*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
προσωπικα κανενας δεν μεχει ρωτησει ποτε αν μενοχλει το καπνισμα και μαλιστα οι φιλοι μου κ ο συντροφος ειναι καπνιστες -ζωα μη θιγεστε ζωο=αναισθητος εκει πηγαινει ο χαρακτηρισμος.εχω απαγορευσει το καπνισμα σπιτι μου,οσοι θελουν ερχονται κ καπνιζουν στο μπαλκονι κ ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι!!!!πειτε μου μονο ενα λογο για να με πεισετε πως οταν τρωω εξω πρεπει να μυριζω-να καπνιζω τον καπνο των καπνιστων? :)ειλικρινα ειμαι παθητικη καπνιστρια κ εχω κουραστει να γινομαι σπαστικια στους καπνιστες!
είσαι ο πατέρας μας!!!...τέρας μας!...τέρας μας!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
walkleon απαγορευεται στον εξωτερικό χώρο. κατι το οποιο θεωρώ μεγαλη βλακεια βεβαια, γιατι ολα τα παιδια ξερουν ποιος καπνιζει και ποιος όχι, ασε που αυτό με τα προτυπα το θεωρώ πολύ μουφα. τώρα που παω για μαθημα πχ και βρωμαω τσιγαριλα ειναι καλύτερα, είμαι πρότυπο;
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Εγω απ΄την άλλη θα έλεγα ας προσέχουν τι φοράνε και πώς έρχονται στο σχολείο οι νέοι δάσκαλοι (ξέρετε αυτοί με τα καβαλιμένα καλάμια) κι ας μην ασχολούνται με το που καπνίζει ο walkleon! :-X

(Κι εμένα μου αρέσουν τα ξώπλατα, τα ξώβιζα , τα σορτσάκια και τα κάπρι αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα φορώ στο σχολείο. Από τις 15/6 έχω όλο το καλοκαίρι μπροστά μου)

Αυτά!

Ας επανέλθουμε στο θέμα μας πάλι ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν βρίσκω τον λόγο να καπνίζεις  γενικότερα στο σχολείο, εγώ μπορώ να κρατηθώ αλλά για όσους δεν μπορούν, τσιχλίτσα, πλένουμε χεράκια, ρίχνουμε και λίγο άρωμα. εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να βρωμάει κάποιος τσιγάρο κι ας καπνίζω εγώ η ίδια και στην τελική δεν πάμε στο καφενείο, σε σχολείο είμαστε, εδώ δεν καπνίζουμε στο σούπερ μάρκετ στο σχολείο θα καπνίσουμε;;;;;;; plus στο προαύλιο που τρέχουν τα πιτσιρίκια όσα τρέχουν κοντά σου δεν εισπνέουν τον καπνό σου;  ??? ???
anneta συμφωνώ στο να μην ντυνόμαστε προκλητικά αλλά τι έχεις ενάντια στα κάπρι;;;;;;;;;;;;;το σορτσάκι το καταλαβαίνω!!!!  :P :P :P :P ??? ??? ??? ??? ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ

anneta συμφωνώ στο να μην ντυνόμαστε προκλητικά αλλά τι έχεις ενάντια στα κάπρι;;;;;;;;;;;;;το σορτσάκι το καταλαβαίνω!!!!  :P :P :P :P ??? ??? ??? ??? ;) ;) ;)

 ;D ;D ;D ;D το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν!!

να προσθέσω στον κατάλογο της anneta τα λευκά see through παντελόνια κ φούστες  :-[

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ

anneta συμφωνώ στο να μην ντυνόμαστε προκλητικά αλλά τι έχεις ενάντια στα κάπρι;;;;;;;;;;;;;το σορτσάκι το καταλαβαίνω!!!!  :P :P :P :P ??? ??? ??? ??? ;) ;) ;)

 ;D ;D ;D ;D το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν!!

Όταν το έγραψα (το κάπρι) σκεφτόμουν τους δασκάλους (άντρες) με κάπρι! Όπως ο χθεσινός στο σχολείο που ήμουν. Λευκό κάπρι, σαγιοναρίτσα και καπέλο ! (Α και όλο το χειμώνα ο συγκεκριμένος την έβγαλε με φόρμες...)

να προσθέσω στον κατάλογο της anneta τα λευκά see through παντελόνια κ φούστες  :-[
;D ;D ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
μεγαλη πικρα για ολους τους καπνιστες παντως.Και δεν ειναι μονο το σχολειο που ανεφεραν οι περισσοτεροι αλλα και ολες οι καφετεριες και τα μπουζουκια τα οποια βλεπω να γινονται ολα καλοκαιρινα ,χειμωνα καλοκαιρι. Παλι καλα που τα τελευταια χρονια ο καιρος ειναι μαλακος το χειμωνα.Σκεφτειτε να χιονιζει και τα μπουζουκομαγαζα να ειναι καμπριο απο πανω!!!!βλεπω τις τραγουδιαρες με γουνες απο του χρονου.!!!θα χαθει και το 'ματι' που κανουν οι ανδρες στις 'φωναρες'....χαχαχα....περα απο την πλακα μονο κακο κανει σε καπνιστες και μη. Αλλα ελα που εχει γινει τρομερη συνηθεια και αναγκη και αντι να το μειωσουμε ,ανεβαινουμε πακετο καθε μερα.Οσο για τα προτυπα δεν συμφωνω. Γιατι αν δει εμενα να καπνιζω σαν αραπης στο σχολειο ενα παιδακι,μετα που θα παει στο σπιτι μπορει οι γονεις να αναβουν πουρο....! οπως επισης απο φανατικους καπνιστες βγηκαν παιδια αντικαπνιστων και απο αντικαπνιστες γονεις βγηκαν παιδια μπομπ μαρλει...ολα ειναι σχετικα.....
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
απο αντικαπνιστες γονεις βγηκαν παιδια μπομπ μαρλει....

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ακούστε το εξής καταπληκτικό σε σχολείο που ήμουν φέτος ωρομίσθια. Βρήκαν μια εξαιρετικά δίκαια λύση... για τους καπνίζοντες :(  Μια μεγάλη αίθουσα του σχολείου τη μετέτρεψαν σε γραφείο καπνιζόντων καθηγητών, και το παλιό γραφείο των καθηγητών έγινε μη καπνιζόντων. Το ανατριχιαστικό είναι το τι ήταν αυτή η μεγάλη αίθουσα πριν γίνει γραφείο καπνιζόντων. Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ!!! Η οποία τώρα συνίσταται σε βιβλιοθηκούλες χύμα στο διάδρομο! Και απόρώ πραγματικά, γιατί ο διευθυντής δεν καπνίζει (δεν τον έχω δει ποτέ τουλάχιστον), και κατά τ' άλλα είναι ένας πολύ δυναμικός και αυστηρός άνθρωπος! 
Το κάπνισμα πρέπει να απαγορεύεται παντού στο σχολείο (και όχι μόνο)! Πώς ακριβώς απαιτούμε από τα παιδιά να μην καπνίζουν, και τα τιμωρούμε αν το κάνουν, όταν οι καθηγητές ντουμανιάζουν τον τόπο, και το θεωρούν και αδιαμφισβήτητο δικαίωμά τους;   

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Όπως όμως και να το κάνουμε, ένα είδος μιμητισμού ελλοχεύει στη διάρκεια της παιδικής ηλικίας. Κυρίως οι γονείς, αλλά και οι δάσκαλοι είναι τα κυρίαρχα πρότυπα για τους μικρούς μαθητές. Σίγουρο δεν είναι σαφώς ότι ένα παιδί θα γίνει καπνιστής, επειδή οι γονείς του ή οι αγαπημένοι του καθηγητές κάπνιζαν, ωστόσο σ' ένα ποσοστό αυτό δε συμβαίνει;

Επιπλέον, οι συμπεριφορές των μεγάλων επηρρεάζουν σ' ένα σημαντικό βαθμό τους μικρότερους. Εξαρτάται λοιπόν και από το τι είδους παραδείγματα θέλει να δώσει κανείς.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Εγώ, πάντως, φέτος είμαι από τους υπερβολικά τυχερούς, καθώς στο σχολείο μου υπάρχει καπνιστήριο.  ;D  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Κοιτάξτε τι βρήκα!  :)

ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ : ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και προτάσεις για την ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ του προβλήματος

Ο νέος νόμος 3730 / Φ.Ε.Κ. 262A/23.12.2008 “ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ ΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ”, ενώ στον τίτλο του αναφέρει την προστασία των ανηλίκων, παραδόξως δεν περιέχει πουθενά στο κείμενο τις λέξεις «ΣΧΟΛΕΙΟ και ΜΑΘΗΤΕΣ». Βέβαια, μπορεί κανείς να θεωρήσει αυτονόητο, ότι εφόσον το σχολείο είναι «δημόσιος ή ιδιωτικός κλειστός ή στεγασμένος χώρος» και αφού οι μαθητές είναι συνήθως ανήλικοι, η απαγόρευση του καπνίσματος στο σχολικό περιβάλλον είναι σαφής. Συνολικά όμως ο νόμος αυτός αλλά και η εκπαιδευτική νομοθεσία γενικότερα έχουν κάποιες ελλείψεις που περιορίζουν την αποτελεσματικότητά τους στην προστασία των μαθητών και ενδεικτικά αναφέρω τα παρακάτω:

1) Δεν υπάρχει πρόβλεψη για την απαγόρευση του καπνίσματος σε χώρους των σχολείων. Για παράδειγμα ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ (ανοιχτός χώρος) επιτρέπεται το κάπνισμα στους ανήλικους μαθητές; Μήπως επιτρέπεται στους ενήλικους μαθητές; Έπρεπε να υπάρχει σαφής αναφορά απαγόρευσης του καπνίσματος σε ΟΛΟΥΣ (ενήλικους και ανήλικους μαθητές και προσωπικό σχολείων), σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους του σχολείου, όπως ΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ, ΤΑ ΚΥΛΙΚΕΙΑ, ΟΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ αν υπάρχουν κ.ά., ακόμη και αν είναι ανοιχτοί χώροι και μη στεγασμένοι. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι ότι μαθητές από την Α’ Γυμνασίου μέχρι και Γ’ Λυκείου χρησιμοποιούν την αυλή του σχολείου σαν σχεδόν ελεύθερο χώρο καπνίσματος, και εθίζονται συστηματικά στη βλαβερή αυτή συνήθεια αδιαφορώντας για τις παραινέσεις των εκπαιδευτικών. Θα μιλήσω παρακάτω για τη στάση μας ως εκπαιδευτικοί για το θέμα αυτό και τους τρόπους παιδαγωγικής αντιμετώπισης, αλλά σίγουρα η σαφής νομοθετική απαγόρευση διευκολύνει τις συζητήσεις που συχνά ξεκινάνε από τις αμφισβητήσεις των μαθητών για την ύπαρξη ειδικής νομοθεσίας για το σχολείο.

(Δεν παρέθεσα όλο το μήνυμα. Μπορέιτε να το βρείτε εδώ: http://www.meafora.gr/?p=1460 )

(..)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια φίλη μου είναι διορισμένη σε Λύκειο. Από την αρχή της χρονιάς δημιουργήθηκε πρόβλημα με τους καπνίζοντες, οπότε τους παραχωρήθηκε άλλη αιθουσα όπου εγκατέστησαν τα γραφεία τους. Την οποία μάλιστα την περιποιήθηκαν και την έφτιαξαν πολύ ωραία με διάφορες αφίσες κτλ. Ξέρετε τι έγινε τελικά; Επειδή οι καπνίζοντες ως ιδιοσυγκρασίες μάλλον ήταν πιο ενδιαφεροντες τύποι από τους μη καπνίζοντες, άρχισαν να πηγαίνουν στο γραφείο τους για κουβεντολόι και καθηγητές μη καπνίζοντες που δεν είχαν πρόβλημα όμως με το τσιγάρο. Τελικά οι "πωρωμένοι" αντικαπνιστές έμειναν 2 όλοι κι όλοι μόνοι στο γραφείο, οπότε τελικά κι αυτοί για να έχουν παρέα πηγαίνουν στο γραφείο των καπνιστών!
Πλάκα δεν έχει;

ΥΓ: Φιλολογική απορία: ποιο είναι σωστό ή σωστότερο; καπνίζοντες/μη καπνίζοντες ή καπνιστές/μη καπνιστές;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
υποθετω πως "καπνιζων" λέμε όταν προκειται για το τι γίνεται μια στιγμή. μπορεί δηλαδή να είσαι καπνιστής, αλλά να μην εισαι "καπνιζων" στο τρένο, γιατι εκει μεσα δεν καπνιζεις.


δεν ξερω αν ειναι πιο ενδιαφεορντες οπως λες (αν κι εγω ως μη καπνιστρια δε νιωθω αδιαφορη! =Ρ), αλλα νομιζω πως φταιει ότι έοχυμε μαθει να ανεχομαστε πραξεις που δεν πρεπει να ανεοχμαστε. Όπως τον καπνο στη μουρη μας πχ. Ας καπνιζουν στο πσιτι τους, σε εξωτερικους χωρους κτλ, δεν τους ειπε κανεις να το καψουν αν δεν το θελουν. Αντι λοιπον οι περισσοτεορι χαριν της παρεας να κανουν πισω και να μην αναψουν τσιγαρο, διαχωριζουν τη θεση τους με χουντικο τροπο για μενα... γιατι εφοσον στην ελλάδα ειναι πολλοί οι καπνιστες το να ταμπουρωθεις σε ενα χωρο με τόσους άλλους συναδελφους μου φιανεται ασχημο. Στο κατω κατω όλοι όταν ειμαστε με κοσμο περιοριζουμε πραγματα που θα θελαμε να κανουμε μονο και μονο για να μην ενοχλησουμε
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.