*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 972524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanphis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #644 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:15:20 μμ »
Αν το "άψογη" απευθύνεται στην κ. Γεωργιάδου, συμφωνώ. Αν απευθύνεται στο συγγραφέα του κειμένου, απλά επισημαίνω το φύλο... και ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:46 »

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #645 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:12:29 μμ »
thanphis συμφωνώ απόλυτα με την ανάπτυξή σου. Μέσα στη χρονια έφτασα να αμφισβητώ καθηγητές σε σχολεία και φροντιστήρια για αυτό το λόγο. Δες όμως και αυτό απο τα θέματα πανελληνίων του 2002:

"Ο εικοστός αιώνας δικαίως χαρακτηρίζεται ως αιώνας των μεγαλύτερων και σημαντικότερων κοινωνικο-οικονομικών αλλαγών. Με τη ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας, ο μέσος «Δυτικός άνθρωπος» ζει στο κατώφλι του 21ου αιώνα μία πολύ διαφορετική καθημερινή ζωή από τον αντίστοιχο άνθρωπο των αρχών του 20ου αιώνα. Ένα σημαντικό ποσοστό ευθύνης γι’αυτές τις δραματικές αλλαγές στην καθημερινή ζωή φέρει και η πρόοδος στις λεγόμενες βιοϊατρικές επιστήμες. Η ανακάλυψη της δομής του DNA, πριν από 45 περίπου χρόνια, και η επακόλουθη «έκρηξη γνώσης» στους τομείς της Μοριακής Βιολογίας και της Γενετικής φέρνουν την ανθρωπότητα αντιμέτωπη με μια νέα τάξη πραγμάτων."

Η άσκηση ζητούσε να βρουν τη συλλογιστική πορεία της παραγράφου και ως σωστό θεωρήθηκε η παραγωγική συλλογιστική πορεία... Εσύ συμφωνείς; Γιατί εγώ έχω αμφιβολίες...

Μετά κι απ' αυτό λοιπόν, αφού είδα ότι σχολεία, φροντιστήρια, βοηθήματα ακόμα και διορθωτές πανελληνίων αγνοούσαν το στοιχειώδες όπως λες, αναγκάστηκα να τα συμβιβάσω κάπως τα πράγματα εξηγώντας στις μαθήτριές μου όλα τα προβλήματα με τους συλλογισμούς και τη "συλλογιστική πορεία". Βέβαια τέλος καλό όλα καλά (17,5 και 16 έγραψαν) αλλά ευτυχώς δεν έβαλαν συλλογισμούς ...

Αποσυνδεδεμένος thanphis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #646 στις: Αύγουστος 02, 2010, 12:54:12 μμ »
Το 2002 πολλοί συνάδελφοι - βαθμολογητές θεώρησαν το συλλογισμό παραγωγικό, "πατώντας' στην απλοϊκή προσέγγιση γενικό --> ειδικό. Όταν, όμως, πολλοί βαθμολογητές αντέδρασαν, το Υπουργείο κατέφυγε στη "σολομώντειο" λύση να θεωρηθούν και οι δύο απαντήσεις (παραγωγικός - επαγωγικός) σωστές.
Αν θέλεις τη δική μου άποψη, θεωρώ ότι είναι επαγωγικός, αλλά όχι με συμπέρασμα τη θεματική περίοδο.

"Ο εικοστός αιώνας δικαίως χαρακτηρίζεται ως αιώνας των μεγαλύτερων και σημαντικότερων κοινωνικο-οικονομικών αλλαγών". Το υλικό που ακολουθεί υποστηρίζει - τεκμηριώνει αυτήν την άποψη; Κατά τη γνώμη μου, όχι. ΄

Αντίθετα, μου φαίνεται πιο λογικό συμπέρασμα η τελευταία φράση: "φέρνουν την ανθρωπότητα αντιμέτωπη με μια νέα τάξη πραγμάτων", η οποία προκύπτει κατά λογική αναγκαιότητα από τα προηγούμενα. Σε αυτήν την περίπτωση ο συλλογισμός είναι επαγωγικός.

Καταληκτικά, η θεωρία των συλλογισμών παρουσιάζει πολλά προβλήματα, γιατί απαιτεί μαθηματική σκέψη, με την οποία οι φιλόλογοι δεν έχουν και την καλύτερη σχέση... Επίσης, μεγάλη ζημία προκάλεσαν πολλά βοηθήματα, τα οποία -δυστυχώς- οι συνάδελφοι θεωρούν, άκριτα, ως "ευαγγέλια". Αν θεωρήσουμε ως σημείο αναφοράς το σχολικό βιβλίο, τα πράγματα δείχνουν πιο απλά από ό,τι τα κάνουμε εμείς οι διδάσκοντες...

Υ.Γ. Αφελής ερώτηση: Γιατί όλοι οι συνάδελφοι - και τα "λυσάρια" χαρακτηριίζουν το συλλογισμό "Ο Γιάννης είναι αναξιόπιστος. Κλέβει στη Μονόπολι" επαγωγικό;

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #647 στις: Αύγουστος 02, 2010, 03:07:12 μμ »
Ο Γιάννης είναι αναξιόπιστος. Κλέβει στη Μονόπολι"

Η πλήρης ανάπτυξη του συλλογισμού είναι:

Ο Γιάννης κλέβει στη Μ.
Όποιος κλέβει στη Μ είναι αναξιόπιστος.
ΑΡΑ: Ο Γιάννης ειναι αναξιόπιστος.

Μου φαίνεται αναλογικός, αφού ξεκινά απο κτ ειδικό και καταλήγει σε κτ επίσης ειδικό.
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:46 »

Αποσυνδεδεμένος thanphis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #648 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:17:00 μμ »
Θα ήταν παραγωγικός εαν είχε την εξής μορφή:

Π1: Όποιος κλέβει στη Μονόπολι, είναι αναξιόπιστος. (Γενική κρίση)
Π2: Ο Γιάννης κλέβει στη Μονόπολι.
Σ: Άρα, ο Γιάννης είναι αναξιόπιστος. (Ειδικό)

Όμως, η Π1 δεν εννοείται, οπότε ο συλλογισμός έχει τη μορφή:

Π1: Ο Γιάννης κλέβει στη Μονόπολι.
Σ: Άρα, ο Γιάννης είναι αναξιόπιστος.

Οπότε είναι επαγωγικός, και μάλιστα άκυρος λογικά, γιατί πρόκειται για βεβιασμένη γενιίκευση.

Αποσυνδεδεμένος thanphis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #649 στις: Αύγουστος 02, 2010, 07:24:06 μμ »
Το ρητορικό ερώτημα για το είδος του συλλογισμού το έθεσα, γιατί όλοι οι συνάδελφοι και τα βοηθήματα (βιβλίο καθηγητή - λυσάρια) τον χαρακτηρίζουν - σωστά - επαγωγικό, παρόλο που "ξεκινάει" από το γενικό "είναι αναξιόπιστος" και "καταλήγει" στο ειδικό "κλέβει στη Μονόπολι". Φυσικά, είναι επαγωγικός, γιατί η σκέψη ξεκινάει από το "κλέβει στη Μονόπολι" και καταλήγει στο "άρα, είναι αναξιόπιστος. Εδώ γιατί παραβλέπουν τη σειρά των προτάσεων και ακολουθούν το σωστό κριτήριο, που είναι η πορεία του νου, ενώ δε λειτουργούν, αντίστοιχα, και σε συλλογισμούς με μεγαλύτερη ανάπτυξη;

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #650 στις: Αύγουστος 03, 2010, 03:15:37 μμ »
παιδιά έχετε ακούσει κάτι για αυτό το θέμα; στη λίστα με τα σχολικά βιβλία αναφέρεται ότι λόγω πολλών αλλαγών δεν ισχύει το περσινό βιβλίο.. με τα ιδιαίτερα τι κάνετε; διδάσκετε το περσινό;;

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #651 στις: Αύγουστος 03, 2010, 09:33:20 μμ »
Δεν γνώριζα ότι είχαν δεχτεί ως σωστό και τον επαγωγικό συλλογισμό το 2002 (σπούδαζα ακόμα). Και μόνο όμως που δέχτηκαν ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί και παραγωγικός εμένα με προβλημάτισε για το τι θα μπορούσε να γίνει στο μέλλον...
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ! :) Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος γιατί όλη τη χρονιά ανησυχούσα μήπως κάνω κάποιο λάθος.

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #652 στις: Αύγουστος 30, 2010, 03:00:19 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πώς πρέπει να βαθμολογείται η περίληψη και η παράγραφος;

Υπάρχει κάπου κάποιο αρχείο οδηγιών βαθμολόγησης αυτών των ασκήσεων από τους βαθμολογητές των πανελληνίων εξετάσεων;

Η βαθμολόγηση της περίληψης γίνεται με την αυστηρή τήρηση των οδηγιών: 12 περιεχόμενο 8 έκφραση και 5 δομή;

Μπορεί η δοθείσα περίοδος, την οποία καλούνται οι μαθητές να αναπτύξουν, να χρησιμοποιηθεί αυτούσια ως θεματική περίοδος ή ως περίοδος κατακλείδα της παραγράφου τους;

Νομίζω οτι δεν έχω άλλη ερώτηση...  ;D
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #653 στις: Αύγουστος 31, 2010, 12:43:33 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα!

Μια ερωτησούλα: Πόσες ώρες αφιερώνετε στο θεματικό κύκλο "Παιδεία?"

Συνήθιζα μέχρι τώρα να αφιερώνω μία ώρα για κάθε μία από τις εξής ενότητες:

Η αξία της Παιδείας
Εκπαιδευτικό σύστημα (προβλήματα-προτάσεις)
Διαπολιτισμική εκπαίδευση
Τριτοβάθμια εκπαίδευση
Δια βίου εκπαίδευση
Νέες τεχνολογίες και εκπαίδευση
Μαθησιακές δυσκολίες.

Φέτος σκέφτομαι να τα συμμαζέψω λίγο, γιατί πολύ τραβάει.

Ποιά η γνώμη σας?

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #654 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:08:09 μμ »
εγω συνηθως κανω 3 μαθηματα για την παιδεια
1)προσφορα προβληματα τροποι αντιμετωπισης(σχολειο-εκπαιδευτικοι-μαθητες-γονεις)
2)δια βιου μαθηση-μαθησιακες ιδιαιτεροτητες-διαπολιτισμικη εκπαιδευση
3)εκπαιδευση κ τεχνολογια διαδικτυο
αν μου ξεφευγει κατι συγγνωμη!!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #655 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:11:55 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Θα τα συμμαζέψω λίγο! ;)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #656 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:21:33 μμ »


Παράθεση
Νομίζω οτι δεν έχω άλλη ερώτηση...   ;D



Λοιπόν,θα σου πω ό,τι μου είχαν απαντήσει  κι εμένα οι συνάδελφοι που έχουν διορθώσει στις πανελλαδικές.

Σε υπέρβαση λέξεων στην περίληψη (από 20 λέξεις και πάνω θεωρείται υπέρβαση του ορίου που έχει ζητηθεί) κόβουμε για κάθε 10 λέξεις 3 μόρια.Αυτό λένε οι συνάδελφοι και μόνο όσον αφορά στο όριο των λέξεων ,που είναι συχνή αδυναμία των μαθητών.

Τώρα, αν θες τη γνώμη μου,δεν θα ήμουν τόσο αυστηρή στο να μετράω λέξεις και να κόβω μόρια,άλλωστε και νοηματικά φαίνεται αν υπάρχουν οι βασικές έννοιες ή οι άχρηστες λεπτομέρειες σε μια περίληψη.

Για μένα είναι σημαντική η δομή.Να ξεκινά με το νοηματικό κέντρο του κειμένου,να έχει όχι την επίπεδη –χρονική συνοχή (πρώτα,έπειτα,τέλος) αλλά τη συλλογιστική πορεία του συγγραφέα και από κει και πέρα όλα τα γνωστά ,ορθογραφία κλπ.

Για το αν η παράγραφος μπορεί να χρησιμοποιεί τη φράση που δίνεται για ανάπτυξη,νομίζω όχι απαραίτητα.



αν σκεφτείς και κάτι ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος PENNAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02...τωρα αρχιζουν τα δυσκολα!
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #657 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:00:33 μμ »
Κ εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω Μαρία κ απ' ότι μαθαίνω δεν ξέρει κανείς πότε θα βγει το νέο βιβλίο. Προς το παρόν ασχολούμαι με κείμενα για περίληψη, εκθέσεις κ θεωρία, αλλά δεν ξέρω για πόσο άκόμα. Εσύ μπήκες στο βιβλίο; Τί κάνεις στα παιδιά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.