*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 36364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 10:50:52 πμ »
bitch τα σέβη μου. Εύγε!

Εγώ έχω πάει μόνο μία 5ήμερη, κι αυτό για να λέω ότι έχω κάνει και γω το "αγροτικό" μου. Έχω αποφασίσει ότι δεν θα ξανασυνοδεύσω, διότι συμφωνώ με τον killbill. Δεν προτίθεμαι να κάνω την babysitter για να διασκεδάσουν μία χούφτα παιδιών.

Ενδέχεται ίσως να αλλάξω άποψη εάν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις όπως μικρός αριθμός παιδιών, με τα οποία δεν έχω πρόβλημα στην τάξη και μου εμπνέουν εμπιστοσύνη, εκδρομή με ισχυρό εκπαιδευτικό ή φυσιολατρικό χαρακτήρα και πλήρης απουσία νυχτερινών εξόδων. Πχ μία επίσκεψη σε ορεινό καταφύγιο ή εξωτερικό. Αλλά και πάλι δύσκολα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:15 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 11:02:04 πμ »
Ένας αν στην "κάνει" δεν θες παραπάνω! και τα 200 παιδιά άγια να είναι, ένα να μην είναι τελείωσες!
Και όπως ανέφερα μπορεί να έχουν άψογη συμπεριφορά, όμως ποτέ δεν θα μπορέσεις να ελέγξεις τι κάνουν μέσα στο δωμάτιό τους και στην τουαλέτα (το λέω γιατί εχουν συμβεί διάφορα σε αυτούς ειδικά τους χώρους)

Αν θέλουν να πάνε, να πάρουν τους γονείς τους και να πανε όπου θελουν. Γιατί εγώ να είμαι υπεύθυνος για οτιδήποτε συμβεί από τη δική τους ανωριμότητα;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 04:07:39 μμ »
ναι βρε παιδιά καταλαβαίνω την αγωνία σας αλλά η στραβή μπορεί να συμβεί και μέσα στην τάξη...δε γίνεται να αποστειρώσουμε το σχολικό περιβάλλον από το ευρύτερο!
φυσικά και θα συνοδέψεις εφόσον πληρούνται κάποιες βασικές προϋποθέσεις - ας πούμε ο αρχηγός της εκδρομής είναι το Α και το Ω ...αν αυτός είναι κουκουρούκου εντάξει, είναι σα να πας γυρεύοντας!
Αλλά και στο σχολείο το κεφάλι μας κορώνα γράμματα το παίζουμε ούτως ή άλλως....Στο σχολείο μου ας πούμε ( καλά αυτό το σχολείο αποτελεί και εξαίρεση, τι να πω πια;) εκεί που κάνανε Οικονομια μπουκάρει γονιός με καραμπίνα!!! ( αν έχεις το Θεό σου!!!) και έγινε το σώσε - ευτυχώς όχι τα χειρότερα. Πέρισυ είχαν κανονισει να πλακωθούν δύο ομάδες από διαφορετικά χωριά και όσο και αν έγινε ο καβγάς έξω από την πόρτα του σχολείου δε μπορεί να μην αναλάβεις το μαθητή που του ρθε ο σιδηρολοστός στο κεφάλι!!!
Επίσης, δεν έχει τύχει ποτέ σε κανέναν σας να χρειαστεί να πάτε μαθητή σε κέντρο υγείας ( εγώ ας πούμε πήγα έναν γιατί του χε μπει ένα τσιμπούρι σχεδόν στο μάτι) ή στο σπίτι τους αν δεν αισθάνονται καλά; Και τότε μπορεί να συμβεί κάτι τι να λέμε; Αλλά και στο μάθημα μέσα - μια φορά έκανε μαιθητής εμετό, άλλη φορά έκοβε βόλτες ένα ποντίκι, μια άλλη φορά χάλασε το καλοριφέρ και γεμίσαμε νερά, μια φορά έγινε σεισμός εν ώρα εξετάσεων...για όλα αυτά φυσικά και δεν ευθύνεται ο εκπ/κός αλλά οι γονείς από μας ζήτησαν τα ρέστα...ε εντάξει, σε τέτοια σκηνικά δίνεις τις εξηγήσεις σου, αποδυκνείεις ότι έκανες ό,τι ήταν δυνατό και τέλος...
Δε νομίζω ότι πρέπει πια να είμαστε τόσο φοβικοί! (σε σημειο υπερβολής δλδ...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 07:01:55 μμ »
ποιος σε βάφτησε ο Μητσοτακης και σου έχουν συμβεί τόσα στο σχολείο;  :) :) :)
για όλα όσα ανέφερες άποψη μου δεν μπορούν να σου ζητήσουν ευθύνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:15 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 07:11:08 μμ »
Σε ποια περιοχή είναι το σχολείο, αν επιτρέπεται; :o Όχι, τίποτα άλλο, αλλά για ν'αποφύγω την περιοχή! :P
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 10:13:58 μμ »
xaxaxaxaxaxa ε όχι δε θα σας πω παρά μόνο γενικά και αόριστα ότι είναι west side story.....
η αλήθεια ειναι ότι τα παιδιά στο συγκεκριμένο σχολείο ειναι εκπληκτικά και με πολύ καλό επίπεδο, το σχολέιο είναι από τα μεγαλύτερα της χώρας και έτσι όσον αφορά το διδακτικό του πράγματος δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.
Επίσης ο διευθυντής είναι ιδιαίτερα γενναιόδωρος με εξοπλισμό και υλικό ( απο μαρκαδόρους πίνακα και φωτοτυπίες μέχρι υπολογιστές, προτζέκτορες και ακόμα ...καρέκλες με ροδάκια!!!)
Ωστόσο η περιοχή ειναι κάπως "περίεργη" οσον αφορά τον τρόπο που οι ντόπιοι λύνουν τις διαφορές τους ( εξ ου και το ότι μπουκαρισε ο γονιός με την καραμπίνα, για άσχετο απο το σχολείο λόγο) και ότι παίζουν τοπικές/γεωγραφικές διαφορές. Επίσης , εφόσον είναι αγροτική περιοχή ποντικια και κάμπιες μας επισκέπτονται συχνά και ενιοτε ποτίζεται η μισή αυλή από τα διπλανά χωράφια που έχουν αυτόματο πότισμα!! ( πλένεις και το αυτοκίνητο τσάμπα πάντως...χαχα).
Και φυσικά , λυπάμαι που το λέω, το συγκεκριμένο προσωπικό του σχολειου στη συντριπιτική του πλειοψηφία είναι για μπάζα - όχι τόσο λογω γνώσεων όσο λόγω συμπεριφοράς....
Πάντως αν περάσεις από αυτό το σχολείο μετά και σε θηρία να σε βάλουν παιχνιδάκι θα σου φαινεται!!!

ευθύνες δε μπορούν βέβαια να σου ζητήσουν αλλά οι γονείς ενίοτε σκέφτονται με περίεργο τρόπο. Ας πούμε στο περιστατικό με το ποντίκι ζητούσαν γιατί δεν είχε κλέισει εγκαίρως μια τρύπα στον τοίχο...όταν μπήκε ο τύπος με την καραμπίνα ρώτησαν πού ήταν ο φύλακας, όταν έγινε σεισμός αν κάναμε σωστά την εκκένωση του χώρου....ουσιαστικά έψαχναν τυχόν παραλείψεις μας για να το κάνουν θέμα - πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις τον μπελά σου άμα πέσεις στην περίπτωση ακόμα και σε σκηνικά που ουδεμία σχέση με την κοινή λογική έχουν!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 12:02:20 πμ »
bitch τα σέβη μου. Εύγε!

Εγώ έχω πάει μόνο μία 5ήμερη, κι αυτό για να λέω ότι έχω κάνει και γω το "αγροτικό" μου. Έχω αποφασίσει ότι δεν θα ξανασυνοδεύσω, διότι συμφωνώ με τον killbill. Δεν προτίθεμαι να κάνω την babysitter για να διασκεδάσουν μία χούφτα παιδιών.

Ενδέχεται ίσως να αλλάξω άποψη εάν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις όπως μικρός αριθμός παιδιών, με τα οποία δεν έχω πρόβλημα στην τάξη και μου εμπνέουν εμπιστοσύνη, εκδρομή με ισχυρό εκπαιδευτικό ή φυσιολατρικό χαρακτήρα και πλήρης απουσία νυχτερινών εξόδων. Πχ μία επίσκεψη σε ορεινό καταφύγιο ή εξωτερικό. Αλλά και πάλι δύσκολα...

Μα ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον ,όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω, όλο και περισσότεροι συνάδελφοι αρνούνται να συνοδεύσουν.Διότι πρέπει να τηρούνται όλα αυτά που λεπτομερέστατα και ακριβέστατα  έγραψε η bitch!Εντυπωσιακός ο κατάλογος , αλλά τα τελευταία χρόνια πολλοί συνάδελφοι δεν επιθυμούν να μπουν στη διαδικασία να τα εφαρμόσουν στην πράξη και απέχουν. Αν ο παιδαγωγικός χαρακτήρας των εκδρομών υπερίσχυε του.... μπουζουκικού, τότε πολλοί περισσότεροι θα δέχονταν, να είστε βέβαιοι. Άλλωστε οι σημερινοί δεκαοκτάχρονοι δεν νομίζω ότι πιστεύει κανείς πως περιμένουν εμάς... για να δουν μπουζούκια, ρεμπετάδικα κλπ., μιλάω βέβαια για τα αστικά κέντρα, όπου τα παιδιά έχουν περισσότερες πρασλαμβάνουσες παραστάσεις σε σχέση με συνομηλικούς τους της υπαίθρου.Τα γράφω αυτό διότι κάποιος που δεν ξέρει τί γίνεται στα  σχολεία ίσως νομίσει ότι είμαστε υπερβολικά ευθυνόφοβοι και δεν κάνουμε το καθήκον μας.Παντως, για να μην παρεξηγηθώ, bitch μπράβο για όλα αυτά και μακάρι όλοι μας να είμαστε το ίδιο ευσυνείδητοι!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 03:45:19 μμ »
τα τελευταία χρόνια πολλοί συνάδελφοι δεν επιθυμούν να μπουν στη διαδικασία να τα εφαρμόσουν στην πράξη και απέχουν.

ακριβώς!!! Καταλάβαμε τώρα γιατί γίνονται όσα γίνονται στις εκδρομές;  >:(
Βρε παιδιά, οι εκδρομές δεν "συμβαίνουν"  έτσι από μόνες τους ....κι αν έχουμε καταλήξει εκδρομή να σημαίνει μπουζούκι, ξενύχτι, ατελείωτο ποτό και ξερατά....κάποιος το επέτρεψε αυτό! Μην μπερδευόμαστε...όλοι γουστάρουμε να βγούμε, να ξενυχτήσουμε και να τα κάνουμε λαμπόγυαλο...το θέμα είναι ότι όταν συνοδεύεις εκδρομή ΔΕΝ πας ΕΣΥ εκδρομή για να κάνεις αυτά που ΕΣΥ γουστάρεις...

Για το λόγο αυτό και οι εκδρομές στο εξωτερικό ειναι σαφώς "εκπαιδευτικότερες" αυτών του εσωτερικού.(και είναι κρίμα γιατί πέραν του ότι οφείλουμε να στηρίξουμε τον εσωτερικό τουρισμό έχουμε απείρως καλύτερα, ωραιότερα και σημαντικότερα αξιοθέατα)
 Και γιατί ακόμα και ο χαβαλές στο εξωτερικό ειναι αθώος και ομαδικός...Θα ξεχάσω ας πούμε που στην κεντρική πλατεία των Βρυξελλών παίζανε τα παιδιά μακριά γαΪδούρα και κοίταζαν οι Βέλγοι σα χάνοι; Κι όμως!!! αυτό το τόσο απλό, τα παιδιά το θεώρησαν κορυφαία στιγμή της εκδρομής! (και παρ΄επιπτόντως δεν ήπιαν σταγόνα και δεν κάπνισαν τζούρα!!)

Πάντως, για να πούμε και μια ωραία στιγμή εντός των...πυλών, σε εκδρομή στο Ναύπλιο τα παιδιά ανέβηκαν στο τρενάκι και τραγούδαγαν όλα μαζί ( λυκειόπαιδα) το ....με χαρά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ!!! Γίναμε βούκινο στην πρώτη πρωτεύουσα του κράτους αλλά μας έμεινε!! Και επίσης, απόκριες στήσαμε κανονικό πανηγύρι με δημοτικά τραγουδια στο ξενοδοχείο και ήρθε ο Γερμανός τουρίστας και ένοικος και χόρεψε ένα συρτό...μα ένα συρτο!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D Αχ πόσο μου χουν λείψει όλα αυτά!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 08:39:20 μμ »
<< Ας πούμε στο περιστατικό με το ποντίκι ζητούσαν γιατί δεν είχε κλέισει εγκαίρως μια τρύπα στον τοίχο...όταν μπήκε ο τύπος με την καραμπίνα ρώτησαν πού ήταν ο φύλακας, >>


bitch γυρίζατε μήπως καμία ταινία συνέχεια του Νονού;;;χαχαχαα
όταν είχα πάει πενθήμερη με το σχολείο ως μαθήτρια ,οι καθηγητές ήταν κουκουρούκου ,ο καθένας μας έκανε ό,τι πραγματικά ήθελε,αφήστε τη φαντάσια σας ελεύθερη ....ευτυχώς δε μας βρήκε καμία συμφορά αλλά όλο το παραπάνω πρόγραμμα καθηκόντων-ευθυνών-προειδοποιήσεων-μπαμπουλοκαθηγητοσυλλόγου δε γνωρίζω κατά πόσο θα λειτουργούσε στα παιδιά των μεγαλουπόλεων...Σε κάθε περίπτωση σε συγχαίρω για το θάρρος ν΄αναλάβεις τέτοια ευθύνη πολλάκις !!!

προτείνω το θέμα να μετονομαστει Κομάντος σε σχολική εκδρομή :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2011, 09:24:33 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:25:01 πμ »
Έρση μου επειδή κι εγώ στην Αθήνα μεγάλωσα και αυτή την εντύπωση είχα για την επαρχία - ότι δηλαδή τα παιδιά των μεγαλουπόλεων είναι πιο άτακτα και απείθαρχα - έπαθα τρελό..."κοκομπλόκο" όταν συνδειδητοποίησα ακριβώς το αντίθετο. Τα παιδιά της πόλης είναι πιο χορτάτα από ξενύχτι, γλέντι και κραιπάλες - μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν χαμένα στην ανωνυμία του πλήθους. Τα παιδιά της επαρχίας παθαίνουν ένα πολιτισμικό σοκ μόλις βρεθούν εκτός των πυλών όπου δεν τους ξέρει κανένας και εκεί....αν δεν τους θέσεις τα όρια είναι σίγουρο ότι θα πας με 50 φερ ειπείν παιδιά και σε εννιά μήνες θα σου βγούν...150!!1

Συμφωνώ το θέμα να μετονομαστεί παραυτα σε Κομάντος σε Σχολική Εκδρομή!!! Πάντως ευθυνες φέουμε όλοι οι εκπ/κοί. Αν ένα παιδί έχει συνηθίσει στην κραιπάλη και στο κάνω ό,τι θέλω και δε μου λέει και κανεις τίποτα, είναι αυταπάτη να πιστεύουμε οτι θα έρθει λύκειο - πολύ περισσότερο γ λυκείου - και θα αλλάξει νοοτροπία ως διά μαγείας.... Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν θέλουμε να γίνονται οι εκδρομές σωστά πρέπει να θέσουμε ενα κοινό πλαίσιο διαλόγου, κοινά δεδομένα που θα τηρούνται απαρέγγλιτα από όλους.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:38:26 πμ »
ναι βρε παιδιά καταλαβαίνω την αγωνία σας αλλά η στραβή μπορεί να συμβεί και μέσα στην τάξη...
εντάξει σίγουρα μπορεί να συμβεί κάτι στραβό μέσα στην τάξη, όμως οι πιθανότητες είναι πολύ πολύ λιγότερες.
Όταν τα παιδιά πάνε μια εκδρομή για 5 μέρες που σκοπό να μεθύσουν, να ξενυχτίσουν, να κάνουν ότι πιο τρελό πράγμα τους περάσει από το μυαλό ώστε να τους μείνουν αξέχαστα τα μαθητικά τους χρόνια, (γιατί αυτός είναι ο σκοπός της 5ήμερης για τα παιδιά κακά τα  ψέματα) , τότε οι πιθανότητες είναι πολύ μεγαλύτερες.

δε γίνεται να αποστειρώσουμε το σχολικό περιβάλλον από το ευρύτερο!
Γίνεται και πρέπει να γίνεται. Αλλιώς αν συμπεριφέρονται μέσα στην τάξη όπως και έξω στο δρόμο τότε χαθήκαμε. Υπάρχουν κανόνες σε ένα σχολείο και μέσα στην τάξη που πρέπει να σέβονται και είναι τελείως διαφορετικοί από το τι κανει ο καθένας σπίτι του

Δε νομίζω ότι πρέπει πια να είμαστε τόσο φοβικοί! (σε σημειο υπερβολής δλδ...)
Πες το αυτό και στους καθηγητές που μέχρι σήμερα τραβιούνται στα δικαστήρια για ένα σωρό περιπτώσεις:
παιδί που πνίγηκε στην πισίνα στις 3 η ώρα την νύχτα. Πού ήταν ο καθηγητής;
παιδί που σκοτώθηκε γιατί πήρε μηχανάκι. Που ήταν ο καθηγητής;
παιδί που έπεσε από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου στις 4 το πρωί γιατί δεν το έπερνε ο ύπνος και είπε να πηδήξει στο διπλανό μπαλκόνι στο δωμάτιο του συμμαθητή του. Που ήταν ο καθηγητής;
Ε που θέλετε να είναι ο καθηγητής! να τον κλωνοποιήσουμε, ή να βάλουμε κάμερες στα δωμάτια, ή να κοιμούνται όλοι μαζί μαθητές & καθηγητές σε σκηνές όπως στην κατασκήνωση!

Στο σχολείο ότι και να συμβεί, αν είσαι σωστός και κανεις την εφημερία σου, είσαι καλυμένος 100%. Στις 5ήμερες απλά πρακτικά δεν το ελέγχεις.
Το αν είσαι φοβικός ή όχι εξαρτάται από το τι σου έχει συμβεί. ελπίζω να μην γίνεις ποτέ φοβική και να περνάς πάντα καλά!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 12:19:46 μμ »
@killbill

Συμφωνώ πολύ μαζί σου. Μπορεί να είναι εγωιστικό αλλά για να προστατεύσω τον εαυτό μου δεν θα συνόδευα παιδιά στην 5ήμερη. Τα είχα δει και από μας αλλά και από άλλα σχολεία..... Όταν είχα πάει εγώ ένας συμμαθητής μου είχε πέσει αναίσθητος από το ποτό μες το καράβι και δεν συνέρχονταν με τίποτα. Ήμασταν μεσοπέλαγα φαντάσου! Και κάνανε οι ναυτικοί τα δικά τους.....(όποιος ξέρει ξέρει) για να τον σοκάρουν και να συνέλθει. Αλλά οι καθηγητές χάσανε καμία δεκαριά χρόνια μέχρι να βρει τις αισθήσεις του. Και τι φταίγανε οι άνθρωποι;; Να τον κυνηγάνε μέσα σε ένα καράβι για να βλέπουνε αν έπινε από τα μπουκάλια που είχε κουβαλήσει κρυφά στη βαλίτσα;;;

Συμπερασματικά σε πολύ ιδιαίτερη περίπτωση θα συνόδευα παιδιά σε εκδρομή.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 02:37:31 μμ »
Να μια ιδιαίτερη περίπτωση, φίλη Χριστίνα, που μάλλον δεν θα είχες πρόβλημα να συνοδεύσεις. Ένα άρθρο της εφημερίδας "Ελευθεροτυπία" (12/12/03) αναφέρεται στο πνεύμα που χαρακτηρίζει τις μαθητικές εκδρομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα που υλοποιούνται από μικρές ομάδες μαθητών και εκπαιδευτικών στα πλαίσια των σχολικών προγραμμάτων καινοτόμων δράσεων (περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πολιτιστικά, αγωγής υγείας κλπ). Ιδού τι αναφέρει:

...Συχνά γονείς και μαθητές παραπονιούνται ότι το σχολείο είναι βαρετό και δεν αφήνει περιθώρια για κέφι, έμπνευση και δημιουργική σκέψη των παιδιών. Ευτυχώς, δεν είναι όλα έτσι. Υπάρχουν και σχολεία όπου «ανθίζει το χαμόγελο στα χείλη των μαθητών», όπως σημειώνει ο εκπαιδευτικός Νίκος Πολυμενάκος, ο οποίος πήγε τους μαθητές του από το Άστρος Αρκαδίας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Κλειτορίας Καλαβρύτων. Ιδού πώς το περιγράφει: «Μια μικρή ομάδα εκπαιδευτικών δίνουν την ψυχή τους, εργαζόμενοι 14 και 16 ώρες την ημέρα, με μεράκι, αγάπη και πρωτοποριακές εκπαιδευτικές μεθόδους. Το ότι οι μαθητές επί 10 και 12 ώρες την ημέρα με χαρά, ενδιαφέρον και ανυπομονησία συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία, δείχνει τον τρόπο που θα έπρεπε να λειτουργεί το σχολείο σήμερα. Το δάκρυ αυτών των μαθητών, όταν παίρνουν το δρόμο της επιστροφής ύστερα από μαθήματα τριών ή τεσσάρων ημερών, έχει τη μεγαλύτερη αποδεικτική ισχύ για τα προαναφερθέντα». Χωρίς να αδικούμε άλλους, νομίζουμε ότι πρόκειται για μια ξεχωριστή περίπτωση που αξίζει να τη γνωρίσουν όσοι μαθητές και δάσκαλοί τους μπορούν...

Πιστεύω πως αν όλες οι μαθητικές εκδρομές γίνονταν με αυτό το πνεύμα, κανένας εκπαιδευτικός δεν θα προβληματίζονταν για το αν θα συνοδεύσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2011, 02:45:17 μμ από DM »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 08:08:35 μμ »
Να μια ιδιαίτερη περίπτωση, φίλη Χριστίνα, που μάλλον δεν θα είχες πρόβλημα να συνοδεύσεις. Ένα άρθρο της εφημερίδας "Ελευθεροτυπία" (12/12/03) αναφέρεται στο πνεύμα που χαρακτηρίζει τις μαθητικές εκδρομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα που υλοποιούνται από μικρές ομάδες μαθητών και εκπαιδευτικών στα πλαίσια των σχολικών προγραμμάτων καινοτόμων δράσεων (περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πολιτιστικά, αγωγής υγείας κλπ). Ιδού τι αναφέρει:

...Συχνά γονείς και μαθητές παραπονιούνται ότι το σχολείο είναι βαρετό και δεν αφήνει περιθώρια για κέφι, έμπνευση και δημιουργική σκέψη των παιδιών. Ευτυχώς, δεν είναι όλα έτσι. Υπάρχουν και σχολεία όπου «ανθίζει το χαμόγελο στα χείλη των μαθητών», όπως σημειώνει ο εκπαιδευτικός Νίκος Πολυμενάκος, ο οποίος πήγε τους μαθητές του από το Άστρος Αρκαδίας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Κλειτορίας Καλαβρύτων. Ιδού πώς το περιγράφει: «Μια μικρή ομάδα εκπαιδευτικών δίνουν την ψυχή τους, εργαζόμενοι 14 και 16 ώρες την ημέρα, με μεράκι, αγάπη και πρωτοποριακές εκπαιδευτικές μεθόδους. Το ότι οι μαθητές επί 10 και 12 ώρες την ημέρα με χαρά, ενδιαφέρον και ανυπομονησία συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία, δείχνει τον τρόπο που θα έπρεπε να λειτουργεί το σχολείο σήμερα. Το δάκρυ αυτών των μαθητών, όταν παίρνουν το δρόμο της επιστροφής ύστερα από μαθήματα τριών ή τεσσάρων ημερών, έχει τη μεγαλύτερη αποδεικτική ισχύ για τα προαναφερθέντα». Χωρίς να αδικούμε άλλους, νομίζουμε ότι πρόκειται για μια ξεχωριστή περίπτωση που αξίζει να τη γνωρίσουν όσοι μαθητές και δάσκαλοί τους μπορούν...

Πιστεύω πως αν όλες οι μαθητικές εκδρομές γίνονταν με αυτό το πνεύμα, κανένας εκπαιδευτικός δεν θα προβληματίζονταν για το αν θα συνοδεύσει.

ΠΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!
Μην ξεχνάμε συνάδελφοι το αυτονόητο - τους κανόνες τους θέτουμε ΕΜΕΙΣ όχι τα παιδιά. Αν εμείς πορευτούμε με φόβο τα παιδιά θα "κτίσουν" πάνω σ΄αυτό και η κατάσταση  θα ξεφύγει ....Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στην τάξη ...αν μπεις μέσα με το σκεπτικό " και τώρα τι κάνουμε και πώς επιβαλλόμαστε στα παιδιά.." το παιχνίδι έχει χαθεί εξ αρχής.
Κίνδυνοι υπάρχουν παντού και πάντα - εντός και εκτός σχολείου. Δε γίνεται μια ζωή να παίζουμε εκ του ασφαλούς....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.