*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 306041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #966 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:19:03 πμ »
Otan γραφουν τετοια προκαλουν να κανουμε διαλογο,αλλα ως εδω  :-X
Συγγνώμη, συνάδελφοι, αλλά ακόμη δίνετε δικαίωμα αντιλόγου σε άτομα κατά των οποίων έχουν υποβληθεί ενστάσεις.
Γιατί κάνετε διάλογο;;;  ???  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:28 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #967 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:20:57 πμ »
Otan γραφουν τετοια προκαλουν να κανουμε διαλογο,αλλα ως εδω  :-X

Μην απαντάτε, λοιπόν, στις ανόητες/ανούσιες προκλήσεις τους.
Αδιαφορείστε!
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #968 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:25:26 πμ »
έχετε απόλυτο δίκιο. παρασυρθήκαμε.....

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #969 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:41:17 πμ »
Eiναι ευκολο να παρασυρθεις οταν η μονη επιχειρηματολογια τετοιων συναδελφων συνοψιζεται στην φραση.... ειχαμε βολευτει μια χαρα τοσα χρονια και επειδη μας ξεβολεψαν για 1-2 χρονια , κοιταξαμε να βολευτουμε ξανα οπως  , οπως για να μην καταντησουμε να ειμαστε ξεβολεμενοι επι σειρα ετων  , οπως  εκατονταδες αλλοι συναδελφοι του ασεπ
Το μονο ειδος διαλογου που τους αρμοζει  , ειναι μεσω της νομικης οδου , δυστυχως....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:28 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #970 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:44:34 πμ »
Αρχικά να πω πως πιστεύω ότι η προϋπηρεσία πρέπει γενικά να αναγνωρίζεται. Δεν μπορεί ένα υπουργείο με το έτσι θέλω να αμφισβητεί την θητεία έστω και ενός εργαζόμενου. Αλλά το συγκεκριμένο μήνυμα μπορώ να πω ότι είναι πολύ λυπηρό για την νοοτροπία μερικών συναδέλφων.
Πρώτον γιατί μας λέει πράγματα που ήδη ξέρουμε.
Δεύτερον προϋποθέτει ότι τα όσα ξέρουμε είναι παραπληροφόρηση.
Τρίτον αντιμετωπίζει ειρωνικά και αφ' υψηλού μια ολόκληρη μερίδα συναδέλφων (τη μεγαλύτερη) που αγωνίζεται να διοριστεί αξιοκρατικά.
Τέταρτον αποκρύπτει (ανεπιτυχώς) τον τρόπο πρόσληψης στις σχολές του ΟΑΕΔ.

Τα σημεία που με βρίσκουν αντίθετο, και κατά περίπτωση με εξόργισαν, είναι τα εξής.
Οι καθηγητές (ενν. στον ΟΑΕΔ) προσλαμβάνονταν με μοριοδότηση.
Τι είδους μοριοδότηση; Όλοι γνωρίζουμε πως έπεφτε το μέσο. Το ίδιο το μήνυμα όμως δίνει και την απάντηση παρακάτω, όταν αναφέρει
Μας αποκαλούν βύσματα, κυρίως γιατί δεν μπορούν να αντιληφθούν τι θα πει μοριοδοτηση και τήρηση της σειράς, που να τη δουν; στην ΠΔΣ; Η στα ΣΔΕ;


Η προϋπηρεσία του ΟΑΕΔ αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ και προσμετραται αν κάποιος πιάσει τη βάση. (...) Και τέλος ο ΑΣΕΠ. Κάθε κλάδος έχει διαφορετικά στανταρ, αλλά αυτό που γίνεται με τους φιλολόγους είναι ανεκδιήγητο. Τρία γνωστικά, 18000 αιτήσεις και μόνο να το σκεφτεί κανείς αποτυχαίνει και να μην έχουμε οι πριν το 98 προσανατολισμό ότι θα εξεταστούμε… κάποιοι τα καταφέρνουν και μπράβο τους αλλά την εκπαιδευτική επάρκεια δεν την αποδεικνύει ο διαγωνισμός. Μετά από 10 χρόνια ΑΣΕΠιτων θα έπρεπε να έχει βελτιωθεί η εικόνα της εκπαίδευσης…
Προφανώς βελτίωση της εικόνας της εκπαίδευσης για τον συγκεκριμένο συνάδελφο είναι η κατευθείαν πρόσληψή του με παράκαμψη του Ασεπ. Είναι σαν να λέει, μα ο Ασεπ είναι δύσκολος, γιατί να υποβληθώ σε αυτή την εξέταση, ειδικά αν είμαι φιλόλογος; Μα είναι πράγματα αυτά, να με βάζουν να εξεταστώ ενώ έχω προϋπηρεσία.
Νομίζω πως τέτοια είναι η στάση ενός συναδέλφου με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας που δεν κουράστηκε να βρει δουλειά, και τώρα αντιμετωπίζει το ενδεχόμενο απόλυσής της ... ως κοινωνικό πρόβλημα.

(η απόλυση) θεωρώ ότι είναι άδικο να σταματήσει να γίνεται και πρέπει να το προσέξουμε) και αυτό δημιούργησε κοινωνικό πρόβλημα( αν δεν είναι πρόβλημα να χάνει τη δουλειά του κάποιος μετά από 12 χρόνια
Όχι συνάδελφε, δεν είναι κοινωνικό πρόβλημα να απολυθείς. Το να ψάξεις για δουλειά είναι υποχρέωση σου και δείχνει αν μη τι άλλο ότι είσαι ικανός στο επάγγελμα και έχεις αξιοπρέπεια. Το να απαιτείς δουλειά, έτοιμη και σερβιρισμένη στο πιάτο, αυτό είναι κοινωνικό πρόβλημα, που έχει να κάνει με την παθογένεια του ελληνικού μηχανισμού. Προσωπικά θα ντρεπόμουν να είμαι στη θέση σου, και ίσως γι' αυτό δεν είμαι. Και ας μην έχω τα 12 χρόνια προϋπηρεσίας, που θα μπορούσα να έχω.

Η ένταξη μας στους πίνακες θα μας δώσει μετά από δυο βασανιστικά χρόνια ανεργίας ή υποαπασχόλησης τη δυνατότητα να εργαστούμε. Σε αντιθετη περίπτωση μπιτόνι και αναπτήρα;
Ή δημόσιο ή αυτοπυρπόληση; Χάθηκαν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα, οι άλλες δουλειές; Τόσοι άνθρωποι δουλεύουν σε αυτούς τους τομείς, αυτοί δεν είναι ικανοί, τόσο ικανοί όσο εσείς; Δεν αξίζουν όσοι εσείς; Αλλά ξέχασα, εσείς έχετε τη 12ετή προϋπηρεσία στο τσεπάκι. Και αυτό σας εκτοξεύει στην κορυφή και καταξιώνει την εργασιακή σας ικανότητα με το παραπάνω. Μόνο που, όπως αποδεικνύουν τα "δυο βασανιστικά χρόνια ανεργίας ή υποαπασχόλησης", αυτή η εργασιακή ικανότητα μόνο από το Δημόσιο μπορεί να εξαργυρωθεί.

Βλάπτει η αναγνώριση άλλους εκπαιδευτικούς του πίνακα;ΟΧΙ. και παλι ΟΧΙ. Οι φιλόλογοι που επηρεάζουμε τον πίνακα είμαστε 25. Το κλείσιμο της πρώτης τάξης πρόσφερε 100 θέσεις φιλολόγων, όταν από τα ιδιωτικά είναι τριπλάσιοι και δεν προσφέρουν θέσεις στα δημόσια σχολεία αλλά σε άλλα ιδιωτικά.
Μα μόνο 25; Μα δεν είναι τίποτα μπροστά σε άλλα που γίνονται. Απλά 25 άτομα, 25 προσωπικές ιστορίες, 25 οικογένειες που ένας θεός ξέρει τι τράβηξαν να περάσουν Ασεπ, μόνο αυτοί θα επηρεαστούν. Ε, δεν είναι και κάτι φοβερό.
Ειλικρινά, πόση αυταρέσκεια και υπεροψία χρειάζεται να έχει κάποιος για να γράψει τα παραπάνω;

Εν πάση περιπτώσει, τα καταφέρατε. Τη ρετσινιά όμως του βύσματος και της έλλειψης αξιοπρέπειας, αυτή δύσκολα θα μπορέσετε να την ξεπλύνετε από πάνω σας.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #971 στις: Αύγουστος 12, 2009, 12:01:16 μμ »
Παιδιά συμφωνώ ότι δεν αξίζει να απαντάμε,ειδικά σε πράγματα χιλιοειπωμένα,αλλά πολλοί συνάδελφοι που δεν μπορούν να διαβάσουν από την αρχή 66 σελίδες και άλλες τόσες από παρόμοια θέματα,καλό θα ήταν να γνωρίζουν και τα εξής:

1)"Το 2003 και 2004 εργαστήκαμε ως αναπληρωτές , αλλά η νέα κυβέρνηση αρνηθηκε να μας μονιμοποιήσει"
Μήπως για αυτές τις δύο χρονιές που σας αναγνωρίζονται 8 και 9 μόρια (ας ξεχάσουμε το παραμύθι του 11ωρου της ωρομισθίας),ίσχυε βάσει νόμου η πριμοδότηση των ήδη εργαζομένων εκεί,οι οποίοι προσλαμβάνονταν κατά προτεραιότητα αποκλείοντας έτσι όλους τους άλλους που κατέθεταν αιτήσεις;Μήπως κάτι τετοιο δεν ισχύει στα άλλα παράθυρα στα οποία στηρίζεστε;

2)"Βλάπτει η αναγνώριση άλλους εκπαιδευτικούς του πίνακα;ΟΧΙ. και παλι ΟΧΙ. Οι φιλόλογοι που επηρεάζουμε τον πίνακα είμαστε 25."
Το καταλαβαίνω ότι αγνοείτε την αγωνία και τους κόπους του μέσου εκπ/κού.Για εσάς επηρεάζονται μόνο όσοι περιμένουν διορισμό ή αναπλήρωση.Οι ωρομίσθιοι δεν επηρεάζονται;Οι μεταθέσεις των μονίμων δεν επηρεάζονται;
Επιπλέον ο αριθμός σας σύμφωνα με επισημα στοιχεία στους φιλολόγους είναι πάνω από 90.Αλλά και μόνο αυτοί να είστε,πείτε μου,ξέρετε πόσοι άλλοι εργαζόμενοι άλλων υπουργείων θα εκμεταλλευτούν τα επόμενα χρόνια τη δική σας είσοδο;Δεν το καταλαβαίνετε ότι κάποιος συνάδελφος που υπολόγιζε ότι σε 2 περίπου χρόνια θα είναι διορισμένος,τώρα δεν ξέρει τί θα του ξημερώσει;

3)"τότε γιατί ισχύει το ίδιο για τα ιδιωτικά σχολεία, όταν κλείνουν; Ούτε καν ισονομία;"
Μήπως για τους προερχόμενους από τα ιδιωτικά,ισχύει η διετής παραμονή στους πίνακες αναπληρωτών,ενώ εσείς του χρόνου κιόλας θα διοριστείτε;

Μήπως,μήπως,μήπως....Από πού να το πιάσεις....Δεν τους έφτανε η αναγνώριση της προυπηρεσίας τους έτσι και επιτύγχαναν στο ΑΣΕΠ....


Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #972 στις: Αύγουστος 12, 2009, 12:21:13 μμ »
Tην τελικη ευθυνη, για ο,τι περναμε αυτη τη στιγμη με τους ΟΑΕΔιτες, την εχει η κυβερνηση._

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #973 στις: Αύγουστος 12, 2009, 12:24:53 μμ »
με ολα αυτα που γινονται και μετα την τελευταια ενημερωση που μας κανουν (για να μην ειμαστε στην παραπληροφορηση) πιστευω οτι επιτηδες τους απελυσαν.
Για να βρουν πατημα να τους μονιμοποιησουν. Ολα είναι καλα σχεδιασμενα.
Ελπιζω να μπορεσουμε να τους σταματησουμε γι'αυτη την μεγαλη αδικια που μαε κανουν.

Κριμα γιατι ειμαι απο την Αρκαδια και  νομιζαμε οτι ειχαμε σωστο βουλευτη. Θα παει και αυτος σπιτι του. Θα τον φανε οι γνωριμιες της συζυγου του.
Αν ολα έγιναν για 300 ψηφους (οπως μετρωνται αυτοι), κριμα γιατι θα χασει χιλιαδες!!!

Αφου είναι ολα νομιμα, γιατι κανενας υπουργος μεχρι τωρα δεν αναλαμβανε την ευθυνη για αυτη την τροποποιηση;
Αφου είναι ολα νομιμα γιατι φοβαστε και μας ενημερωνετε συνεχεια; Αφηστε μας μα σπασουμε τα μουτρα μας.
Αυτα προς γνωσιν και συμμορφωση κυριε υφυπουργε.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #974 στις: Αύγουστος 12, 2009, 12:49:00 μμ »
Παιδιά,να μην ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε και τους συναδέλφους στις δευτεροβάθμιες και το υπουργείο για την αμέριστη συμπαράστασή τους.
Όπου και να πήγαμε,δεχτήκαμε τις ευχές τους για καλή επιτυχία των προσπαθειών μας και για "ξύπνημα κάποια στιγμή του χώρου",όπως χαρακτηριστικά πολλοί μας είπαν!

Αποσυνδεδεμένος mkadb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #975 στις: Αύγουστος 12, 2009, 12:57:42 μμ »
Ειλικρινά θλίβομαι από τα επιχειρήματα των συναδέλφων (εξακολουθώ να τους λέω έτσι) του οαεδ. Έχω δουλέψει πάνω από 15 χρόνια σε φροντιστήρια, ιδιαίτερα... και έχω καταφέρει να κάνω κάποια πράγματα στη ζωή μου και να συντηρώ μια οικογένεια, χωρίς να γλύψω κανένα. Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι σαν και εμένα που δεν περίμεναν το δημόσιο να τους συντηρήσει και ούτε αυτοκτόνησαν φίλε μου. Οι δειλοί αυτοκτονούν μόνο. Δεν συμμετέχω στην ένσταση και ας με αφορά γιατί έχω σαν αρχή μου να μην τα βάζω με ανθρώπους της ίδιας τάξης. Θέλω μόνο τα τους καλέσω να πάμε όλοι μαζί στο υπουργείο και να διεκδικήσουμε επιπλέον διορισμούς ώστε να μην θιγούν συνάδελφοι. Θα το κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #976 στις: Αύγουστος 12, 2009, 01:00:11 μμ »
Δεν γνωριζω αν η απολυση των συναδελφων του ΟΑΕΔ  ηταν πατημα για την μονιμοποιηση τους ( χωρις να το αποκλειω ) , εκεινο παντως που πιστευω ακραδαντα ειναι οτι ουτε η αναγνωριση της προυπηρεσιας τους σε περιπτωση επιτυχιας στον  ΑΣΕΠ  , θα επρεπε να υφισταται , καθως κατι τετοιο , συμφωνα παντα με τα δικα τους μετρα και σταθμα , αποτελει μειζον κοινωνικο προβλημα σε βαρος αλλων συναδελφων που δεν ειχαν την απιθανη τυχη να υπηρετησουν σε σχολες μαθητειας ΟΑΕΔ οι οποιες ουτως η αλλως δεν υπαγονται στο ΥΠΕΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #977 στις: Αύγουστος 12, 2009, 01:17:10 μμ »
Rhonan,έχεις δίκιο.Ήδη ήταν ευνοική η μεταχείρισή τους με την αναγνώριση της προυπηρεσίας τους από το ΑΣΕΠ.Γι΄αυτό λέω ότι δεν τους έφτανε ούτε κάτι τέτοιο.Θέλησαν την πτώση με αλεξίπτωτο στις ζωές των υποτιθέμενων συναδέλφων τους.
Κι αν διοριστούν (ευχαριστώντας τον υπουργό) και μετά αρχίσουν να διεκδικούν περισσότερες θέσεις εκπ/κών,προσωπικά θα θεωρήσω ότι με εμπαίζουν...Ας ξεκινούσαν με τη διεκδίκηση μιας θέσης στην εργασία ισότιμα μαζί με όλους μας.Έτσι θα έδειχναν ότι μας σέβονται και θα έχαιραν και της εμπιστοσύνης μας.

Συνάδελφοι,στις 18-19 Αυγούστου θα πραγματοποιηθεί στη Θ/κη συνάντηση όλων των έως τώρα συμμετεχόντων από τη Βόρεια Ελλάδα
Όποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει,ας επικοινωνήσει μέσω πμ είτε μαζί μου,είτε με άλλους συναδέλφους (achilles,possessed) για ανταλλαγή στοιχείων και ενημέρωση.
Αμέσως μετά θα ακολουθήσει συνάντηση στην Αθήνα.
Έχουμε συγκεντρωθεί πια αρκετοί και χρειάζεται καλύτερος συντονισμός,αλλά και επιτάχυνση των ενεργειών μας.
Σας παρακαλώ,όποιος δεν απουσιάζει ακόμα σε διακοπές,να παρευρεθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2009, 01:23:10 μμ από rublev »

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #978 στις: Αύγουστος 12, 2009, 01:36:45 μμ »
Τιιι; Δεν επηρεάζονται άτομα που κατέβηκαν 300 ή 500 θέσεις στον πίνακα αναπληρωτών; Γιατί δεν μιλάτε για τον κλάδο ΠΕ06, όπου είναι περισσότεροι ΟΑΕΔίτες;

Γιατί δεν απαντάτε σ'αυτό; Όταν εγώ έψαχνα να βρω δουλειά σε ΟΑΕΔ ή ΙΕΚ και μάθαινα ότι δεν αναγνωριζόταν η προυπηρεσία και έφευγα; Δεν έχω αδικηθεί κατά τη γνώμη σας; Που προτίμησα να τρέχω σε 5 (ναι, 5! ολοήμερα), για 12 ώρες;

Γιατί δεν απαντάτε σ'αυτά, αφού σας αρέσει η δικαιοσύνη; Είσαστε ή δεν είσαστε ευνοημένοι; Και το άλλο, που θα πω πολλές φορές ακόμη: ενώ θα μπορούσα να βάλω βύσμα, αλλά δεν το έκανα, γιατί έχω κάποιες αρχές και δεν θέλω, ναι, δεν θέλω, να φάω τη θέση κάποιου άλλου, όπως κάνετε εσείς; Εσείς, έτσι θα κάνατε αν είχατε τις ευκαιρίες που είχα εγώ;

Ξέρετε, πάνω απ'όλα, θέλω να είμαι αξιοπρεπής και εντάξει μπροστά στον Θεό, ο οποίος βλέπει και ξέρει ποιος κάνει τι στα κρυφά και με αθέμιτους τρόπους και στον οποίο όλοι θα λογοδοτήσουμε μια μέρα και για τα μικρά και για τα μεγάλα πράγματα.


Μην αυτοδικαιώνεστε λοιπόν, μην είστε οπορτουνιστές και μην παίζετε με τον πόνο και τις αγωνίες μας, παρακαλώ πολύ...

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #979 στις: Αύγουστος 12, 2009, 01:42:43 μμ »
Α, ήθελα να πω επίσης ότι αυτό που με παρακίνησε να ψαχτώ περισσότερο σχετικά με την ένσταση, ήταν οι στοργικές παραινέσεις ΟΑΕΔιτών εδώ στο φόρουμ περί του αντιθέτου!!! Λέω, για να κόπτονται αυτοί τόσο πολύ, έχουμε εμείς τόπο να σταθούμε! Τις θερμές μου ευχαριστίες λοιπόν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160969
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.