*

Ψηφοφορία

ΒΑΛΑΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΚΟΥΤΑΚΙ;

ΝΑΙ
75 (75.8%)
ΟΧΙ
24 (24.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 98

Αποστολέας Θέμα: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;  (Αναγνώστηκε 13869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:38:32 μμ »
Φυσικά και χρειάζονται και τα παιδάκια στις δυσπρόσιτες περιοχές ευκαιρίες για άρτια εκπαίδευση.
Εκείνο που λέμε είναι να πηγαίνουν πρώτα στις περιοχές αυτές άτομα χωρίς υποχρεώσεις.

Η μητρότητα πρέπει να χαίρει σεβασμού. Δεν συμφωνείτε;

Aυτό θα ήταν πραγματικά μια τέλεια λύση!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:59:46 μμ »
Παιδιά ωραία τα λέτε αλλά όταν υπάρχει οικογένεια τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα.
 Αν για παράδειγμα με πάρουν σε δυσπρόσιτο νησί, στο οποίο δεν υπάρχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, με το ζόρι δηλαδή υπάρχει ένας αγροτικός γιατρός και αρρωστήσει ένα από τα παιδιά μου, εκ των οποίων το ένα είναι βρέφος.
Τί κάνω; είμαι ή δεν είμαι υπόλογη πρώτα στον εαυτό μου και έπειτα στον σύζηγό μου;
Εγώ το έβαλα το κουτάκι αλλά εν αγνοία του. Όταν και αν με πάρουν θα το συζητήσουμε και θα δούμε αν θα πάμε.
Και εγώ κάποτε ήμουν πολύ απόλυτη και είχα τις ίδιες με κάποιες από τις παρατιθέμενες απόψεις, αλλά τα πράγματα αλλάζουν. Θα το διαπιστώσετε και εσείς. :-X

+++++++++
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 10, 2009, 07:07:35 μμ »
Ευτυχώς ειπώθηκε κάτι που ήθελα κι εγώ να πω...ότι ήμασταν εξ αρχής ενήμεροι για την κατάσταση με τις μεταθέσεις,από τότε μάλιστα που δίναμε Πανελλήνιες! Είναι επιλογές μας τα πάντα και ας μην ξεχνάμε και τον οικογενειακό προγραμματισμό!! Φυσικά και το κράτος οφείλει να προστατεύει τη μητρότητα και για να νιώσουν κάποιοι πιο χαλαρά εγώ δήλωσα μόνο νησιά και στην περιφέρεια πάλι νησιά,οπότε θα στείλουν εμένα πιο πριν από άλλους σε νησιά και το θεωρώ δίκαιο εφόσον δεν έχω παιδιά! Αλλά και τα παιδιά δεν τα φέρνει ο πελαργός,είναι επιλόγη μας κάποια πράγματα!! Και όπως ειπώθηκε πριν...ναι,τα παιδιά στα νησιά είναι κι αυτά παιδιά με ανάγκες μόρφωσης! Κι αυτά τα παιδιά γονείς τα γέννησαν οι οποίοι  ανησυχούν για τη μόρφωσή τους και το έχω ζήσει άπό κοντά και άμεσα το θέμα!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 10, 2009, 07:10:22 μμ »
Λυπάμαι που θα το πω, μιας και έχω υπάρξει σε δυσπρόσιτο.... Αυτοί που είχαν οικογένεια (και υποχρεώσεις όπως αναφέρετε), περνούσαν πιο καλά από όλους. Μη βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και η γενίκευση δεν είναι η αρμόζουσα. Μην κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια και κυρίως μη σπέρνετε τον πανικό στους συναδέλφους. Όλοι έχουν περάσει διάφορες δυσκολίες για να φτάσουν στο διορισμό τους και μπορεί η μητρότητα να είναι μαγική και ίσως να έπρεπε να χαίρει διαφορετικού σεβασμού, δεν αντιλέγω. Έτσι , όμως θα έπρεπε να λαμβάνονται υπ' όψη και άλλες δυσκολίες που έχουν περάσει και περνούν συνάδελφοι μας κι ας μην είναι μητέρες ή πατέρες. Αυτό, δεν τους κάνει υποδεέστερους στην επιλογή των περιοχών. Όπως ανάφερε και η Μάγδα, όποιος προσχωρεί ή επιδιώκει να προσχωρήσει στον κόσμο της Δημόσιας Εκπαίδευσης γνωρίζει ότι μπορεί να πάει οπουδήποτε και είναι επιλογή του...
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 10, 2009, 07:58:06 μμ »
Παράθεση
Είμαι γέννημα θρέμμα παιδί της πρωτεύουσας αλλά ο χαρακτηρισμός ""στου δ...ου τη μάνα """ δεν μου αρέσει για κανένα μέρος της Ελλάδας

Ας μην κολλάμε στις λέξεις και στις εκφράσεις : στου δ... τη μάνα κάλλιστα ταιριάζει και η πρωτεύουσα όταν κάποιος είναι κάτοικος π.χ. Ραχών Ικαρίας και τον καλούν στην Αθήνα.  Απλά μιλάω για τα αυτονόητα :  υπάρχει η πιθανότητα εγώ που μένω στην Αθήνα να διοριστώ στην Καβάλα και η άλλη που μένει στην Καβάλα να διοριστεί στην Αθήνα -μόνο εγώ πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά; Έχετε φανταστεί για πόσο μεγάλο κόστος μιλάμε για τόσες χιλιάδες οικογένειες που χωρίζονται;

Παράθεση
Ξέρεις, δεν είναι υποχρεωτικό να διοριστείς αν δεν θέλεις.
Και πραγματικά πιστεύετε ότι έχεις πολλές επιλογές κάτω από τις υπάρχουσες συνθήκες; Θα πας και θα πεις κι ένα τραγούδι, αλλά όχι και να μην θυμώνεις με την κατάσταση.

Επιπλέον, για να μην παρεξηγηθώ, αν ήμουν ελεύθερη και δεν είχα παιδιά θα το θεωρούσα υπέροχη εμπειρία να πάω αναπληρώτρια σε διάφορα μέρη και πιστεύω ότι θα περνούσα υπέροχα.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 10, 2009, 08:08:08 μμ »
Παράθεση
Όλοι έχουν περάσει διάφορες δυσκολίες για να φτάσουν στο διορισμό τους και μπορεί η μητρότητα να είναι μαγική και ίσως να έπρεπε να χαίρει διαφορετικού σεβασμού, δεν αντιλέγω. Έτσι , όμως θα έπρεπε να λαμβάνονται υπ' όψη και άλλες δυσκολίες που έχουν περάσει και περνούν συνάδελφοι μας κι ας μην είναι μητέρες ή πατέρες. Αυτό, δεν τους κάνει υποδεέστερους στην επιλογή των περιοχών.

Και με αυτό συμφωνώ απόλυτα :σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι εγώ που έχω παιδί πρέπει να προηγούμαι - μπορεί κάποιος που δεν έχει παιδιά να έχει άλλες μεγαλύτερες δυσκολίες.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 10, 2009, 09:19:56 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7915.15

Κοιτάξτε εδώ τη δυστυχία που ένιωθε ο άλλος πέρυσι,γιατί διορίστηκε μόνιμος όπως λέει και το ψευδωνυμό του στη Δράμα και είναι από Θεσσαλονίκη!!!!26 ετών ελεύθερος!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας και ας με συγχωρήσουν οι φίλοι και φίλες με παιδιά,δεν φωνάζω για σας....

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 10, 2009, 11:06:28 μμ »
Ευτυχώς ειπώθηκε κάτι που ήθελα κι εγώ να πω...ότι ήμασταν εξ αρχής ενήμεροι για την κατάσταση με τις μεταθέσεις,από τότε μάλιστα που δίναμε Πανελλήνιες! Είναι επιλογές μας τα πάντα και ας μην ξεχνάμε και τον οικογενειακό προγραμματισμό!! Φυσικά και το κράτος οφείλει να προστατεύει τη μητρότητα και για να νιώσουν κάποιοι πιο χαλαρά εγώ δήλωσα μόνο νησιά και στην περιφέρεια πάλι νησιά,οπότε θα στείλουν εμένα πιο πριν από άλλους σε νησιά και το θεωρώ δίκαιο εφόσον δεν έχω παιδιά! Αλλά και τα παιδιά δεν τα φέρνει ο πελαργός,είναι επιλόγη μας κάποια πράγματα!! Και όπως ειπώθηκε πριν...ναι,τα παιδιά στα νησιά είναι κι αυτά παιδιά με ανάγκες μόρφωσης! Κι αυτά τα παιδιά γονείς τα γέννησαν οι οποίοι  ανησυχούν για τη μόρφωσή τους και το έχω ζήσει άπό κοντά και άμεσα το θέμα!

Τί σχεση έχει ρε παιδιά εδώ ο οικογενειακός προγραμματισμός; Πρέπει κατ΄ εσέ να περιμένω να διοριστώ για να κάνω παιδιά ή να τα κάνω πριν;;;;; Πρέπει όλη η ζωή μας να περιστρέφεται γύρω από τον διορισμό;;;;;;;;;;;;;;; :-\ :-\ :-\ :-\
Δεν σημαίνει ότι αν μας καλέσουν δε θα πάμε. Απλά τονίζουμε τη δυσκολία του θέματος.
Και πιστέψτε με αν δεν είχα υποχρεώσεις σαν τρελή θα πήγαινα και μάλιστα στην ειδικότητά μου: σε μειονοτικό σχολείο ακόμη και στο πιο απομακρυσμένο χωριό στη Ροδόπη.


Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 11, 2009, 01:24:46 πμ »
Δεν είπα πως είναι εύκολο να χωρίζονται οι οικογένειες και (αν και είναι για πολύ λίγο και επίσης υπάρχουν και άνθρωποι που μεγαλώνουν μόνοι τους τα παιδιά τους και ανταπεξέρχονται) αλλά δεν μπορώ άλλο την νοοτροπία της παροιμίας "άλλος δεν έκανε παιδί μόνο η Μαριώ τον Γιάννη!" Αν πάτε σε νησί θα δείτε ότι και εκεί ζούν άνθρωποι με τις ίδιες,ίσως και μεγαλύτερες ανάγκες απ'τις δικές μας!!  >:( >:( Και ΝΑΙ,το αν και πότε θα κάνουμε παιδιά είναι δική μας και μόνο επιλογή,δεν μας το επιβάλλει ΚΑΝΕΙΣ και εμπεριέχει τεράστιες ευθύνες για τις οποίες πρέπει να είμαστε ενήμεροι από πριν!! ΌΛΑ είναι επιλογές μας και θέμα προτεραιοτήτων!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 11, 2009, 02:29:47 πμ »
Τί σχεση έχει ρε παιδιά εδώ ο οικογενειακός προγραμματισμός; Πρέπει κατ΄ εσέ να περιμένω να διοριστώ για να κάνω παιδιά ή να τα κάνω πριν;;;;; Πρέπει όλη η ζωή μας να περιστρέφεται γύρω από τον διορισμό;;;;;;;;;;;;;;; :-\ :-\ :-\ :-\
Δεν σημαίνει ότι αν μας καλέσουν δε θα πάμε. Απλά τονίζουμε τη δυσκολία του θέματος.
Και πιστέψτε με αν δεν είχα υποχρεώσεις σαν τρελή θα πήγαινα και μάλιστα στην ειδικότητά μου: σε μειονοτικό σχολείο ακόμη και στο πιο απομακρυσμένο χωριό στη Ροδόπη.


Σημαίνει όμως γλυκιά μου ότι αν σε καλέσουν αναπληρώτρια μετά από τόσους κόπους και θυσίες π ρ έ π ε ι  να πας και αν τυχαίνει να είσαι εγκυος εκείνη την περίοδο και με τον άντρα σου σε άλλο μέρος ίσως και να μη γίνεται τελικά...και ναι ακόμη κι όταν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα όταν θέλεις παιδί προσπαθείς -όσο γίνεται- να το προγραμματίσεις. Τα παιδιά δεν τα φέρνει ο πελαργός...πάντα! Και όταν δίνεις για ΑΣΕΠ και περιμένεις αποτελέσματα δε σταματάς τη ζωή σου, αλλά όπως και να το κάνουμε είσαι σ' ένα "περίμενε"...Αν δε θέλεις πάλι να περιστρέφεται η ζωή σου γύρω από ένα διορισμό, απλά δε δίνεις ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:24:28 πμ »
Σε πολλά από αυτά που λέτε έχετε δίκιο.
Εγώ απλά τονίζω τις πολλές δυσκολίες.
Φυσικά και θα δώσω ΑΣΕΠ γιατί ρε κορίτσια δεν πρόκειται να πετάξω τα πτυχία και τον μεταπτυχιακό μου τίτλο. Τα κατέκτησα με πολύ κόπο, δουλεύοντας παράλληλα στα ιδιωτικά. Όσες συναδέλφισσες έχουμε μικρά παιδιά δεν είμαστε φυγόπονες, απλά δεν είμαστε μόνες.
Δεν πρόκειται για γκρίνια και μιζέρια. (Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά εμένα)

Πρέπει να έχουμε κατανόηση.
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 11, 2009, 12:24:29 μμ »
Καλησπέρα
αυριο ληγει η προθεσμια και ειμαι σε σκεψη να αλλαξω την αιτηση και να βαλω το κουτακι για σμεα
αλλα εαν εχω φερει μια καλη σειρα (λεμε τωρα) εκει που ηταν να διοριστω κανονικα επειδη εχω βαλει το κουτακι μπορει να με στειλουν σε σμεα ? σωστα ??λεω να μην την αλλαξω να την αφησω ως εχει....τι λετε?
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 11, 2009, 12:46:05 μμ »
Καλησπέρα
αυριο ληγει η προθεσμια και ειμαι σε σκεψη να αλλαξω την αιτηση και να βαλω το κουτακι για σμεα
αλλα εαν εχω φερει μια καλη σειρα (λεμε τωρα) εκει που ηταν να διοριστω κανονικα επειδη εχω βαλει το κουτακι μπορει να με στειλουν σε σμεα ? σωστα ??λεω να μην την αλλαξω να την αφησω ως εχει....τι λετε?

εεπ :)
ρώτα στη πρωτοβάθμια που κατέθεσες..αν ο υπάλληλος δεν είναι ενήμερος ή τόσο εξυπηρετικός οπως αυτός που  έφτιαξε τη δικιά μου αίτηση πες μου να σου στείλω το τηλ του γραφείου του..θα ξέρει σίγουρα να σου πει..εμένα τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδωσε..
εγώ πάντως το συγκεκριμένο κουτάκι δε το έβαλα, αλλά για άλλους λόγους..
φιλιά MairyLiscious!
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 11, 2009, 01:05:31 μμ »
σε ευχαριστω αγαπουλα!!! να σαι καλα καταλαβα γιατι δεν το χεις βαλει κι εγω για αυτο δεν το χω βαλει συν αυτο που εγραψα παραπανω ;)

κι εγω δν εχω τοσο αγχος ειμαι σχεδον τοσο χαλαρη οσο περιγραφεις σε αλλο topic δεν λεω ανυπομονω αλλα δεν το σκεφτομαι ολημερις και ολυνυκτις :P
smouats :-*
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 663

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.