*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227377 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #644 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 10:06:42 μμ »
Στον κλάδο ΠΕ02 Φιλολόγων εντάσσονται οι απόφοιτοι του Τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Η ένταξη γίνεται με το π.δ. 9/2010 που δημοσιεύεται στο τεύχος Α' αρ. 13/9/2/2010 της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως. Σε αυτό αναφέρεται ότι: "Οι απόφοιτοι του Τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου εντάσσονται στον κλάδο εκπαιδευτικών ΑΤ2 Φιλολόγων, ο οποίος προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ.1 και 8 περ. β’ του Ν. 1566/1985 (167 Α’) και ο οποίος σύμφωνα με το άρθρο 15 του Ν. 1586/1986 (37 Α’) μετονομάστηκε σε κλάδο ΠΕ02 Φιλολόγων".

Η ισχύς του διατάγματος αρχίζει από τη δημοσίευση του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως


www.proslipsis.gr


ωραία !!!!!!  ;D ;D τωρα θα ξεμπλοκάρει ο κλάδος των φιλολόγων ευτυχως που ενταχθηκε και αυτό το τμήμα γιατί φέτος θα είχαμε έλλειψη από φιλολόγους :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #645 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 10:33:18 μμ »

ωραία !!!!!!  ;D ;D τωρα θα ξεμπλοκάρει ο κλάδος των φιλολόγων ευτυχως που ενταχθηκε και αυτό το τμήμα γιατί φέτος θα είχαμε έλλειψη από φιλολόγους :P ;D ;D

O τίτλος του νήματος μάλλον θα πρέπει να αλλάξει σε "πώς θα μπλοκάρει ακόμη περισσότερο ο κλάδος των φιλολόγων;"

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #646 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:42:27 μμ »
και λογικα οι αποφοιτοι θα εχουν δικαιωμα συμμετοχης στον προσεχη ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #647 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:45:12 μμ »

ωραία !!!!!!  ;D ;D τωρα θα ξεμπλοκάρει ο κλάδος των φιλολόγων ευτυχως που ενταχθηκε και αυτό το τμήμα γιατί φέτος θα είχαμε έλλειψη από φιλολόγους :P ;D ;D

O τίτλος του νήματος μάλλον θα πρέπει να αλλάξει σε "πώς θα μπλοκάρει ακόμη περισσότερο ο κλάδος των φιλολόγων;"

Γενικότερα στην Ελλάδα έχουμε πάντα λύσεις για να μπλοκάρουμε πολλά πράγματα ;D, ο κλάδος των φιλολόγων θα μας πτοήσει ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #648 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 12:03:20 πμ »
Σε όλους αυτούς που ισχυρίζονται ότι ο διαχωρισμός θα μπορούσε να βοήθησει έχω να πω το εξής : στον προηγούμενο ασεπ , στο τέλος με πλησίασε στο διάδρομο η επιτηρήτρια και μου είπε: ΄΄ Τι παλούκια ήταν αυτά, βρε παιδάκι μου ; Πού τα βρήκαν οι άνθρωποι; ΄΄ 10 χρόνια διδάσκω στο λύκειο ιστορία και με τα θέματα σήκωσα τα χέρα ψηλα΄΄.  ΄΄ Ααααα, λέω εγώ! Του κλάδου και εσείς. Καταλαβαίνετε πως έχουν τα πράγματα΄΄.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ  : Όχι εγώ είμαι ΓΑΛΛΙΚΟΥ, αλλα για να ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΩΡΕΣ , διδάσκω ΙΣΤΟΡΙΑ.
Επομένως τι ψάχνετε και γιατί αερολογείτε;  Είμαστε ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟΙ !
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 02:37:11 μμ από ΒΑΣΩ2 »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #649 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 12:40:38 πμ »
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=58&cm_prdid=9255

Πάρε πάρε κόσμε πτυχία φιλολογίας...

Αποσυνδεδεμένος αλκιβιαδης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #650 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 10:31:19 πμ »
καλημερα σε ολους σας! διαβαζω καιρο τωρα ολες τις αποψεις σχετικα με το ποιος μπορει να θεωρηθει φιλολογος κτλπ. ειμαι αποφοιτος του ιστορικου-ᾱρχαιολογικου αθηνας και αν μου επιτρεπετε θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις σκεψεις μου
1) ως ιστορικος ή αρχαιολογος οφειλω να ξερω πολυ καλα αρχαια κ λατινικα για να επεξεργαστω πρωτογενεις πηγες. εξυπακουεται πως ενας αρχαιολογος πρεπει να ξερει αρχαια, μην τρελαινεστε!
2) το αν καποιος ειναι ικανος να διδαξει τα 2 παραπανω μαθηματα εξαρταται απ την προσωπικη του μελετη και αγαπη και οχι απ το ποιο τμημα τελειωσε
3)ξερω πολλους που τελειωσαν το κλασικο τμημα φιλολογιας και ουτε το λυω-ομαι ξερουν να κλινουν, οπως και πολλους ιστορικους που δεν σκαμπαζουν απο ιστορια.
4) αλλο πραγμα η φιλολογια ως επιστημη και αλλο ως διδασκαλια στο σχολειο. επιστημονας φιλολογος δεν ειμαι, αλλα μπορω ανετα να διδαξω αρχαια κ ολα τα φιλολογικα μαθηματα επειδη μελετω και μου αρεσουν. εξαλλου ουτε  χρησιμοποιω την επιστημονικη μου γνωση για να διδαξω ιστορια, δεδομενου οτι το εκπαιδευτικο μας συστημα δεν επιτρεπει τετοιες πολυτελειες...
5) θεωρω πιο δικαιο, εφοσον υπαρχουν τοσες σχολες που βγαζουν φιλολογους να κανουν το εξης: οσοι θελουν να εργαστουν στα σχολεια  να τους υποχρεωνουν κατα τη διαρκεια των σπουδων τους να παρακολουθουν παιδαγωγικα μαθηματα και σχετικα τελος παντων με την διδασκαλια ή την διαχειριση της ταξης. οι υπολοιποι ας ασχοληθουν με την ερευνα ή με κατι συναφες. νομιζω πως αν κανουν αυτο τον διαχωρισμο απ την αρχη, οι υποψηφιοι θα ναι πολυ λιγοτεροι και σιγουρα θα ναι οσοι πραγματικα τους αρεσει να διδασκουν.
αυτα από έναν ιστορικο - φιλολογο που απλα δεν του αρεσουν οι αδικες διακρισεις και τα συμπλεγματα. σας ευχαριστω. καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #651 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 02:49:25 μμ »
Λοιπόν, να διοριστούν οι φιλόλογοι στα δημοτικά με βούλα και υπογραφή δεν γίνεται γιατί θα πέσουν οι δάσκαλοι να μας φάνε. Εξάλλου, και σε αυτούς θα αρχίσουν να μειώνονται οι θέσεις σταδιακά και μετά διορισμο θα δούν ...........όσοι δουν μετά από 35ετία. Να κατακερματιστούν πάλι οι σχολές , να σας θυμίσω ότι έίναι ήδη κατακερματισμένες : κλασσικό, νέα , ιστορικό , φπψ. Αλλα υπάρχει και ο ΑΣΕΠ , ο οποίος στην ουσία ενώνει εκ νέου τις σχολές αυτές  και που στην ουσία πρέπει να τον δούμε ωσ σχολή!Οι δε επιτυχόντες του , καλύπτουν τρύπες όπου βρούνε. Για να μην τα πολυλογώ , και αν θέλουμε να κάνουμε σωστή δουλειά (που δεν θέλουμε σαν κράτος)προτείνω :
- μείωση των μαθητών σε κάθε τάξη με τον αριθμό να ανέρχεται στους 15.
- ολοήμερο γυμνάσιο και λύκειο
- απαγόρευση των καθηγητών να ασχολούνται με ιδιαίτερα (ας κάνουν κάτι άλλο για δεύτερο εισόδημα)
- επιμόρφωση των καθηγητών
- διαρκή αξιολόγηση τους (δνε μπορεί να μπαίνουν σε τάξη άτομα με ψυχολογικά προβλήματα ή τεμπέληδες)
- δυνατότητα στον καθηγητή να μεταβαίνει σε θέση γράφείου όταν για κάποια διαστήματα δνε μπορεί να διδάξει (πχ γιατί κουράστηκε , δνε μπορείς να μπεις στην τάξη και να βγεις από αυτή μετά από 35 χρόνια!!Φυσικό είναι να υπάρχει φθορά)
Αυτά από εμένα !

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #652 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:24:23 μμ »
Συνάδελφοι, όπως είναι άκρως ανεπίτρεπτες και συμπλεγματικές οι υποτιμητικές αναφορές στα ήδη υπάρχοντα τμήματα, δεν καταλαβαίνω τι πάθατε με το τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας & Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών της Καλαμάτας, που πρόσφατα εντάχθηκε στον κλάδο μας ΠΕ02, κάτι που φυσικά και θα γινόταν. Τα τμήματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας δεν ανήκουν στον κλάδο δικαιωματικά; Το τμήμα της Καλαμάτας δεν είναι αντίστοιχο των τμημάτων αυτών, αφού θεραπεύουν τις επιστήμες της Ιστορίας και της Αρχαιολογίας; Το αν χρειαζόταν να ιδρυθεί, όπως και το τμήμα Φιλολογίας Καλαμάτας, από τη στιγμή που υπήρχαν ήδη αρκετά, αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά από τη στιγμή που ιδρύθηκαν, δικαιωματικά θα εντάσσονταν. Την ίδια άνιση μεταχείριση παρατηρώ και για το τμήμα ΙΑΚΑ του Βόλου (σημειωτέον η κατεύθυνση Κοινωνικής Ανθρωπολογίας δεν εντάσσεται στους ΠΕ02). Και τονίζω: Giwrgos, το τμήμα ΙΑΔΠΑ δεν προσφέρει πτυχίο Φιλολογίας, μην τα μπερδεύεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2010, 03:26:14 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #653 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 04:46:52 μμ »
Εγώ δεν υποτιμώ καμία σχολή. 'Αλλωστε ΦΠΨ έχω βγάλει, και ζω ο ίδιος την υποτίμηση. Η ένστασή μου έγκειται στο γεγονός ότι σε ένα εργασιακά προβληματικό κλάδο, δεν μπορείς να ανοίγεις συνεχώς παρόμοιες σχολές. Είναι νομίζω 20 τα τμήματα φιλολογίας. Πού εξυπηρετεί όλο αυτό? Ας ανοίξουνε ένα παιδαγωγικό, ένα ειδικής αγωγής..δε νομίζω δηλαδή 5000 κόσμου που μπαίνει κάθε χρόνο σε ενα φιλολογικό τμήμα να έχει ως όνειρο να γίνει φιλόλογος...Ας λυθεί εν μέρει το εργασιακό, και ας ανοίξουνε 70 τμήματα...
Πάντως συμφωνώ με Αλκιβιάδη, ότι όσοι θέλουνε να ακολουθήσουνε την εκπαίδευση θα πρέπει να διαχωρίζονται στα πανεπιστημιακά χρόνια. Ξέρω άτομο (τμήμα δε θα πω για να μην κατηγορηθώ ως ρατσιστής και γιατί δεν υπάρχει η πρόθεση να κατηγορήσω το τμήμα αλλά το σύστημα, πάντως φιλολογικού τμήματος), το οποίο ναι ήτανε εξαιρετικός φοιτητής και που σίγουρα θα γράψει 90% στο ΑΣΕΠ. Αλλά αν μπει στην τάξη θα φύγει κατευθείαν διότι είναι ένα άτομο που δεν μπορεί να σταθεί σε μια παρέα 3 ατόμων, πόσο μάλλον σε μια τάξη 30 ατόμων. Οπότε πρέπει να γίνει και μια αναπροσαρμογή των σπουδών, και ειδικά μετά τα τελευταία ακραία γεγονότα απο τους μαθητές...

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #654 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 04:55:33 μμ »
καλημερα σε ολους σας! διαβαζω καιρο τωρα ολες τις αποψεις σχετικα με το ποιος μπορει να θεωρηθει φιλολογος κτλπ. ειμαι αποφοιτος του ιστορικου-ᾱρχαιολογικου αθηνας και αν μου επιτρεπετε θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις σκεψεις μου
1) ως ιστορικος ή αρχαιολογος οφειλω να ξερω πολυ καλα αρχαια κ λατινικα για να επεξεργαστω πρωτογενεις πηγες. εξυπακουεται πως ενας αρχαιολογος πρεπει να ξερει αρχαια, μην τρελαινεστε!
2) το αν καποιος ειναι ικανος να διδαξει τα 2 παραπανω μαθηματα εξαρταται απ την προσωπικη του μελετη και αγαπη και οχι απ το ποιο τμημα τελειωσε
3)ξερω πολλους που τελειωσαν το κλασικο τμημα φιλολογιας και ουτε το λυω-ομαι ξερουν να κλινουν, οπως και πολλους ιστορικους που δεν σκαμπαζουν απο ιστορια.
4) αλλο πραγμα η φιλολογια ως επιστημη και αλλο ως διδασκαλια στο σχολειο. επιστημονας φιλολογος δεν ειμαι, αλλα μπορω ανετα να διδαξω αρχαια κ ολα τα φιλολογικα μαθηματα επειδη μελετω και μου αρεσουν. εξαλλου ουτε  χρησιμοποιω την επιστημονικη μου γνωση για να διδαξω ιστορια, δεδομενου οτι το εκπαιδευτικο μας συστημα δεν επιτρεπει τετοιες πολυτελειες...
5) θεωρω πιο δικαιο, εφοσον υπαρχουν τοσες σχολες που βγαζουν φιλολογους να κανουν το εξης: οσοι θελουν να εργαστουν στα σχολεια  να τους υποχρεωνουν κατα τη διαρκεια των σπουδων τους να παρακολουθουν παιδαγωγικα μαθηματα και σχετικα τελος παντων με την διδασκαλια ή την διαχειριση της ταξης. οι υπολοιποι ας ασχοληθουν με την ερευνα ή με κατι συναφες. νομιζω πως αν κανουν αυτο τον διαχωρισμο απ την αρχη, οι υποψηφιοι θα ναι πολυ λιγοτεροι και σιγουρα θα ναι οσοι πραγματικα τους αρεσει να διδασκουν.
αυτα από έναν ιστορικο - φιλολογο που απλα δεν του αρεσουν οι αδικες διακρισεις και τα συμπλεγματα. σας ευχαριστω. καλημερα!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #655 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 05:02:28 μμ »
Δεν είμαι φιλόλογος, αλλά ούσα εκπαιδευτικός νομίζω ότι μπορώ να εκφράσω μια γενική άποψη τόσο για τους φιλολόγους αλλά και όλους τους κλάδους.

Η διδασκαλία είναι ταλέντο. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν δάσκαλοι*. Μπορεί κάποιος φιλόλογος** (μιας και μιλάμε για φιλολόγους) να γνωρίζει τέλεια το αντικέιμενο διδασκαλίας. Αυτό όμως δεν τον καθιστά και δάσκαλο.
Κάπως, λοιπον, πρέπει να ξεχωρίσει ο φιλόλογος από το δάσκαλο. Έτσι θα ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος σας, αλλά και οι άλλοι κλάδοι αντίστοιχα.

* Το "δάσκαλος" χρησιμοποιείται με την ευρεία έννοια του όρου, και περιλαμβάνει όποιον μπαίνει σε μία τάξη για να διδάξει, όχι τον απόφοιτο τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης.

** Το "φιλόλογος" μπορεί να αντικατασταθεί από "φυσικός", "μαθηματικός" ή κάτι άλλο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #656 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 04:06:30 πμ »
Φίλε Giwrgos, δεν αναφερόμουν σε εσένα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Απλά έγραψες για πτυχίο φιλολογίας και συμπεριέλαβες όλα τα τμήματα των ΠΕ02 και τώρα για 20 τμήματα Φιλολογίας, ενώ είναι 7. Προφανώς εννοείς τμήματα που "βγάζουν" φιλολόγους - καθηγητές. Κατά τ'άλλα συμφωνώ. Έχω αναφέρει πολλάκις για τα πολλά τμήματα που υπάρχουν ήδη και πως δε χρειάζονταν άλλα. Επίσης, ούτε τμήματα δημοτικής εκπαίδευσης χρειάζονται. Αντιθέτως, ας σταματήσουν επιτέλους οι διορισμοί τόσων δασκάλων. Η εκπαίδευσή μας έχει ανάγκη από καθηγητές, όχι από άλλους δασκάλους baby-sitters για τα ολοήμερα. Ειδικής Αγωγής υπάρχει του Βόλου και της Μακεδονίας (έλεγαν ότι θα λειτουργήσει και στα Ιωάννινα).

emmaki, η διδασκαλία δεν είναι ταλέντο μόνο. Δεν είναι τέχνη, είναι κυρίως επιστήμη. Δε γεννιούνται όλοι με το χάρισμα. Είναι απαραίτητες οι γνώσεις Παιδαγωγικής, για να επιτευχθεί με ασφαλέστερο τρόπο η σωστή τέλεση του εκπαιδευτικού έργου.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #657 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 09:24:55 πμ »
Τον τρόπο για το ξεμπολοκάρισμα τον έχει βρει από καιρό το Υπουργείο:

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.