*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 958767 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1316 στις: Μάιος 10, 2012, 04:15:01 μμ »
καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω.. "το υπουργείο υγείας προειδοποιεί: το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία " είναι επίκληση στο συναίσθημα ή στην αυθεντία;
όσο για το παιδί με δυσλεξία όταν πήγαινα σχολείο είχαμε ενα παιδι με δυσλεξία και αν θυμάμαι καλά τον αφηναν περίπου 1-1.30 ώρα να σκεφτεί , μετα τον ρωτούσαν αν είναι ετοιμος και τον έπαιρναν.. με κάθε επιφυλαξη η απάντηση...
Και τα δύο : α)Επίληση στην αυθεντία ,γιατί το Υπουργειο Υγείας απαρτίζεται υποτίθεται από ειδικούς σε θέματα υγείας κι εδώ μεταφέρονται οι "απόψεις" ειδικών και β)Επίκληση στο συναίσθημα ,γιατί με συγκινησιακά φορτισμένες λέξεις (βλάπτει, υγεία) προσπαθεί να προκαλέσει ανησυχία,αγωνία και φόβο στο δέκτη.
Αν μάλιστα θεωρήσουμε ότι η άποψη "το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία" είναι μια γενική και αποδεκτή αλήθεια ,τότε έχουμε και Επίκληση στη Λογική με Τεκμήριο.
[/quote ευχαριστώ ιπάρα πολύ για την πληροφορία!!ειλικρινά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:22 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1317 στις: Μάιος 10, 2012, 05:34:55 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, ποια η γνώμη σας σχετικά με το διάγραμμα; Δηλ. εάν ζητηθεί, πού θα πρέπει να προσανατολιστούν τα παιδιά;
Επίσης, μήπως γνωρίζετε ποια η διαφορά μεταξύ αναλογικού συλλογισμού και επαγωγής με αναλογία;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Ι αναλογικός συλλογισμός αφορμάται από τα επιμέρους και καταλήγει σε συμπεράσμα πάλι για τα επιμέρους [Από το Ειδικο/Μερικό στο Ειδικό/ Μερικό]
Π.χ. Α' προκ. Όσοι φίλοι μου (άρα όχι όλοι) αγόρασαν αυτοκίνητο, αυτό είχε αερόσακο / Β' προκ. Εσύ είσαι φίλος μου (ένας από τους φίλους μου) / Συμπ. Επομένως , κι εσύ (άρα όχι όλοι) θα αγοράσεις αυτοκίνητο με αερόσακο

Ο επαγωγικός Συλλογισμός με Αναλογία εμπεριέχει οπωσδήποτε μια σύγκριση όμοιων "αντικειμένων" (κυριολεκτική αναλογία) ή ανόμοιων "αντικειμένων" (μεταφορική αναλογία)
Π.χ. Ο Ναπολέων ,όπως και ο Μέγας Αλέξανδρος δημιούργησαν μεγάλες αυτοκρατορίες. Κατέκτησαν λαούς , οραματίστηκαν , άλλαξαν τον κόσμο. Άρα, έγραψαν τα όνοματά τους με χρυσά γράμματα στην ιστορία. (Επαγωγικός με κυριολεκτική αναλογία)

Το παιδί είναι σαν το λουλούδι. Χρειάζεται φροντίδα ,για να αναπτυχθεί. (Επαγωγικός με μεταφορική αναλογία)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1318 στις: Μάιος 11, 2012, 09:53:38 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, ποια η γνώμη σας σχετικά με το διάγραμμα; Δηλ. εάν ζητηθεί, πού θα πρέπει να προσανατολιστούν τα παιδιά;
Επίσης, μήπως γνωρίζετε ποια η διαφορά μεταξύ αναλογικού συλλογισμού και επαγωγής με αναλογία;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Ι αναλογικός συλλογισμός αφορμάται από τα επιμέρους και καταλήγει σε συμπεράσμα πάλι για τα επιμέρους [Από το Ειδικο/Μερικό στο Ειδικό/ Μερικό]
Π.χ. Α' προκ. Όσοι φίλοι μου (άρα όχι όλοι) αγόρασαν αυτοκίνητο, αυτό είχε αερόσακο / Β' προκ. Εσύ είσαι φίλος μου (ένας από τους φίλους μου) / Συμπ. Επομένως , κι εσύ (άρα όχι όλοι) θα αγοράσεις αυτοκίνητο με αερόσακο

Ο επαγωγικός Συλλογισμός με Αναλογία εμπεριέχει οπωσδήποτε μια σύγκριση όμοιων "αντικειμένων" (κυριολεκτική αναλογία) ή ανόμοιων "αντικειμένων" (μεταφορική αναλογία)
Π.χ. Ο Ναπολέων ,όπως και ο Μέγας Αλέξανδρος δημιούργησαν μεγάλες αυτοκρατορίες. Κατέκτησαν λαούς , οραματίστηκαν , άλλαξαν τον κόσμο. Άρα, έγραψαν τα όνοματά τους με χρυσά γράμματα στην ιστορία. (Επαγωγικός με κυριολεκτική αναλογία)

Το παιδί είναι σαν το λουλούδι. Χρειάζεται φροντίδα ,για να αναπτυχθεί. (Επαγωγικός με μεταφορική αναλογία)

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δηλ. η διαφορά έγκειται περισσότερο στο τι λέμε ή στο πώς το λέμε;
Για παράδειγμα: Ο Ναπολέων δημιούργησε μεγάλη αυτοκρατορία κι έτσι έγραψε το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία. Ο Μέγας Αλέξανδρος δημιούργησε κι αυτός μεγάλη αυτοκρατορία. Άρα, κι ο Μέγας Αλέξανδρος έγραψε το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία.
Είναι αναλογία ή επαγωγή με αναλογία;

Επίσης, υπάρχει περίπτωση η μεταφορική αναλογία να είναι τέλεια;;

Αποσυνδεδεμένος Eleftherios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe diem/noctem
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1319 στις: Μάιος 11, 2012, 10:31:06 πμ »
Duffy Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:22 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1320 στις: Μάιος 14, 2012, 04:41:45 μμ »
είναι λάθος, θα έρθει διόρθωση εντός των ημερών. Ισχύει το 25+35+40
Η πληροφορία από σχολικό σύμβουλο που επικοινώνησε προσωπικά με την υπεύθυνη του Υπουργείου για Οδηγίες, Π.Δ. κλπ.

http://www.pde.gr/index.php?page=4607

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1321 στις: Μάιος 15, 2012, 02:00:19 πμ »
Καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω.... δίνετε έτοιμους προλόγους στην εκθεση;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1322 στις: Μάιος 15, 2012, 10:51:31 πμ »
Καλημέρα

Προσωπικά τους δίνω για άρθο -ομιλία και επιστολή , το βρίσκουν εύκολο να τα θυμούνται και στο σχολείο δεν είχα ποτέ πρόβλημα από τους καθηγητές τους , το βρίσκω μία ασφαλής λύση για ένα παιδί που ''κολλάει '' και αναρωτιέται πώς να ξεκινήσει

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1323 στις: Μάιος 15, 2012, 12:46:39 μμ »
Καλημέρα

Προσωπικά τους δίνω για άρθο -ομιλία και επιστολή , το βρίσκουν εύκολο να τα θυμούνται και στο σχολείο δεν είχα ποτέ πρόβλημα από τους καθηγητές τους , το βρίσκω μία ασφαλής λύση για ένα παιδί που ''κολλάει '' και αναρωτιέται πώς να ξεκινήσει

Έρση καλησπέρα! τους δίνεις ανάλογα με το θέμα ή κάτι πολύ γενικό;

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1324 στις: Μάιος 15, 2012, 02:01:15 μμ »
μπορεις να μου δώσεις ένα παράδειγμα του τι γραφεις;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1325 στις: Μάιος 15, 2012, 10:44:52 μμ »
Καλησπέρα σας , άργησα να σας απαντήσω λόγω επαγγελματικού τρεξίματος .

Ανάλογα το επικοινωνιακό πλαίσιο κάνουμε την αντίστοιχη εισαγωγή , για παράδειγμα αν πρόκειται για άρθρο έχουν μάθει απ έξω και γράφουν <<To βαθὐτερο ερέθισμα για το άρθρο που φιλοξενείται στις στήλες της εφημερίδας σας θα πρέπει να αναζητηθεί σ ΄ ένα φαινόμενο των καιρών μας , το οποίο δεν είναι δυνατόν να αφήσει αδιάφορο οποιονδήποτε σκεπτόμενο και με κοινωνικές ευαισθησίες πολίτη.Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε.......>>

Κάτι ανάλογο έχω για ομιλία <<Με αφορμή τη σημερινή εκδήλωση η οποία είναι αφιερωμένη ...ανέλαβα να σας παρουσιάσω ομιλία ή εισήγηση , πιστεύοντας ότι θα αποτελέσει τη βάση ενός γόνιμου προβληματισμού μεταξύ όλων των συμμετεχόντων στη σημερινή διαδικασία .Ο κύριος άξονας γύρω από τον οποίο θα περιστραφεί η εισήγηση μου είναι ...>>


Η αλήθεια είναι ότι τα παραπάνω τα έχω ανακαλύψει στις σημειώσεις φροντιστηριακού οργανισμού  8)

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1326 στις: Μάιος 15, 2012, 11:50:48 μμ »
Ερση μπορείς να μας δώσεις το site;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1327 στις: Μάιος 16, 2012, 12:03:39 πμ »
Mαρία μου δεν είναι σε ιστοσελίδα αλλά σε βιβλίο , ωστόσο αν θες μπορώ να στα στείλω μέσω μέιλ αρκεί να στα ανοίξει το πρόγραμμα που θα έχεις , γιατί τα έχω σκανάρει και είναι περασμένα σαν εικόνες στον υπολογιστή .

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1328 στις: Μάιος 16, 2012, 12:20:56 πμ »
Ερση αν σου είναι εύκολο θα το ήθελα πάρα πολύ.. σου έχω στειλει με προσωπικό μήνυμα το e-mail μου και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια..

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1329 στις: Μάιος 16, 2012, 12:27:02 πμ »
Κανένα πρόβλημα , ο ένας να βοηθάει τον άλλον και εμένα πριν λίγο μου έλυσαν απορίες στα λατινικά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.