*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 955166 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Έκθεση Γ' Λυκείου
« στις: Φεβρουάριος 19, 2007, 11:26:36 μμ »
μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει σε ηλεκτρονικη μορφη βιβλιο του καθηγητη για το μαθημα της εκφρασης-εκθεσης της γ΄λυκειου?
στο παιδαγωγικο ινστιτουτο δεν υπαρχεi .. ??? ??? ???υπαρχει αλλος τροπος να το προμηθευτω?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2007, 11:28:47 μμ από tho »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:29 »

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2007, 11:13:23 πμ »
Υπήρχε μέχρι προσφάτως. Ωστόσο, δε βοηθά και πολύ. Είναι μάλλον γενικό και θεωρητικό. Αν το χρειάζεσαι για ιδιαίτερα ή φροντιστήριο μάλλον δε θα σε ικανοποιήσει.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2007, 01:07:44 μμ »
το υποψιαζομουν οτι θα ηταν  κατι πολυ γενικο.μηπως εχεις υποψην σου αν υπαρχει σε ηλεκτρονικη μορφη για  να το κατεβασω απτο ιντερνετ?ευχαριστω πολυ ;)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2007, 02:53:12 μμ »
Δες μήπως υπάρχει εδώ www.pi-schools.gr

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για υλικό για τους Θεματικούς Κύκλους το βιβλίο "Η Νεοελληνική Γλώσσα στο Ενιαίο Λύκειο", Μεταίχμιο, θα σε βοηθήσει αρκετά κι επίσης από τις ίδιες εκδόσεις το βοήθημα για τη Γ' λυκείου είναι πολύ καλό. Τι ακριβώς ζητάς, μήπως μπορώ να σε βοηθήσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:29 »

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2007, 08:44:29 μμ »
βασικα επειδη δεν το εχω καθολου υποψην μου θα ηθελα να το βρω και να το ξεφυλλισσω γιατι εχω ακουσει απο αρκετους καθηγητες οτι χρησιμοποιουν υλικο απο εκει.
απο βοηθηματα χρησιμοποιω του ζητη και ενα απο τις εκδοσεις ροσση που ειναι αρκετα καλο.τωρα τελευταια πηρα και ενα του πατακη για συμπληρωματικο υλικο.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
στο παιδαγωγικο ινστιτουτο που μου ειπες δε το βρηκα
 ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2007, 01:04:21 μμ »
Δυστυχώς δε γνωρίζω που θα μπορούσες να το βρεις σε ηλεκτρονική μορφή. Μόλις θυμήθηκα ότι το είχα δανειστεί από τη Δ/νση της Δευτεροβάθμιας του Νομού μου. Όμως, όπως σου είπα, δε με βοήθησε καθόλου. Αναφέρει διάφορες γενικότητες, στο δια ταύτα όμως, τίποτα. Λίγα πράγματα και γενικά. Κάνε μια απόπειρα να το δανειστείς και το φωτοτυπήσεις από τη Δ/νση ή ζήτα το από κάποιον διορισμένο συνάδελφο, αν έχεις κάποιον.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 12:49:05 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.Εύχομαι σ΄όλους μας καλό κουράγιο μέχρι τη διεξαγωγή του επόμενου ασεπ.Είμαι δύο φορές επιτυχούσα-μη διοριστέα αλλά.......!Μου πρότειναν ένα ιδιαίτερο στην έκφραση-έκθεση γ΄λυκείου.Τα παιδιά ξαναδίνουν φέτος.Επειδή είμαι εντελώς καινούρια στο χώρο των ιδιαίτερων μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιες οδηγίες;π.χ να τους δίνω και υλικό από τις εφημερίδες σχετικό με τη θεματική των σχoλικού;όσον αφορά τη θεωρία να κινηθώ με πραδείγματα μέσα από το σχολικό;παιδιά δώστε μου τα φώτα σας.το γεγονός ότι δίνουν ξανά με έχει γεμίσει άγχος....Και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι αφελείς.........

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 01:14:29 πμ »
Aν θες υλικο μπορεις να παρεις και απο τους θεματικους κυκλους. Αρχισε τους ομως γερα με τη θεωρια και κανετε πολυ εξασκηση. Ταυτογχρονα δουλευε και γλωσσικες ασκησειςς και αναπτυξη περιεχομενου και ιδεων.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 08:49:21 πμ »
VIR,καλημέρα και καλημερα σ'ολα τα παιδια του φόρουμ.Οι ερωτήσεις σου δεν ειναι καθόλου ...αφελείς. Ξερουμε το αγχος σου γιατι το περάσαμε ολοι ή το περνάμε γιατι ολοι μας θελουμε να κανουμε σωστα και υπεύθυνα τη δουλειά μας. Λοιπόν, οπως σου προτεινε και η/ο kellykou ξεκίνα απο τη θεωρία.βρες παραδειγματα μεσα απο το σχολικο ή και απο αλλα βοηθήματα που υπαρχουν στο εμπόριο(εκδ.ΖΗΤΗ κλπ)ή αν εχεις ηδη δικά σου.Οπου εχουν αδυναμία να επιμείνεις. παράλληλα να τους δίνεις διάφορες γλωσσικες ασκήσεις,να αναπτυσσουν σε μια παραγραφο μια ιδεα του συγγραφεα ( μπορεις εσυ να τους ορίσεις με ποιο τροπο να αναπτυχθει η παραγραφος, π.χ με αιτιολόγηση;με παραδειγμα/-τα κλπ. οταν βρίσκεις αρθρα απο εφημεριδες,περιοδικα κλπ που θεωρεις οτι εχουν ενδιαφέρον μπορεις να τους το κανεις ως τεστ αξιολόγησης(περιληψη, διαφορες ασκήσεις και στο τελος μια εκθεση).
Ειναι πολυ ενδιαφερον το μαθημα της εκθεσης( τουλαχιστον για τον καθηγητή) γιατι δεν ειναι τοσο τυποποιημένο οσο τα άλλα.
και μην αγχώνεσαι ολα θα πανε καλα. ρωτα ο,τι θελεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 08:53:44 πμ »
Καλημέρα! Συμφωνώ με kellykou. Φρόντισε να τους κάνεις και πολλά κείμενα. Όσο περισσότερα, τόσο το καλύτερο. Θεωρώ ότι η εξάσκηση στη θεωρία μέσω κειμένων είναι ο καλύτερος τρόπος εμπέδωσής της. Και, επιπλέον, τους βοηθάς να καλλιεργήσουν την κριτική τους σκέψη και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε διάφορα θέματα τις επικαιρότητας - πιθανά θέματα εξετάσεων (αν και είναι από δύσκολο έως αδύνατο να προβλέψεις τι μπορεί να μπει!). Υπάρχουν σημαντικά και εύχρηστα βιβλία με επιλογές κειμένων ειδικά για τη Γ' Λυκείου. Μπορείς, φυσικά, να επιλέξεις και δικά σου από οπουδήποτε (εφημερίδες, internet). Απλώς, επειδή όπως λες είσαι νέα, θα βοηθηθείς περισσότερο, σε πρώτη φάση τουλάχιστον, από έτοιμες θεματογραφίες. Καλή επιτυχία. Μη το φοβάσαι! Είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον μάθημα. Καλή δουλειά και για ό,τι χρειαστείς, εδώ θα είμαστε.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 08:55:22 πμ »
Από ό,τι φαίνεται... συμφωνώ και με markos! Μόνο που δεν είχα δει το μηνυμά του όταν απάντησα!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:32:44 πμ »
Καλημέρα κι από μένα. Εχω κι εγώ ένα ιδιαίτερο γ λυκείου έκθεση. Θα πρέπει να δίνω πολύ έμφαση στη θεωρία έτσι? Για παραδειγμα στη επίκληση λογικής κτλ να κάνω ασκήσεις αντίστοιχες?
Είναι καλό να επικεντρώνομαι στα θέματα του βιβλίου για την παραγωγή λόγου και να λύνουμε κι απο εκεί ασκήσεις??
Το πρόβλημα είναι ότι το παιδί για οικονομικού λογους θέλει μόνο μία ώρα γι αυτό αγχώνομαι λίγο για τοπως θα οργανωσω την ύλη.

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:52:53 πμ »
Καλημέρα και από μένα! Πράγματι η μία ώρα είναι πρόβλημα αλλά εφόσον αυτήν έχεις προσπάθησε να κάνεις ό,τι καλύτερο! Εγώ σου προτείνω τα κριτήρια αξιολόγησης των εκδόσεων ΖΗΤΗ καθώς και το τρίτομο έργο ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ από τις εκδόσεις ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ. Βέβαια οφείλω να σου πω ότι είναι λίγο "βαρύ" το τελευταίο αλλά έχει όλη τη θεωρία αναλυτικά καθώς και 43 θεματικές ενότητες με κριτήρια αξιολόγησης, επιπλέον συνοδευτικά κείμενα για εξάσκηση και ασκήσεις πάνω στην θεωρία με τις απαντήσεις. Αυτά! ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 11:17:35 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τα βιβλια για την εκθεση που προτεινει η/ο shide.
Τα χρησιμοποιώ και γω στα μαθήματα και τα βρίσκω παρα πολυ καλα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.