*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 25320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanostx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 13, 2009, 01:23:11 μμ »
Δυστυχώς όταν αρχίζουν οι εξαιρέσεις είναι βέβαιο οτι σταματάει να υφίσταται η βούληση για αντικειμενικότητα αφού μπαίνει μέσα το υποκειμενικό στοιχείο...
Είναι αναμενόμενο λοιπόν να ακολουθήσει η "δικαίωση" των τρίτεκνων, όπως έγινε και με τους προερχόμενους από τον ΟΑΕΔ, εξαργυρώνοντας και αυτοί τις εξαγγελίες της κυβέρνησης γιια την ψήφο στις προηγούμενες εκλογές (και για να μπορέσει να ζητήσει από αυτούς την ψήφο και σε αυτές που ακολουθούν).
Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό θα γίινει αν όχι αυτό το εκπ. έτος το επόμενο σίγουρα.

Είναι δυστυχώς άνευ αποτελέσματος να τα λέμε εδώ για τέτοια θέματα σε φόρα όπως αυτό.
Για άλλα θέματα ίσως κερδίζουμε ιδέες, απόψεις κλπ κλπ.
Για τέτοια θέματα όμως... τσάμπα διαφωνούμε και μαλώνουμε αφού απλά θα περιμένουμε το χρόνο να υλοποιηθούν τα ήδη υποσχεμένα και να δούμε σε ποιά νέα θέση θα μας βρει η νέα "καραμπόλα".

Ειλικρινά πιστεύω οτι κανείς που γράφει ή διαβάζει το θέμα αυτό δεν αμφιβάλει οτι θα γίνει και αυτό για τους 3τεκνους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:34 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: ’ντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 13, 2009, 01:28:04 μμ »
ακριβως συναδελφε, οπως το λες ειναι. εμεις γι'αυτους δεν ειμαστε παρα μια ψηφος. αυτη ειναι η μονη αξια που εχουμε γιαυτους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 13, 2009, 01:32:42 μμ »
Ποιο λοιπόν πλέον το νόημα διεξαγωγής των διαγωνισμών του ΑΣΕΠ, όταν, παράλληλα με αυτούς και σε μεγαλύτερο ποσοστό γίνονται διορισμοί με χίλιους δυο άλλους τρόπους;


Αποσυνδεδεμένος thanostx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 13, 2009, 01:38:18 μμ »
Να υπάρχει έστω μια μικρή ελπίδα στους λοιπούς...

Γι'αυτό θα εξακολουθήσει να υπάρχει ο ΑΣΕΠ, για να υπάρχει αυτή έστω η μικρή ελπίδα.

Επιτρέψτε μου, αλλά θεωρώ το ΤΖΟΚΕΡ πιο εφικτό στόχο...από το διορισμό μέσω ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:34 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: ’ντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 13, 2009, 01:45:18 μμ »
σιγουρα ++++++++++ τζοκερ φιλε μου, τζοκερ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alkioni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 13, 2009, 01:53:55 μμ »
Με τη διαφορά ότι όταν πας να ρίξεις τζόκερ, δεν έχεις άγχος, δεν προετοιμάζεσαι γι' αυτό μήνες πριν και, σύνήθως, πληρώνεις λιγότερα απ' όσα δίνεις για το παράβολο.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: ’ντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 13, 2009, 01:59:56 μμ »
 σωστή !!!!!!!!!!!!!
μονο που αν σου πεσει το ....τζοκερ δεν εχεις πια αναγκη το διορισμο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 13, 2009, 02:07:56 μμ »
Με συγχωρείτε συνάδελφοι αλλά γιατί είναι δίκαιο για τον διορισμό μας η επιτυχία στον ΑΣΕΠ?
Για αυτό σπουδάσαμε? Για να κρινόμαστε απο έναν διαγωνισμό? Δηλαδή όσοι συνάδελφοι, για κάποιους λόγους ,δεν πετυχαίνουν στον διαγωνισμό, κρίνονται ανεπαρκείς? Γιατί ανεχόμαστε να υποβαθμίζονται τα πτυχία μας, ο κόπος μας, ο ιδρώτας μας?

Όπως βλέπεις, σύμφωνα με τα λεγόμενα των συναδέλφων όλοι οι υπόλοιποι κρίνονται ανεπαρκείς. Μόνο που δεν λένε την αλήθεια. Στην αρχή γίνονται ασεπίτες. Μόλις αποκτήσουν λίγη προϋπηρεσία  ( εξαρτάται που)γίνονται ανάλογα με τα συμφέροντά τους.Έχουμε γεμίσει συλλόγους.Ωρομίσθιοι- αναπληρωτές-γυμναστές-τεχνικοί - ξένων γλωσσών κ.ο.κ.

Για να μην ξεχνιόμαστε, οι παλιοί θυμούνται:

Η λέξη προϋπηρεσία εμφανίστηκε για πρώτη φορά σε πίνακες, μετά την κατάργηση της επετηρίδας με την πρωτοποριακή τότε καινοτομία του δεκαεξάμηνου.
Εννοείται πως εφόσον δεν υπήρχε σύστημα μηχανογράφησης ήταν αδύνατον τότε να εντοπίσουμε τυχόν παρανομίες.

Το 2002 για πρώτη φορά, με μια απλή εγκύκλιο μόνο, αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ που είχαν προϋπηρεσία στην Πληροφορική. Ο κακός χαμός! Τι Θεολόγοι, τι Μηχανολόγοι, τι Ηλεκτρολόγοι διορίστηκαν τότε στο ΥΠΕΠΘ!
Την επόμενη χρονιά, καταργήθηκε!

Είναι λογικό αυτοί που τελειώνουν το πανεπιστήμιο τώρα ( να θέλουν να δίνουν ΑΣΕΠ) και μόλις περάσουν τα χρόνια και έχουν αποκτήσει λίγη προϋπηρεσία αλλάζουν διεκδίκηση.

Το τελειότερο σύστημα επιλογής έκτακτου και μόνιμου προσωπικού για τα σχολεία του ΥΠΕΠΘ , θα ήταν ένα ποσοστιαίο σύστημα που θα συνδύαζε την ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου παράλληλα με την επιτυχία σε ΑΣΕΠ, για να δώσουμε τόπο στα νειάτα.

πχ 50% από ΑΣΕΠ

     50% από πίνακα που καταρτίζεται με βάση την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 13, 2009, 02:47:10 μμ »

Το τελειότερο σύστημα επιλογής έκτακτου και μόνιμου προσωπικού για τα σχολεία του ΥΠΕΠΘ , θα ήταν ένα ποσοστιαίο σύστημα που θα συνδύαζε την ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου παράλληλα με την επιτυχία σε ΑΣΕΠ, για να δώσουμε τόπο στα νειάτα.

πχ 50% από ΑΣΕΠ

     50% από πίνακα που καταρτίζεται με βάση την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.

Τωρα σ επιασε πονος για εμας?? τωρα που μας εκλεψες,μας πονας?? Να δωσετε ΑΣΕΠ οπως κι εμεις για να δουλεψετε στα σχολεια του ΥΠΕΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 13, 2009, 02:48:22 μμ »
Διαφωνώ απόλυτα μαζί σου Μάρκο που λες παραπάνω οτι πρέπει να λαμβάνεται απόψη μόνο ο ΑΣΕΠ.

Όταν κάνεις το βιογραφικό σου σε μία οποιαδήποτε εταιρία για να σε γνωρίσει και να σε προσλάβει ή όχι συμπεριλαμβάνει πάντα (εκτός όλων των άλλων) αν πχ έχεις 2 ή 3 παιδιά, αν έχεις μεταπτυχιακό κλπ κλπ αλλά δεν γράφεις αν πχ έγραψες καλά στον ΑΣΕΠ! Για να μη νομίζεις όμως οτι το πάω αλλού, ακόμα και αν θέλει να σε κρίνει κάποιος για το αν είσαι καλός φιλόλογος για να κάνεις μάθημα στο παιδί του ΠΟΤΕ δε σε ρωτάει πως έγραψες στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Αυτά τα λέω γιατί πιστεύω οτι ακόμα και αυτό το τεστ είναι μία απολύτως στιγμιαία καταγραφή (καθόλου αντικειμενική κατά τη γνώμη μου) της γνώσης σου. Αν υπήρχε η δυνατότητα να κρινόμαστε από πολλά τεστ (από τον μ.ο). . . ίσως τότε ναι.
Πιστεύω για παράδειγμα, και αυτό θα ήταν κατά τη  γνώμη μου το μοναδικό μέτρο σύγκρισης και κατάταξης σε μία υποθετική επετηρίδα Ο ΒΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΑΣ. . .
Αυτό γιατί διαμορφώνεται σε βάθος χρόνου και δεν έχει τη λογική του "στιγμιαίου"...
Βέβαια όλοι γνωρίζουμε οτι και αυτό είναι ανέφικτο λόγω της διαφορετικής λογικήε και πολιτικής που τηρούν οι σχολές στα διάφορα Πανεπιστήμια. Παρόλα αυτά όμως λόγω της μεγάλης χρονικής διασποράς του "δείγματος" πιστεύω οτι η βαθμολογία του πτυχίου είναι πιο δίκαιο μέτρο σύγκρισης από τον ΑΣΕΠ!



Ο "κακός" φοιτητής λόγω ανωριμότητας που δεν έχει πάρει το πτυχίο του με καλό βαθμό δε σημαίνει αυτόματα ότι αξίζει να διοριστεί αργότερα από έναν άλλο, που έχει πτυχίο με μεγαλύτερο βαθμό.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 13, 2009, 02:52:49 μμ »
Διαφωνώ απόλυτα μαζί σου Μάρκο που λες παραπάνω οτι πρέπει να λαμβάνεται απόψη μόνο ο ΑΣΕΠ.

Όταν κάνεις το βιογραφικό σου σε μία οποιαδήποτε εταιρία για να σε γνωρίσει και να σε προσλάβει ή όχι συμπεριλαμβάνει πάντα (εκτός όλων των άλλων) αν πχ έχεις 2 ή 3 παιδιά, αν έχεις μεταπτυχιακό κλπ κλπ αλλά δεν γράφεις αν πχ έγραψες καλά στον ΑΣΕΠ! Για να μη νομίζεις όμως οτι το πάω αλλού, ακόμα και αν θέλει να σε κρίνει κάποιος για το αν είσαι καλός φιλόλογος για να κάνεις μάθημα στο παιδί του ΠΟΤΕ δε σε ρωτάει πως έγραψες στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Αυτά τα λέω γιατί πιστεύω οτι ακόμα και αυτό το τεστ είναι μία απολύτως στιγμιαία καταγραφή (καθόλου αντικειμενική κατά τη γνώμη μου) της γνώσης σου. Αν υπήρχε η δυνατότητα να κρινόμαστε από πολλά τεστ (από τον μ.ο). . . ίσως τότε ναι.
Πιστεύω για παράδειγμα, και αυτό θα ήταν κατά τη  γνώμη μου το μοναδικό μέτρο σύγκρισης και κατάταξης σε μία υποθετική επετηρίδα Ο ΒΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΑΣ. . .
Αυτό γιατί διαμορφώνεται σε βάθος χρόνου και δεν έχει τη λογική του "στιγμιαίου"...
Βέβαια όλοι γνωρίζουμε οτι και αυτό είναι ανέφικτο λόγω της διαφορετικής λογικήε και πολιτικής που τηρούν οι σχολές στα διάφορα Πανεπιστήμια. Παρόλα αυτά όμως λόγω της μεγάλης χρονικής διασποράς του "δείγματος" πιστεύω οτι η βαθμολογία του πτυχίου είναι πιο δίκαιο μέτρο σύγκρισης από τον ΑΣΕΠ!



Ο "κακός" φοιτητής λόγω ανωριμότητας που δεν έχει πάρει το πτυχίο του με καλό βαθμό δε σημαίνει αυτόματα ότι αξίζει να διοριστεί αργότερα από έναν άλλο, που έχει πτυχίο με μεγαλύτερο βαθμό.
++++++++++++++++++++++++
Ασε που πολλοι φοιτητες νομιζαν οτι θα διοριστουν με επετηριδα και δεν κυνηγουσαν το βαθμο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2009, 02:54:38 μμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 13, 2009, 03:37:34 μμ »
Θα μιλήσω πάλι προσωπικά.
ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ: 7,49 (ούτε καν 7,5 για να μπορώ να κάνω αιτήσεις για υποτροφίες)!!! Από πούπροκύπτει αυτός ο βαθμός; Είναι περίεργο, αλλά αυτό συνέβη....ήμουν συνδικαλίστρια στη σχολή μου, αλλά όχι με μία από τις "μεγάλες" παρατάξεις....Αποτέλεσμα; Γύρισε ανάποδα!!!! ’ρα είναι δίκαιο να γίνουν διορσιμοί μόνο με βαθμό πτυχίου; Εγώ δηλαδή είμαι "ανίκανη" εκπαιδευτικός; Μέσα στην τάξη τα 8 χρόνια που δουλευω έχει μάλλον αποδειχτεί το αντίθετο, σύμφωνα με τις αντιδράσεις των παιδιών, των γονιών, του συμβούλου αλλά και συναδέλφων που ζητάνε τη γνώμη μου.
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ: Είχα 10 μήνες στο εξωτερικό (αναγνωρισμένους) και 17,5 στην Ελλάδα σε Ειδικό Σχολείο. Διοριζόμουν ΚΑΙ με αυτή, αλλά έδωσα ΑΣΕΠ γιατί το θεώρησα πιο δίκαιο (ίσως είμαι πολύ χαζή).
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΤΥΧΙΟΥ: Και τι θα γίνουν οι νέοι πτυχιούχοι;;;; Τουλάχιστον έτσι δίνεται η ευκαιρία στους παλιούς να δώσουν εξετάσεις. Αλλιώς οι νέοι;;;;;;
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΣΠΟΥΔΕΣ Ή ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙΣ: Όπως έχω πει και αλλού, έχω 2 μεταπτυχιακά και μισό (!!!) διδακτορικό (τώρα το κάνω), δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά (προτίμησα να πλουτίσω τις γνώσεις μου και να συνεχίσω τις σπουδές μου). Διορίστηκα στην αντίθετη άκρη της Ελλάδας από το απίτι μου. Δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί έτσι ήταν. Το ήξερα και ήταν επιλογή μου να συνεχίσω να σπουδάζω. Αν λοιπόν τώρα οι διορισμοί γίνουν με βάση τα επιπλέον προσόντα, εγώ θα έπρεπε να πάω όπου μα όπου θέλω = ΑΔΙΚΙΑ. Αν πάλι προηγηθούν οι τρίτεκνοι πάλι θα έιναι άδικο, γιατί όσοι δεν έκαναν παιδιά (αυτό μπορεί να έγινε για πολλούς λόγους) θα τιμωρηθούν;;;;;;
Ας δούμε λίγο τα πράγματα σφαιρικά, και ας μπούμε στη θέση όλων. Ναι, δεν είναι καθόλου εύκολο να έχεις 3 παιδιά και να πρέπει να πας στη άλλη άκρη της χώρας. Αλλά δεν είναι και καθόλου εύκολο να θες να κάνεις παιδιά και να μην μπορείς, να ξοδεύεις χρόνο, χρήμα και ενέργεια για να σπουδάζεις και να βελτιωθείς, να.... να.... να.... και τελικά να μπαίνει κάποιος άλλος μπροστά σου, να σου παίρνει τη σειρά και στην τελική να σου παίρνει το μεροκάματο σου!!!!!
Και το ξαναλέω, ο πιο δίκαιος τρόπος διορισμού είναι μέσα από ΑΣΕΠ και χωρίς παραθυράκια. Τουλάχιστον μέχρι να βρέθει κάποιο άλλο καλύτερο σύστημα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 13, 2009, 04:16:03 μμ »
Ασε που πολλοι φοιτητες νομιζαν οτι θα διοριστουν με επετηριδα και δεν κυνηγουσαν το βαθμο
[/quote]

Επιτέλους κάποιος το επισημαίνει κι αυτό! Και πρόκειται για τη μικρότερη αδικία που έγινε εις βάρος παλαιότερων. Η μεγαλύτερη ήταν ότι πολλοί επιλέγοντας ή (χειρότερα) ολοκληρώνοντας μια σχολή έχοντας λάθος δεδομένα (νόμιζαν ότι θα διοριστούν με επετηρίδα) τιμωρήθηκαν επειδή έγραψαν στις πανελλαδικές καλύτερα από άλλους! Οι περισσότεροι, π.χ., έγιναν δάσκαλοι, γιατί δεν έπιασαν τις βάσεις καθηγητικών σχολών. Ωστόσο, με την αλλαγή του συστήματος αυτοί διορίστηκαν, ενώ οι υπόλοιποι έμειναν μπουκάλα! Πού να ξέραμε να δηλώσουμε δάσκαλοι; Γι’ αυτό πρέπει να μετρά ΚΑΙ η παλαιότητα του πτυχίου με κάποιο τρόπο σε συνδυασμό, βέβαια, με (σοβαρές) εξετάσεις για να μην αποκλείονται οι νέοι. Μην ξεχνάμε, λοιπόν, ότι κάποτε μια γενιά αποδεκατίστηκε! Συγγνώμη για την παρελθοντολογία, αλλά έχει σχέση με το σήμερα.     

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί τριτέκνων αναπληρωτών
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 14, 2009, 04:52:30 πμ »
Το 20% του συνολικού αριθ΅ού των αναπληρωτών που προσλα΅βάνονται είναι τρίτεκνοι σύ΅φωνα ΅ε το Νό΅ο 3454/2006 (’ρθρο 2, παράγραφος 4) «Ενίσχυση της οικογένειας και άλλες διατάξεις»:

4. α. Στην παρ. 5 του άρθρου 6 του ν. 3255/2004 (ΦΕΚ 138 Α΄) προστίθεται περίπτωση γ΄ ως εξής:

 « γ) Από την έναρξη του σχολικού έτους 2006 - 2007 και εφεξής, κατά την πρόσληψη των αναπληρωτών εκπαιδευτικών πτυχιούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυ΅άτων από τον πίνακα που συντάσσεται ΅ε βάση την περίπτωση α΄ της παρούσας παραγράφου, ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλα΅βανό΅ενων αναπληρωτών, προσλα΅βάνεται από τους εγγεγρα΅΅ένους στον πίνακα εκπαιδευτικούς που έχουν τρία τέκνα. Οι υπαγό΅ενοι στις ρυθ΅ίσεις της παρούσας περίπτωσης, για το διορισ΅ό των οποίων απαιτείται πτυχίο παιδαγωγικών σπουδών της ΣΕΛΕΤΕ κατά τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 8 του ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167 Α΄), προσλα΅βάνονται εφόσον κατέχουν το πτυχίο αυτό ή πτυχίο ισοδύνα΅ο προς αυτό.

 Η πρόσληψη γίνεται ΅ε βάση τη σειρά εγγραφής στον ανωτέρω πίνακα και εφόσον έχουν υποβάλει αίτηση για πρόσληψη στις περιοχές που πραγ΅ατοποιούνται οι προσλήψεις. Αν οι εγγεγρα΅΅ένοι στον ανωτέρω πίνακα δεν επαρκούν, τότε για τη συ΅πλήρωση του ποσοστού προσλα΅βάνονται υποψήφιοι χωρίς προϋπηρεσία από συ΅πληρω΅ατικό πίνακα στον οποίο κατατάσσονται οι αιτούντες ΅ε βάση την η΅ερο΅ηνία κτήσης του πτυχίου τους και σε περίπτωση σύ΅πτωσης της η΅ερο΅ηνίας αυτής ΅ε το βαθ΅ό του πτυχίου τους. Κατά τον προσδιορισ΅ό των θέσεων που αντιστοιχούν στο ανωτέρω ποσοστό, γίνεται στρογγυλοποίηση στην α΅έσως επό΅ενη ακέραιη ΅ονάδα, αν προκύπτει δεκαδικό υπόλοιπο ίσο ή ΅εγαλύτερο από το ΅ισό της ακέραιης ΅ονάδας. Αν το δεκαδικό υπόλοιπο είναι ΅ικρότερο από το ΅ισό της ακέραιης ΅ονάδας, δεν λα΅βάνεται υπόψη.»

Αυτό το ΥπΕΠΘ, πια, όπου όλοι, κουτσοί-στραβοί στον ’γιο Παντελαιήμονα!...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 773
Σύνολο: 785

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.