, το κathimerini.gr συζήτησε με έναν από τους άριστους γνώστες της ελληνικής γλώσσας, τον καθηγητή Σαράντο Καργάκο
... γνωστό για τις υπερσυντηρητικές και εθνικιστές απόψεις του.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2009, 05:53:47 μμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.