*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 36219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:12:19 μμ »
Μόνο για τον περίπατο υποχρεούσαι και απαλλάσσεσαι για δεδομένο λόγο με έγκριση συλλόγου και γράφεται στο πρακτικό και μένεις στην υπηρεσία. Τα άλλα είναι εκτός ωραρίου, εκτός έδρας κλπ, φυσικά και δεν υποχρεούται κανεις. Άλλο πάλι και τουτο! Σ εμάς το πλασάρει ο διευθυντής σαν ηθική υποχρέωση, εσείς έχετε ανεβεί επίπεδο….

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:14:14 μμ »
Καλησπέρα.

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα σχολικών εκδρομών  γιατί κάποια σχολεία πριν καν ξεκινήσουν κανονισαν άμεσα εκδρομές.... (περιττά τα σχολια)

Άρχισαν οι μόνιμοι χρόνια στο σχολείο να λένε ότι είμαστε υποχρεωμένοι βάση νόμου να συνοδεύουμε.
Εγώ από όσο ξέρω μόνο στο σχολικό περίπατο είμαστε υποχρεωμένοι καθώς το αναφέρει ρητά το φεκ.
Εδώ μιλάμε για εκπαιδευτική επίσκεψη με πουλμαν κτλ κτλ,  ωστόσο θα γυρίσουμε το μεσημέρι σχολείο. 
Αυτοί κατάλαβα ότι ερμηνεύουν το φεκ όπως θέλουν και προεκτεινουν αυτό που αναφέρεται για τους περιπατους  και στα υπόλοιπα είδη εκδρομών,  με εξαίρεση την ημερήσια και τις πολυήμερες. 
Στο περσινό σχολείο θεωρούσαν ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδεύουμε ούτε στους σχολικούς περιπατους.  Ορισμένοι δικαιολογημενα φοβόντουσαν και έτσι το βλέπαμε και το σχολικό περίπατο σε εθελοντική βάση και το λυναμε δημοκρατικά.

Τελικά τι ξέρετε να ισχύει νομοθετικά;
Δεν έχω να παραθέσω νομοθεσία αλλά νομίζω πως στην ημερήσια και φυσικά τις πολυήμερες δεν υποχρεούσαι να συνοδεύσεις αν δεν το επιθυμείς. Τώρα για τις εκδρομές που είναι ως το μεσημέρι, μάλλον δεν μπορείς να τις αποφύγεις αν δεν υπάρχει ικανός αριθμός εθελοντών. Τόσα χρόνια δεν εξαιρέθηκα ποτέ ούτε κι όταν ήμουν σε κατάσταση εγκυμοσύνης αν ήμουν εκείνη την ημέρα στο σχολείο που θα πήγαινε εκδρομή.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:23:48 μμ »
Μόνο για τον περίπατο υποχρεούσαι και απαλλάσσεσαι για δεδομένο λόγο με έγκριση συλλόγου και γράφεται στο πρακτικό και μένεις στην υπηρεσία. Τα άλλα είναι εκτός ωραρίου, εκτός έδρας κλπ, φυσικά και δεν υποχρεούται κανεις. Άλλο πάλι και τουτο! Σ εμάς το πλασάρει ο διευθυντής σαν ηθική υποχρέωση, εσείς έχετε ανεβεί επίπεδο….

Οκ,  άρα δεν είμαι εγώ ο άσχετος. Και εγώ όπως τα λες εσύ τα ξέρω. 
Αυτοί κάνουν επέκταση νόμου και ερμηνεύουν όπως θέλουν,  ίσως επειδή όντως υπάρχει μια μικρή ασάφεια στη νομοθεσία.  Ρητά το αναφέρει μόνο για τους περιπατους.  Αυτοί θεωρούν ότι είναι περίπατος με πουλμαν!   Μια βδομάδα εκεί και τα έχω δει όλα!

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:25:43 μμ »
Δεν έχω να παραθέσω νομοθεσία αλλά νομίζω πως στην ημερήσια και φυσικά τις πολυήμερες δεν υποχρεούσαι να συνοδεύσεις αν δεν το επιθυμείς. Τώρα για τις εκδρομές που είναι ως το μεσημέρι, μάλλον δεν μπορείς να τις αποφύγεις αν δεν υπάρχει ικανός αριθμός εθελοντών. Τόσα χρόνια δεν εξαιρέθηκα ποτέ ούτε κι όταν ήμουν σε κατάσταση εγκυμοσύνης αν ήμουν εκείνη την ημέρα στο σχολείο που θα πήγαινε εκδρομή.

Πως αποφασίζει ένας σύλλογος εκδρομή αν εξ αρχής δεν υπάρχει επάρκεια συνοδών εθελοντών καμικάζι,  συγνώμη καθηγητών ήθελα να πω  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:48 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:41:43 μμ »
Πως αποφασίζει ένας σύλλογος εκδρομή αν εξ αρχής δεν υπάρχει επάρκεια συνοδών εθελοντών καμικάζι,  συγνώμη καθηγητών ήθελα να πω  ;D
Ήδη σε πολλά σχολεία κλείνουν ημερομηνίες για εκδρομές.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:47:51 μμ »
  Αυτοί θεωρούν ότι είναι περίπατος με πουλμαν!   Μια βδομάδα εκεί και τα έχω δει όλα!

αυτό που λες είναι λίγο διαφορετικό : υπάρχουν περίπατοι με πούλμαν , αν δεν υπάρχει πρόσβαση σε ασφαλή χώρο περιπάτου (είναι λίγο πιο σύνθετο και θεωρείται περίπατος για λίγα σχολεία, λίγες περιπτώσεις περίεργων συλλόγων)

*το έχεις καταστολίσει πάντως αυτό το σχολείο !


Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:58:31 μμ »
αυτό που λες είναι λίγο διαφορετικό : υπάρχουν περίπατοι με πούλμαν , αν δεν υπάρχει πρόσβαση σε ασφαλή χώρο περιπάτου (είναι λίγο πιο σύνθετο και θεωρείται περίπατος για λίγα σχολεία, λίγες περιπτώσεις περίεργων συλλόγων)

*το έχεις καταστολίσει πάντως αυτό το σχολείο !

 Δίπλα σε πανέμορφο δασυλιο είμαστε!  Οπότε δεν τίθεται θέμα. 
Γενικά έχω κάνει σε πολύ χάλια σχολεία,  μερικά τα έχετε ακούσει και στις ειδήσεις,  αλλά τούτο το κακό είναι απερίγραπτο. 
Τα συζητώ με φίλους και συγγενείς που κάποιοι έχουν και είκοσι και τριάντα χρόνια προϋπηρεσία και δεν πιστεύουν στα αυτιά τους. 
"Ντρέπομαι" να γράψω τι και τι έχω δει και μάθει σε μια εβδομάδα.
Ή ΔΔΕ τους ξέρει όλους με τα μικρά τους ονόματα γιατί παίρνανε για μια καταθεσούλα ανα βδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 06:09:19 μμ »
Δίπλα σε πανέμορφο δασυλιο είμαστε!  Οπότε δεν τίθεται θέμα. 
Γενικά έχω κάνει σε πολύ χάλια σχολεία,  μερικά τα έχετε ακούσει και στις ειδήσεις,  αλλά τούτο το κακό είναι απερίγραπτο. 
Τα συζητώ με φίλους και συγγενείς που κάποιοι έχουν και είκοσι και τριάντα χρόνια προϋπηρεσία και δεν πιστεύουν στα αυτιά τους. 
"Ντρέπομαι" να γράψω τι και τι έχω δει και μάθει σε μια εβδομάδα.
Ή ΔΔΕ τους ξέρει όλους με τα μικρά τους ονόματα γιατί παίρνανε για μια καταθεσούλα ανα βδομάδα...

δεν έχει να κάνει (έχω περίπτωση εξίσου βλαμμένη - διοίκησης και προβατοσυλλόγου-  με ομαλότατο χώρο) . κατά τα λοιπά,  σε ποια πδε; αττική ;  επαλ είσαι ;
με τόσα χρόνια υπηρεσίας που λες για τους γνωστούς σου πρέπει να είναι πολύ τυχερός κάποιος υπηρεσιακά να μην έχει ακούσει τρελά (αν έχει και θέσεις ευθύνης), εδώ να τα λες , αχαχαχα. πάντως με όσα απεξω απεξω έχεις πει τέτοια να ξέρεις ότι ακούγονται για πάνω από τα μισά σχολεία της επικράτειας χοντρικά, ίσως έπεσαν όλα μαζί , ίσως δεν σου έχει ξανατύχει. είπαμε οι τυχεροί δεν έχουν πάει σε τέτοια σχολεία  ...

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 06:22:05 μμ »
δεν έχει να κάνει (έχω περίπτωση εξίσου βλαμμένη - διοίκησης και προβατοσυλλόγου-  με ομαλότατο χώρο) . κατά τα λοιπά,  σε ποια πδε; αττική ;  επαλ είσαι ;
με τόσα χρόνια υπηρεσίας που λες για τους γνωστούς σου πρέπει να είναι πολύ τυχερός κάποιος υπηρεσιακά να μην έχει ακούσει τρελά (αν έχει και θέσεις ευθύνης), εδώ να τα λες , αχαχαχα. πάντως με όσα απεξω απεξω έχεις πει τέτοια να ξέρεις ότι ακούγονται για πάνω από τα μισά σχολεία της επικράτειας χοντρικά, ίσως έπεσαν όλα μαζί , ίσως δεν σου έχει ξανατύχει. είπαμε οι τυχεροί δεν έχουν πάει σε τέτοια σχολεία  ...

Δεν ξέρω αν δεν είναι ότι δεν τους τυχαίνει ή δεν παίρνουν πρέφα τι γίνεται επειδή ζουν στο μικρόκοσμό τους.
Έχω  εργαστεί σε διάφορα από τα σκληρά επαλ και δεν έχω δει τέτοια πράγματα. Εκεί οι σύλλογοι είναι πιο συσπειρωμενοι και γνωστές νομοθεσίας κτλ.  Το όνομα έχουν μάλλον.  Εκεί ενώνονται για να αντιμετωπίσουν πραγματικά προβλήματα.  Εδώ γυμνάσιο και απλά οι καθηγητές βολεμένοι και παρατημενοι από τη ζωή μάλλον, δεν κάνουν ούτε τα βασικά τους καθήκοντα.  Παίζει μεγάλη εσωκομματική φαγούρα και από εκεί γίνονται όλα.
Οπότε επειδή το βλέπω να έρχεται κοιτάζω να είμαι νομιμοτατος. Και τους αφήνω να φαγωθούν με την ησυχία τους.   

Αποσυνδεδεμένος Sifounas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 06:31:29 μμ »
Σε σχέση με την εκδρομή που λέτε επειδή ως νεοδιόριστος είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω σύνοδος σε εκδρομή στο εξωτερικό για πρόγραμμα Erasmus.Τι λέει ο νόμος σχετικά με την επίβλεψη των μαθητών ας πουμε τη νύχτα; Λέει επιτήρηση έξω από τα δωμάτια τους; Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι αφελής αλλά είναι η πρώτη φορά για μενα ως σύνοδος εκδρομής και μάλιστα στο εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 07:12:11 μμ »
Σε σχέση με την εκδρομή που λέτε επειδή ως νεοδιόριστος είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω σύνοδος σε εκδρομή στο εξωτερικό για πρόγραμμα Erasmus.Τι λέει ο νόμος σχετικά με την επίβλεψη των μαθητών ας πουμε τη νύχτα; Λέει επιτήρηση έξω από τα δωμάτια τους; Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι αφελής αλλά είναι η πρώτη φορά για μενα ως σύνοδος εκδρομής και μάλιστα στο εξωτερικό.

Καμία νομοθεσία δε λέει τι πρέπει να κάνεις και πως πρέπει να συμπεριφερομαστε σε κάθε περίπτωση.
Δες ωστόσο τι λέει η νομοθεσία για τις πολυήμερες εκπαιδευτικες  εκδρομές στο εξωτερικό.
Ωστόσο το Erasmus αν υπάρχει συνεννόηση καλή στο σύλλογο μπορείτε να το κάνετε με πολύ safe τρόπο. 
Εξαρτάται με ποιον άλλο συνοδεύεις παρέα και με άλλα πολλά. 

Πάντως φιλική συμβουλή : μην αναλαμβάνετε πράγματα που δεν γνωρίζετε.

Όλοι μας θέλουμε και καλά να περνάμε και καλές σχέσεις να έχουμε με τα παιδιά.  Αλλά όσο περισσότερο αποκτάς εμπειρία και γνώση της σχολικής ζωής τόσο πιο φειδωλός γίνεσαι. 

Και το πιο βασικό χ@_)))_ε τι λέει η νομοθεσία αν πρέπει να κάνεις θαλαμοφυλικι ή  όχι,  σημαντικό είναι να πας και να γυρίσεις τα παιδιά ασφαλή και να μην βγάλεις εσύ τον καρκίνο αυτές τις μέρες. 




Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 07:20:14 μμ »
Στο Erasmus είσαι συνεχώς μαζί με τα παιδιά κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Στον τόπο που πάτε,  συνήθως  φιλοξενούνται σε οικογένειες. Την ημέρα είσαι μαζί τους στις δραστηριότητες, αλλά στη διανυκτέρευση είναι σε σπίτια.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 07:28:53 μμ »
Στο Erasmus είσαι συνεχώς μαζί με τα παιδιά κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Στον τόπο που πάτε,  συνήθως  φιλοξενούνται σε οικογένειες. Την ημέρα είσαι μαζί τους στις δραστηριότητες, αλλά στη διανυκτέρευση είναι σε σπίτια.

Δεν ειναι απαραίτητο αυτό.  Εγώ όλα τα σχολεία που εχω κάνει και πραγματοποιήθηκε Erasmus όλοι σε ξενοδοχείο ήταν για δεκαπέντε μέρες. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 08:13:19 μμ »
Σε σχέση με την εκδρομή που λέτε επειδή ως νεοδιόριστος είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω σύνοδος σε εκδρομή στο εξωτερικό για πρόγραμμα Erasmus.Τι λέει ο νόμος σχετικά με την επίβλεψη των μαθητών ας πουμε τη νύχτα; Λέει επιτήρηση έξω από τα δωμάτια τους; Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι αφελής αλλά είναι η πρώτη φορά για μενα ως σύνοδος εκδρομής και μάλιστα στο εξωτερικό.

Καλώς παράτολμο σε βρίσκω αλλά μη σε τρομάξουμε.

Το εξωτερικό έχει το καλό με το ελεγχόμενο αλκοολ σε ανήλικους. Και λογικά, αφού είναι πρόγραμμα, θα είναι τα παιδιά κάπως πιο επιπέδου και ίσως με λιγότερο άγριες διαθέσεις. Αλλά φυσικά δεν κοιμάσαι ήσυχος. Ούτε κοιμάσαι πολύ. Γενικα στα ξενοδοχεία γίνονται βάρδιες. Δεν είναι ότι θα προλάβεις τα πάντα, αλλά δεν μπορείς και να τα αφήσεις ανεξέλεγκτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.