*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227396 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #476 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:18:18 μμ »
καλησπερα σε ολους!ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα :)!
και σιγουρα εχω πολλα να πω και να  ρωτησω!
κατ'αρχην...πως μπορει κανεις να γινει μελος στο συνδικαλιστικο οργανο των φιλολογων?
Τί εννοείς;
δευτερον...μπορει κανεις να μου απαντησει ποιοι-πολιτικοι και ακαδημαϊκοι- αποφάσισαν την ίδρυση του τμηματος φιλολογιας στην πατρα το 2004. αν δεν κανω λαθος?καλυπτοντας ποια αναγκη?
Η φιλολογία στην Πάτρα υπάρχει αρκετά χρόνια.Δε δημιουργήθηκε το 2004.

και κατι πολυ σημαντικο για μενα...ισως να προκαλεσω αντιπάθειες,δεν με πειραζει...τι γνωμη εχετε για τους αποφοιτους των φπψ κ φιλοσοφιας τμηματων?ιδιως των τμηματων επαρχιας..πιστευετε οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ικανοι και ετοιμοι να διδαξουν? ???
δεν μπορω να δεχτω να αποκαλουνται φιλολογοι πτυχιουχοι που εχουν να διδαχτουν αρχαια απο τα σχολικα τους χρονια ή έτυχε να τα επιλεξουν σε 1 ή 2 εξαμηνα...ποσω μαλλον λατινικα...να μην πω για ιστορια...ενστασεις δεκτες φυσικα!!!
Αν τους θεωρείς "άχρηστους" όπως φαίνεται απ'όσα γράφεις δώσε ΑΣΕΠ και πέρασέ τους...Εκεί κρίνονται όλα!

καλησπερα σε ολους!ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα :)!
Αν και πρώτη φορά..στάζεις μέλι....
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #477 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:41:45 μμ »
zoe, καλώς ήρθες στο forum.

     1. Τι εννοείς όταν λες "συνδικαλιστικό όργανο" των φιλολόγων; 
     2. Δεν μπορείς να φανταστείς ποιοι είναι οι λόγοι για την ίδρυση ενός ακόμη τμήματος Φιλολογίας; Εδώ έχει και η Καλαμάτα. Π.χ. τα τρία τμήματα Θεατρικών Σπουδών (Αθήνα, Πάτρα, Ναύπλιο) και δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα σε τι χρησιμεύουν;
     3. Απόφοιτοι ΦΠΨ: Αφού τό κράτος ονομάζει τους αποφοίτους Φιλολογικού, Ιστορικού, ΦΠΨ, Φιλοσοφίας, κλπ. φιλολόγους, εγώ τι να πω παραπάνω; Όλοι δίνουμε στον ΑΣΕΠ τα ίδια μαθήματα.
     4. Έχεις τελειώσει κλασική φιλολογία και αν επιτρέπεται πού;

Αποσυνδεδεμένος loukia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #478 στις: Ιούνιος 25, 2009, 11:36:53 μμ »
Όχι ότι και από το Πανεπιστήμιο Αθηνών βγαίνεις φιλόλογος έτοιμος να διδάξεις χωρίς προσωπική μελέτη, αλλά για παράδειγμα, για να αναφέρω ένα καθαρά φιλολογικό τμήμα, αν τελειώσεις το -εξαιρετικά αξιολόγο κατά τα άλλα- τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, έχοντας όμως πάρει κατεύθυνση Θεατρολογίας και Μουσικολογίας, τι σόι φιλόλογος θα βγεις;; Και με αυτό δε θέλω να θίξω όσους ακολούθησαν την κατεύθυνση του συγκεκριμένου τμήματος. Αφού τους προσφερόταν, καλά έκαναν... Με ποιο σκεπτικό ωστόσο δημιουργείς κατεύθυνση Θεατρολογίας και Μουσικολογίας σε ένα τμήμα φιλολογίας;;; Πάντα το είχα απορία...

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #479 στις: Ιούνιος 26, 2009, 01:28:29 μμ »
Όχι ότι και από το Πανεπιστήμιο Αθηνών βγαίνεις φιλόλογος έτοιμος να διδάξεις χωρίς προσωπική μελέτη, αλλά για παράδειγμα, για να αναφέρω ένα καθαρά φιλολογικό τμήμα, αν τελειώσεις το -εξαιρετικά αξιολόγο κατά τα άλλα- τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, έχοντας όμως πάρει κατεύθυνση Θεατρολογίας και Μουσικολογίας, τι σόι φιλόλογος θα βγεις;;
μαλλον ενας φιλολογος με ανοιχτο μυαλο και χωρις παρωπιδες.  :)

υγ. ο ευριπιδης, ο σοφοκλης , ο αισχυλος, ο αριστοφανης, ο ομηρος, ο πλατωνας, ο αριστοτελης ακομη και ο θουκυδιδης δεν ειναι φαινεται αρχαιοελληνικα  λογοτεχνικα κειμενα προς αναλυση και τερψη. ουτε εχουν ιχνος μουσικοτητας.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #480 στις: Ιούνιος 26, 2009, 02:54:39 μμ »
καλησπερα σε ολους!ειναι η πρωτη φορα που στελνω μηνυμα :)!
και σιγουρα εχω πολλα να πω και να  ρωτησω!
κατ'αρχην...πως μπορει κανεις να γινει μελος στο συνδικαλιστικο οργανο των φιλολογων?
δευτερον...μπορει κανεις να μου απαντησει ποιοι-πολιτικοι και ακαδημαϊκοι- αποφάσισαν την ίδρυση του τμηματος φιλολογιας στην πατρα το 2004. αν δεν κανω λαθος?καλυπτοντας ποια αναγκη?
και κατι πολυ σημαντικο για μενα...ισως να προκαλεσω αντιπάθειες,δεν με πειραζει...τι γνωμη εχετε για τους αποφοιτους των φπψ κ φιλοσοφιας τμηματων?ιδιως των τμηματων επαρχιας..πιστευετε οτι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ικανοι και ετοιμοι να διδαξουν? ???
δεν μπορω να δεχτω να αποκαλουνται φιλολογοι πτυχιουχοι που εχουν να διδαχτουν αρχαια απο τα σχολικα τους χρονια ή έτυχε να τα επιλεξουν σε 1 ή 2 εξαμηνα...ποσω μαλλον λατινικα...να μην πω για ιστορια...ενστασεις δεκτες φυσικα!!!

Το τμήμα της φιλολογίας Πατρών λειτούργησε το 1997, και ήμουν από τους πρώτους που μπήκε. Της Καλαμάτας (ή της Τρίπολης;) μάλλον ιδρύθηκε το 2004. Και φυσικά δεν καλύπτει κάποια ανάγκη (ούτε της Πάτρας κάλυπτε, για να πούμε και την αλήθεια). Τα νέα τμήματα δημιουργούνται χάριν ανταλλάγματος ψήφου στους πολιτικούς που τα δημιουργούν και μας κάνουν όλους πτυχιούχους!
Όσο για την απορία σου, άποψη μου είναι ότι κανένας δεν είναι έτοιμος να διδάξει μόλις βγαίνει από το πανεπιστήμιο, όποιο τμήμα κι αν έχει τελειώσει! Καλό φιλόλογο θα σε κάνει η προσωπική δουλειά και το δικό σου διάβασμα, όχι το τμήμα που έβγαλες. Και να έχεις υπόψη σου ότι δουλεύοντας και γνωρίζοντας και άλλους συναδέρφους στο μέλλον θα αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.
Τώρα νομίζεις ότι κάποιος σου παίρνει τα δικά σου κεκτημένα. Δεν είναι όμως έτσι. Θα καταλάβεις ότι ο καθένας είναι όσο καλός επιδιώκει να είναι με την προσωπική δουλειά του. Από προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι είχα συνάδερφο απόφοιτο φιλολογίας, και με μεταπτυχιακό, που είχε άγνοια από λατινικά σε σημείο να καταλαβαίνουν τα παιδιά ότι κάνει συνέχεια λάθη, και άλλη συνάδερφο απόφοιτη του ΦΠ που σκίζει σε όλα τα μαθήματα...   

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #481 στις: Ιούνιος 26, 2009, 03:01:24 μμ »
συμφωνω απολυτα με AntreaEirini
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #482 στις: Ιούνιος 26, 2009, 03:04:06 μμ »
συμφωνω απολυτα με AntreaEirini


Χαίρομαι που συμφωνούμε (και που δε βριζόμαστε)  ;)

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #483 στις: Ιούνιος 27, 2009, 08:00:03 μμ »
Όσον αφορά το θέμα για το οποίο συζητάτε έχω και εγώ να καταθέσω την αποψή μου: Φυσικά αυτό το οποίο μετράει είναι το προσωπικό διάβασμα του καθενός όσον αφορά τη δουλειά μας και αυτό ισχύει ανέξαρτήτως του τμήματος το οποίο έχει τελειώσει ο καθένας από εμάς.Δεν είναι όμως το ίδιο να τελειώνεις το κλασικό τμήμα ενός δύσκολου Πανεπιστημίου όπως αυτό των Ιωαννίνων ή της Θεσσαλονόκης με ένα, Φ.Π.Ψ. και το λέω από προσωπική πείρα.Ένα διεκπεραιωτικό μάθημα μπορούμε όλοι να το κάνουμε αν προσπαθήσουμε και εργαστούμε με συνέπεια και υπευθυνότητα και να ξέπεράσουμε ίσως τις όποιες ελλείψεις μας. Όμως η βαθιά γνωση του αντικειμένου και της ποιότητας των σπουδών , ίδίως αν αυτές είναι απαιτητικές, είναι κάτι που φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού. Ίσως κάποιοι με μεταπτυχιακό τίτλο να μη βρήκαν ακόμη τον εαυτό τους  στη διδασκαλία, να έχουν πολλές ανασφάλειες λόγω έλλειψης πείρας-γιατί ένα μεταπτυχιακό στο κλασικό είναι ιδιαιτέρως απαιτητικό από μόνο του...τα συμπεράσματα δικά σας. Ας μη κρίνουμε συναδέλφους χωρίς να γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους..
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #484 στις: Ιούνιος 28, 2009, 02:32:32 πμ »

ευτυχως που αυτο το τοπικ ειναι παντα επικαιρο ως ουτοπικο! καθε φορα το επισκεπτομαι ενω ξερω οτι δεν συντρεχει κανενας απολυτως λογος!  ;D
Εγώ πάλι, η απαισιόδοξη μπαίνω δεύτερη φορά εδώ!Λέτε να φταίει η αγωνία μου για τα αποτελέσματα; ;D"Κάνει από κάπου να πιαστεί και φύκι βρίσκει πάλι".

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #485 στις: Ιούνιος 28, 2009, 11:58:26 μμ »
θα ξεμπλοκαριστει αυτος ο κλαδος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ? :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(


Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #486 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:53:30 πμ »
....χλωμό... :( :(

Αποσυνδεδεμένος μελιτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #487 στις: Ιούνιος 30, 2009, 03:10:03 πμ »
δεν σας φταινε τα φπψ επειδη ο κλαδος ειναι χαλια.Ελεος πια .

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #488 στις: Ιούνιος 30, 2009, 07:49:15 πμ »
θα ξεμπλοκαριστει αυτος ο κλαδος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ? :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(


....χλωμό... :( :(

Θα ξεμπλοκάρει!  :D
Σε 2-5 χρόνια θα είμαστε σαν τους δασκάλους!  :)
Θυμηθείτε με: bikini, 30 Ιουνίου 2009.  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #489 στις: Ιούνιος 30, 2009, 12:07:44 μμ »
Μ'αρέσει που το τοπικ αυτό είναι πάντα επίκαιρο και δημοφιλές!! :)

Και  ό-τ-α-ν  ο κλάδος μας ξεμπλοκάρει, τότε πάλι εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε!!

Σε 2 χρόνια λίγο δύσκολο αλλά σε βάθος χρόνου είναι πολύ πιθανό... Δλδ μετά από μια πενταετία τουλάχιστον... Είμαστε ήδη πάρα πολλοί και αντί να μειωνόμαστε συνεχώς πληθαίνουμε...

dum vita est, spes est ... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.