*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #210 στις: Μάιος 24, 2008, 09:03:22 μμ »
" Ο θάνατός σου η ζωή μου!"

Κυριαρχεί σε όλους τους τομείς της ζωής σήμερα.. :(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 30, 2008, 01:28:50 μμ »
Δεν είναι πιο δίκαιο να διορίζονται όλοι μέσω ΑΣΕΠ; Τι δουλειά έχουμε στο δημοτικό; Γιατί δεν υπάρχει πουθενά στα αιτήματα να καταργηθεί το 40% που μπαίνει από τα παράθυρο; Μήπως κατά βάθος όλοι πιστεύουν ότι θα τη βολέψουν άκοπα με τα μόρια της πρόσθετης και της ωρομισθίας; Είναι υποκριτικό να μη διαμαρτύρεται κανείς γι' αυτό. Και κατά τα άλλα να γκρινιάζουμε γιατί στον προηγούμενο διαγωνισμό διοριζόταν 1/17!!! Λογικό, αφού οι μισοί μπαίνουν αλλιώς!

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 12, 2008, 11:32:09 πμ »
Δεν είναι πιο δίκαιο να διορίζονται όλοι μέσω ΑΣΕΠ; Τι δουλειά έχουμε στο δημοτικό; Γιατί δεν υπάρχει πουθενά στα αιτήματα να καταργηθεί το 40% που μπαίνει από τα παράθυρο; Μήπως κατά βάθος όλοι πιστεύουν ότι θα τη βολέψουν άκοπα με τα μόρια της πρόσθετης και της ωρομισθίας; Είναι υποκριτικό να μη διαμαρτύρεται κανείς γι' αυτό. Και κατά τα άλλα να γκρινιάζουμε γιατί στον προηγούμενο διαγωνισμό διοριζόταν 1/17!!! Λογικό, αφού οι μισοί μπαίνουν αλλιώς!

Συμφωνώ απόλυτα >:(

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 12, 2008, 01:55:04 μμ »
Διαφωνώ απολύτως με την πρόταση να καταργηθεί το 40%. Καταρχάς δεν είναι εκεί άτομα μόνο από το....παράθυρο αλλά και οι επιτυχόντες ασέπ προηγούμενων χρόνων που κατάφεραν από τα μόρια αυτά-και μόνο-να μαζέψουν κάποια προυπηρεσία ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές. Ένας απο αυτούς είμαι κι εγώ. Απλώς, είναι και αυτή μια ελπίδα. Θα προσυπέγραφα όμως να πηγαίνουν στην πρόσθετη άτομα από τις επίσημες λίστες ωρομισθίων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 12, 2008, 05:45:01 μμ »
Πρώτα-πρώτα αν τηρούσαν το 60-40% και δεν διόριζαν παραπάνω από το 40%, που τελικά έγινε 45% και το 60% έγινε 55%, θα διοριζόμουν εγώ και άλλα 70 άτομα, γι' αυτό και έστω και αν υπάρχει το 60-40 τουλάχιστον να το τηρούν. Φέτος διορίστηκαν 333 από το 40% (και έτσι γινεται 45%) και όχι 280 όπως θα έπρεπε και είχαν δηλώσει στον προγραμματισμό. Και γιατί η προϋπηρεσία από το 40% να διατηρείται για πάντα και η επιτυχία ασεπ να μηδενίζεται; Αλλά βέβαια δίνουν περισσότερα εκεί που έχουν σταθερούς ψηφοφόρους, γιατί και αυτός που είναι 100 θέσεις πίσω στον ενιαίο ελπίζει σταθερά και ξέρει ότι κάποια στιγμή θα διοριστεί και τους ψηφίζει.

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 12, 2008, 11:53:38 μμ »
Διαφωνώ απολύτως με την πρόταση να καταργηθεί το 40%. Καταρχάς δεν είναι εκεί άτομα μόνο από το....παράθυρο αλλά και οι επιτυχόντες ασέπ προηγούμενων χρόνων που κατάφεραν από τα μόρια αυτά-και μόνο-να μαζέψουν κάποια προυπηρεσία ως ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές. Ένας απο αυτούς είμαι κι εγώ. Απλώς, είναι και αυτή μια ελπίδα. Θα προσυπέγραφα όμως να πηγαίνουν στην πρόσθετη άτομα από τις επίσημες λίστες ωρομισθίων!
Από τότε που καταργήθηκε η επετηρίδα, δεν έχει λογο ύπαρξης καμία άλλη λίστα. Η ωρομισθία είναι απλώς κοροϊδία, όχι ελπίδα. Με κάλεσαν κι εμένα, αλλά δεν πήγα. Μην ξεχνάς ότι τα μόρια του ΑΣΕΠ μειώνονται στα μισά ενώ η πραγματική προϋπηρεσία παραμένει. Άρα, εσύ θα διαβάσεις για να διατηρήσεις τα κεκτημένα, ενώ "οι άλλοι" δε θα κοπιάσουν καθόλου. Και το πραγματικό παράδειγμα: συνάδελφος, όχι μόνο χωρίς να είναι ποτέ επιτυχούσα, αλλά χωρίς καν να έχει δώσει ποτέ εξετάσεις, βρέθηκε αρχικά ωρομίσθια με τα μόρια της πρόσθετης [!!!που όλοι ξέρουμε πώς "κερδίζονται"], στη συνέχεια αναπληρώτρια στο κέντρο της Αθήνας παρακαλώ και από την προηγούμενη σχολική χρονιά διορισμένη σε νησί των Κυκλάδων, κοσμοπολίτικο, γιατί δεν έιναι κανά κορόιδο να τρέχει στις ερημιές...

Πρώτα-πρώτα αν τηρούσαν το 60-40% και δεν διόριζαν παραπάνω από το 40%, που τελικά έγινε 45% και το 60% έγινε 55%, θα διοριζόμουν εγώ και άλλα 70 άτομα, γι' αυτό και έστω και αν υπάρχει το 60-40 τουλάχιστον να το τηρούν. Φέτος διορίστηκαν 333 από το 40% (και έτσι γινεται 45%) και όχι 280 όπως θα έπρεπε και είχαν δηλώσει στον προγραμματισμό. Και γιατί η προϋπηρεσία από το 40% να διατηρείται για πάντα και η επιτυχία ασεπ να μηδενίζεται; Αλλά βέβαια δίνουν περισσότερα εκεί που έχουν σταθερούς ψηφοφόρους, γιατί και αυτός που είναι 100 θέσεις πίσω στον ενιαίο ελπίζει σταθερά και ξέρει ότι κάποια στιγμή θα διοριστεί και τους ψηφίζει.

Συμφωνώ απολύτως με όλα. Προσθέτω ότι αν δεν υπήρχε το 40% θα διορίζονταν πολύ περισσότεροι από εσένα και άλλους 70.

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 13, 2008, 03:24:01 μμ »
Εννοείται ότι η στήριξη μου στον θεσμό του 40% προυποθέτει να είναι όντως 40 και όχι 45%. Από εκεί και πέρα συμφωνώ στο να παραμένουν τα μόρια ασέπ και όχι να μηδενίζονται ή να πέφτουν στο μισό. Απλώς το σχόλιο μου πήρε αφορμή από το αντίστοιχο της συναδέλφου, η οποία έβαλε όλους που βρίσκονται στον πίνακα του 40% στο ίδιο τσουβάλι λες και είμαστε όλοι τα βύσματα ή τα σαλιγκάρια που γεμίζουν με σάλια κάποιους για να τους δώσουν 2 ωρίτσες ΠΔΣ. Κάποιοι λοιπόν με πολλή προσπάθεια και υπό αντίξοες συνθήκες καταφέρνουν κάποια πράγματα και δεν πρέπει να θίγονται. Αυτά! Πάμε τώρα για κανένα μπανάκι, γιατί ιδρώσαμε......

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 20, 2008, 12:42:33 πμ »
Το ΑΒ αναφέρει ότι οι θέσεις που προκηρυχθούν θα είναι περίπου 5700. Λέτε να είναι κακό αυτό; Πολύ λίγες μου φαίνονται! Λέτε να μειώσουν τις θέσεις πε02;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 20, 2008, 08:45:26 πμ »
Ο αριθμός των θέσεων είναι σαφώς μειωμένος και νομίζω ότι όλοι θα γίνουμε αποδέκτες αυτής της αρνητικής εξέλιξης. Μακάρι να μη βγω αληθινή...Επίσης, θυμίζω ότι όταν σε ένα άλλο θέμα συζητούσαμε τη νέα ρύθμιση κάποιοι - ανάμεσά τους και εγώ- υποστηρίζαμε πως η ιστορία του 24μηνου είναι μια κοροϊδία, διότι πέραν των άλλων στην πραγματικότητα δεν αφορά μεγαλύτερο αριθμό διορισμών, αλλά ξαναμοιράζει την ίδια πίτα με διαφορετικό τρόπο. Αν κάποιος διαβάσει και τη διατύπωση προσεκτικά θα δει ότι υπάρχει η έξυπνη - πονηρή που λέει ότι θα υπάρξει ξεχωριστός πίνακας (άρα ο αριθμός των διοιρισμών θα είναι ξεχωριστός υπολογισμός) και λίγο πιο κάτω λέει ότι θα προηγείται του 40%. Όπως και να έχει νομίζω ότι ο αριθμός 5700 είναι τραγικός και αποδεικνύει ότι ούτε φέτος ο αριθμός των διορισμών θα αυξηθεί.
Σε σχέση δε με τον τίτλο του θέματος νομίζω ότι ούτε τα δημοτικά ούτε η διάσπαση του κλάδου είναι λύση. Είδαμε και αντίστοιχα παραδείγματα από άλλους κλάδους πού κατέληξαν. Αν δεν αυξηθούν οι διορισμοί τίποτα δε θα αλλάξει. Τέλος, η άποψη μου για το θέμα της προύπηρεσίας, πέρα από τη διατήρηση των ποσοστών στην οποία και συμφωνώ, είνια ότι πρέπει να αναγνωρίζεται. Δεν μπορείς να μηδενίζεις κάποιον που είναι ήδη στο σχολείο και δουλεύει. Παρόλα αυτά, θα πρεπει να μπαίνει και θέμα για το πώς αποκτά κανείς προϋπηρεσία. Όλα πρέπει να γίνονται μέσω ενιαίων πινάκων και όχι από διευθύνσεις κ.ο.κ., βλέπε ΠΔΣ, εκκλησιαστικά σχολεία, σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, ΟΑΕΔ...
Συγγνώμη, για το μέγεθος του μηνύματος, αλλά έλειπα μια βδομάδα και μου βγήκαν μαζεμένα. Καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 20, 2008, 01:22:27 μμ »
Όπως και να έχει νομίζω ότι ο αριθμός 5700 είναι τραγικός και αποδεικνύει ότι ούτε φέτος ο αριθμός των διορισμών θα αυξηθεί.
Σε σχέση δε με τον τίτλο του θέματος νομίζω ότι ούτε τα δημοτικά ούτε η διάσπαση του κλάδου είναι λύση.
Και εγώ τα ίδια πιστεύω και επιπλέον οι κινήσεις τους μου αποδεικνύουν ότι παλεύουν να αρθεί η μονιμότητα.Τα κενά σταδιακά θα καλύπτονται από ωρομίσθιους έτσι ώστε να είναι δύσκολο να συγκεντρώσει κάποιος τα "προσόντα" της νέας ρύθμισης.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 20, 2008, 02:18:58 μμ »
Η ιστορία με τη μείωση των οργανικών κενών και τη μετατροπή τους σε λειτουργικά κινείται ακριβώς σε αυτή την κατεύθυνση. Άλλωστε η συνταγματική κατοχύρωση της μονιμότητας αναφέρεται στις οργαινκές θέσεις. Μέ άλλα λόγια, ήδη το κράτος έχει το δικαίωμα να κάνει απολύσεις, απλώς πιστεύω ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης και δεν τους συμφέρει να ξεσπάσει πόλεμος

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 21, 2008, 02:06:00 μμ »
Αυτοί ξέρουν τι να κάνουν, μειώνουν τις θέσεις και αυξάνουν ωρομισθίες. Εμείς αργούμε να κατλάβουμε ότι η μόνη λύση είναι:
ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 23, 2008, 03:06:20 μμ »
Ποια ειναι, παιδια,τα "προσοντα" της νεας ρυθμισης για μονιμο διορισμο ?
δεν εχω καταλαβει τιποτα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 23, 2008, 03:10:02 μμ »
Το 24μηνο και η μία επιτυχία ΑΣΕΠ.
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.