*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 36203 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« στις: Μάιος 07, 2009, 06:40:04 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει το τι ισχύει για τις τριήμερες σχολικές εκδρομές σχετικά με τους συνοδούς. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδέψουμε; Γιατί εγώ μέχρι σήμερα πίστευα το αντίθετο. Αν κάποιος έχει τη νομοθεσία σχετικά με αυτό θα με εξυπηρετούσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:36 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2009, 06:56:01 μμ »
Νομοθεσία δεν ξέρω αν υπάρχει.Πάντως παλαιότερα, όταν με είχαν πιέσει να συνοδεύσω σε πενθήμερη εκδρομή της Γ λυκείου και ζήτησα να δω τη νομοθεσία, για να μάθω, αν  με υποχρεώνει, μου είπαν ότι  δεν υπάρχει κατι σχετικό.
Αλλά και στις μονοήμερες παντα ο δ/ντης ρωτάει (χωρίς να μας έχει πιέσει ποτε) αν θέλει κάποιος να συνοδεύσει και μάλιστα πρόσφατα, επειδη κανεις δεν ήθελε, ακυρώθηκε εκδρομή.
Θεωρώ ότι κάτι ανάλογο πρέπει να ισχύει και για τις τριήμερες.
Αν κάποιος γνωρίζει κατι αντίθετο....
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 03:38:21 μμ »
Μιας και οι μαθητές αυτές τις μέρες μπαινοβγαίνουν στα γραφεία των καθηγητών, ψάχνοντας συνοδούς, ήθελα να δω γενικα τι κλίμα υπάρχει.
Λόγω των διάφορων γεγονότων που συμβαίνουν (μεθύσια, ξενύχτια κλπ) όλο και περισσότεροι συνάδελφοι είναι πολύ επιφυλακτικοί στο να συνοδέψουν. Μάλιστα σε πολλά σχολεία έχει καταργηθεί ο θεσμός αφού κανείς δεν συνοδεύει, αρνούμενος να αναλάβει την ευθύνη.

Εσείς συνοδεύετε σε 5ήμερες εκδορμές; Ποιά η γνώμη σας για τις εκδρομες αυτές έτσι που γίνονται; Είναι υπερβολικός ο συνάδελφος που λέει δεν αναλαμβάνω την ευθυνη;
τι εμπειρίες έχετε; καλές κακές;

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 03:53:22 μμ »
Συνόδεψα πέρισυ σχολική εκδρομή 4 ημερών στα Γρεβενά, με θέμα την μανιταρογνωσία, μέναμε σε ένα ξενοδοχείο στο τέρμα Θεού, το πρωί ξυπνούσαμε από τα χαράματα για να πάμε να μαζέψουμε μανιτάρια και μετά τα μαγειρεύαμε.. Ένεκα οτι ερχόμασταν από Αθήνα, τα παιδιά είναι χορτασμένα από αλκόολ και ξενυχτιά.. Στην εκδρομή μας ζητούσαν κάτι το διαφορετικό. Χαρακτηριστικά θα σας αναφέρω πως όταν τα αφήσαμε στο κέντρο των Γρεβενών, μας έπαιρναν τηλέφωνο να φύγουμε νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα και να πάμε στο ξενοδοχείο να παίξουμε παντομίμα.. Το μόνο πρόβλημα ήταν η φασαρία που ενοχλούσε άλλους πελάτες, η πισίνα που κάνανε μπάνιο μεταμεσοχύχτιες ώρες και τα πάσης φύσεως τσιγάρα που είχα υποψία πως είχαν φέρει μαζί τους.. Με πιάνετε..!
Προσωπικά, ένιωσα πως τα παιδιά δεν είναι ανεύθυνα και βασικά δεν είναι καθόλου παιδιά.. Βέβαια αν είχαμε πάει σε καμιά Μύκονο δεν νομίζω πως θα είχα την ίδια γνώμη..
ΥΓ. Πήγαμε 2 καθηγητές, αλλά τελευταία στιγμή η συνάδελφος δεν ήρθε και την αντικατέστησε άντρας συνάδελφος. Για αυτό τον λόγο μείναμε σε 2 μονόκλινα και πλήρωσα και εγώ και ο συνάδελφος από 130 ευρώ παραπάνω.. Προσέξτε τα αυτά, αν σκοπεύεται να μείνετε σε δίκλινο με κάποιον/κάποια καθηγητή/τρια.
***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:05:36 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 04:30:16 μμ »
Ζητώ συγγνώμη για το διπλό πόστ αλλά έχω πατήσει 3 φορές επεξεργασία και με έχει πετάξει!!
Εγώ συνόδευσα τα παιδιά επειδή με πιάσανε στο φιλότιμο και δεν το μετάνιωσα. Παρόλα αυτά είχα τρομερό άγχος και αγωνία και μέχρι να φτάσουμε στα Γρεβενά ήμουν σαν την υστερική δασκάλα που όλο έλεγε "και μην δω το ένα και μην δω το άλλο"!! Όμως ήταν αξιοπρεπέστατοι οι μαθητές μου.. Καμία σχέση με μας όταν πήγαμε 5νθημερη!!! ;D
 Συνεχίζω...

Επειδή υπάρχει ένα όριο στον αριθμό των παιδιών που θα συμμετάσχουν στην εκδρομή και επειδή το νούμερο αυτό δεν το πιάναμε ούτε στα πιο τρελλά μας όνειρα, ή λύση ήταν να δωθούν κάποια εισητήρια σε χαμηλότερη τιμή. Συμφωνήανε τα παιδιά και δεν δώθηκε κανένα free εισητήριο σε μαθητή και τα free τα σπάσαμε και αντί για 3 free, 6 άτομα πλήρωσαν μισή τιμή..

Επιπλεόν συμφώνησα εγώ με την άλλη καθηγήτρια αντί για 2 μονόκλινα να μείνουμε σε δίκλινο και αυτό το δωμάτιο να αφαιρεθεί από την συνολική τιμή. Έτσι όταν η συνάδελφος δεν ήλθε θα έπρεπε να βάλουμε τα παιδιά να πληρώσουν παραπάνω. Εγώ δεν το δέχτηκα και ευτυχώς ούτε και ο άλλος συνάδελφος και τα βάλαμε από την τσέπη μας τα 130 ευρώ!!

Τέλος, ειχαμε ναι μεν πρωινό, αλλά επειδή ξυπνούσανε τα πουλάκια μου 5 λεπτά πριν φύγει το πούλμαν για τον περίπατο, εγώ γυρνούσα από δωμάτιο σε δωμάτιο σαν την λωλή για να τα ξυπνήσω, και πρωινό δεν έτρωγε σχεδόν κανένας. Έτσι αναγκαζόμασταν να σταματήσουμε για καμιά τυρόπιτα και καφέ με το που κατεβαίνανε από το πούλμαν, ούτε το μεσημεριανό ήτανε στην τιμή, οπότε υπολογίστε και αυτά τα έξοδα.. Μόνο βραδινό στην ουσία είχαμε εμείς!

ΑΑ!! Και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ο διευθυντής μας είχε τονισει πως ο ένας από τους 2 καθηγητές που θα συνοδεύσουν πρέπει να είναι μόνιμος ή αναπληρωτής.. Εγώ ήμουν ωρομίσθια και δεν επιτρεπόταν να είναι και ο δεύτερος συνοδός..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2011, 04:34:01 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 05:06:32 μμ »
Δεν σε υποχρεώνει κανείς να συνοδέψεις εκδρομή αν δεν το επιθυμείς ωστόσο προσωπικά πιστεύω ότι είναι παιδαγωγικό καθήκον μας να το κάνουμε επειδή με τις εκδρομές οι μαθητές κοινωνικοποιούνται με διαφορετικο τρόπο απο΄ό,τι μέσα στην τάξη. Απο κει και πέρα, βεβαίως υπάρχουν κίνδυνοι αλλά ελαχιστοποιούνται όταν α. η εκδρομή κονονίζεται ως την παραμικρή της λεπτομέρεια και β. οι καθηγητές και πρωτίστως ο αρχηγός, φροντίσει να εξηγηθεί με τα παιδιά ευθύς εξαρχής.

Την τελευταία χρονιά που ήμουν σε σχολείο συνόδεψα 3 τριήμερες, μία πενθήμερη και δύο ημερήσιες ( κοινώς δεν άφησα εκδρομή για εκδρομή) και αυτό γινόταν κάθε χρόνο. Επίσης έχω συνοδέψει παιδιά στο εξωτερικό με προγράμματα του υπουργείου - πχ οι νέοι γνωρίζουν την Ευρώπη και παλαιότερα το euroscola. Ως εκ τούτου μπορώ να πω ότι έχω μια σχετικά μεγάλη εμπειρία με τις εκδρομές.

Πρώτα λοιπόν ξεκαθαρίζω στα παιδιά ότι δέχομαι να συνοδέψω μονο αν διαμείνουμε σε ξενοδοχείο εκτός πόλεως και κατά προτίμηση χωρίς πισίνα και όχι ιδιαίτερα μεγάλο - έτσι α. δεν θα έχουν πού να πάνε το βράδυ και να τα ψάχνουμε β. δεν θα κάνουν μπάνιο στην πισίνα και γ. δε θα συναντήσουν πολλά άλλα σχολεία για να γίνεται ένα μπέρδεμα γενικότερο. (πχ ένα μεγάλο ξενοδοχείο  στην Κέρκυρα μπορεί να είναι ωραίο και χλιδάτο  αλλά όταν έχεις άλλα 20 σχολεία να μένουν στο ίδιο συγκρότημα ελάχιστα μπορείς να ελέγξεις τα παιδιά σου και ό,τι απρόοπτο μπορεί να συμβεί)

Όταν φτιάχνω το πρόγραμμα πρώτα το δέιχνω στους άλλους συνοδούς καθηγητές για να δω αν συμφωνουν με αυτό ή αν έχουν να προτείνουν κάτι άλλο. Μετά το δειχνω και στους μαθητές και αν χρειάζονται αλλαγές το συζητάμε.

Φροντίζω να μην βάζω νυχτερινή διασκέδαση σε κλαμπ αλλά σε μαγαζιά με ζωντανή μουσική και φαγητό (πχ ρεμπετάδικα) ώστε να υπάρχει επαρκής φωτισμός για να τα βλέπω. Αν πάμε σε κλαμπ θα φροντίσω να μην ειναι κακόφημο ή χαοτικά μεγάλο.Θα προτιμήσω κάτι μικρότερου μεγέθους ώστε να μπορώ να τα ελέγχω το δυνατόν. Αν πάμε στα μπουζούκια έχω πάντα τα μάτια μου ανοιχτά πού βρίσκονται και τι πίνουν. Τα παιδιά της επαρχίας πάντως δεν πίνουν πολύ στα μπουζούκια - κυρίως γιατί στοιχίζει πολύ. Επίσης, αν πρόκειται για μπουζούκια τα βάζω για το τελευταιο βράδυ οπότε ήδη έχουν ξοδέψει τα περισσότερα λεφτά τους και δεν τους έχουν μείνει πολλά για να αγοράσουν παντός είδους ξύδια. Επίσης λέω στα παιδιά να προσέχουν και τους συμμαθητές τους και αν δουν πως κατι πάει στραβά - ας πούμε κάποιος έχει αρχίσει να κάνει κεφάλι - να έρθουν να μας το πουν - όχι για να τον τιμωρήσουμε - αλλά για να τον βγάλουμε εγκαίρως έξω και να τον "ξενερώσουμε" ώστε ούτε αυτόν να τρέχουμε στο νοσοκομείο ούτε η εκδρομή των υπολοίπων να χαλάσει. Δεν έχετε ιδέα πόσο υπεύθυνα ειναι ως προς αυτό τα παιδιά. Αρκετές φορές έχουν έρθει και μας έχουν πει " ο τάδε μάλλον έκανε κεφάλι κυρία"  και έτσι προλαβαίνουμε τα χειρότερα. Μάλιστα στην τελευταία πενθήμερη στη Θεσσαλονίκη τα ίδια τα παιδιά μας είπαν 'τελικά είχατε δίκιο που μας λέγατε να μην πίνουμε...περάσαμε τέλεια και θυμόμαστε τα πάντα...αν είχαμε μεθύσει το μόνο που θα μας είχε μείνει θα ήταν ένα ατελείωτο hangover!!!"
Επισης όταν είμαστε στα μπουζούκια ή σε κλαμπ δεν πιάνουμε μια άκρη και πίνουμε μπουκάλες...φροντίζουμε να περιφερόμαστε στο χώρο - ειδικά στις τουαλέτες - αλλά και έξω από την είσοδο.

Στο ξενοδοχείο κάνουμε βάρδιες με τους συναδέλφους όλη τη νύχτα και δεν επιτρέπουμε τα μέσα - έξω απο δωμάτιο σε δωμάτιο ( όταν υπάρχουν και άλλοι ένοικοι στο ξενοδοχείο). Λέμε στα παιδιά να αποφασίσουν απο πριν σε ποιο δωμάτιο θέλουν να περάσουν τη νύχτα ( ούτως ή άλλως μαζεύονται κατά ομάδες σε δωμάτια και ξέρουμε απο πριν ποιός είναι με ποιόν). Κατά καιρούς, κάνουμε και έφοδο στα δωμάτια - τους λέμε να αφήνουν την πόρτα ξεκλείδωτη. Το καθιστώ απολύτως σαφές ότι αν γίνουν έκτροπα ή ξεφύγει κάποιος θα επιστρέψουμε ΟΛΟΙ πίσω. ( επειδή δε, με ξέρουν, ξέρουν πως άμα το πω θα το κάνω κιόλας οπότε δεν το ρισκάρουν).

Απο πριν έχουμε φροντίσει να έχουμε λίστα με τα ονόματα των μαθητών και σε ποιό δωμάτιο βρίσκονται. Αν ας πούμε κλείσουμε 4 δίκλινα, 5 τρίκλινα και 3 τετράκλινα έχω ζητήσει από τα παιδιά πριν φύγουμε να μου δώσουν τη λίστα με το ποιός θα κοιμάται σε ποιό δωμάτιο. Έτσι όταν πάμε στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου έχω ήδη τη λιστα έτοιμη και απλά γράφω το νούμερο του δωματίου δίπλα σε κάθε γκρουπάκι. Συνήθως οι ξενοδόχοι κρατούν ένα αντίγραφο για αυτούς και παίρνω κι εγώ ένα δικό μου και ένα ακόμα για τους συνοδούς καθηγητές.

Τηρούμε το πρόγραμμα ευλαβικά. Το βράδυ μπορεί να είναι δικό τους αλλά το πρωί η εκδρομή οφείλει να είναι εκπαιδευτική. Επομένως επισκέψεις σε μουσεία και χώρους ιστορικού ή πολιτιστικου ενδιαφέροντος επιβάλλονται και μάλιστα φροντίζω  κάθε φορά να έχω και ξεναγό. Επίσης προειδοποιώ τα παιδιά πως αν δεν είναι εντάξει ως προς αυτό και θέλουν να 'ξεπετάξουν" το μουσείο στο δεκάλεπτο δεν πάμε πουθενά το βράδυ. Μπορεί να ακούγεται κάπως "εκβιαστικό" και ίσως όχι άκρως παιδαγωγικά ορθό ωστόσο λειτουργεί. Ειδικά αν πετύχεις και σε  καλό ξεναγό τα παιδιά ακούν με προσήλωση. Πχ το μουσειο Μακεδονικής Ιστορίας στη Θεσσαλονίκη έχει την ευτυχία να έχει "ξεναγό" μια καθηγήτρια του πανεπιστημίου - ιστορικό με τα όλα της. Εκτός του ότι η γυναίκα ξέρει τη δουλειά της τους έλυσε ένα σωρό απορίες απο την ιστορία κατεύθυνσης!!!

Φροντίστε το πρόγραμμα για τα μουσεία να ειναι όσο το δυνατόν ελκυστικότερο για τα παιδιά. Στην εκδρομή ΔΕΝ πάτε για να δείτε ΕΣΕΙΣ ότι θέλετε ( πχ . τους Άθλιους του Ουγκώ σε θεατρική παράσταση) Κάντε το πρόγραμμα έτσι ώστε και εκπαιδευτική να έιναι η εκδρομή και να μην κάτσει πολύ "βαριά" στο στομάχι των  μαθητών.  . Πχ η επισκεψη στο Πλανητάριο της Θεσσαλονίκης τα είχε συναρπάσει - αν και όταν πρωτοπήγαμε στο χώρο έπρεπε να περιμένουν αρκετά για να έρθει η σειρά μας και ψιλο-γκρίνιαξαν αλλά τελικα είπαν πως άξιζε τον κόπο. Αν πρέπει να πάτε οπουδήποτε φροντίστε απο αρκετό καιρό πριν να έχετε έρθει σε επαφη τόσο για την τιμή των εισητηριων - εφόσον υπάρχει τέτοιο - όσο και για το πρόγραμμα των παραστάσεων.
Φροντίστε να "ελαφρύνετε" το πρόγραμμα για μια φορά. Αν ας πούμε βάλετε Μουσείο το πρωι μπορείτε να βάλετε "Ράδιο Αρβύλα" το βράδυ - αν και δέχονται μόνο ως 25 άτομα οπότε εμείς που ήμασταν περισσότεροι τελικά δεν πήγαμε...πήγαμε όμως Λαζόπουλο σε  μια άλλη εκδρομή στην Αθήνα!! Αντίστοιχα μπορειτε να βάλετε  Allou fun park ας πούμε...

 Επισης σκεφτείτε ότι δεν έχουν όλα τα παιδιά την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν πολύ ακριβά. Αν εσείς θέλετε ας πούμε να πάτε στην Κοκκίνου με 300 ευρώ το μπουκάλι δε σημαίνει ότι μπορούν να το πληρώσουν αυτό το ποσό και όλα τα παιδιά. Πηγαίντε ..Κουρκούλη που ναι φθηνότερα...Αυτά μπορείτε να τα διαπραγματευτείτε μαζί τους. Ούτως ή άλλως τα παιδια έχουν μια σχετική καβάτζα με όλα τα πάρτυ που κάνουν μέσα στη χρονιά οπότε και είναι σε θέση να σας πουν πόσο ακόμα αντέχουν..

Αν πρέπει να μαζευτούν χρήματα μην μπείτε στον πειρασμό να τα μαζέψετε εσείς. Βάλτε δύο παιδιά να το κάνουν. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρουν να πουν κάποιοι καλοθελητές.   Αν πρέπει εσείς - ως ενήλικας- να πληρώσετε πχ την είσοδο στα μπουζούκια ( δηλ. όλο το ποσό ως σχολείο - σιγουρευτείτε ότι θα πάρετε και κάποιον απο το δεκαπενταμελές μαζί - να τον έχετε μάρτυρα ότι τόσα δώσατε και δεν κρατήσατε κάτι για τον εαυτό σας...(εμ, στις μέρες που ζούμε όλα παίζουν) Επισης μη δίνετε στους οδηγούς λεφτά - γιατί τα μισά ειναι για τους ίδιους!! Α....φροντίστε να έχετε δύο οδηγούς! Το λέει και η σχετική νομοθεσία αλλά επίσης προφυλάσσετε και την εκδρομή με τον τρόπο αυτό. Αν σας πιάσει η τροχαία με έναν οδηγό παίρνει άδεια και τελειώνει εκεί το παραμύθι. Μην το ρισκάρετε λοιπόν. Προτιμότερο είναι να πληρώσουν τα παιδιά κάτι παραπάνω παρά να ψάχνονται μετά. Επίσης πρέπει να σιγουρευθείτε ότι τα παιδιά ειναι ασφαλισμένα απο το πρακτορείο που έχει αναλάβει την εκδρομή. (βασικό αλλιώς θα κληθείτε να πληρώσετε τα μαλλιοκέφαλά σας σε περίπτωση ατυχήματος επειδή δεν είχατε μεριμνήσει για αυτό το σημείο το οποίο προβλέπεται απο τις σχετικές εγκυκλίους)


Αν πάμε σε μεγάλα εμπορικά κέντρα ( όπως το Mall - απ΄όπου είναι και εύκολο να φύγουν λόγω του τρένου δίπλα - έχω φροντίσει ήδη να έχω τα κινητά τους τηλέφωνα και τους κάνω τυχαίες κλήσεις και δίνουμε ραντεβού σε πέντε ας πούμε λεπτά στο τάδε σημείο - ώστε να δω πού βρισκονται και αν είναι όντως εκεί). ( η αλήθεια είναι ότι αυτό το έκανα την πρώτη φορά  που πήγα μετά την ξενάγηση με τα παιδιά στο mall και έκτοτε έπεσε "σύρμα" οπότε και οι άλλες τάξεις δεν το κουνάγανε ρούπι απο κει...χαχα),
Επίσης φροντίζω να ενημερώνω ακριβώς και για το πρόγραμμα και για τις απαιτήσεις και για τις συνέπειες εγγράφως τους γονείς. Δηλαδή, δεν έστειλα ποτέ μια στεγνή υπεύθυνη δήλωση ότι " επιτρέπω στο γιό μου/ κόρη μου  να λάβει μέρος στην τριήμερη εκδρομή της Α τάξης στο Νάυπλιο " ΄Αντ΄αυτού έγραφα μέσα αναλυτικά το πρόγραμμα, τους έβαλα να υπογράφουν αν πχ, επιτρέπουν στο παιδί τους να ασχοληθεί με χειμερινά σπορ ( πχ σκι) αν πάσχουν απο κάποια αλλεργία ή αν παίρνουν συγκεκριμένα φάρμακα ή πρέπει να αποφεύγουν άλλα - πχ πολλά παιδιά είναι αλλεργικά στο Ceclor  ή στα πεύκα. Άλλα έχουν έλλειψη ενζήμου - οπότε πρέπει να είμαστε προσεκτικοί για ναφθαλίνη!!!

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω πως οι συνοδοί ουσιαστικά δεν πανε οι ΄ιδιοι εκδρομή. Έχω δει πολλούς συναδέλφους να είναι πολύ χαλαροί και ενίοτε ανεύθυνοι ως συνοδοί εκδρομών. Έχω δει ας πούμε να μοιράζουν οι ιδιοι ουίσκι στα παιδιά ή να χορέυουν με μαθήτριες πάνω στους ώμους τους!  ή να έχουν γίνει οι ίδιοι ντίρλα στο μεθύσι. Εξαιρέσεις θα μου πειτε αλλά συμβαίνουν. Επισης τα βράδια οι συνοδοί απλά ΔΕΝ κοιμούνται. Ορίζονται βάρδιες και οφείλουν να έχουν το νου τους. Αν σχεδιάσετε μια εκδρομή σε όλες της τις λεπτομέρειες δε θα έχετε πρόβλημα. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν όλα αφεθούν στην τύχη τους και όταν κάνετε ακριβώς αυτό που θέλουν τα παιδιά. Ορίστε απο πριν τους κανόνες και ακολουθήστε τους τυφλά!

Επίσης, μπορείτε να εξαιρέσετε μαθητές - αν νομίζετε ότι θα σας δημιουργήσουν πρόβλημα - ή μπορείτε να απαιτήσετε να έρθουν με τον κηδεμόνα τους ή κάποιον που να οριστεί κηδεμόνας τους ( η σχετική νομοθεσια επιτρέπει παρουσία δύο εκπροσώπων του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων που όμως βέβαια ΔΕΝ αντικαθιστούν τους συνοδούς καθηγητές). Ξέρω πως οι μαθητές ξενερώνουν με την ιδέα να έχουν μαζί γονείς αλλά αν έχουν να διαλλέξουν μεταξύ του να πάνε έτσι ή να μην πάνε καθόλου νομίζω καταλαβαίνετε τι διαλέγουν ε;

Στο εξωτερικό πάντως τα πράγματα είναι καλύτερα για δύο κυρίως λόγους
α. γιατί οι νόμοι περί  κατανάλωσης αλκοόλ και εισόδου ανηλίκων σε κλαμπ είναι αυστηροί ΚΑΙ εφαρμόζονται και
β. γιατί τα παιδιά είναι "ψαρωμένα" και δε ρισκάρουν να κάνουν ό,τι τους κατέβει σε ξένο τόπο.

Επίσης φροντίζω και εγώ και οι υπόλοιποι συνοδοί να έχουμε τηλεφωνήσει έναν- έναν στους γονείς για να είμαστε σίγουροι ότι οι γονεις έχουν υπογράψει τις υπεύθυνες δηλώσεις και όχι οι μαθητές μόνοι τους. Χρονοβόρο αλλά σας σώζει από πολλές περιπέτειες!!

Τέλος, φροντίστε να έχετε μαζί σας τα τυπικά των εκδρομών:
ονομαστική λίστα των μαθητών με τα τηλέφωνα των ίδιων και των γονιών τους.
έγκριση της εκδρομής
χαρτιά Α3 κολλημένα μπροστά και πίσω από το πούλμαν στα οποία να αναγράφεται το σχολείο και η τάξη των μαθητών
τηλέφωνο του Περιφερειάρχη της περιοχής την οποία επισκέφτεστε. ( πχ για Κέρκυρα ο περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων)..πάρτε τη ΔΔΕ Κέρκυρας και θα σας το πούν - ούτως ή άλλως, προκύπτει απο τη σχετική νομοθεσία. Το τηλέφωνο χρειάζεται σε περίπωση ανάγκης.
τηλέφωνο του Δ/ντή του Σχολείου ώστε αν γίνει κάτι -ο μη γένοιτο - να μπορει να σας δώσει οδηγίες.

Υπ΄όψιν ότι ο αρχηγός και οι συνοδοί καθηγητές αποτελούν κανονικό Σύλλογο και άρα μπορούν να λάβουν οποιαδήποτε απόφαση όπως ακριβώς ο Σύλλογος διδασκόντων. Οι αποφάσεις τους είναι 100% έγκυρες. Πχ μπορούν να αποβάλλουν, να τιμωρήσουν ακόμα και να διώξουν μαθητή εφόσον ενημερώσουν τους γονείς του να έρθουν να τον παραλάβουν.

Αυτά απο μένα. Ελπίζω να βοήθησα!! Άντε και καλές εκδρομές!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:18:33 μμ »
Προσκυνώ!!!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:38:31 μμ »
αααα ευχαριστώ!!

επίσης ξέχασα ένα πολύ σημαντικό. Ενημερώνω τα παιδιά ότι για νυχτερινή έξοδο ώρα επιστροφής λογίζεται η 1.00 π.μ.. Αν όμως είναι σωστοί και δεν παρεκτρέπονται τότε θα πάει παραπάνω αλλιώς....ξενοδοχείο και νάνι!!!
Με τα παιδιά πάντως ισχύει το " οι καλές εξηγήσεις  κάνουν τις καλές εκδρομές"

KAI ακομα....στο πρακτικό έγκρισης της εκδρομής φροντίστε να ονοματίσετε και τους αναπληρωματικούς συνοδούς καθηγητές ώστε αν για κάποιο λόγο συμβεί κάτι να μην τρέχετε τελευταία στιγμή για νέα έγκριση. Επίσης εμείς αυτό το κάναμε και γιατί κάποιοι καθηγητές δεν μπορουσαν ας πούμε να αφήσουν παιδιά και οικογένεια ( και ιδιαίτερα.... 8) 8) )για 5 ολόκληρες μέρες οπότε ερχόταν για 2 ή τρεις στην αρχή και στις υπόλοιπες ερχόταν ο αντικαταστάτης χωρίς κανένα πρόβλημα ή γραφειοκρατία. ( βέβαια για εκδρομές εντός της ηπειρωτικής ελλάδας ή για κέρκυρα που ήταν κοντά σε μας - ώστε να μην επιβαρυνθουν πολυ οι μαθητές με τα έξοδα άφιξης/αναχώρησης των καθηγητών). Αν και συνήθως ο καθηγητής που ερχόταν έφερνε το αυτοκίνητό του και μετά με αυτό έφευγε ο άλλος)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:50:50 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:43:31 μμ »
Αφωνη με αφησες!!!!!!
Φανταζομαι ποσο οργανωμενη θα ειναι ........η ντουλαπα σου!!!!! ;D ;D ;D
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:47:03 μμ »
Προσκυνώ!!!

Με πρόλαβες!!!!! emproskynw!!!!!! ;)

Και θεωρούν εμένα λεπτολόγο και οργανωτική, που στο δημοτικό συνοδεύουμε απλές εκπαιδευτικές εκδρομές μέσα στο σχολικό ωράριο!
bitch αναθεωρώ και παίρνεις τον τίτλο ασυζητητί!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:50:39 μμ »
bitch καλές και ωραίες οι εξηγήσεις αλλά υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες και μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος/η χωρίς να το καταλάβεις και χωρίς να φταίς.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 06:53:38 μμ »
bitch καλές και ωραίες οι εξηγήσεις αλλά υπάρχουν και οι αστάθμητοι παράγοντες και μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος/η χωρίς να το καταλάβεις και χωρίς να φταίς.

εννοείται ότι υπάρχουν ΚΑΙ αυτές...Για αυτές το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσεύχεσαι για το καλύτερο. Αλλά  ό,τι μπορείς να προλάβεις, το κάνεις..

καλά, η ντουλάπα μου είναι χάλια έχω να πω...αλλά εκεί είμαι εγώ κι εκείνη...Εδώ είναι τα παιδιά ΑΛΛΩΝ!! χαχαχα ευχαριστώ για την αναθεώρηση...

αααα παρ΄επιπτόντως bitch  δε σημαίνει αυτό που νομίζετε...Σημαίνει
Baby
In
Total
Control of
Herself!!!!
 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 09:23:01 μμ »
 :) :P :)
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 10:50:41 μμ »
Πείτε με φοβιτσιάρη, αλλά εγώ εφημερία στην αυλή που κάνω, και πάλι τρέμω!  :P
Είμαι ενάντια στο να συνοδεύω, γιατί πιστεύω ότι δεν φταίω σε τίποτα να κάνω τον φύλακα μην πάνε και μεθύσουν και τρέχω στα νοσοκομεία. Εξάλλου όσο προσεκτικός και να είσαι, το δωμάτιο του καθενός δεν το ελέγχεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.