*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227394 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #602 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:48:12 μμ »
Μάλλον, δεν ξέρεις ότι έχω υπηρετήσει στο ελληνικό δημοσιο σχολείο κ με βοήθησαν οι σπουδές μου μια χαρά ,μαζί με την  υπομονή  μου ,την αφοσίωση,ενδιαφέρον κ επιμονή στη μελέτη για το αντικείμενο.λ.Κ δεν συμφωνώ μαυτά που γράφεις κ επιπλέον είναι κακό πια να συνεχίζετε αυτό το θέμα με τους γνήσιους φιλολόγους.Σταματώ εδώ.Καλή συνέχεια.Αυτό το θέμα  έχει γίνει θέμα απωθημένων κ προσωπικών εμμονών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 03:50:26 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #603 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:52:50 μμ »
ΟΚ, συγγνώμη αν στενοχώρησα κάποιους. Πάντως ήταν χιουμοριστικό το μήνυμά μου και αναφερόταν σε πράγματα δυσάρεστα  που έχω δει τόσα χρόνια στην εκπαίδευση. Τελοσπάντων, διαγράφω το επίμαχο  μήνυμα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις μεταξύ εμού και μελών που μου είναι πολύ συμπαθή.  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #604 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:53:10 μμ »
μια ευχη εδωσα απλως και τιποτα παραπανω.ο νοων νοειτω!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #605 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:00:14 μμ »
Λ.Κ όλα καλά! :D.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #606 στις: Ιούλιος 23, 2009, 04:54:33 μμ »
ΚΛΑ-ΝΕ-ΓΛΩ

βρε, τι εριζετε?
να σας πω εγω απο που ξεκιναει το ολο προβλημα με τους γνησιους και μη φιλολογους.
λοιπον,
στο σχολειο οταν παμε στην α΄γυμνασιου μας λενε: ο φιλολογος σας ειναι ο ταδε,
στο σχολειο οταν παμε στην α' γυμνασιου δεν ξερουμε οτι υπαρχουν 5 και πλεον τμηματα που βγαζουν φιλολογους.
στο σχολειο οταν παμε στην γ'λυκειου και παρουμε το μηχανογραφικο δελτιο γαι αν δηλωσουμε, εκει βλεπουμε: ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
               ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ
               ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ - ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ & ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
               κλπ κλπ
και καθομαστε και σκεπτομαστε και λεμε το εξης απλο αλλα ατοπο (γιατι το φαινεσται μετραει παντα και οχι το ειναι): φιλολογιας,αρα βγαινεις φιλολογος (τωρα τι φιλολογος θα βγεις δεν το εξεταζεις)
ιστοριας-αρχαιολογιας, α, λες,  εδω δεν βγαινεις φιλολογος (γιατι δεν το λεει ο τιτλος- και μεις τιτλους θελουμε οχι ουσια) εδω βγαινεις ιστορικος (κατι σαν τη χριστοφιλοπουλου ή το σβολοπουλο) και αρχαιολογος που παει να πει βαστας τη σταπα και ...σκαβεις, δηλ. κανεις ανασκαφη, αρα δεν εισαι ο φιλολογος που θα μπει στην ταξη.

τα μυαλα μας και δυο λιρες!!!!
ξυπνατε.
ολοι φιλολογοι ειμαστε. ακομα και του ΕΑΠ.

μωρε,καλα το λεω αυτο το   "ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ "τα χαλαει ολα.
μηπως να το λεγανε: ΚΛΑΝΕΓΛΩ (ΚΛΑσσικης,ΝΕοελληνικης,ΓΛΩσσολογιας) να ησυχαζαμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 04:58:45 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alexpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια σκέψη γεμίζει την απεραντοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #607 στις: Ιούλιος 23, 2009, 05:19:13 μμ »
γεια σου ρε Μάρκο με τα ωραια σου!!ΚΛΑΝΕΓΛΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #608 στις: Ιούλιος 24, 2009, 10:15:34 μμ »
ΚΛΑ-ΝΕ-ΓΛΩ

βρε, τι εριζετε?
να σας πω εγω απο που ξεκιναει το ολο προβλημα με τους γνησιους και μη φιλολογους.
λοιπον,
στο σχολειο οταν παμε στην α΄γυμνασιου μας λενε: ο φιλολογος σας ειναι ο ταδε,
στο σχολειο οταν παμε στην α' γυμνασιου δεν ξερουμε οτι υπαρχουν 5 και πλεον τμηματα που βγαζουν φιλολογους.
στο σχολειο οταν παμε στην γ'λυκειου και παρουμε το μηχανογραφικο δελτιο γαι αν δηλωσουμε, εκει βλεπουμε: ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
               ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ
               ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ - ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ & ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
               κλπ κλπ
και καθομαστε και σκεπτομαστε και λεμε το εξης απλο αλλα ατοπο (γιατι το φαινεσται μετραει παντα και οχι το ειναι): φιλολογιας,αρα βγαινεις φιλολογος (τωρα τι φιλολογος θα βγεις δεν το εξεταζεις)
ιστοριας-αρχαιολογιας, α, λες,  εδω δεν βγαινεις φιλολογος (γιατι δεν το λεει ο τιτλος- και μεις τιτλους θελουμε οχι ουσια) εδω βγαινεις ιστορικος (κατι σαν τη χριστοφιλοπουλου ή το σβολοπουλο) και αρχαιολογος που παει να πει βαστας τη σταπα και ...σκαβεις, δηλ. κανεις ανασκαφη, αρα δεν εισαι ο φιλολογος που θα μπει στην ταξη.

τα μυαλα μας και δυο λιρες!!!!
ξυπνατε.
ολοι φιλολογοι ειμαστε. ακομα και του ΕΑΠ.

μωρε,καλα το λεω αυτο το   "ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ "τα χαλαει ολα.
μηπως να το λεγανε: ΚΛΑΝΕΓΛΩ (ΚΛΑσσικης,ΝΕοελληνικης,ΓΛΩσσολογιας) να ησυχαζαμε....

κοιτα ο καθενας το βλεπει απο την δικη του οπτικη .... εσυ  μιλας με χιουμοριστικοειρωνικη διαθεση για το ΚΛΑΝΕΓΛΩ...αλλος που εχει βγει απο "φιλολογια" πιστευει οτι δεν εισαι φιλολογος...αλλος οτι εισαι λιγο κτλ.   επισης οτι δηλωνει ο καθενας ειναι ...

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #609 στις: Αύγουστος 03, 2009, 09:05:51 μμ »
Έλειπα για διακοπές, γι'αυτό απαντάω τώρα (μην κατηγορηθώ πάλι) :P

xarakara ;D ;D ;D ;D Μήπως να στέλναμε στο Hollywood κανέναν πεφωτισμένο-illuminatiο κλασικό για το ρόλο του δόκτορος; Γιατί ο Tom δεν τα λέει! :P Κατά τ'άλλα -όπως έχουμε πει και παλιότερα- συμφωνούμε.


Παράθεση
Πρέπει να σφαχτούμε μεταξύ μας ή να κάνουμε μόκο όταν κατηγορούν ανθρώπους,τμήματα κλπ?Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή?ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
Green ice χαίρομαι που συμφωνείς. Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ, όταν είδα τη "συνάδελφο" να βγάζει τις εμμονές της και τα απωθημένα της σε άλλους και μετά να τρέπεται σε φυγή, χωρίς όμως να απαντήσει τότε κανείς όπως έπρεπε (αναλυτικά και όχι μονολεκτικά), για να προστατεύσει τους συναδέλφους μας. Και αν δεν ήταν το θέμα της συζήτησης, ας έσβηνες το μήνυμά της ή ας παρέμβαινες σχετικά. Αυτός ήταν ο λόγος των μηνυμάτων μου. Δεν έθιξα κανέναν προσωπικά ή δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση (αντιθέτως...!), παρουσίασα μόνο την άλλη όψη του νομίσματος, όσο σκληρή κι αν είναι, με τα επιχειρήματά μου. Γιατί, ξέρετε, ένα νόμισμα πάντα έχει δύο όψεις, δεν πρέπει να κοιτάζετε μόνο τη μία και να κρύβετε την άλλη. Επίσης, υπάρχουν και οι καθρέπτες! Και χρειάζονται.

Παράθεση
Όσο για την άποψη μου περί γνήσιων φιλολόγων ή μη, δεν είμαι υποχρεωμένη να την καταθέσω.Δεν το κρίνω σκόπιμο.Είναι εκτός  θέματος.Έχω καταθέσει ουσιαστικά τη γνώμη μου ψηφίζοντας.
Εντός, εκτός και επί ταυτά, σεβαστό μεν, θα ήταν ενδιαφέρον δε... ;) Και καταθέτω μία ακόμα ένσταση για την ψηφοφορία μας. Θα επιθυμούσα να υπάρχει κι άλλη επιλογή: το ολοήμερο Γυμνάσιο. Αυτή θα ήταν η ψήφος μου, οι περισσότερες προσωπικά δεν με καλύπτουν, ειδικά η τελευταία που είναι (ελπίζω ότι σκόπιμα)... "παραφορτωμένη".


Και τώρα περνάω στο φίλο Μάρκο. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΈΛΙΩΣΑΑΑ! "ΚΛΑΝΕΓΛΩ"! Ξέχασες όμως και τη ΒΥΖΑντινή ρε συ. Άρα ΚΛΑΝΕΒΥΖΑΓΛΩ! :P :P Πάντως, αν το δούμε από τη σοβαρή πλευρά του, ο Μάρκος το έθεσε πάρα πολύ σωστά. Πλέον οι συνάδελφοί μου επιστήμονες κλασικοί μιλούν για επιστήμης της κλασικής φιλολογίας, οι του ΜΝΕΦ για επιστήμη της βυζαντινολογίας κτλ. Άλλωστε, αυτό ισχύει εδώ και αιώνες και στο εξωτερικό (πχ department of Classics κτλ). Κάποτε θυμάμαι στη φιλοσοφική σχολή σκέφτονταν να διασπάσουν το τμήμα της Φιλολογίας στις τρεις κατευθύνσεις του: 1. Κλασικών Σπουδών (ή κλασικής Φιλολογίας), 2. Βυζαντινής & Νεοελληνικής Φιλολογίας και 3. Γλωσσολογίας, κάτι που δεν έγινε στην Αθήνα, έχει κάνει όμως το Πανεπιστήμιο Κύπρου. Και είναι απολύτως σωστό, γιατί ο τίτλος "Φιλολογίας" δεν καλύπτει όλες τις επιστήμες που υπάρχουν στο τμήμα. Η Γλωσσολογία που είναι ανεξάρτητη επιστήμη, γιατί κρύβεται εκεί μέσα ως κατεύθυνση;! Η επιστήμης της Λαογραφίας (Κοινωνική Ανθρωπολογία τη λένε τώρα), σημαντική και αγαπημένη, είναι κι αυτή κρυμμένη και πλήρως υποβαθμισμένη στο Αθηνών, αφού ούτε καν φαίνεται στην κατεύθυνση (αίσχος!), ενώ στα τμήματα Ιστορίας & Αρχαιολογίας (στα οποία κανονικά ανήκει) της περιφέρειας όπως της Θεσσαλονίκης, των Ιωαννίνων, του Βόλου κτλ. αποτελεί ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ κατεύθυνση. Μην αναφερθώ στην άκυρη κατεύθυνση της Θεατρολογίας-Μουσικολογίας (έλεος) του τμήματος Φιλολογίας του Ρεθύμνου! Η ονομασία λοιπόν "τμήμα Φιλολογίας" είναι ΛΑΘΟΣ. Ας ήταν τμήμα (Ελληνικής) Φιλολογίας, Γλωσσολογίας και Λαογραφίας, για να είμαστε πιο ακριβείς. Επομένως, τρεις επιστήμες υπάρχουν και σε αυτό το τμήμα, όπως και στο ΦΠΨ και στο Ιστορίας - Αρχαιολογίας (και Ιστορίας της Τέχνης που στο εξωτερικό αποτελεί ξεχωριστή επιστήμη). Και αν, σύμφωνα με αυτό που ανέφερα πριν, ο όρος "Φιλολογία" αντικατασταθεί με τις αυτόνομες επιστήμες της κλασικής (βλέπε Βουρβέρη κτλ) και της βυζαντινής-νεοελληνικής φιλολογίας, τότε μιλάμε για ΤΕΣΣΕΡΙΣ επιστήμες (μην πω πέντε)!!! Έτσι ο τίτλος του τμήματος αυτού, αγαπητοί και αγαπητές συνάδελφοι, είναι ελλιπής, ξεπερασμένος και ουτοπικός και προφανώς πρέπει να αλλάξει. Τότε, φίλε Μάρκο, θα έπαυε η παρανόηση του όρου, αν και άλλο είναι ο "φιλόλογος" της εκπαίδευσης (θα μπορούσαν να είχαν επιλέξει άλλον όρο), δηλαδή ο καθηγητής των "φιλολογικών" μαθημάτων (όπως συμβατικά τα λέμε, αφού πχ η Φιλοσοφία ή η Ιστορία δεν είναι αντικείμενα του τμήματος Φιλολογίας) και άλλο ο επιστήμονας κλασικός φιλόλογος (κλασικιστής) ή βυζαντινολόγος ή νεοελληνιστής, που έχουν ειδικευτεί στα αντικείμενά τους όπως αντιστοίχως και οι άλλοι συνάδελφοι ΠΕ02 στα δικά τους.


Παράθεση
επισης οτι δηλωνει ο καθενας ειναι ...
Amaly, είσαι τελείως λάθος. Εγώ αν δηλώσω καρδιοχειρουργός (κατί που δεν θα έκανα ποτέ), δεν υπήρχε περίπτωση να το αποδεχτεί ο καθένας χωρίς να μπορώ να το αποδείξω για ευνόητους λόγους. Έτσι "φιλόλογος" δεν δηλώνει όποιος θέλει αυθαίρετα, αλλά το ορίζει ο Νόμος. Και όποιος τολμήσει να αμφισβητήσει την ιδιότητα του καθηγητή φιλολόγου κάθε αποφοίτου ΚΑΙ των τριών μας τμημάτων, τότε δεν σέβεται την ελληνική νομοθεσία. Τέτοιους... άνομους "φιλολόγους" δεν χρειαζόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2009, 05:32:07 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος Tryphon Odin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #610 στις: Αύγουστος 04, 2009, 05:21:27 μμ »
Μάλλον έχουμε να κάνουμε με μπλοκαρισμένους φιλολόγους και όχι με μπλοκαρισμένο φιλολογικό κλάδο. Μπλοκαρισμένους με την έννοια ότι το πολυπόθητο για ορισμένους δημόσιο σχολείο και η κατάληψη (ή καλύτερα πλήρωση) μίας θέσεως απομακρύνεται συνεχώς, ενώ από την άλλη δάσκαλοι και νηπιαγωγοί διορίζονται με κάποια μεγαλύτερη ευκολία.
Ας κάνουμε κάτι να ξεμπλοκαριστούμε εμείς και όχι ο κλάδος μας γιατί δεν μας φταίει σε τίποτα-ο κλάδος-.
Απογοητευμένος από τέτοιες συμπεριφορές, δυστυχώς ο "κλάδος" βρίθει τέτοιων συναδέλφων που μελετούν ποιος είναι πιο φιλόλογος από τον άλλο.




Τέτοιο κλάδο σας τον χαρίζω...
anything you say, will be used against you

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #611 στις: Αύγουστος 04, 2009, 06:07:00 μμ »
Μήπως μπερδεύουμε την έννοια "ειδικότητα/ειδίκευση" με την έννοια "γνήσιος φιλόλογος";  ???  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #612 στις: Αύγουστος 04, 2009, 06:20:10 μμ »
Προφανώς κάποιοι/κάποιες την μπερδεύουν bikini!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #613 στις: Αύγουστος 04, 2009, 06:31:05 μμ »
Λίγο στην Ελλάδα έχουμε απαξιώσει κάποιες έννοιες. Καταρχάς, πιστεύω ότι η λήψη ενός πτυχίου δε μας καθιστά αυτόχρημα επιστήμονες. Συγγνώμη, αλλά μπορώ να ονομάζω τον εαυτό μου ιστορικό ή αρχαιολόγο, επειδή τελείωσα το αντίστοιχο τμήμα; Δεύτερον, θεωρώ ότι δεν είναι τέτοιες οι απαιτήσεις των σχολικών μαθημάτων, ώστε να μας δυσκολεύουν να τα διδάξουμε, ασχέτως ποιο τμήμα έχουμε τελειώσει. Και εγώ έχω τελειώσει το ιστορικό-αρχαιολογικό, αλλά το μάθημα στο οποίο έχω τις καλύτερες επιδόσεις είναι τ' αρχαία. Φυσικά και ένας απόφοιτος του κλασικού έχει περισσότερες γνώσεις από εμένα, αλλά το μεράκι και το ψάξιμο γύρω από το μάθημα μ' έχουν βοηθήσει, ώστε να διδάσκω πολύ καλά το αντικείμενο.
Τι εννοείτε, λοιπόν, με τον όρο "γνήσιος φιλόλογος"; Αυτόν που έχει τη συγκεκριμένη ειδίκευση ή αυτόν που κάνει σωστά τη δουλειά του. Τόσα χρόνια στα φροντιστήρια έχω δει συναδέλφους που δεν ήξεραν βασικά πράγματα πάνω στο αντικείμενό τους. Άρα, θα βοηθούσε σε κάτι ο διαχωρισμός των τμημάτων της φιλοσοφικής στη βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης; Εγώ δεν το νομίζω.
Τέλος, η φιλοσοφία του σχολείου είναι τελείως διαφορετική από τη φιλοσοφία του πανεπιστημίου. Αν δε διαβάσεις, όταν πρωτοξεκινάς να διδάξεις, θα είσαι κακός παιδαγωγός. Αυτό είναι βέβαιο. 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #614 στις: Αύγουστος 04, 2009, 07:00:21 μμ »
Παράθεση
Καταρχάς, πιστεύω ότι η λήψη ενός πτυχίου δε μας καθιστά αυτόχρημα επιστήμονες. Συγγνώμη, αλλά μπορώ να ονομάζω τον εαυτό μου ιστορικό ή αρχαιολόγο, επειδή τελείωσα το αντίστοιχο τμήμα;
LK, η λήψη ενός πτυχίου σε καθιστά ειδικό σε κάποια επιστήμη, αλλά σίγουρα η επιστημονική σου ιδιότητα ενισχύεται και ολοκληρώνεται με περαιτέρω σπουδές (μεταπτυχιακό, διδακτορικό). Δηλαδή ποιος είναι ο ειδικός στην αρχαιολογία αν όχι ο πτυχιούχος της εν λόγω κατεύθυνσης των πανεπιστημίων; Ο φυσικός;! Βεβαίως υπάρχει και η εξέλιξη αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε η βάση. Μπορεί κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό στην Προϊστορική Αρχαιολογία, αγνοώντας βασικές γνώσεις πχ. Κλασικής Αρχαιολογίας ή Ανασκαφικής; Επίσης, φυσικά και η προσωπική μελέτη σε βοηθάει σε ό,τι και αν επιλέξεις να κάνεις επαγγελματικά (είτε αν εργαστείς στην εκπαίδευση είτε πχ στην αρχαιολογική υπηρεσία).

Παράθεση
Αν δε διαβάσεις, όταν πρωτοξεκινάς να διδάξεις, θα είσαι κακός παιδαγωγός. Αυτό είναι βέβαιο.
Μάλλον εννοείς αν δε διαβάσεις το γνωστικό αντικείμενο. Και μάλλον με το "παιδαγωγός" εννοείς τον εκπαιδευτικό. Γιατί έχουν κάποια διαφορά οι όροι. Σίγουρα χρειάζεται ισορροπία παιδαγωγικής κατάρτισης και επάρκειας αντικειμένου/ων για ένα σωστό εκπαιδευτικό αποτέλεσμα. Γιατί μόνο την κατοχή γνώσεων χωρίς την παιδαγωγική επάρκεια τη ζήσαμε από τα μαθητικά μας χρόνια και τώρα πια είμαστε στη θέση να την καταδικάζουμε, αναγνωρίζοντας τη σπουδαιότητα της δεύτερης.

Όσο για τα άλλα συμφωνούμε. Γνήσιος φιλόλογος δεν υπάρχει και έχει καταντήσει πια γελοίο το θέμα!

 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2009, 07:06:36 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #615 στις: Αύγουστος 04, 2009, 07:12:46 μμ »
Τα ίδια λέμε, filologe. Άλλο είμαι επιστήμονας, άλλο έχω ειδίκευση, άλλο είμαι καθηγητής Μ.Ε. Εγώ θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο, γιατί αυτό νομίζω ότι είμαι.Όσοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός στους κόλπους των ΠΕ02 δεν έχουν ιδέα από εκπαίδευση. Νομίζουν μερικοί ανίδεοι ότι κάνοντας αναλυτικά συντακτική και γραμματική αναγνώριση των λέξεων τελείωσαν και αυτάρεσκα θεωρούν ότι έχουν κάνει τέλειο μάθημα. Για να διδάξεις Θουκυδίδη ή Ξενοφώντα (τα Ελληνικά εννοώ) πρέπει να έχεις ιστορικές γνώσεις. Για να διδάξω την Πολιτεία του Πλάτωνα, έκατσα και διάβασα για όλα τα φιλοσοφικά ρεύματα που τον επηρέασαν. Ας πάμε και στην ιστορία που είναι και το αντικείμενό μου. Αυτό και αν είναι ένα πολύ δύσκολο αντικείμενο. Τα σχολικά εγχειρίδια διαφέρουν άρδην από τα επιστημονικά συγγράμματα. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το δεύτερο πτυχίο μου, που σχετίζεται με τα Οικονομικά στο να διδάξω αυτό το αντικείμενο. Επίσης, το 1/3 της ύλης των σχολικών εγχειριδίων αναφέρεται στην ιστορία του πολιτισμού (τέχνη, γράμματα, φιλοσοφικά ρεύματα). Εκεί και αν πρέπει να έχεις γνώσεις, για να διδάξεις τη συγκεκριμένη ύλη. Συνεπώς, σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυται ο διαχωρισμός. Αν αυτό βολεύει κάποιους, γιατί θεωρούν ότι οι ώρες των αρχαίων είναι περισσότερες και έτσι θα ξεμπλοκάρει το δικό τους τμήμα, αυτό είναι διαφορετικό.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 691
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.